Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Adobe Photoshop (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:07:54

LOGOUT.hu



TOPIK ÖSSZEFOGLALÓ
Kérlek, kérdezés előtt olvasd el!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#48) delta9 válasza Kaoru (#47) üzenetére


delta9
senior tag

konvertáld srgb-be edti>convert to profile vagy egyszerűen egy assign profile>srgb. be kell lőni a monitor icc profilját.

[link]

(#944) Zsotie


Zsotie
tag

Újratelepítetem a rendszert és megint a színkezeléssel vannak problémáim. Szeretném ha valaki leírná, hogy mi is pontosan a teendőm. A helyzet a következő:
Van egy Canon 350D fényképezőgépem, RAW-ban fotózok. A C1 progival rakom át a képeket jpg-be vagy tif-be. A progiban be lehet állítnai a kamera és a monitor profilját is. A kamera rendben is van, a monitorét pedig a hozzá tartozó profilból kellen ugye beállítani? De a progi csak windows monitorbeállítását teszi be, azaz van nekem egy LG Flatron 775FT monitorom, ha az van a wondowsban beállítva akkor azt. A monitorhoz is több profilom van, ugyanaz a gamma, de más a színhőmérséklet. Tudom, hogy a 6500K-t kellene használni, mi van ha a 9300K profilt használom. Persze a monitoron is ugyanazt állítom be.
A másik kérdés, hogy ha fent van at Adobe Gamma, akkor szükségem van-e külön színprofilra a monitorhoz?
Szóval a C1-ből Adobe RGB profillal menten el a képet.
Most jön a Photoshop. Milyen színprofilt állítsak be RGB-hez?
Adobe RGB vagy sRGB vagy Monitor RGB-ami ugye LG775FT vagy LG775FT?
Ha monitor RGB van beállítva, akkor egy kép megnyításakor mit válasszak, hogy az embedde d profilt, vagy convertálja Monitor RGB profilba (megjegyzem ez a kettő kb. ugyanazt a színeket adja), vagy ne legyen color manage.
Kész a kép. Nyomtatnám az IP4200 nyomtatóval, itt ugye a nyomtató saját profilját válasszam, mert lehetne az Adobe RGB-t is?
Vagy egyszerűen tulparázom a dolgot.
Előre is köszönök minden választ!

u.i.: a fényképezőben is lehet sRGB-t és Adobe RGB-t választani, de itt az sRGB jobb színeket ad, nekem legalábbis ugy tűnik.

[Szerkesztve]

486DX2 - 66, S3 Trio 1MB, 20MB WD, Win 3.11

(#951) delta9 válasza Zsotie (#944) üzenetére


delta9
senior tag

akkor lesz mindenen azonos színed, ha összekalibráltatod őket vagy veszel egy kalibráló műszert és megcsinálod te. a monitornak is muszáj lesz egy saját profilt készíteni, mert úgysem színhelyes, és a nyomtatónak is kell. és ezeket össze kell hangolni. hiába állítod be az srgb-t monitor színprofilnak, ha amúgy a monitoron a piros nem piros...

(#1506) delta9 válasza Flow (#1503) üzenetére


delta9
senior tag

edit -> color settings...

a color management policies-nél legyen minden 'preserve embedded profiles', alatta pedig legyen bepipálva, hogy az eltérő vagy hiányzó profilokra kérdezzen rá (mindhárom lehetőségnél legyen pipa).

legalábis én azt sejtem, hogy az eredeti nikon rgb-t átkonvertálja megnyitáskor srgb-re nálad, azért lesz fakóbb.

(#2525) Bali27


Bali27
addikt

Sziasztok!
Megoldódott a probléma... Az volt a gond hogy foggalmam sincs hogy miért, de az iskola nevét ki kellett törölni és újra beírni.. Ki érti ezt..
Amugy egy nagy RGB-s plotteren lesz kinyomtatva. A Color Managementnél mit javasoltok melyikre tegyem? Document(SRGB IEC lalala), vagy PROOF\Post Script Printer Determines Colorra?

(#2552) delta9 válasza mibog (#2551) üzenetére


delta9
senior tag

azt azért figyelembe kell venni, hogy az sRGB színtér is 'tágabb' mint bármelyik cmyk, az adobe rgb meg aztán pláne. így alapvetően nem elképzelhetetlen, hogy olyan színeket tartalmaz az rgb színtérben lévő képed, ami cmyk-ban nem nyomtatható (legfeljebb direkt színnel), így a beállítástól/motortól függően átalakítja a hozzá legközelebb lévő cmyk színné, de az értelemszerűen nem lesz ugyanaz mint amit valamelyik rgb-ben láttál.

de próbálj ki egy olyan megoldást, hogy az adobe rgb színteret átalakítot lab color módba, majd lab-ból csinálod a cmyk konverziót, mert tapasztalatom szerint így kevésbé (adott esetben egyáltalán nem) torzulnak az rgb színek.

