Parkolás, NAS, tapasztalat [Eduardo89]
Eduardo89 (tag) írása:
Mi is az a NAS?
Először is - mivel sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi is az a NAS - a teljesség igénye nélkül egy rövid összefoglaló, hogy mi is ez pontosan, és hogyan működik:
A NAS betűszó a Network Attached Storage, azaz a hálózatra csatolt tároló rövidítése. Magyarul hálózati adattárolóként ismeretes. A NAS egy fájl szintű adattároló eszköz, ami a számítógépes hálózathoz csatlakoztatva biztosítja az adatok megfelelő menedzselését a felhasználók között legyenek azok akár a szomszédos irodában vagy akár egy másik földrészen. Internetkapcsolat segítségével bárhonnan elérhető, a tárolt adatok megoszthatóak, védhetőek a felhasználói engedélyek megfelelő beálításásval.
A NAS-ban egy speciálisan elkészített szoftvert és hardvereszközt gyúrtak egybe, ami nem általános célra összeállított, hanem alkalmas fájl-szerverként is üzemelni. A NAS a legoptimálisabb eszköz, amivel fájlokat (dokumentum és multimédia egyaránt) oszthatunk meg, vagy érhetünk el.
Ez azt jelenti, hogy tulajdonképpen a NAS alkalmas mind SOHO környezetben való működésre, alkalmas szerverüzemelésre és alkalmas akár otthoni környezetben való fájlmegosztásra.
Ezen a ponton röviden tisztázni szeretném azt is, hogy mi az a SOHO környezet.
A SOHO tulajdonképpen a SmallOffice-HomeOffice rövidítése, ami kis irodai és otthoni irodai környezetet jelent. Ez kisebb cégek illetve otthoni felhasználók hálózatát jelenti, amiben jellemzően maximum 50 kliens van összekötve. A NAS-ok jelentősen megkönnyítik egy ilyen hálózatban a fájlok biztonságos tárolását és átvitelét, ami a gyors munkavégzés elengedhetetlen kelléke. Tehát az alapvető feladatuk itt is a fájlmenedzsment.
A fejparkolásról
Az utóbbi időben elég nagy port kavart ez a „hiba” ezért ezzel kapcsolatban is kifejteném, hogy mi is ez pontosan és hogyan orvosolható.
Első sorban biztonsági és energiatakarékossági szempontból került bevezetésre. Üresjáratban, amikor nem történik sem írás sem olvasás a HDD egy úgymond üresjárati, vagyis energiatakarékos állapotba kerül a lemezek leállítása nélkül. Ez annyit tesz, hogy nem feleslegesen a tányérok felett áll, hanem oldalirányba a parkolóvillára kerül. Elméletileg ez két okból hasznos. Egyrészt maga a HDD kevesebb energiát fogyaszt, mivel az olvasófejet nem kell folyamatosan pozicionálni a tányérok felett, ami elektromágneses tér gerjesztésével történik, tehát energiát emészt fel. Másrészt biztonságosabb, ha a fej a parkolóvillán pihen, mert az esetleges ütések, rázkódások vagy valamiféle egyéb külső behatások következtében a fej nem a tányérnak koccan neki és nem szántja fel azt.
Véleményem szerint ennek a két előnynek csak hordozható eszközökben lenne igazi létjogosultsága. Ettől eltekintve az igazi probléma az, hogy a RED-ek fejparkolási értéke gyárilag nem mindig megfelelő. Az eddigi tapasztalatok szerint háromféle firmware-al rendelkező RED kerül a fogyasztókhoz. Az első két verzió az optimális, amikor 5 percenkénti vagy disabled (kikapcsolt) értékre van állítva a fejparkolás a harmadik pedig a nem túl kedvező 8 másodperces érték. Az eddigi kutatásaink a RED tulajok körében azt mutatják, hogy gyártási időtől független a firmware eltérése.
Hogy, miért nem jó a túl gyakori parkolási érték?
