Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Sanyo77


Sanyo77
tag

Szerencsés ember vagy, hogy engedtek ilyen témáról írni. :R
Nekem addig nem fogadták el, amíg nem valammi saját kreálmányt adtam le. :DD

[ Szerkesztve ]

(#2) misx


misx
senior tag

Kihagytad a Windows 95-öt az életedből, ejnye-bejnye :D. Az volt még egy szép darab, igazából a mostani Windows kinézet (tálca, asztal) onnan indult be. Ja meg a DirectX-es game-k.

(#3) eziskamu


eziskamu
addikt

Az operációs rendszerek osztályozásánál inkább olyanokra kellene koncentrálni mint pl memóriavédelem, szálkezelés, preemtiv és kooperatív multitask, és hasonlók megléte/hiánya, kernel tipusa. A win 3.1 pedig nem volt más mint egy a DOS képességeit kibővítő, a gép képességeit viszont kissé visszafogó programcsomag, és még a Win9x sorozat is támaszkodott a DOS-ra.
Mac-re meg igaz, hogy sok Windowsos programnak nincs portolása (de sokkal többnek mint gondolnád, régen (talán még most is) volt még IE és Office is), de a grafikus és tervező progik jelentős része portolva van (volt olyan CAD program, talán az ArchiCAD, aminek az elődje eleve csak MAC-re készült), valamint a BSD alapok miatt a jelentősebb Linux-os progik elérhetők MacOS-X-től kezdődően Mac-re.
Ez így még csak Easy-PC szintű írás :)

[ Szerkesztve ]

(#4) dfdfdf válasza eziskamu (#3) üzenetére


dfdfdf
őstag

azt ki értené meg? én hülye lennék hozzá de azért kissé részletesebben is meglehetett volna írni, de így is jó

(#5) eziskamu válasza dfdfdf (#4) üzenetére


eziskamu
addikt

PŐLŐ leegyszerűsített magyarázatok:
memóriavédelem: a programoknak a saját memóriaterületük védett, és egymáséba nem piszkálhatnak.
multitask: programok látszólag egyszerre futnak,
- kooperativ: a Win3.1-re, win9x alatt a 16 bites programokra, és a MacOS9 és az alatti rendszerekre volt jellemző, ilyenkor a porgram maga is dönthetett asrról, mikor adja vissza a vezérlést a rendszernek, teret hagyva ezáltal más programok futásához
- preemtiv: az operációs rendszer (magja) vezérli teljes mértékben (a program prioritásától függően), mikor melyik program kap és mennyi gépidőt, és gyorsan váltogat ezek között a párhuzamosság illúziója végett.

kernel: a rendszer csupasz magja, ezt kell elsőnek betölteni az operációs rendszerből. Attól függően, hogy mit tud alapból micro, hybrid és monolitikus.
A microkernel olyan mint az USA az államból ki van szervezve a legtöbb dolog céges környezetbe, a rendszermag csak a legszükségesebbeket nyújtja a legtöbb meghajtóprogram és szolgáltatás a kernel felett fut, ha valamelyik összeomlana, újraindítható, gyakorlatban ritka konstrukció.
A monolitikus kernel esetén sok szolgáltatás és meghajtóprogramok egyfutási szinten/memóriaterületen (nem kell, hogy egy fájlba legyenek) vannak a kernellel, ha valamelyik összeomlik, borul a rendszer (LINUX, némelyik BSD)
Hybrid kernel, a kettő között, van ami a kernel szintjén fut, van ami felette. Windows NT/XP/Vista/7, egyes BSD változatok és a MacOS-X jelenlegi változatai.

Amúgy nem az olvasónak, hanem az írónak kéne érteni és megfogalmazni leegyszerűsítve.

[ Szerkesztve ]

(#6) rolkaDb


rolkaDb
aktív tag

Jó írás lett.

(#7) frescho válasza eziskamu (#5) üzenetére


frescho
addikt

Par dolgot mar igy is nagyon leegyszerusitett, peldaul a POST reszt. Par apro tevedes is van a cikkben/szakdogaban. Peldaul a 64 bites rendszerek nem hajtanak vegre tobb muveletet adott ido alatt, mint a 32 bitesek.

Kivancsi lennek, hogy hol vegzos a szerzo.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#9) Geri9159


Geri9159
tag

Nyilván nem szó szerint ez a szakdolgozata,módosította, hogy ha egy laikus el olvassa itt a Logout-on az is megértse miről is van szó.

Szerintem jó nekem tetszik várom a folytatást.

