Hirdetés

2024. június 18., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) LGLuke


LGLuke
őstag

Üdvözlök Minden Kedves Olvasót!

Mivel első írásom, nagyon igyekeztem helyesen és érthetően fogalmazni, de hibák lehetnek, így javítom, ha találom/találtok.

A cikk félig tényeken alapul, félig pedig szubjektív véleményemen, így vitaindító, de szeretném, ha nem lenne flame a hozzászólásokból.

Ezt tessék figyelembe venni!
Üdv Mindenkinek!

(#2) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na igen és lehetne még sorban sorolni a sok mesterségesen gerjesztett igényt.

Mondjuk azzal nem értek egyet hogy baj az új szabványok megjelenése, mert sávszélből (ramból, órajelből, winyóhelyből) soha nem elég, csak tényleg az a gáz, hogy úgy tukmlják az emberre mintha muszáj lenne...

Én pl. sokáig kerestem olyan lapot amiben NINCS SLi,de van 2 LAN. Nincs ilyen, emberi árban.
Aztán vettem egy Abit IP35-t meg egy 500ft-os hálókártyát :D

Egyébként aki nagy videokártyát használ az nagyrészt gémör. Aki gémör az nem tesz be sok csatolókártyát. Lehet azért kapni sok, csak 1 slotot foglaló videokártyát szerencsére.

Mutogatni való hater díszpinty

(#3) LGLuke válasza hcl (#2) üzenetére


LGLuke
őstag

Nem konkrétan az új szabványokkal, és azok megjelenésével van a baj, hiszen azokra szükség van/lesz.

A nagy probléma azzal van, hogy csak azért kell USB3, hogy megverjük a FireWire-t, és nem azért mert már most nagy szükség lenne rá.

Tehát a gyártók konkurálásából nem mindig profitálunk mi userek.
Néha jó lenne, ha a meglévőt tökéletesítenék, vagy más hasznos fejlesztésre állítanák rá a mérnököket.

Mondok 1 másik példát: pár napja a G-Power Hurricane M5 RS túlszárnyalta a Brabus Rocket korábbi rekordját, igaz, csak egy hajszálnyival. Ebből mi vásárlók nem profitálunk igazán. Teljesen mindegy, hogy 1 autó 300, vagy 320 Km/h-ás végsebességgel rendelkezik, hiszen az erőhatások közel azonosak, s értelmes embereknél ez a lényeg. Tehát a nagyságrend. A cégeknek viszont fontos a merketing, hogy elmondhassák, az ő termékük a leg.

(#4) hcl válasza LGLuke (#3) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Viszont a fejlesztési tapasztalat máshol is jól fog jönni.
Értem én mire gondolsz de nem feltétlenül fogja mindenki érteni.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#5) Silenzio válasza LGLuke (#1) üzenetére


Silenzio
addikt

Momentán sajna nincs időm teljesen végigolvasni, de a következő részt nézd át, kérlek:

"Tehát olyan alaplapot válasszunk, amin található 1-2 db normál PCI foglalat, de legyen vagy 2 db PCI-E x1, esetleg 1 db PCI-E x4, és ugye elmaradhatatlan szinte minden alaplapról a 2 db PCI-E x16 (bár 2 „hülye” használja ki az egész országban, minden prémium lapon megtalálható, sőt ma már a beugró kategóriánál is, Halleluja!!!) Nem gond, hiszen SLI vagy CrossFire építéséhez elengedhetetlen."

A hosszú zárójeles mellékmondatrész stilisztikailag kissé szerencsétlen, olyannyira, hogy nem is értem itt pontosan mit akarsz mondani. :U Azaz a tartalmát értem, de mi az, hogy két hülye használja ki? Kik ezek és miért használják? :) Ha úgy érted alig páran használják, írd úgy. :) Aztán a következő mondatrész: "nem gond..." De mi? hogy létezik sok lapon több pci-e 16x-os foglalat? Remélem nem veszed szőrszálhasogatásnak! Amúgy lényegre törő és világos az első harmada, ameddig így hirtelen eljutottam.

https://pte3d.hu - 3D nyomtatás, 3D szkennelés, anyagvizsgálat, VR

(#6) Wyll


Wyll
őstag

A cikk nem rossz, összességében egyet tudok érteni vele.
Most olvastam a PH!-s Milyen volt 2008? cikket is, és már ott is az az érzés volt bennem, hogy kicsit mintha az egész IT-iparágat le akarnák nyomni a torkunkon. Másképp fogalmazva: nagyon gyors a fejlődés, és úgy érzem, erre nincs igazán, vagy nem igazán erre volna szükség.
Most őszintén: kit érdekel, hogy 50 vagy 60 megabájttal ír a merevlemezünk, hogy 3 vagy csak 2 perc a videótömörítés, stb... ? Csak azokat, akiknek ez a munkája, vagy nagyon soxor (ki)használják az adott képességet! Az ilyeneknek (ahogy a cikk is kifejti) a meglévő megoldások túl általánosak, nem kellően átgondoltak vagy speciálisak. Akik meg csak ritkán használják az ilyen képességeket, azoknak úgyis mindegy, és felesleges költség.
Nem véletlen, hogy a mai trendek között butának/kisteljesítményűnek tűnő netbookoknak akkora a sikere, ugyanis két olyan paraméterre gyúrnak rá, amit eddig nem vettek elég komolyan, holott a nagy többségnek sokkal jobban számít, mint a megaherzek/-pixelek: az ár, és a hordozhatóság.

Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=Wyll

(#7) LGLuke válasza Silenzio (#5) üzenetére


LGLuke
őstag

Pontosan úgy értettem, ahogy javítanád.
Korrketúrázom!

(#8) hcl válasza Wyll (#6) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Általában az atom-mal szerelt dolgok is ezért sikeresek.
Internetezni, filmet nézni minek a 300W--ot evő szörny, amikor ugyanarra jó az is ami lassabb kicsit de csak 50-et eszik...

Mutogatni való hater díszpinty

(#9) cizoe


cizoe
őstag

Az írással nagyrészt azonosulni tudok, kihasználják a fanatizmusunkat és állandó szinte felesleges fejlesztésekbe hajszolnak. Lenne megoldás ezellen ,tudom, netespc+konzol, de hát valahogy kell az érzés ahogy futnak a benchmarkok. :) Hülyének viszont nem kell lenni, ez a móka nekem max évi 50-80k-t ér meg.

(#10) LGLuke válasza hcl (#8) üzenetére


LGLuke
őstag

Pontosan! Az egyik barátomnak MSI Windje van. Többet használja, mint asztali gépét, pedig ahhoz 24"-os monitor van. Azt mondja, hogy már csak akkor ül le a nagyhoz, ha fejlesztenie kell, vagy full HD videót néz, hisz ilyenkor előny a nagy monitor.

Amúgy meg elvan az ágyában fekve a kis Winddel.

(#11) TOM!K@


TOM!K@
tag

Nem ismerem a mostani piacot annyira, de amikor vettem a gépem ( 2007 november ) akkor azt hiányoltam, hogy a mATXes lapok választéka nem túl nagy. Szerencsére találtam egy számomra megfelelő gigabyte lapot, ezen egy dolog nem tetszik : csak két memóriafoglalat van rajta.
Meg elég sokan vannak akik pl csak egy videókártyát használnak, és akkor mire az a böhöm nagy alaplap + ház? Ez egy kicsit furi nekem. Ennyit szerettem volna kommentelni :)

(#12) .mf


.mf
veterán

Vitaindító írásnak kiváló, hiszen annyi csúsztatást és féligaz belemagyarázást tartalmaz :P

"[I]A PCI-E foglalattal nem lenne semmi gond, csakhogy ez nem 1 db foglalat, hanem kapásból 4 variánsa van: x1, x4, x8, x16. Ráadásul ezek méretben is különböznek.és ugye elmaradhatatlan szinte minden alaplapról a 2 db PCI-E x16 (bár 2 „hülye” használja ki az egész országban, minden prémium lapon megtalálható, sőt ma már a beugró kategóriánál is, Halleluja!!!)

Nem feladatom megoldást találni a problémára, bár kétségkívül megoldható, ha x1, helyett csak x4 foglalatokat teszünk és ezekbe behelyezhető lenne az x1-es kártya is.

[USB3 és SATA"3"]Nyílván ezeken kívül találhatnánk sok más erőltetett dolgot, amik tényleg haszontalanok, de itt is meg lehet kérdőjelezni az ésszerűséget.

Azért azt meg kell hagyni, hogy ma a leggyorsabb HDD-k (320 GB, 640GB, 1 TB Samsung, WD, esetleg 1,5TB Seagate) sem érik el éppen a régi ATA-133 szintjét.

Az USB3 viszont eléggé haszontalan dolognak ígérkezik.[/I]"

Először is: csak a PCI-e slotnak van 4 méret-variánsa: x1-x4-x16, és nagyritkán (ált. csak szerver-lapokon látni) x8.

Másodszor: ha egy kártyát bele lehet rakni, akkor az ott működik is. Egy x4-esbe vagy x16-osba is lehet x1-es kártyát rakni; és a nyitott végű x4-esekbe is bele lehet rakni x16-ost (amennyiben a külső tápcsatival elég teljesítményt tud felvenni).

Nyilván jobb lenne egy olyan megoldás, hogy a lapon csupa 16-os slotok vannak, és a behelyezett kártya függvénye, hogy hány sávot kap, amit biosban vagy akár os-ben lehetne állítani.

A 2db fizikai x16-os ritkaság, és csak a felsőkategóriás lapokon van -- a felső-középkategóriásokon gyakran egy x16-ost osztanak x8+x8-ra, de amúgy x16 és x4 a szávszélük.

Az USB3 és SATA3 végre valami előremutató fejlesztés, inkább most fejlesszék, mint amikor már égető szükség van rá. A leggyorsabb SATA HDD a WD Velociraptor; és vannak SATA SSD-k, amik már a SATA-3.0Gbps-hoz vannak közelebb, mint a 1.5Gbps-hoz, és a következő félévben biztosan lesz olyan SSD, aminek már a SATA-3.0Gbps is kevés lesz.