a monitort meg muszáj beállítan/beállíttatni, mert ez elengedhetetlen, hogy a monitoron megközelítőleg azt lásd, ami a nyomdából kijön. már ha minden más rendben van :)

[ Szerkesztve ]

(#2598) rii válasza matyiGo (#2596) üzenetére


rii
nagyúr

így hajnal fél háromkor éehet hülyeséget írok, de a PS CS3-ban a SAVE vagy SAVE AS... ablak alján nincs bekpcsolva a PROFILE .... (srgb ... ésatöbbi) ?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#3697) *Ropi*


*Ropi*
félisten

#3694 -=Libria=- Ez neked is megoldás:

Batka72: A jpeg tömörítéshez semmi köze a Camera Rawnak, azt a Photoshopban állítod mentésnél. Most nem térek ki a színmenedzsment beállításaira, mert az egy nagyon-nagyon hosszú történet, a lényeg, hogy ha nem sRGB profilban dolgoztál, akkor mentésnél át kell konvertálod a képedet sRGB-be, hogy a webes felületen színhelyesen jelenjen meg. Azt pedig háromféleképpen teheted meg:

1, készítesz egy másolatot az eredeti, más színtérben (mondjuk ProPhoto RGB) lévő képről, majd a szerkesztés menüben "convert to profile" használatával sRGB-be konvertálod és úgy mented el. Aztán ebből konvertálsz jpeg fájt a 2. vagy 3. pont alapján.

2, a más színterű forrásfájlt megnyitva a file / scripts / image processor menüben konvertálsz (itt akár több képet is megcsinálhatsz egyszerre), a lényeg, hogy legyen bepipálva a "convert profile to sRGB"! A jpeg tömörítés is itt adható meg egy 1-12 skálán, 11-et vagy 10-et használva még szemmel nem látható a minőségveszteség.

3, a más színterű forrásfájlt megnyitva a file / save for web & devices menüben konvertálod, itt a presetbeállítás melletti kis körben lévő, jobbra mutató nyilas menüben a "convert to sRGB" legyen bepipálva! A jpeg tömörítés itt jobban paraméterezhető, tapasztald ki, hogy neked mi az optimális.

Ajánlom a Photozoom Pro 2 programot, ami pluginként beépül a PS-be is, Sspline algoritmussal dolgozik, nagyon szép eredményeket lehet elérni vele.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#3698) Batka72 válasza *Ropi* (#3697) üzenetére


Batka72
tag

Hát ez nekem elég kínai, és el is riaszt kissé, ha ennyit kéne ba.....ni egy képpel, hogy RAW-ból lementsem már régen rossz.
De azt hiszem nem is egyről beszélünk:"A jpeg tömörítéshez semmi köze a Camera Rawnak, azt a Photoshopban állítod mentésnél."
Igen tényleg mentésnél szoktam a PS-ben állítani a tömörítést, de a Camera Raw-ban, mikor elvégeztem a RAW beállításokat a képen, nyomok egy Save Image gombot,(hogy valahogy mégis csak jpg be kerüljön a kép)és akkor feldob egy ablakot, ahol a formátumot állíthatom be, illetve annak minőségét, ami maximumon 10-es.
Itt nyomizok egy Save gombot, és Viola!
Kész a jpg file, csak hogy kissebb méretben, mint ugyan ez a manőver, a pentax saját progijával.
Persze nem tudom ez egyáltalán gond-e, nagy különbséget nem láttam, de persze az is lehet nem így kell csinálni az egészet, bár nekem ez volt kézenfekvő......
Az, hogy az sRGB-hogy meg miért, meg kitől meddig, az teljesen homály részemről....
De remélem nem is erről van szó, mert ha ezzel kellene mindig játszani akkor maradok a gyengébb proginál, inkább az idegeim mentem mint a képet! :)

(#3703) Batka72 válasza Dexter68 (#3701) üzenetére


Batka72
tag

Nyugalom Dexter68, nyilvánvalóan, nem véletlenül fotózok RAW-ban, hisz sok módosítást lehet eszközölni a képen.
Félre értettél!
Az nem tetszene, ha maga a kimentési folyamat hoszabb, bonyolultabb mint a RAW manipuláció:"sRGB profilban dolgoztál, akkor mentésnél át kell konvertálod a képedet sRGB-be, hogy a webes felületen színhelyesen jelenjen meg. Azt pedig háromféleképpen teheted meg:" STB. STB. STB....
Amúgy köszi a vázolt lehetőségeket!

(#4006) prompt


prompt
tag

Sziasztok!