(#10) Geri9159 válasza misx (#2) üzenetére


Geri9159
tag

Win 95 volt az első oprendszer amit használtam. :D Az a bejelentkező hang. :DDD

(#11) drherby


drherby
csendes tag

Nekem volt szerencsém Commodore plus 4, 16 ,Zx Sprectrum(vagy mi) valaha ezzel kezdtük a basicot ált iskolában.MAjd jött az xt.At 286. 386,486,Gimi végén már P1 sek.
Hm első laptopom 2005 ben egy Toshiba volt, celeron m mel.
De jó a nosztalgia

(#12) bambano válasza Sanyo77 (#1) üzenetére


bambano
titán

szerencsés, hogy ilyen gagyi szakdolgozattal nem vágták ki a fenébe...

szerintem úgy kellene folytatni a cikksorozatot, hogy nem folytatod.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#13) sh4d0w


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

OS/2?

https://www.coreinfinity.tech

(#14) Tsunami


Tsunami
senior tag

Nekem volt commodore 128-am is! :DDD

''három a kettő tizen''

(#15) eziskamu válasza Tsunami (#14) üzenetére


eziskamu
addikt

Abban is Microsoft termék volt a BASIC értelmező, mint a C64-ben, vagy mi? :)

(#16) Tsunami válasza eziskamu (#15) üzenetére


Tsunami
senior tag

Nagyon pontosan nem tudom mi volt a különbség, az tény, hogy 128kb memóriája volt, és az oldalán be lehetett dugni egy 3,5-ös floppy-t, mint az amigákba. Ausztriából kaptam, itthon szerintem nem forgalmazták.

http://en.wikipedia.org/wiki/Commodore_128

''három a kettő tizen''

(#17) popp


popp
tag

Picit száraz a téma, de speciel engem érdekel. A megfogalmazott kritikáknak van némi alapja, de szerintem annyira nem vészes, hogy ne lehessen folytatni, hisz ez csak amolyan felvezetés volt. Ezután következik a rendszerek tényleges bemutatása, remélhetőleg összehasonlító jelleggel.
Ha irodalmi hivatkozásokat használsz, akkor kéne irodalomjegyzék is a végére, vagy pedig szedd ki.
Kíváncsi lennék, hogy a szakdolgozatod csak irodalomkutatásból állt, vagy volt valami általad hozzáadott érték is benne? :)

"A MOSFET-ek karakterisztikája olyan egyenes, hogy attól bármelyik elektroncső sírva fakadna. A csöveké viszont épp olyan mértékben görbe, ami az emberi fülnek kellemes."

(#18) zsigus


zsigus
őstag

"Utóbbiak abban különböznek az előbbiektől, hogy processzoruk képes a 64 bites kódok futtatására is. Ez azt jelenti, hogy egységnyi órajel alatt több művelet elvégzésére alkalmasak, mint a 32 bites rendszerek."

Lehet, hogy csak én vagyok naiv de eddig azt hittem, hogy a 64bit-es rendszerek 'elméletben' azért gyorsabbak mert hosszabb a kódsorozat és kevesebb utasítást kell kiadnia az OS-nak.
De nem vagyok informatikus szóval javítsatok ki a tévedek, csak végiggondoltam és ez jött ki.
Amúgy jó írás, volt 1-2 dolog amit még nem hallottam.

(#19) DopeBob


DopeBob
addikt

GDF? ;]

Bementem államvizsgára bemutatkozás első mondatuk hozzám: az általános rizsát hagyjuk, mi volt a saját munkája :U

MZ/X

(#20) lorcsi


lorcsi
veterán

te jó isten....

ettől csak az volt szarabb, mikor egy barátom 25 oldalas szakdogát adott be valami gyenge történelmi témáról....olyna volt mint egy lehletnyivel nagyobb középiskolai beadandó.
neki meg arra diplomát adtak :W

(#21) frescho válasza zsigus (#18) üzenetére


frescho
addikt

Jol gondolod. Nem az egy orajelre juto utasitasok szamat noveli a 64 bit, hanem az egy utasitassal feldolgozhato adatok mennyiseget.

https://frescho.hu

(#22) zsigus válasza frescho (#21) üzenetére


zsigus
őstag

sejtettem THX :R

(#23) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Egyébként tényleg, hol lehet ilyen szakdoga téma?
Mert nekem is egy átfogó témánál a saját munkát hiányolták (lett bele hát).
Meg azért... Én már azon is fogm a fejem, amikor egy házi konferencián (szakkoli) valaki a flashjátékok hatásáról tart előadást.