USB3-mal sem értem, mi a bajod. Gyorsabb lesz, és visszafelé is kompatibilis -- ami nagyon jól jön, hiszen ez a legelterjedtebb periféria-csatlakozó. Szemben a Firewire-rel, ami biztos szép és jó, de kb 1000-szer több USB-s csatolójú termék van a piacon.

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#13) Rive


Rive
veterán

A cikk elejével nem vagyok kibékülve. Az ISA busz az bizony nem konkurrense volt a PCI-nek, közel sem. Jóval inkább a PCI előtti általános csatolófelület - mint ilyen elég érdekes dolog a VLB mellé rakni. Ugyanakkor hol marad az EISA?

A VLB tényleg viszonylag gyorsan kihalt, bár ebben nem annyira a méret volt a meghatározó, hanem az, hogy a 386/486 processzorok 'egyszerű' buszrendszerét felváltotta a pentiumok bonyolultabb és gyorsabb rendszere - a VLB pedig elviekben pont direkt a processzor lábaira csatlakozott, okozván ezzel sebességtöbbletet, egyszerűbb alaplapot, valamint érdekesebbnél érdekesebb bug-hegyeket.

Az ISA mindeközben a PCI mellett töretlenül életben maradt a PIII legvégéig, és még ma is viszonylag gyakran belefutok olyan hirdetésekbe, hogy valaki ISA buszos gépet, PCI -> ISA átalakítót keres, mindenáron...

Bár ha úgy vesszük: a legmodernebb alaplapok egyes részei is logikai ISA buszon csücsülnek :K Szóval itt inkább az vanik, hogy az első általános csatolófelület az ISA, a második a PCI, és a többi (VLB, EISA - MCA? bár ez utóbbitól végül megkímélt az ég...) a mellékvágány.

A többiről: a FireWire és az USB összehasonlítása bizony gáz. Meg az egyes HDD-csatolófelületeké is - ezt te tényleg komolyan gondoltad? "...azért azt meg kell hagyni, hogy ma a leggyorsabb HDD-k ... sem érik el éppen a régi ATA-133 szintjét.... A klf. csatolók, vezérlők egymásra épülése, megcélzott felhasználási területei szemmel láthatólag nem érinti a cikket, pedig kellene. Akár az AGP/PCI viszonyról, akár a PCI-E, SATA, ethernet mirevalóságáról van szó... Megérne ez a cikk egy kicsit komoyabb odafigyelést :K

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#14) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Ja a másik amin le tudok fáradni az amit egyes cégek supportnak hívnak...

XP alá még volt driver, Pista alá már nem írunk mert minek, vegyék az újat...
Na ezért (is) van linuxom :)

Igazából "jó" (C2D) gépet is azért vettem hogy a következő pár oprendszer még elmenjen rajta, bár mondjuk az XGL/Compiz egy Gf2-vel is megy, de legyen tartalék gondoltam, és jól is jön videokonvertálásnál - mondjuk máskor nem nagyon van kihasználva az igaz.

@Rive : A munkahelyemen van még sok ISA-s cucc, ISA csatis C2D -s ipari PC-t is láttam már (mondjuk nem nálunk) meg olyan robotok amiket soros porton vezérelnek... Több millás cuccot nem dobsz ki azért mert RS232 kell hozzá...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#15) LGLuke válasza .mf (#12) üzenetére


LGLuke
őstag

Azért már nem csak a prémium kategóriás gépeknél van 2 db x16-os csatlakozó:
A8N32-SLI Deluxe régen prémium kategória volt, de az nforce4 SLI X16 chipset nem számít ma már annak.

Azt írtam, csak biztosan átsiklottál felette, hogy PCI-X-es kártyát is lehet tenni PCI foglalatba. Képben vagyok, hogy a kompatibilitás megvan a PCI-E kártyáknál is, viszont nem fog valaki elpazarolni egy x4-es helyet egy x1-es kártyához, ha csak 1 db van belőle az egész lapon.

Arra utaltam amit írtál. Jobb lenne, ha minden foglalat x16-os lenne, akkor ha a nagy méretű VGA miatt kieik 1-2 helyt (VGA-k számától függően,) akkor is lehetne hová biggyeszteni a többi bővítő kártyát.

Lehet én nem néztem szét eléggé, de nem nagyon láttam nyitott végű PCI-E foglalatot. Azért köszi, h ezt megemlíted, rákeresek.

Az USB3-mal nincs bajom. Félreértetted, de ezt már 1 korábbi hozzászólásomban megválaszoltam.
Nem a fejlesztésekkel van bajom, hanem azok céljaival. Tessék elolvasni a BMW-s példámat a hozzászólásoknál és megérted mire gondoltam a cikkben.

(#16) villamos


villamos
őstag

Azt nem értem, hogy az elején miért siratod a Vesa localt. Abban a formában ugyanis teljesen életképtelen volt. A buszrendszert megkerülve közvetlenül a processzorra csatlakozott. És mindez csak azért, hogy gyorsabb legyen, mivel kellett a kraft az akkori játékoknak. Ezzel nem lett volna gond, viszont a közvetlen csatlakozás miatt minden illesztést a kártyán kellett megoldani, ezért meglehetősen bonyolult, és instabil lett.
Az AGP később ugyanezen az úton indult el, szintén a sebességnövelés érdekében, hogy ne szaggassanak a játékok. De ebből már csak egy volt (van) deszkánként, és ha jól emlékszem, van egy külön vezérlője, ami a procihoz illeszti.