Látom már más is beleütközött ebbe (Chandler), de azért leírom én is.. Olyan problémába ütköztem, hogy Photoshopban mások a színek egy kép megtekintésénél, mint amúgy windowsban. Ezt eddig is tapasztaltam cmyk képeknél, de azzal nem foglalkoztam, mivel - gondoltam - a windowsok képmegjelenítők rgb palettával próbálják megjeleníteni azokat a képeket is. De most az rgb képeknek is más a színük.. :O (már save for webnél is látszik, hogy különböznek: http://promptt.uw.hu/stuff/pics/saveforweb.jpg) Olvasgattam fórumokat (http://photo.net/digital-darkroom-forum/0048Cq és http://photo.net/digital-darkroom-forum/00L1tv) és azt írják, hogy a Photoshop használja a color profile-t, a windows meg nem, azért van különbség.. Próbáltam állítgatni már mindenhogyan a Photoshop profilját, a monitor profiljától (hp lp2475w gretagmachbet eye one proval kalibrálva) kezdve az sRGB-n át, az adobe RGB-ig mindent, meg a proofot is mindenféle módon, de pont ugyanazt a színt nem tudtam elérni, mint amit egy sima windowsos képmegjelenítő mutat (pl irfanview, vagy firefox). Nem lehet ezt valahogy megoldani? Szerintem hülyeség, hogy csak a Photoshop használja a profilt, mert látom a különbséget más programokban is (elég régi fórumtéma az amit linkeltem, lehet, hogy azóta már nem aktuális? :) ). Ha viszont használja a windows is, akkor miért van különbség? Írtak a ott olyat is, hogy akkor lehet hasonló a ps-es és az anélküli szín, amikor profil nélkül is közel van az sRGB értékhez a készülék színe. Ebben biztos van valami, mert az előző - szintén kalibrált és profil-lal használt dell - monitoromnál nem vettem észre ezt a színváltósságot, de nem hiszem, hogy a monitorommal komoly gond lenne. Lehet, hogy a kalibrálásnál rontottam el valamit?

(#4007) Chandler válasza gyga (#4005) üzenetére


Chandler
senior tag

És milyen színprofilt érdemes használni? sRGB vagy Adobe RGB?
Mert mert most a photoshop nekem sRGB-t használ, meg a fényképezőm is.
Melyiket érdemes használni?

(#4008) sanyixXx válasza Chandler (#4007) üzenetére


sanyixXx
senior tag

attól függ mire használod. úgy járja a legendákban, hogy az adobe rgb nagyobb tartományt fed le, de csak akkor van igazán haszna, ha adobe termékkel folytatod a munkát fotózás után és komolyabban akarod feldolgozni a családi diavetítésnél. ha kommersz képnézegetésre meg utólagos korrekcióra van csak szükség, akkor jó az srgb is.
de itt van egy kis cik róla, lesd meg: [link]

Rumot minden pohárba! | https://rumnagykovet.hu/

(#4452) delta9 válasza Met (#4448) üzenetére


delta9
senior tag

Az nem lehetséges, hogy amikor megnyitod a képet és dolgozol vele, addig AdobeRGB színtérben van, a save for web meg átkonvertálja sRGB-re vagy untagged RGB-re?

(#4454) delta9 válasza Met (#4453) üzenetére


delta9
senior tag

Azt próbáltam ki, hogy egy AdobeRGB fotót elmentettem save for webbel, és ott a jpegnél vagy elmenti vele az ICC profilt vagy nem, ez a két lehetőség van. Ha nem menti el, akkor simán nincs, ha pedig elmenti, akkor sRGB-be menti. Ha te mondjuk nem ebben dolgozol, akkor az okozhat ilyen színeltérést. Ha eleve is sRGB-ben vagy profil nélkül dolgozol, akkor viszont nem ez a gond. De nálam, az AdobeRGB képpel már az előnézeti képen is látszik a színkülönbség save for webnél, ha arra a nézetre váltok, ahol egymás mellett mutatja az eredeti képet és a végeredményt.

(#4455) Met válasza delta9 (#4454) üzenetére


Met
nagyúr

Ha átrakom a Color Settingsben a Working Space-szt sRGB-re akkor minden kap egy sárgás árnyalatot és a fehér az nem fehér. De Save for Web-nél jók lesznek a színek. Hogy van ez? :F

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#4456) delta9 válasza Met (#4455) üzenetére


delta9
senior tag

Ha van kalibrált és betöltött ICC profilja a monitorodnak, akkor a PS-ben, ha a View->Proof Setup Monitor RGB-re van állítva, és ugyanitt a Proof Color menüpontot bepipálod, akkor a PS-ben és egy képnézegetőben egyformának kellene lennie a színeknek, ha a kép sRGB-ben van.

(#4464) Sk8erPeter válasza delta9 (#4462) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Ilyesmire gondolsz? Mármint ezért elengedhetetlen, hogy legyen sRGB profil beállítva, hogy ez a jelenség ne legyen?

