Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) lanszlo


lanszlo
csendes tag

Szia,

Nagyon tetszik a cikked, pont a hetekben néztem, hogy otthonra milyen lehetőségek vannak 10G-t illetően. :) A Mellanox kártyáról szeretnék kérdezni, hogy milyen megfontolásból is esett rá a választás. Nem ismerem ezt a márkát, az Intel árai tudom az egekben vannak, ezért kérdezem.

A pfSense szintén jó választás szerintem is, de nem tudod milyen alternatívák vannak amik szintén meg tudnának hajtani egy ilyen hálózatot? Vagy nem gondolkoztál másik disztróban?

Köszi!

(#2) JoeYi


JoeYi
őstag

,ez egy otthoni rendszer? Mi az előnye egy kisméretű raid0 hdd tömbnek akárcsak 1db ssdvel szemben is?

(#3) R̲e̲m̲ válasza JoeYi (#2) üzenetére


R̲e̲m̲
senior tag

valószínűleg az ára

(#4) Robert07 válasza lanszlo (#1) üzenetére


Robert07
aktív tag

Csak azért vettem a Mellanox kártyákat, mert ezek voltak a legolcsóbbak, és semmi rosszat nem találtam róluk, és itt problémás driverekre, vagy inkompatibilitásra gondolok.

A pfSense pedig azért lett pfSense, mert ezt lehet a legkönnyebben konfigurálni, és amint írtam, nem működött a network bridge windows-ban. Úgyhogy kénytelen voltam valami mást használni.

(#5) Robert07 válasza R̲e̲m̲ (#3) üzenetére


Robert07
aktív tag

+1, ez még a kártyákkal együtt is olcsóbb volt, mint egy 1TB-os SSD.
És később még beletehetek egy SSD-s RAID tömböt is, továbbá a szervert nem emiatt építettem, tehát az nincs benne az árban. Csak ezért egy PC-t építeni tényleg felesleges lenne.

Ja, és igen, ez egy otthoni rendszer.

(#6) kmisi99


kmisi99
addikt

Az optikai kábel egyik vége miért upc a másikra meg lc végű?

(#7) Robert07 válasza kmisi99 (#6) üzenetére


Robert07
aktív tag

Igen, ezt nem említettem a cikkben.

Mindkettőn LC csatlakozó van, viszont az egyik LC-APC, a másik pedig LC-UPC.
Ez annyit jelent, hogy az egyik végén az optikai szál merőlegesen, a másik pedig egy 8°-os szögben van elvágva. Az utóbbi az ~10db-vel jobb jelerősséget biztosít a csatlakozásoknál.

De itt egy kép, ezen jobban látszik:

És ezért van neki egy kék és egy zöld vége.

[ Szerkesztve ]

(#8) sanzi89 válasza Robert07 (#4) üzenetére


sanzi89
addikt

Nem kell a host-on tiltani a Lan kártyát, elég ha Hyper-V-ben a switch beállításoknál kiveszed a pipát az Allow management operating.... beállítás elöl a pipát. Ekkor a host-on nem fog megjelenni mint hálókártya, és ezért IP-t sem kap. Ez a hivatalos megoldás a problémára, ami miatt tiltottad a host-on a kártyát, hogy ne legyek több IP címe.

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#9) Robert07 válasza sanzi89 (#8) üzenetére


Robert07
aktív tag

Köszi, ennek nem is néztem utána, mert a letiltással lényegében elértem azt, hogy a host ne kapcsolódjon a WAN hálóhoz. Ezek szerint van rá "rendes" megoldás is.

(#10) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Igaz nekem otthonra felesleges lenne a 10 gigabit, (legtöbbször az 1 Gigabitet sem használom ki..) viszont jó azt tudni, hogy mi, hogyan működik egy ilyen rendszerben.
Köszi a cikket! :)

Szerk.: Lehet eljön majd az idő, mikor a jó öreg UTP kábelre fognak úgy tekinteni mint a floppyra. :D És mindenhol az optikai kábel lesz az elterjedt.

[ Szerkesztve ]

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#11) Robert07 válasza Honkydoo (#10) üzenetére


Robert07
aktív tag

Lehet, mondjuk szerintem még sokáig meg fog maradni a rézkábel, mert a legtöbb esetben elég az 1G, és most, hogy nemrég bejelentették a 2.5G és 5G ethernetet, azok egész jó alternatívák lesznek a mostani hálózatok helyére, feltéve ha nem lesznek túl drágák.

Az optika előnye az alacsonyabb késleltetés és az alacsonyabb fogyasztás, ami egy 48 portos switch esetén már egész sokat jelent. Viszont ha új árakkal számolunk, akkor az optikai SFP+ hálózat még mindig ~20-30%-kal többe kerül, mint a 10GBASE-T.

Itt egy cikk róla, ha érdekel a téma.