Szép álmokat csillagom! És amíg te csicsikálsz, én hozok neked egy... LÁNGSZÓRÓT TAKAROGGYÁ!

(#17) hcl válasza LGLuke (#15) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

?? PCI-X --> PCIE kompatibilitásról még nem hallotam, de frankó dolog :)

@villamos : Azért az a VESA megoldás nekem tetszett... és arra halad a világ újra hogy minden vezérlő a prociba...

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#18) .mf válasza LGLuke (#15) üzenetére


.mf
veterán

Lehet én nem néztem szét eléggé, de nem nagyon láttam nyitott végű PCI-E foglalatot. Azért köszi, h ezt megemlíted, rákeresek.

Több GB mATX alaplapot láttam nyitott végű x4 slottal -- a saját gépem is ilyen, és raktam még össze pár G31-est is

Az USB3-mal nincs bajom. Félreértetted, de ezt már 1 korábbi hozzászólásomban megválaszoltam.

Akkor még nagyban írtam azt a hszt :DDD

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#19) ^Clown


^Clown
veterán
LOGOUT blog

Gratulálok, ez egy nagyon szép, összeszedett írás véleményem szerint. Tökéletesen rávilágítasz arra, amit talán a legegyszerűbben p.rasztvakításnak hívhatunk.

(#20) LGLuke válasza Rive (#13) üzenetére


LGLuke
őstag

EISA nem volt túl elterjedt, ezért nem is hoztam bele.
Másrészt így is olyan hosszú lett a cikk, hogy a társaság fele csak beleolvas, nem ha még részletezem, hogy melyik csatolófelület mire való, mikor használták. Ott a wikipedia linkje, akit érdekel olvashat.
Ezeket bevezetésnek írtam, hogy régen is volt több szabvány egymás mellett.

ISA volt a legrégebbi ez tény. De hogy érted azt, hogy nem konkurense volt a PCI-nak?
Ma is van ISA-s Sound Blaster AWE 64-es hangkarim. Ma pedig mindegyik PCI-os, sőt már az újak mind PCI-E-es foglalatba valók.

VLB 512KB-os Trident kártya ismerős? Vagy PCI-os S3 Trio? Ezek is konkurensek.
Nyílván nem csak a sín hossza játszott közre, de valljuk be akkora kártyákat ma sem csinálnak, s elég nehezen szerelhető gépek voltak azok, melyek VLB-s karikkal voltak megtűzdelve, főleg azokban a parányi baby fektetett házakban.

Köszönöm a kiigazítást bár ismétlem így is hosszú a cikkem, nem akartam még ennyire se részletesen írni.

Nem hiszem, hogy kellett volna (P)ATA/SATA/SCSI/SAS vezérlőkre külön kitérnem, mert a cikk nem ezekről szól, hanem a fejlesztések gyorsaságáról, és azok létjogosultságát boncolgatja.

A FireWire kontra USB-vel abszolute nem értem mi a baj? FireWire-t már nagyon régen elkezdte az Apple fejleszteni, de csak a 90-es évek elejére lett kész vele, majd 2000 környékére lett népszerű a Sony és Apple gépeknek köszönhetően, valamint a Sony DV kameráknak is. FireWire (Apple Inc.), i.LINK (Sony), és Lynx (Texas Instruments) egy és ugyanazon szabványra utalnak, azaz IEEE 1394 interface-re. De ez mind le van írva a wikipedián.

(#21) LGLuke válasza ^Clown (#19) üzenetére


LGLuke
őstag

Köszönöm!
Parasztvakítást akartam címnek adni, de úgy gondoltam ez a stílus se nem hozzám, se nem a cikkhez, de leginkább nem a logout-os társasághoz illő!

(#22) #65675776 válasza hcl (#17) üzenetére


#65675776
törölt tag

Mert ilyen kompatibilitás nincs is. A PCI és a PCI-X párhuzamos átvitelű, míg a PCI-E soros.

(#23) LGLuke válasza .mf (#18) üzenetére


LGLuke
őstag

Köszi még1x az infókat és a korrektúrázást!

(#24) LGLuke válasza #65675776 (#22) üzenetére


LGLuke
őstag

Persze , hogy nincs. Én csak a PCI és PCI-X kompatibilitásról valamint külön a PCI-E x1,x4,x8,x16 kompatibilitásáról beszéltem.
Egyébként most is egy Intel PRO/1000 XT Server Adapter PCI-X-es hálózati kártyát használok a gépem PCI-os foglalatában és vígan megy. :)

(#25) #65675776 válasza LGLuke (#24) üzenetére


#65675776
törölt tag

A PCI-E viszont annyira kompatibilis, amennyire csak lehet. A hosszabb foglalatokban minden probléma nélkül működnek a kevesebb sávval megáldottak. (Nálam ez egyik PCI-E x1 tuner egy teljes hosszúságú, ám csak x8 bekötésűben megy hibátlanul.) ÉS a foglalat önmagában nem határozza meg a kártya hosszát. x1 kártyák között is vannak igencsak hosszúak.