Sk8erPeter

(#4465) delta9 válasza Sk8erPeter (#4464) üzenetére


delta9
senior tag

Igen, a lényege ott van, a dolgot az bonyolítja csak, hogy ahány monitoron néznéd ugyanazt a képet, annyi féle tónusban látnád. Igazából csak akkor lenne mindenkinél ugyanaz, ha mindegyik monitor színkalibrált volna, és akkor pl. ugyanaz a tónusú piros nem lenne világosabb vagy sötétebb egy másik monitoron. Az sRGB konkréten akkor jó, ha webre dolgozol vagy képet küldesz cimborának, mert akkor nagyjából ugyanazt látjátok, a böngészők tudtommal nem foglalkoznak színmenedzsmenttel, mindent sRGB-ben jelenítenek meg. Az Adobe RGB bizonyos színek felé "tágabb" színtartomány, fotóknál lényeges lehet ez a különbség (jellemzően cyan, zöld, magenta, narancs és citromsárga színek irányába, így pl egy naplementés fotónál nagy előny).
De az AdobeRGB-nek meg csak akkor van értelme, ha olyan alkalmazással nézed, ami támogat színprofilokat.

(#4466) Sk8erPeter válasza delta9 (#4465) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

Értem, köszönöm. :R
De akkor végül is érdemes ezt a beállítást (vagyis az sRGB profil kiválasztását) ténylegesen aktivizálni már a monitordriver beállítási lehetőségeinél (tehát nem csak a Photoshopban)? :B

[ Szerkesztve ]

Sk8erPeter

(#4467) delta9 válasza Sk8erPeter (#4466) üzenetére


delta9
senior tag

Hogy érdemes-e, azt neked kellene eldöntened. Ha elsősorban webre raksz fel, weben keresztül osztasz meg képeket vagy küldözgeted, mások meg egyszerű, akár windowsos képnezegetővel nézik, akkor igen, érdemes lehet. Csak akkor ne felejtsd el, hogy sRGB színprofilban dolgozz PS-ben, és mentéskor jelöld be, hogy mentse hozzá az ICC profilt is. De még így sem tudod kontrollálni, hogy másnál is pontosan ugyanolyan színű legyen, csak megközelítőleg. (Ha belegondolsz, az is elég, ha a saját monitorodon elállítod a fényerőt vagy a kontrasztot, máris másképp látod a képet, mint előtte, pedig magához a képhez hozzá sem nyúltál...)

(#4468) delta9 válasza ToBeY (#4463) üzenetére


delta9
senior tag

Nem a driver a lényeges, hanem a színprofil. És a Proof Setupot Monitor RGB-re kell állítani. Legalábbis ebben a konkrét sRGB-s esetben.

[ Szerkesztve ]

(#4550) clayman


clayman
aktív tag

Hogyan lehet elérni, hogy Photoshop CS4-ben színhelyesen jelenjenek meg a képek?

Amit eddig tettem: monitor kalibrálva, ICC profil betöltve, így a desktop (WinXP) színhelyes. Ha jól értem, alapból a dekstop az sRGB színtérben dolgozik, az monitor-ICC profil feladata, hogy a monitor ebben is jelenítse meg.

A Photoshopra hatással vannak a Vezérlőpultban beállított színprofilok, tehát amikor ő rajzol a desktopra, azt kéne feltételeznie, hogy sRGB színtérbe rajzol. Ezzel szemben, még ha a munkaszíntér sRGB is, PS-ben teljesen másképp jelennek meg a színek, mint PS-en kívül. Ha viszont a Proof colors-ban kiválasztom a Monitor Color-t (Preserve RGB values), akkor ugyanúgy jeleníti meg a képet, mint bármelyik képnézegető. Ez miért van? Így sRGB munkaszíntér esetén jó, de AdobeRGB esetén nem működik.

Valami kulturáltabb megoldás nincs, ami AdobeRGB esetén is megy?

(#4551) delta9 válasza clayman (#4550) üzenetére


delta9
senior tag

Leírásod szerint pedig jól működik, úgy kell. Helpben benne van zanzásítva, szerintem érthetően.

Working CMYK Creates a soft proof of colors using the current CMYK working space as defined in the Color Settings dialog box.
Document CMYK (InDesign) Creates a soft proof of colors using the document’s CMYK profile.
Working Cyan Plate, Working Magenta Plate, Working Yellow Plate, Working Black Plate, or Working CMY Plates (Photoshop) Creates a soft proof of specific CMYK ink colors using the current CMYK working space.
Macintosh RGB or Windows RGB (Photoshop and Illustrator) Creates a soft proof of colors in an image using either a standard Mac OS or Windows monitor as the proof profile space to simulate. Both options assume that the simulated device will display your document without using color management. Neither option is available for Lab or CMYK documents.
Monitor RGB (Photoshop and Illustrator) Creates a soft proof of colors in an RGB document using your current monitor color space as the proof profile space. This option assumes that the simulated device will display your document without using color management. This option is unavailable for Lab and CMYK documents.