(#12) Sanchez638


Sanchez638
addikt

Jó ez a 10G, lehet rá szépen építkezni. Valakinek az 1G is sok. De ez talán olyan lehet mint az 1G egy régebbi rendszernél. Lehet nem használod ki teljesen, de ha lessz eszközöd hozzá akkor megvan a jövöbeli "széles út".

Utalásnál mindig írj tárgyat. Számom az adatlapomon. Privát számot nem veszek fel!

(#13) dabadab válasza Honkydoo (#10) üzenetére


dabadab
titán

Az optikával az a gond, hogy az nem túl otthonbarát, azt pl. nem tudja bárki krimpelni, mint a rezet.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#14) kmisi99 válasza dabadab (#13) üzenetére


kmisi99
addikt

Konkrétan kuka ha sérül a kábel, mert milliós nagyságrendű egy optikai hegesztő. :D Meg marha pepecs meló.

Robert07
Köszi a választ, azt tudtam hogy az apc az 8 fokos letörésű, az upc viszont újdonság volt.

(#15) kraftxld


kraftxld
nagyúr

Hmm... nem rossz, bár van pár fura megoldás :)
Gyárilag lehet a Win szerverben is tolni a RRAS-t (routing and remote access), így ment volna pfsense nélkül is.
Bár ha csak a minnél gyorsabb kapcsolat a lényeg olcsón, akkor én az infiniband cuccok környékén is szétnéztem volna. Ebay-en lehet lőni 10Gbit-es kártyákat meg switch-et fillérekért, sőt néha még 40Gbit-es dolgokat is.

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#16) Ligend


Ligend
tag

Jumbo frame-et nem csak a sebesség, de a kisebb overhead miatt és érdemes beállítani. Egyrészt arányaiban nagyobb a hasznos adatcsomag (payload) mérete 9000-es MTU-nál, mint a szabvány 1500 byte-os Ethernet keretnél, másrészt kevesebb frame-et kell feldolgozni a hálózati adapternek, ami kevesebb megszakítást és emiatt kisebb CPU terhelést jelent. 4-5 Gbps-nél még talán annyira nem égető, de a 10 Gbps-t megközelítő átvitelnél már jelentős különbség tud lenni a két kommunikáló host CPU terhelésében.

Az ostobaság ellen az istenek is hiába hadakoznak.

(#17) L3zl13 válasza kraftxld (#15) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Nem szerver OS-t használ. Windows 10-en meg szerintem nincs RRAS.

Aki hülye, haljon meg!

(#18) kraftxld válasza L3zl13 (#17) üzenetére


kraftxld
nagyúr

"A szerverben egy Opteron 4365EE processzor, 16 GB RAM és jó néhány HDD van, a megosztott fájloknak. Windows Server 2016-ot futtat, és ezen fog futni a pfSense is Hyper-V alatt."

| MCSE+M/S, MCITP, VCP6.5-DCV - ''Life can be hard, but Scooter is harder :)'

(#19) L3zl13 válasza kraftxld (#18) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Igazad van, a specifikációknál egybeolvastam a szervert és a klienst és csak a Win 10 enterprise maradt meg. :R

Aki hülye, haljon meg!

(#20) Robert07 válasza kraftxld (#15) üzenetére


Robert07
aktív tag

Az RRAS-t ki fogom próbálni, csak azért lett pfSense, mert már használtam, és kellett egy gyors megoldás, mert valahogy internetet kellett varázsolnom a gépre. Viszont tényleg jobb lenne pfSense nélkül megoldani.

Az infiniband-on pedig én is gondolkoztam, de az Ethernet elterjedtebb, és igazából azért is döntöttem mellette, mert az optikai infiniband kábelek általában egybe vannak építve a transceiver-rel, és ha megsérül a kábel, akkor kuka az egész, itt viszont cserélhető a kábel.

Ligend:

Igen, nagyobb sebességnél szükség van rá, viszont én nem vettem észre sebességbeli különbséget 9000-es MTU-nál, ilyen "alacsony" sebességnél még nem igazén számt. Mondjuk egyszer lehet, hogy majd letesztelem két ramdisk-kel, és akkor majd bekonfigolom rendesen.

(#21) lenox válasza Robert07 (#20) üzenetére


lenox
veterán

Windows 10-en nekem is volt gond a network bridge-dzsel, win7-en viszont megy jol. Mondjuk valahogy sikerult win10-zel is megoldani, de mar nem emlekszem. En amugy 40 Gb-es kartyakkal is probalkoztam, de default windows share-en az is csak 500 MB/sec korul tudott, viszont minden trukkot bevetve 4 GB/sec lett a maximum.

(#22) Béééla válasza Honkydoo (#10) üzenetére


Béééla
őstag

Majd egyszer, ha nem úgy fög törni az üvegszál mint az üvegszál ha ráhúzod a széket.
Nagyon szeretem mert van egy csomó előnye, ellenben megnézném, amikor Józsi bácsi behúzza a falba és úgy néz ki a végén, mint a száraz spagetti, amin szteppeltek. Vagy ha a kutya megrágja és ilyenek.