(#26) dabadab


dabadab
titán

Az csak nekem tunik viccesnek, hogy egyszer arrol panaszkodsz, hogy mennyivel rosszabb az USB, mint a FW, a kovetkezo mondatban meg az a bajod, hogy miert fejlesztik az USB-t, amikor a mostani is teljesen oke? :)
(Egyebkent a FW meg az USB ugyanugy univerzalis csatolofeluletek, a fo kulonbseg az, hogy az USB host/device alapon mukodik, a FW eseten meg mindenki peer.)

Meg eloszor az a baj, hogy annyi csatolofelulet van, utana meg azt szeretned, hogy osszpontositsanak a specialis csatolokra.

Az meg teljesen vicc, hogy az ethernetet meg a FW-t/eSATA-t egy kalap ala veszed, teljesen mas lehetosegeik vannak.

Erosen ugy tunik, hogy ez a cikk a "nem ertem, de kritizalom" alapallasbol szuletett ;)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#27) Rive válasza LGLuke (#20) üzenetére


Rive
veterán

ISA volt a legrégebbi ez tény. De hogy érted azt, hogy nem konkurense volt a PCI-nak?
A legrégebbi az XT-s 8 bites valami volt, amiből végül kinőlt az ISA, bár ez végképp vakvágány :DDD Szoval az ISA és a PCI viszonylat az akkora távolság, hogy igazi konkurrensi viszonyról beszélni nem lehet. A PCI az ISAhoz képest akkora minőségi ugrást biztosított, hogy az PCI <-> ISA viszonylatban mindent eldöntött. A PCI <-> EISA, VLB, effélék voltak nyitott ügyek: ezek a tényleges konkurrensek. Ennek megfelelően az írásod igazi témája is inkább a VLB érzékenységével, a PCI általánosságával, az EISA nehézkességével lenne kapcsolatos logikusan.

Az, hogy mi minek konkurrense, mi milyen célra készült: arra alkalmas-e, illetve alkalmasabb-e, mint az elődje, fontos lenne a téma szempontjából. Pl. ugye az USB leginkább az RS232, LPT leváltására készült olcsó, rugalmas, éppen használható igénytelen cuccból nőtte ki magát azzá, amivé: a FireWire eleve multimédiás felhasználásra szánt szigorú időzítésű, RT cucc - összevetésük... Hm... Érdekes gondolat.

Meg még sok efféle. Plusz a HW háttér. Kellene ezzel többet foglalkozni - vagy inkább hagyni a mélyebb vizeket, és direkt piaci/átlagjuzer szinten elemezni a felhasználhatóságot, árat. A választás rajtad áll, de ez így most se hús, se hal.

Ui.: félre ne érts, kérlek - az írásodért írok, nem ellene...

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#28) LGLuke válasza dabadab (#26) üzenetére


LGLuke
őstag

Nem rosszabb az USB, mint a FireWire. Jobban elterjedt, és billentyűzet, nyomtató, egér, szkenner, digitális fényképező, joystick, kormány, kártyaolvasó... eszközökhöz, melyeknek nincs nagy sávszélesség igényük tökéletes.

A HDD-hez például szerintem jobb a FireWire, mivel kevésbé terheli a CPU-t, s még a 400-as FW esetén is nagyobb az elérhető sebesség a gyakorlatban.

Tehát más felhasználási területre ajánlanám őket.
USB kábel filléres, míg a FW drága. Ha most viszont a gyártók az USB3-hoz behozzák az üvegszálat, márpedig ezt pedzegetik a nagy sávszélesség elérése miatt, akkor oda lesz az olcsósága.

Remélem így érthetőbb!

(#29) dabadab válasza LGLuke (#28) üzenetére


dabadab
titán

Nezz mar utana az USB3-nak, mert fajo ennyi marhasagot olvasni.

Az USB3 fobb ujdonsagai (a sebessegnovelesen tul):
- aszinkron atvitel pollozas helyett (kisebb CPU terheles)
- full duplex atvitel
- ugyanolyan rezkabel, mint eddig, csak plusz erekkel

DRM is theft

(#30) LGLuke válasza Rive (#27) üzenetére


LGLuke
őstag

Az ISA egy 16 bites elavúlt aljzat, de szerintem pont ennek leváltására hozták ki PCI-t. Ezért gondolom, hogy konkurálhatnak, mégha ez utóbbi 32 bites, s tényleg hatalmas ugrás volt.

Teljesen igazad van, az USB az ezer éves soros- és párhuzamosportot volt hivatott leváltani, míg az FW egy új szabvány volt.

De szerintem ettől függetlenül ma már igen csak konkurálnak egymással bizonyos területeken.

Régen 1 Opel Astra belépő kategória volt, ma pedig ugyan abba a kategóriába tartozik, mint a VW Golf.

Tehát attól, hogy eleinte másra használták, nem zárja ki, hogy a későbbiekben hasonló feladatokat is elláthassanak.

FW multimédiára hivatott, de betört az USB is erre a területre.