"Így sRGB munkaszíntér esetén jó, de AdobeRGB esetén nem működik." mivel két különböző színtartomány. [link] Ha az Adobe RGB-t sRGB-ben jeleníted meg, konvertálódnak a színek.

(#4560) clayman válasza clayman (#4558) üzenetére


clayman
aktív tag

Oké, rájöttem. Legyen f : C -> C a színleképzési függvénye a monitornak (milyen kívánt színt mire tényleges színre képez le). Kalibrációnál ezt a függvény meghatározzuk és valamilyen formában tároljuk az ICC profilban.

Ha ezt a profilot hozzárendeljük a monitorhoz, és OS szinten aktiváljuk, akkor minden nem-színmenedezselt alkalmazás által kirajzolt színt a Windows sRGB-ben ért, majd mielőtt a monitorra kiküldi, annak káros hatását kiküszöbölendő megszorozza őket f inverzével. Tehát a teljes úton végbemenő transzformációk:

Megjelenített szín = f( fInv ( sRGB( Bemeneti RGB értékek ) ) ) = sRGB( Bemeneti RGB értékek ) -> jó, feltéve, ha a bemenet tényleg sRGB-ben volt

(Meg közben történik néhány XYZ - RGB transzformáció, de ez mindegy.)

Viszont a Photoshop a felhasználót hülyének nézi, és feltételezi, hogy a desktopot színhibásan szereti nézni, ezért mielőtt az OS-nek elküldi a színértékeket, korrigálja azokat, a monitor hatását kiküszöbölendő:

Megjelenített szín = f( fInv ( fInv( sRGB( Bemeneti RGB értékek ) ) ) ) = fInv( sRGB( Bemeneti RGB értékek ) ) -> rossz, a profil 2x lett alkalmazva

Ez okozta, hogy mind a Camera Raw, Bridge és Photoshop is hibásan jelenítette meg a színeket. Ha az OS-szinten csak hozzárendelem a színprofilt, de nem aktiválom (tehát a nem CM alkalmazások színeit a fInv-zel nem módosítjuk), akkor ez a 3 jól rajzol ki mindent, de akkor meg a böngészőben megjelenített színek lesznek rosszak.

Van valami megoldás arra, hogy a dekstopom is színhelyes legyen, de a PS ne akarja még ezen felül fInv-vel módosítani a színeket?

[ Szerkesztve ]

(#4567) clayman válasza delta9 (#4566) üzenetére


clayman
aktív tag

A kalibrálatlan fényképezőből adódó hibákat elfogadom, de ha bízhatnék az ACR-ben, akkor megfelelően tuningolhatnám ott a színeket, és mivel nem csinálok olyan képeket, amiknek valósághűnek kell lenniük, ez nem lenne baj.

Ami zavar, ha az ACR-ben nem azt látom, ami a végén lesz a képből. A MS honlapjáról lehet letölteni Advanced CM kiegészítést XP-hez, ami azt eredményezi, hogy a nem színmenedzselt alkalmazásokra is alkalmazza a monitor ICC profilját, így pl. a böngészőben a képeket színhelyesen látod, ha azok sRGB-ben lettek lementve. A problémám, hogy ez nem igazán akar együttműködni a Photoshoppal, mert ő továbbra is transzformálja a színeket a monitorhoz.

[ Szerkesztve ]

(#4586) delta9 válasza clayman (#4569) üzenetére


delta9
senior tag

IrfanView-nak van color management pluginja, amit ha használsz, akkor elvileg az AdobeRGB színtérben lévő képek is AdobeRGB szerint fognak megjelenni és nem sRGB-ként akarja őket értelmezni. Lcms néven fut [link]. Próbáld ki, ha ennyire fontos számodra, hogy az is CM szerint mutassa a képet. Sokat nem érsz vele szerintem, hiszen nem abban fogod a színeket beállítani, nem Irfan-ból fogsz nyomtatni/scannelni vagy a raw/nef-et feldolgozni.

[ Szerkesztve ]

(#5300) ViZion válasza mhorvat (#5264) üzenetére


ViZion
félisten

sRGB -re állítsad, nem kell working CMYK...
Ha kevésnek találod akkkor ott a 16 bit mód is...
Illetve a képed méretét (pixelben) növeld meg, kis képnél vannak sávok, hiszen pl. 500 árnyalatot 300 pixel szélességben nem tud megjeleníteni szépen.
Felbontás legyen 300 ppi nyomtatáshoz.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#5302) ViZion válasza mhorvat (#5270) üzenetére


ViZion
félisten

Nem jpg-ben, hanem png-ben menteném. Színtérnek Adobe RGB vagy sRGB ajánlott.
Ha csíkosnak látod, dobj rá egy surface blur-t vagy gaussian blurt, és jpg 12-ben vagy png-ben mentsd el.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#5317) mhorvat válasza ViZion (#5300) üzenetére


mhorvat
senior tag

Itt a View -> Proof Setup -> Custom -> Device to Simulate: sRGB IEC61966-2.1-re gondolsz?