@#8 cskv : És nem... Én is meg szoktam lepődni :(

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#24) #65675776 válasza eziskamu (#3) üzenetére


#65675776
törölt tag

A Win9x olyannyira támaszkodott a DOS-ra, hogy továbbra is csak egy DOS felé szervezett héj volt mind. Csak jobban integrálva lett a dolog, mint Win 3.xx és korábban.

(#25) frescho válasza #65675776 (#24) üzenetére


frescho
addikt

Felig-meddig, mert ahogy fokozatosan elkeszultek a 32 bites driverek ugy rugaszkodott el a DOS-tol. A 98 mar a legtobb funkciot atvette a DOS-tol, szinte csak betoltokent hagyatkozott ra.

https://frescho.hu

(#26) eziskamu válasza #65675776 (#24) üzenetére


eziskamu
addikt

Végül is DOS alatt futó WinNT emulátor volt a család :DDD

frescho: A Milleniumban lényegében a command.com-ot hagyták el. Bizonyos telepítő progik még használták a command.com-ot 95-98-SE alatt rendszerindítás-újraindítás során, de a milleniumnál erre már nem is volt mód, és talán a ME is máshogy oldotta meg (vagy ezekből a progikból új verzió kellett :F ). Rég volt, nem emléxem már.
Ja meg az msdos.sys már csak egy konfig fájl volt a win95-től kezdve.

[ Szerkesztve ]

(#27) #65675776 válasza frescho (#25) üzenetére


#65675776
törölt tag

Lehet átvett sok funkciót, de ettől még maga a Win önmagában működésképtelen volt. Volt viszont alatta egy teljes értékű karakteres felületű OS. Ami önállóan is működött, szemben az Őt bootmanagerré degradáló héjjal.

(#28) eastsider


eastsider
nagyúr

hát... ez kb olyan szintű, mint az info alapismeretek ÉRETTSÉGI tételeim... vagyis nem sok :F
ez valamelyik OKJ-re szakdoga? vagy hova? :F

(#29) proci985 válasza eziskamu (#3) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

...meg akkormár bele lehetett volna írni, hogy az OS feladata a hardver elrejtése is a felhasználó elől, nem csak a kezelése.

ugyanígy, a grafikus és a szöveges felületeknél is van előny is, hátrány is. pl a szövegesnek kicsi a sávszélességre az igénye (magyarul távoli managementre jó), lehet kötegelni/batechelni a feladatokat (.bat fileok valaki?:) ), nem kell GUI és parancssorból bizonyos dolgok egyszerűbben elintézhetők, a grafikus meg jól megcsinálva ergonómikusabb (katintani általában egyszerűbb, mint beírni egy sokparaméteres parancsot, de minimum kevesebb dolgot kell megjegyezni/ábrákat könnyebb betanulni).

meg ha már MS, akkor szerintem meg lehetett volna említeni, hogy nem csak otthoni rendszereik vannak (jellemzően 1, maximum két processzorral), hanem multiprocesszáltak is. valamint, a Windows egész jól alakítható (a Linuxhoz hasonlóan), adott esetben beágyazott rendszerekben és real time rendszerekben is valamilyen szinten használhatók (utóbbira példa az Ardence RTX windows alatt és az RTLinux). legalábbis a windows mobile is meg van említve, aminek 9%os a piaci részesedése (2009q2 eladások alapján).

más: a megfogalmazás tényleg picit pongyola, bár tényleg jól érthető.

"Végül is DOS alatt futó WinNT emulátor volt a család" ezen befeküdtem:DDD

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#30) Syl


Syl
nagyúr

Az előttem szólók írásai mellé én csak két gondolatot tennék hozzá:
1. Az cikk elején található idézet tudtommal Bill Gatestől származik, a win98 bemutatóján. Érdemes lenne a GM válaszát is megemlíteni :DDD
2. "A DOS (Disk Operating System) volt az egyik első szélesebb felhasználói rétegek számára is elérhető rendszer." - Akkor a CP/M az mi volt? :F Kerti grill?

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#31) nyunyu válasza eziskamu (#26) üzenetére


nyunyu
félisten

Ja meg az msdos.sys már csak egy konfig fájl volt a win95-től kezdve.

Ha lecsupaszitottad a Windows konyvtarat, csak a Command alkonyvtarat hagytad meg belole, meg atirtad az msdos.sys-ben, hogy ne toltse be a GUI-t, akkor egy teljes erteku DOS-t kaptal.