Ezzel nincs is probléma, mert a sebesség és konkurencia harcból elvileg mi profitálhatnénk, hiszen az nyer, aki olcsóbb és jobb eszközöket tud előállítani. A kérdés viszont az lesz, hogy megint bejelentünk egy hatalmas sebbességet, ami csak elvi határ, és a gyakorlatban megint nem fogja tudni a töredékét sem???

480Mbit/s = 60MB/s elvi <-> 25MB/s gyakorlati!

Tehát a kérdésem továbbra is az, hogy vajon a gyártók ránk gondoltak userekre, mikor ennek fejlesztésébe kezdtek, vagy csak és kizárólag marketing fogás, hogy ismét az ő termékük legyen a leggyorsabb, de csak elvi síkon, mint eddig.

(#31) _seth_ válasza LGLuke (#30) üzenetére


_seth_
veterán

"Régen 1 Opel Astra belépő kategória volt, ma pedig ugyan abba a kategóriába tartozik, mint a VW Golf."

Ő... szerintem mindig is egy kategóriában voltak max régen kadettnek hívták :D

Intel i7 13700KF - Gigabyte B760 Gaming X - Crucial DDR5 PRO 2x24 GB - Gigabyte RTX 4060 Gaming OC - Crucial T500 PRO 1TB + P5 Plus 2TB - TP-Link Archer TX50E - Zalman Megamax 600W - Zalman N5 OF - DeepCool AK620 - SAMSUNG Odyssey 49" C49HG90DMRXEN

(#32) LGLuke válasza dabadab (#29) üzenetére


LGLuke
őstag

USB3.0

"A jelenleg széleskörűen használt USB 2.0 csatolófelület maximális adatátviteli sebessége 480 megabit másodpercenként, ezt turbózhatja fel a 3.0-s szabványnál megjelenő optikai támogatás 4,8 gigabit/másodpercre. Az USB 3.0 visszamenőleg is kompatibilis lesz, tehát a jelenlegi USB 2.0 csatlakozós berendezések is használhatók lesznek az alaplapok USB 3.0 portjaival. A specifikáció szerint az új port az energiahatékonyság terén is továbblép majd."

A full duplex működés is valószínűleg csak az USB3.0-ás aljzat és szintén USB3.0-ás eszköz között lesz.
Az asszinkron átvitel is szerintem csak az USB3.0 csatoló és a szintén 3.0-ás eszköz között lesz elérhető. Legalábbis a specifikációból így vettem ki.

(#33) dabadab válasza LGLuke (#32) üzenetére


dabadab
titán

A HWSW-nel vmit felreerthettek, szo sincs optikarol (minek is kellene, par meterre par gigabitet rezen atvinni nem jelent igazan kihivast) a most oktoberben kiadott vegleges szabvanyban.

Az meg, hogy a regi eszkozok nem ismerik az uj feature-oket, nem olyasmi, ami barkit is meglepne, igaz?...

DRM is theft

(#34) LGLuke válasza dabadab (#33) üzenetére


LGLuke
őstag

Remélem igazad lesz, de akkor lehet ők is félreértették:
usb
USB 3.0 brings optical connection in 2008

itt meg csak réz kábel

Mert ha optikát is bevetnek, akkor marha drága lesz a kábelek ára.

Rövidtávon tényleg nem gond átvinni pár Gbitet, hiszen Cat7 1200MHz-es kábel akár már 100Gbitet is tud asszem vagy 80méteren. Legalábbis wikipediáról ez rémlik.

[ Szerkesztve ]

(#35) dabadab válasza LGLuke (#34) üzenetére


dabadab
titán

"Remélem igazad lesz, de akkor lehet ők is félreértették:"

Ez a cikk 2007 szeptembereben irodott, a vegleges USB3 szabvany meg 2008 novembereben valt elerhetove.

A HDMI is visz 10 Gbps-t, szinten sima rezen, ugy 10-15 meterig.

DRM is theft

(#36) LGLuke válasza dabadab (#35) üzenetére


LGLuke
őstag

Ámen! :))

(#37) jokeph válasza Rive (#13) üzenetére


jokeph
nagyúr

Jaja, az ISA szabvány nehezen kihaló állatfajta, sőt! Még most sem halt ki! Nekem volt olyan P4-es lapom, amin volt belőle 2 db! intel 845G-s chipset, MB800 tipusjelü lap-igaz ez egy x-tended méretű ipari célokra tervezett lap, sokáig használtam (nortwood magos pentiummal), hihetetlenül gyors és stabil volt. igaz a bios teljesen antituning volt-nem arra szánták, nem volt benne túlhajtási lehetőség. A soros portot (RS232) a mai napig is használom, van egy frankó ipari infrám, az van rádugva (ESI 9680 JetEye), pöpec darab. :DD :))

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#38) Zorro(hun)


Zorro(hun)
tag

Szerintem jó a cikk ,csak kissé csapongó néhol.... :R

" Régen 1 Opel Astra belépő kategória volt, ma pedig ugyan abba a kategóriába tartozik, mint a VW Golf. " :))

Csak annyit jegyeznék meg halkan, hogy ha az autóiparban csak feleannyit fejlesztettek volna, mint amennyit a PC-k fejlődtek kb.30-35 év alatt, akkor már valahol ott kellene tartanunk ahol a Vissza a jövőbe II. c. film-ben járt az autógyártás.(Ugyan kinek kellhet alyan autó amelyiknek nem kell út és hidegfúzióval működik...?) :DD
u.i. Remélem nem off-oltam a topicot,csak a fejlesztések szükségszerűségét akartam megtámogatni

(#39) dabadab


dabadab
titán

Ha mar ugyis itt kotekedek: azt hogy kell erteni, hogy dragultak az alaplapok? Mar 10k-ert lehet teljesen korrekt, mindenfele integralt cuccal felszerelt lapokat kapni, ilyen 5-10-15 eve ez teljesen hihetetlen lett volna (pedig akkoriban 10k tobbet ert, mint most).