Preserve RGB numbers: nincs pipa

Rendering Intent: Relative Colometric
Black Point Compensation: pipa

(#5768) Fleed


Fleed
aktív tag

Hello! DSLR gépemben átállítottam a színmódot, úgy kattingattam párat, és most kellenének nekem azok a képek az eredeti színmódban (sRGB). Photoshop CS4 em van, hogy lehet átállítani? Összefoglalva: Adobe RGB színmósról sRGB színmódra szeretnék váltani. Hogyan? Előre is :R .

(#5770) ViZion válasza Fleed (#5768) üzenetére


ViZion
félisten

DSLR-ben színmód...? Hmmm... nekem egy bridge van, a cégnél pedig Canon és Pana dSLR van, de mind sRGB-ben fotóz. Szerintem a PS színprofilt állítottad el.
Ennek visszaállítása: edit / color settings / working spaces, illetv ugyanitt a color management policies-t állítsad preserve embeded-re. Ezzel a megnyitott kép profilja marad.

Ha tévedtem, és a fényképező géped, vagy a letöltő progiját állítottad el, akkor:
RTFM :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#5771) sanyixXx válasza ViZion (#5770) üzenetére


sanyixXx
senior tag

pedig lehet. canonok tudnak adobeRGB-t és sRGB-t. a 40D legalábbis biztosan, gondolom a többiből se spórolták ezt ki.

Rumot minden pohárba! | https://rumnagykovet.hu/

(#5772) ViZion válasza sanyixXx (#5771) üzenetére


ViZion
félisten

Nálunk a régebbi ilyen, az újabbat (talán 40-es...) nem forgattam a kezemben. amennyire néztem mindenki sRGB-ben hozza a cuccokat, adobe RGB elvileg jobb, de gyakorlatilag nincs jelentősége, PS-ben a fentiek szerint NE preserve-re hanem convert to working RGB-re állít, a workspace-nál meg sRGB, és kész.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#5778) ViZion válasza Fleed (#5777) üzenetére


ViZion
félisten

Ahogy fentebb írtam: a PS-ben beállítod a working colorspaces-t sRGB-re, majd a color management legyen az apply workspace vagy ilyesmi... azaz a munkatér beállítását ágyazza be a fotóba.
Letölteni kártyaolvasóval kell, közvetlenül a kártyáról kopipésztelj.
A gép szerintem sRGB-t csinál, legalábbis ez az alap. Nyomj egy restore factory settings-et neki.

Végülis kigugliztam Neked. Rád is igaz, akárcsak a kollégáimra: RTFM!
[link]

Ebben áll:
"I go to MENU > Shooting Menu (green camera icon) > Optimize Image > Custom."
Majd:
"Color Mode: Color Mode has three settings:
1. Color Mode Ia (one-a, sRGB) is boring.
2. Color Mode II (two, Adobe RGB) gives dull colors. Don't touch this unless you really know what you're doing and print your own work. See Adobe RGB vs. sRGB.
3. Color Mode IIIa (three-a, also sRGB) gives bolder colors. I use it all the time. Its the default.
I have no idea how Nikon cooked up these numeric designations."

*RTFM*RTFM*RTFM*RTFM*RTFM*RTFM*RTFM*RTFM*RTFM*RTFM*RTFM*

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#6628) ViZion válasza BonFire (#6627) üzenetére


ViZion
félisten

RGB-t kell vinni... az jó lesz mezei nyomtatásnál.
A nyomtatók az sRGB->CMYK nyomtatásra vannak felkészítve, nem mind tudja mit kezdjen a CMYK-val. De még jobb az előhívatás fotolaborba, olcsó (az átlag méretek) és ott értenek hozzá.
A kártyaolvasó gondolom a nyomtatón van, azért lehet jó, mert ha a winből nyomtatott, akkor ott még vmi belekutyult, pl. rossz driver, stb...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#6687) ViZion válasza Wyll (#6684) üzenetére


ViZion
félisten

Nálad lehet, h pont a printscreen volt a gond, de csak tipp. Nálam a képlopós megoldás a legutolsó. Jobban szeretem, ha van pdf vagy tiff :) (ez jellemző az ügyfelekre... lol)
A színt meg meg kell mérni, mert a szemünk is becsapható. Ugyan az a kép sötét/világos/kékes/lilás/zöldes háttéren nézve "teljesen más"...
valaki korábban linkelt -lehet, h ide- ilyen vicces dolgokat... a fehér négyzet szürke volt, pedig dehogy... szal. a fene tudja.