Win98-cal ugyanezt eljatszva bepotyogted a c:\ moge, hogy ver, aztan valami ilyesmit irt ki:
"MS-DOS 7.1 Copyright Microsoft 1980-1998" :DDD

Elozo melohelyen szivtam egy b*zi Via chipsetes ipariPC-vel, aminek a memoriakezelese mindig megborult DOS alatt, vegso elkeseredesben Win98 mogott levo DOS-sal is probalkoztam...

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#32) nyunyu válasza Syl (#30) üzenetére


nyunyu
félisten

Az cikk elején található idézet tudtommal Bill Gatestől származik, a win98 bemutatóján

Az a bemutato eleg emlekezetesre sikerult :DDD

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#33) eziskamu válasza nyunyu (#31) üzenetére


eziskamu
addikt

De attol még konfig fájl volt :)
Mondjuk rémlik, hogy tán még jobb is volt a sima DOS-nál egy Win98-as a Fat32 támogatás miatt.

Azt a videót még floppyn kaptam :DDD Klasszikus :DD

Syl: Akkor a CP/M az mi volt? Kerti grill? Ez se rosz, bár átlag Pistike nem találkozott vele :)

[ Szerkesztve ]

(#34) nyunyu válasza Syl (#30) üzenetére


nyunyu
félisten

"A DOS (Disk Operating System) volt az egyik első szélesebb felhasználói rétegek számára is elérhető rendszer." - Akkor a CP/M az mi volt :F

Plane, hogy a DOS eredetileg nem is Microsoft termek, Gates bloffolt az IBM oprendszer tenderen, aztan amikor megnyertek, akkor ment a fejvakaras, hogy de hat nincs is PC-n mukodo oprendszeruk, igy gyorsan vettek egyet 50k USD-ert, aztan elneveztek MS-DOS 1.0-nak.

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#35) Psychonaut


Psychonaut
addikt

Szakdolgozatom témája a Microsoft operációs rendszerek a XX. században volt.

Hát, a Microsoft operációs rendszerek a XIX. században témában valóban elég nehéz lenne szakdolgozatot írni. :D

(#36) nyunyu válasza eziskamu (#33) üzenetére


nyunyu
félisten

De attol még konfig fájl volt :)

Na es? Nem kotelezo a rendszerfajlokat io.sys, msdos.sys-nak hivni.
Boot szektorban van megmondva, hogy megis milyen fajlokat toltson be.

PC-DOS-ban pl. ibmbio.com, ibmdos.com van az io.sys es msdos.sys helyett.

Win95-ben csak kompatibilitasi okokbol maradt msdos.sys a fajl neve, mert egy rakas program azt vizsgalta, hogy van-e msdos.sys a gyokerben, ha nem volt, akkor bugzott ezerrel.
Persze ezen programok nagy resze Microsoft termek volt, buktak is emiatt egy pert az IBM ellen, miert nem megy a Win3.1 PC-DOS alatt cimmel. :DDD

[ Szerkesztve ]

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#37) frescho válasza #65675776 (#27) üzenetére


frescho
addikt

A Win9x a kovetkezok kezeleset vette at a DOS-tol, miutan betoltodott:

hardver kezeles (I/O, interrupt)
file rendszer kezeles
memoria kezeles (fizikai es virtualis)
programok kezelese, utemezese
User I/O

Van meg valami mas feladata egy oprendszernek? Az teny, hogy alatoltak egy DOS-t, amit a betoltesnel, safe modban, illetve driver hinyaban alapveto I/O-ra (merevlemez, file rendszer, CD...) hasznalt. De egy shellnel sokkal tobb, mint amilyen peldaul az X window.

https://frescho.hu

(#38) Geri9159 válasza nyunyu (#34) üzenetére


Geri9159
tag

Nem csak DOS vásárolták meg, anno az első windows-t is a xeroxtól és az apple-től koppintotta és több kisebb vállalattól vásárolta meg.
A windows bemutatótokat szeretem mindig van ott kék halál :D vagy egy kis Steve Ballmer őrjöngés. :D

(#39) nyunyu válasza Geri9159 (#38) üzenetére


nyunyu
félisten

Nem csak DOS vásárolták meg, anno az első windows-t is a xeroxtól és az apple-től koppintotta és több kisebb vállalattól vásárolta meg.

Egerrel kezelheto ablakozos oprendszer otletet Steve Jobs "leste el" a Xeroxtol, aztan Gates tole.

Az mas kerdes, hogy Jobs az utobbi muveletet szimpla lopasnak titulalta, azota ruhelli Gates-et, amiota a Microsoft tobb penzt csinalt "Jobs otletebol", mint az Apple.