DRM is theft

(#40) LGLuke válasza Zorro(hun) (#38) üzenetére


LGLuke
őstag

A fejlesztések szükségszerűségét senki nem kérdőjelezi meg, de míg régen használható extrákat kaptunk a pénzünkért, ma az a deluxe verzió, hogy zöld helyett fekete nyákot kapsz, - nyílván kis túlzással - és elkérnek érte +20 ezer Ft-ot

Egyébként azoknak elárulom, akik nagyon az USB-be meg SATA eszközökbe látták a kötözködésemet, hogy közel sem ez volt a célom. Írhattam volna a moddingról, az is igen nagy vitatéma lehetne.

Modding hasznos? Haszontalan? Célszerű ezzel növelni egy alkatrész értékét? Van aki megfizeti és örül neki, van aki magasról tesz rá, s ha nem muszáj nem áldoz ilyenekre, hiszen teljesítményt nem nyer vele.

Tehát a cikk maga a parasztvakításról szólt, s arról, hogy a cégek egymással való konkurálásukban néha elfelejtik a felhasználókat, és azt a tényt, hogy a piacot kellene kiszolgálniuk és nem egymás csúcsait megdönteni.

dabadab: 5-8 évvel ezelőtt max 30-40 ezer Ft-ot kóstált a legjobb lap.
Kb 2 éve c2d-k megjelenésével a RoG lapokkal elindult 1 áradat és 70-100 ezer Ft-ra is felkúszott a legdrágább lapok ára.

P2-esek idején is volt tomato lap meg mifene, olyan is volt. Az is megkapható volt 8 ezerért. Legfeljebb ezer éves elavult chipsetes volt, mint most is a 10 ezres lapok.

Azért ha gépet veszel az alaplap 1 fontos szempont a chipsettel együtt. Érdemes 1 jobbat választani 20-25 ezer Ft körül, mint később a bővíthetőség és kompatibilitás árán újra cserélni.

[ Szerkesztve ]

(#41) dabadab válasza LGLuke (#40) üzenetére


dabadab
titán

Azert eleg erdekes parasztvakitasnak nevezni azt, amikor kijavitjak egy protokollnak azokat a gyengesegeit, amik teged is zavarnak.

"Írhattam volna"

Es akkor kommentelhetnenk azt is, viszont ezt irtad, ezt kommenteljuk :)

DRM is theft

(#42) Thunderzolee

Tetszik ez az írás, elküldtem a linkjét pár isminek, akik csak felületesen ismerik a csatlakozókat, itt ha nem is pontos minden, de egész jól össze van foglalva, (még az RS232 is benne van pár szó erejéig.)

Am egy kérdés:
Mivel az alaplapomon van e-SATA, egy ideje használom. Tetszik, mert gyors.
Nemrég felfedeztem, h az előlapi kártyaolvasón az usb-k mellett van egy e-SATA is.
DE ennek mi értelme van egy előlapi panelban, ha nincs mellette táp-csatlakozó is a HDD-hez? :F

A másik:
USB-nek miért van 5 féle csatalkozója? Nem lett volna egyszerűbb egyfélét használni? Adott ugyebár a szgépbe ami csatakozik, az a nagy, aztán a másik vége a telefontöltővel megyegyező mini USB. Aztán még ezen kívül 5 féle van, ahány fényképező, annyi típus. :(

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#43) LGLuke válasza Thunderzolee (#42) üzenetére


LGLuke
őstag

A kérdésed jogos! A válasz pedig egyszerű.
Nem a csupasz HDD-ket szokták eSATA-ra kötni, hanem az eSATA-s csatlakozóval ellátott mobil racket. Ezekhez pedig van külön adapter, mellyet a gyártó mellékel.

Az USB-s kérdéseden én még soha nem gondolkoztam, nem is olvastam erről. Valószínű valami olyasmi oka lehet, hogy eleinte csak nagy apa és anya csatlakozók voltak nyomtatókhoz, valamint beviteli eszközök egyik vége fix, másik meg a jól ismert PC-s aljzatba való. Később viszont digitális fényképezőkön, mobiltelefonokon ezek a nagy csatlakozók nem voltak elhelyezhetőek. Ezért hozhatták létre a kisebbeket.
De majd utána nézek, hogy mi a valós indok.