Azért mert pl a 8 sec-es értéknél 8 másodpercnyi tétlenség után kivágja a fejet parkoló állásba, ami nem marad ott, hanem adatforgalomtól függetlenül vissza is kerül író/olvasó állásba. Az ilyen alacsony értéknél a fej üresjáratban folyamatosan ide-oda csapkod, ami egyrészt nem kifejezetten előnyös az élettartam szempontjából már csak azért sem mert elég gyorsan elérhető a hatszázezres, érték és a szerkezetet feleslegesen terheli/koptatja. A másik hátulütője a dolognak, hogy ha olyankor kezdődik olvasás vagy írás, amikor a fej éppen parkoló állásban volt akkor van egy pillanatnyi késés és ilyenkor a rendszer hajlamos meg is fagyni pár pillanatig. Tehát ha valaki csak adattárolásra használja ezt a típusú HDD-t, akkor szinte folyamatos üresjáratban üzemel, ami alatt a fej ide-oda csapkod és könnyen elhalálozhat rövid időn belül. Ezért vásárlás után mindenképpen ellenőrizni kell, hogy az általunk vásárolt darab milyen paraméterekkel lett megáldva a gyárban.
Ennek több megoldása is lehet, a legegyszerűbb ha a HD Sentinel programot használjuk. Letöltés és indítás után a SMART lapon állítsuk át, hogy az értékek decimálisan jelenjenek meg. Klikk jobb gombbal és pipa a decimális adatmezőre. Ezután a Load/Unload Cycle Count sorban láthatjuk a lemezünk eddigi fejparkolásainak számát. Üresjáratban ezt az értéket figyelve gyorsan kiderül milyen időzítésre van állítva a parkolás. Ha drasztikusan emelkedik ez a szám akkor további lépéseket kell tennünk a lemez megóvása érdekében.
A másik lehetőség a fejparkolás időzítésének megvizsgálására a WDidle3 nevű segédprogram, amivel pontos értéket kapunk. Egészen pontosan kiírja, hogy az adott HDD firmware-ja milyen beállítással íródott.
A wdidle3 segédprogram letölthető a WD hivatalos oldaláról:
http://support.wd.com/product/download.asp?groupid=609&sid=113&lang=en
A WDidle3 használata:
Miután letöltöttük a segédprogramot egy bootolható eszközt kell készítenünk a wdidle3.exe fájlal.
Amennyiben a WD supportról töltöttük le a programot az exe fájl mellett találunk egy txt fájlt is amiben részletes leírást találunk a program használatához. Minimális angoltudással vagy fordítóprogrammal nem olyan nehéz a dolgunk. Egyébként a /R kapcsolóval íratható ki a fejparkolás időzítése. A további kapcsolókkal módosítható is ez az érték, amit itt most nem részleteznék azon két okból, mivel a leírásban benne van másrészt a RED-eknél nem ajánlom a WDidle-lel való átállítást. A továbbiakban kifejtem ennek is a miértjét.
A túl gyakori fejparkolás megszüntetése:
Nos amennyiben azzal a kellemetlen problémával szembesülünk, hogy a RED lemezünk a nem túl optimális 8 sec-es fejparkolási időzítéssel van megáldva, ezt mindenképpen ajánlott megváltoztatnunk. Erre a legegyszerűbb és legbiztonságosabb módot szintén maga a WD biztosítja.
Kifejezetten a RED merevlemezekhez kiadtak egy SMART load/unload utility-t. Ez a segédprogram módosítja a HDD-nk firmware-jét illetve abban is egész pontosan a fejparkolási időzítést 8 másodpercről 5 percre. Ez az érték már megfelelő a további biztonságos használathoz, így már nyugodt szívvel használhatjuk a RED lemezünket.
A SMART load/unload utility használata
Nos ez a segédprogram szintén letölthető a WD hivatalos oldaláról.
http://support.wd.com/product/download.asp?groupid=619&sid=201&lang=en
A WDidle-lel szemben a használata kifejezetten egyszerű. A letöltés alatt találunk részletes leírást a használatához Windows és Linux operációs rendszerekhez is.