Hello IT! Have you tried turning it off and on again?

(#40) Syl válasza nyunyu (#34) üzenetére


Syl
nagyúr

A történet úgy teljes, hogy az IBM megkereste Bill Gatest és csapatát, hogy készítsenek a készülő PC-re egy operációs rendszert. Mivel az MS akkoriban programnyelvekkel foglalkozott, Bill átküldte az IBM embereit Gary Kildale-hez, a CP/M atyjához. Sajnos(?) Gary nem volt otthon és a felesége (Dorothy?) fogadta a vendégeket, de kekeckedni kezdett a titoktartási szerződésen, ezért a "kékingesen" visszamentek Billhez. A többi már történelem. :)

szerk.
(#39) nyunyu
Egerrel kezelheto ablakozos oprendszer otletet Steve Jobs "leste el" a Xeroxtol, aztan Gates tole.
Pontosabban: Steve Jobsnak bemutatták az Xeroxban az Alto-t, erre az Apple elkezdte fejleszteni a Lisa-t. Steve felkérte Billt hogy az MS írja át a programnyelveit az új Apple gépre (is). Amikor Bill felismerte a grafikus felhasználói felületben rejlő lehetőségeket, akkor ő is elment a Xeroxhoz. Tehát direktben Gates nem Jobstól "lopott".

[ Szerkesztve ]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#41) Geri9159 válasza nyunyu (#39) üzenetére


Geri9159
tag

De szeretem az olyat amikor valaki ellop valamit aztán tőle is ellopják és haragszik rá amiért ellopták. Ez a gyönyörű. :DD
Akitől eredetileg ellopták nem csinál semmit, mert már az öröm neki hogy szét marja egymást a két fél. :DDD

(#40) Syl Ok ez így már más de még mindig szép sztori.

[ Szerkesztve ]

(#42) sh4d0w válasza frescho (#25) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

32 bites driver már volt a DOS 6.22-ben is, mennyit szívtunk a smartdrv-vel 286-oson, mire rájöttünk, miért dob egy hátast a rendszer.

https://www.coreinfinity.tech

(#43) X-Master válasza eziskamu (#3) üzenetére


X-Master
tag

" Ez így még csak Easy-PC szintű írás "

Jelzem, ez is volt a cél. Látom te otthon vagy a témában, de kezdőknek talán mond újat is.

(#44) X-Master válasza #00784640 (#8) üzenetére


X-Master
tag

1. Nem diplomamunkát tettem közzé.
2. A cikkem inkább kezdőknek szól.
3. Ez egy személyes élményeket is tartalmazó bevezető, ezért szerintem egyáltalán nem ciki ha valaki 6-7 évesen a Paintbrushal ismerkedik a számítástechnika világával.

(#45) Syl válasza Geri9159 (#41) üzenetére


Syl
nagyúr

Akitől eredetileg ellopták nem csinál semmit,

Senki nem lopta el tőlük. A Xerox begyepesedett agyú vezetői nem láttak tovább az orruknál és meghagyták a fejlesztői osztálynak, hogy mutassák meg az érdeklődőknek az Alto-t (ami mellesleg nemcsak a grafikus felhasználói felületet, hanem az ethernet hálózatot és a csoportmunkát is jelentette).

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#46) X-Master válasza bambano (#12) üzenetére


X-Master
tag

Lehet hogy szerencsés ember vagyok.

Akármennyire is nem szeretnéd, a cikksorozatom folytatódni fog, ha lesz egy kis időm, meg nem lesz ilyen dög meleg, mert ahogy látom többen is szeretnék. Ez meg csak a bevezetés volt, a java csak most jön.

(#47) X-Master válasza popp (#17) üzenetére


X-Master
tag

A téma kicsit tényleg szárazra sikeredett, de hát ezt eredetileg nem ilyen könnyed, fórumos stílusban írtam.

A hozzáadott érték az meg bele van szőve a sorok közé :)

(#48) hibavissza


hibavissza
veterán

...azért továbbra is kíváncsiak vagyunk hol tolerálják egy "diplomás" ilyen szintű írói vénáját... :DDD

(#49) X-Master válasza eastsider (#28) üzenetére


X-Master
tag

Igen, ez OKJ-s szakdoga volt, nem doktori disszertáció. Sokat dolgoztam vele, kb. 50 oldalas lett.

(#50) X-Master válasza hibavissza (#48) üzenetére


X-Master
tag

Mint mondtam, nem diplomamunka, csak egy okj-s szakdoga.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.