A színes téma elég sokrétű, kezdetnek e-book.hu, vagy wikipédia (színterek, additív-szubsztraktív, stb...), és ha nem tiszta kérdezz bátran :)
röviden és tömören: monitorra rgb, nyomdába cmyk, színprofil monitorra sRGB, vagy semmi, nyomdába a papírtól és a nyomdától függ. A monitorra készült képeknél "ugyanazon" a monitoron látják a népek, mint Te (kb, persze vannak itt is eltérések), tehát ami nálad jó, az nagy csalódást nem okozhat másik monitoron sem. Ha nyomdába megy a dolog, ott a Te monitrod, és a papír között van pár dolog... így a meglepi sem kizárt.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#7532) nervus válasza BonFire (#7531) üzenetére


nervus
csendes tag

Semmit sem állítottam át...
Nem hiszek jobban az FF pluginnak, csak a szememnek.

Ha a New részben az Advenced részre rámész, ott lehet állítgatni, de mindig visszaáll defaultra (srgb).

[ Szerkesztve ]

(#7533) BonFire válasza nervus (#7532) üzenetére


BonFire
veterán

Értem és megtaláltam. Viszont még mindig azt vallom, hogy a böngészővel nem stimmel valami. Nekem is SRGB az alapbeállítás, azzal tehát elvileg hű színeket kellene látnod.

Nézd meg, hogy nincs e beállítva a Proof Colors a View menüben. Mert ha ki van pipálva és fölötte a Proof Setupban be van választva valami lökött színmód, akkor lehet teljesen más a kép, mint a böngészőben. Hogy mást ne mondjak a Mackintosh RGB teljesen különbözik a Windows RGB-től. Ezt a proofingot ki kell kapcsolni, ha be lenne kapcsolva.

A Prohardveren nem olvasok privátot! Csak topikban vagy a publikus e-mailemen adok tanácsot.

(#7819) biobaka


biobaka
csendes tag

Sziasztok

Photoshop CS4-et használva a következő problémába futottam: :F
Ha RAW képet nyitok meg Camera Raw-al, azon beállítgatom a beállítani valókat (fehéregyensúly, kontraszt...) és megnyitom (DONE parancsal), photoshop-ban a színek jelentősen eltérnek a Camera RAW-ban beállítottaktól. Ugyanaz a színprofil van beállítva a Camera Raw kimenetének mint a photoshop munka asztalának (sRGB), így ennek nem értem az okát. Segítséget köszönöm. :R

(#8508) ViZion válasza MBalu0001 (#8507) üzenetére


ViZion
félisten

Ha esetleg CMYK színmódban van a kép, akkor az problémás pár képnézegetőnek.
Esetleg el van állítva a színprofil...
Nah. Képet megnyit, majd image/mode/RGB color
majd edit/color settings/ RGB: sRGB ez jó webre, fotókhoz, etc.
Lent pedig preserve embeded profiles legyen.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#8513) MBalu0001 válasza BonFire (#8512) üzenetére


MBalu0001
csendes tag

Közben az sRGB, Adob RGB beállítások voltak elállítva..
Most a photoshopba is a fakóbb szín van de most azt menti amit látok.
Elmondanád ezt az sRGB ,Adobe RGB dolgot.
A Scott Kelby: Photoshop Digitális Fotósoknak c. könyvét olvastam ott bátran bíztat mindenkit hogy állítsuk át a photoshop-ot Adobe RGB-re..
Ha jól sejtem a képnézegetők viszont sRGB-be mutatják a képet?Vagy hogy van ez, elmondanád?
Köszi!

Volt: xiowa light, Xiaomi gen1 ,roborock s50, Mi mop pro, Lenovo X1(360 s7(pro?)) roidmi eve plus, 360 S7,Dreame Bot L10 pro. Jelenleg:s5max, Roborock s7, 360 S10.

(#8514) ViZion válasza MBalu0001 (#8513) üzenetére


ViZion
félisten

Vannak a színek. Sok van. Vannak azok a dolgok, amin nézzük: pl. monitor, papír...
És vannak a színterek: ezek a látható színeknek egy-egy része, de korántsem az összes színt jelentik.

A színterek között vannak átfedések, vannak eltérések, már a technológiából adódóan is (szubsztraktív - additív). Persze ezt a program megpróbálja kompenzálni... de nem mindíg jó ha rábízzuk a dolgot.

sRGB-t használd inkább, mert a fényképezőgépek ezt mentik, de munkától függ mikor mit.
Első hsz.-ben találsz linkeket vagy BonFire oldalán is van erről szó, illetve a tutorial.hu-n a PS alapoknál is találsz infókat, erre egy fórum hsz nem elég.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#9515) Dluinet válasza Fasten (#9513) üzenetére


Dluinet
nagyúr

színprofil sRGB legyen, akkor olyan lesz előhívva mint PS-ben, ha a nézetben a nyomtatószimuláció CMYK-ra van kapcsolva.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#9519) Arpee78 válasza Dluinet (#9515) üzenetére