A művelet előtt ajánlott minden fontos adatot lementeni a lemezről mivel előfordulhat adatvesztés, amiért természetesen a gyártó felelősséget nem vállal. Gyakorlatilag, ha minden simán megy nem nyúl az adatainkhoz, de egy ilyen műveletet azért illik teljesen üres lemezen elvégezni. Valamint a használati utasítás szerint a lemezt mindenképpen válasszuk le a RAID tömbből, már ha ilyen formában használjuk. A letöltés után csomagoljuk ki a fájlt és másoljuk valamelyik meghajtónk gyökérkönyvtárába. Javasolom a legegyszerűbb megoldásnak a C: meghajtónkat. Ha ez megtörtént, akkor indítsuk el a DOS parancssort (futtatás -> cmd.exe). Innentől szükségünk lesz, minimális DOS ismeretre ugyanis oda kell, navigálunk ahova a fájlt másoltuk. Azért javasoltam előzőleg a C meghajtónk gyökérkönyvtárát mer a DOS parancsos elindulása után a C:\Users\xy könyvtárba navigálva indul el és innen egyetlen parancs kiadásával a gyökérkönyvtárba navigálhatunk. Ez pedig nem más, mint a CD\ ha ezt a parancsot kiadtuk gépeljük be a kicsomagolt fájl nevét, jelen esetben a wd5741.exe lesz az utána enter. Innentől elindul a segédprogram, amiben aztán további parancsokkal operálhatunk, amit az angol nyelvű leírás részletez. Itt most nekünk csak két parancsra van szükségünk. Az első a wd5741 –d? ez a parancs kilistázza és sorszámmal látja el a gépre csatolt merevlemezeket. Miután megnéztük, hogy hányas sorszámmal van, ellátva a RED lemezünk amin módosításokat szeretnénk elvégezni adjuk ki a wd5741 -d# parancsot. Értelem szerűen a kettős kereszt helyére a RED lemezünk sorszámát írjuk és nyomjunk entert. Ez a parancs frissíti az adott lemez firmware-ját és a művelet kész. Restart után használható a lemez, de nem árt meggyőződni róla, hogy az érték valóban módosításra került-e. Illetve javasolom a tényleges használatbavétel előtt a szintén a WD oldaláról letölthető WD Data Lifeguard diagnostic segédprogrammal való tesztelést.
A WD data lifeguard letöltése:
http://support.wd.com/product/download.asp?groupid=810&sid=3&lang=en
Ezzel a programmal való ellenőrzést tulajdonképpen minden új WD lemez vásárlása és a használatbavétele előtt javasolt megtenni. Ezzel egyszerűen felderíthető, ha valami probléma van az adott HDD-vel és nem később ér minket kellemetlen meglepetés, amikor már teleraktuk az adatainkkal.
Tapasztalataim, véleményem:
Egy WD10EFRX-szel azaz egy 1 TB-os verzióval rendelkezem. Az eddigi tapasztalataim kifejezetten pozitívnak mondhatóak egy kivétellel, a fejparkolás. Otthoni környezetben használom egy alapból hűvösnek mondható CM RC430-Black házban kifejezetten torrentkliens üzemeltetésére. A gép napi 10-12 órát megy ez alatt a torrent (leginkább feltöltés) folyamatosan fut tehát a HDD állandó üzemben állandó terhelés alatt működik. A WD5002AALX Black társához képest, ami rendszerként üzemel sokkal halkabb és hűvösebb is. Sajnos én egy gyakran parkoló darabot fogtam ki, 11 nap 21 óra működés alatt 1293 parkolást dolgozott össze amiben max 8-10 óra üresjárat volt. Bár a RED-eknél hatszázezer fejparkolás a hitelesített adat, amit kibír a gyártó szerint, a 8 sec-es beállítással elég gyorsan elérhető ez a szám sajnos.
Az alábbi HD Sentinel képeken láthatóak a RED-em adatai:
Összességében elégedett vagyok ezzel a HDD-vel és jó vételnek tartom. Abszolút halk és csendes működés jellemzi. Folyamatos terhelés alatt is halk marad, semmiféle kerregő vagy nyüszítő hangot nem hallat és teljesen rázkódásmentes. Írási/olvasási sebességével is elégedett vagyok, de erről még később fogok alapos tesztet végezni, amit természetesen közzé is teszek.
A RED merevlemezeket olyan felhasználóknak ajánlom, akik naponta 8-12 óra esetleg több vagy 0-24es üzemben használják a gépüket. Akár szerverüzemeltetésre, nagy mennyiségű adatok mozgatására, RAID tömbben való üzemeltetésre vagy sima háttértárként és backup lemezként való üzemelésre is. A 3 év garancia és a 24/7-es üzemi hitelesítés és magas megbízhatóság, amit a specifikációban olvasható egymillió órás MTBF (Mean Time Between Failures) érték is igazol abszolút meggyőző érvek a RED merevlemez család mellett.
Részemről a végleges konklúzió a RED lemezekről: Ajánlott!
A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!