(#44) Thunderzolee válasza LGLuke (#43) üzenetére

Hmm.. hát... ennyi erővel az alaplapról egy sima SATA portot is ki lehetne vezetni, az mellé is kell táp.. :U
És akkor sima SATA kábellel össze lehetne kötni.
Meg hát ha annyira mobil rack, akkor már inkább beleépítem a gépbe egy cserélhető fiókkal együtt. Szebb is, és nem kell áramforrással-kábellel bajlódni.

USB. Igen, ez így logikus, csak az a kicsi... az ami zavar.. abból miért van 5-6- féle? :F Azt kellett volna szabványosítani, h csak egyféle legyen. Ne minden gyártó mást használjon..

Hmm... most néztem:
[link]

[link]

USB A és USB B
Mini USB A és Mini USB B
Micro USB A és Micro USB B

Az USB B van a nyomtatómon, scanneremen, bár nem értem, ezeken miért nem lehet sima USB A. Egyszerűbb lenne.
A mini és a micro között meg nincs túl nagy méretbeli különbség, nehezen képzelek el olyan digitális kütyüt, amin nem férne el a "mini" típus, de biztos van létjogosultsága a "micro" -nak is, különben miért is találták volna ki..
De hogy az A és a B változatokra mi szükség van..

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#45) LGLuke válasza Thunderzolee (#44) üzenetére


LGLuke
őstag

Igazad lenne a SATA-val kapcsolatban, de a belső mobil rack szépsége nem feltélenül egyenlő a hasznossággal.
Én rendszeresen hordozom a mobil rackem. Régen volt belső, de a belsőt nem tudom laptophoz kötni, és nem tudom olyan géphez se, aminben nincsen belső csatolókeret. Ezért áttértem a külsőre. Ehhez valóban kell táp, de USB minden gépen van ma már, és FireWire is akad az újabbakon. Nem kapok azonos sebességet, mint belső egységnél, de ezt hivatott kiküszöbölni az eSATA, amit akár laptophoz is köthetsz, feltéve, ha az rendelkezik eSATA kimenettel.

Ha már laptopról beszélünk: itt ugye eleve nem jöhet szóba a belső táp, de talán itt van a legnagyobb haszna a külső eSATA-s mobil racknak. Veszel egy 160GB-os HDD-vel rendelkező laptopot, majd eSATA-val bővíted 1TB-os lemezzel. Van egy bármikor lekapcsolható háttértárad, amin bőven elférnek a filmek/zenék/játékok/adatok/fényképek...
Ráadásul sokkal gyorsabb, mint a laptop belső 5400rpm-es 2,5"-os HDD-je, valódi 3,5"-os desktop sebességet kapsz.

USB: egyik ismerősöm PDA telefonján mini USB van, ezen elfér, de másik ismerősöm slim Nokia telóján már mikro USB van, hiszen a slim vastagság miatt ez is számít.

[ Szerkesztve ]

(#46) Dottore


Dottore
addikt

Gratulálok a cikkhez, korrekt.

Ami a lényeget illeti, teljesen egyetértek veled. Az apróságok pedig nem számítanak, csak ha kötekedni szeretnék, de nem szeretnék. Ostobaságnak tartom a szőrszálhasogatást, mások megteszik helyettem is.

Szóval üdv. a fórumon. :)

(#47) LGLuke válasza Dottore (#46) üzenetére


LGLuke
őstag

Köszönöm szépen! :R

(#48) hcl válasza Thunderzolee (#44) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Pl. azért volt USB A és B hogy ne legyen gond mit hova dugsz.
Az USB szabvány első formájában a kábelrengeteget volt hivatott (többek között) csökkenteni, szó sem volt panydrájvról és ilyesmikről. Az volt a lényeg hogy gyors, univerzális, elosztható, továbbítja a tápot és csak 1 kábel kell. Tehát pl. gépből kábel a billentyűzetbe, billentyűzetben 1 hub, és egy 20 centis kábellel csatlakozik az egér a billentyűzetbe.

@LGLuke : Azért most egy "rosszabb" alaplap lehet hozza azokat a tuningjellemzőket mint egy jobb (ha nem kell Sli mert nem játszani kell akkor meg mindegy hhány x16 csatija van) és a "jobb" laphoz esetleg egy "jobb" név tartozik, pár plusz csati (amit soha nem használsz majd) meg egy csomó sallang ami szintén tök felesleges. Szóval nem is biztos hogy jobb.
Most ha az én gépemben nem az IP35-E hanem egy Asus csúcslap lenne akkor mitől lenne nekem jobb :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#49) hcl válasza #65675776 (#22) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hoppá! Bocsesz, PCI --> PCI-X kompatibilitást akartam írni, azt tudom hogy a -E -vel egyik sem jön össze... Még fizikailag (csatiméret) sem... Csak mindig keverem a végződéseket.

(Ne viccelj, mi lenne itt ha a régebbi hardverek csak úgy működnének az új slotokban, ki venné meg az új alaplapkát :D )

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#50) Thunderzolee válasza hcl (#48) üzenetére

Ahhmmm, ez az USB A és USB B ezt már közben megtaláltam én is, a perifériáké a B, úgy ahogy írtad. :K
Kár, h ezzel a micro/mini A- és B-vel aztán sikerült egy kicsit összekuszálni.

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.