Arpee78
senior tag

színprofil sRGB legyen

Miért? A legtöbb rendes előhívó labor simán kezeli a beágyazott profilokat, legalábbis én meglepődnék ha nem. Mi az előnye ha nem sRGB lett fotózva(pl RAW v. AdobeRGB) és sRGB-re konvertálja, netalán hozzárendeli? :Y Ha RAW-ot fotózott ugyanazt kapja AdobeRGB-vel és sRGB-vel, már ha nincsenek extra élénk színek, ha meg vannak akkor pl az AdobeRGB jobb, mellesleg picit veszélyes az az élénk szín. Ha AdobeRGB-t vagy egyebet fotózott jobb ha az is marad, csak mentéskor be kell ágyazni a profilt, ha nincs benn sRGB-nek fogják feltételezni.
Ha saját maga szándékozik nyomtatni akkor oks, akkor biztosabb az sRGB, de úgy tűnik nem erről van szó.

ha a nézetben a nyomtatószimuláció CMYK-ra van kapcsolva.
Biztosan a túl élénk, nem nyomtatható színek ellenében ajánlottad. Ezt valamennyire eltudom fogadni, csak elég mérsékelt előnyt ad. Azt a túl élénk színt esetleg teljesen máshogy fogja a labor átalakítani, mint az ő alapbeállításon lévő PS-ja. Az igaz hogy valamivel több az esély a hasonlóságra.

(#12143) pBandi válasza ViZion (#12141) üzenetére


pBandi
tag

Próbáltam Monitor RGB-t, Adobe RGB-t, és sRGB-t is beállítani, de valahogy nem jó.
Pl.: Fényképezőgéppel lecsattintott jpg-t megnyitom, akkor PS-ben máshogy néz ki, mint Acdsee-ben. PS-ben olyan mintha sötét tartományok le lennének vágva. De ha Ps-ből kimentek valamit akkor Acdsee-ben vesznek el a sötét részek. De látszik a save for web ablakban is, hogy sokkal sötétebb a kép.

[ Szerkesztve ]

...

(#12144) *Ropi* válasza pBandi (#12140) üzenetére


*Ropi*
félisten

Olyan színtérben dolgozz PS-ben, amit minden programod ismer! sRGB-ben érdemes, ha webre dolgozol. Egyébként csak a Firefoxnak és a Safarinak van korrekt színkezelése, a többi böngésző ilyen szempontból használhatatlan. PS-ben kapcsold be a softproof-ot (CTRL + Y) internet standard RGB beállítással! A monitor profilját meg szedd ki az alapértelmezettből, mert azzal csak nálad néznek ki úgy a képek, ahogyan szeretnéd, sehol máshol. Ha azt szeretnéd, hogy máshol is úgy jelenjenek meg a képek mint nálad, akkor hardveresen kalibrálni kell a monitorodat. Ebben tudok segíteni, keress meg PÜ-ben!

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#12151) *Ropi* válasza Peter M (#12148) üzenetére


*Ropi*
félisten

Tisztázzuk: van egyszer a Windows színkezelése, ehhez állítod be a monitorod kalibrált profilját alapértelmezettnek (most a nyomtató színkezelését / profilozását hagyjuk, mert az még a Windowson belül is egy független dolog). Másodszor van a PS (és az egész CS) színkezelése, ott kimenetként sRGB-t állítasz be (a Bridge-ben és minden más színkezelésre képes programban). Ezután színhelyesnek kell lenned. Nem kell ehhez CMM...Nálam sincs, mégis rendesen működik minden.

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#12154) Peter M válasza *Ropi* (#12153) üzenetére


Peter M
tag

Softproofra direkt megcsináltam, most közelebb van tény de magentábol még mindig több van sRGBben mintha monitor ICM-jét használnám.

De gyorsan csak mutatóba kb ez:

Vmiért Stoorage nem teszi be, linkelve a kép.

[ Szerkesztve ]

https://www.behance.net/marosi-peter-k

(#12739) kiskornel


kiskornel
addikt

PS CS5. A PS-ben szerkesztett kép nem úgy néz ki, mint az elmentett, Winbe megnyitott kép. Végig sRGB színteret használok, de valamiért a PS CMYK megjelenítést használ.

Egyetlen módot találtam rá, hogy egyezzen a két kép: bekapcsoltam nézet / nyomtatás szimuláció, majd beállítottam a nézet / nyomtatásszimuláció beállítása / monitor RGB.

Hogy lehetne megadni neki, hogy mindig ezzel a beállítással induljon?

CS4 WinXP alatt sose volt ilyen problémám. Most vagy a PS vagy a Win7, de keveri a xart valami.

[ Szerkesztve ]

http://www.flickr.com/photos/34330024@N05/sets/

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Adobe Photoshop (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.