Én ha lakást veszek és vezetékcsere lesz, biztos olyan csatornák lesznek, amit tolerál az üveg (behúzáskor és üzemszerűen is, lásd minimális hajlítási sugár) és a szerver, router meg minden egyéb között üveg lesz, végpontnak jó a réz is. Az úgyis csak pár méter utána ha ügyesen sakkozik az ember.

Bélabá

(#23) Stanlee


Stanlee
őstag

A Conradban volt 1 vagy 2 eve valami akcio, talan 100 euroert lehetett 20 m kabelt meg csatlakozot kapni otthoni hasznalatra. Szemezgettem vele egy darabig, aztan azt mondtam, hogy mivel kellene vennem kulon meg legalabb 2 halokartyat, a laptopba amugyse tudnam beledugni, a mostani router is csak 1 gbit-et tud, a net meg 10 mbit, nem olok penzt ebbe a technologiaba, hiaba is erdekelt volna, akar kiprobalas szinten.

Aztan munkahelyemen az egyik epitkezesen 2 epulet koze lett kihuzva uvegszal, tobb is, hogy ha torne, akkor is legyen tartalek. A vegen a rendszer a tartalekon ment, es a tartalek tartalekanak lett behuzva egy sftp kabel. Azota nem igazan mozgatta meg a fantaziam a dolog, mivel a torestol tartanek.

Az atviteli sebessegek amugy szepek es koszonet a bejegyzesert.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#24) kmisi99 válasza Béééla (#22) üzenetére


kmisi99
addikt

Azért viszonylag bírja, de egyébként tényleg, közelébe se érhet kicsit se az utp kábelnek ha azt nézzük mennyire bírja a behatásokat, de egyébként meglepően nagy szögben hajlítható, és esetenként 1-2 szék rápakolást is kibír. De tényleg selyemként kell egyébként bánni vele, mert drága. :DDD

(#25) Béééla válasza kmisi99 (#24) üzenetére


Béééla
őstag

Amíg rendszerparáználkodtam, addig gondolkoztam hogy a suli egyik végében lévő szervertől előre a tanáriba legyen-e 10G-s link üveggel. Mivel amikor eljöttem és visszatették a 10/100-as switchet (mert a gigás switch hangos!!!!!) rájöttem hogy elég volt nekik a gagyi link is.

Illetve meg nem nevezett egyetemen amilyen gyakran kellett a rezet cserélni, egyhamar nem fogok üveget használni végpontnak, hacsak nem olyan védőcsőben adják mint a zuhanyslagot. :DDD
Szép az üveg, a falban, ahol user error nem tudja elrontani.

Bélabá

(#26) Stanlee válasza Béééla (#25) üzenetére


Stanlee
őstag

Az egyik uzemunkben kellett kiepiteni tobb kulteri RJ45-os csatlakozasi pontot (soha nem hasznalta senki oket). Az oda kihuzott sftp-nek volt olyan kulso boritasa, hogy ketten tekergettuk, amikor a kapcsoloszekrenybe kellett gyomoszolni es azon az epitkezesen minden gond nelkul hajtottak at a munkagepek a kabelen, semmi baja nem lett.

“Never run after a bus or a stock. Just be patient – the next one will come along for sure.” - André Kostolany

(#27) uki válasza Béééla (#22) üzenetére


uki
aktív tag

Azert uveg es uveg kozott is van kulonbseg. Egy jo corning kabelre majdnem csomot is kothetsz es nem torik el.
Ennek ellenere ahogy feljebb mar emlitettek lenyegesen nehzebben hasznalhato mint a rez, foleg ha krimpleserol vagy toldasrol van szo, szoval kesobb lesz amig mindenki uveget huz be otthon.

"this is just a punk rock song written for the people who can see something's wrong"

(#28) PistiSan


PistiSan
addikt

Érdekes cikk volt, köszi.
Egyelőre én is maradok az otthoni gigabit sebességnél.

(#29) PonPon válasza PistiSan (#28) üzenetére


PonPon
senior tag

Pfsense nekem 2012R2-es hyper-v alatt mindig csak legacy network adapterrel ment, ami 100mbit.
2016 már működik rendesen?

(#30) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Frankó! Fura, hogy pfSense nélkül nem megy...

Mutogatni való hater díszpinty

(#31) sirály69 válasza Robert07 (#7) üzenetére


sirály69
őstag

Elég lesz a "PC" jelölés is. Ezt használja minden gyártó....

Szerver Hosting Debrecenben

(#32) sirály69 válasza kmisi99 (#14) üzenetére


sirály69
őstag

A normális hegesztő aparát netto 2 milla alatt nincs.
Egy sima duplex kábelt max 5 perc alatt megtoldom..., ha van rajta elég tartalék!

Szerver Hosting Debrecenben

(#33) kmisi99 válasza sirály69 (#32) üzenetére


kmisi99
addikt

Tudom, azért írtam, hogy milliós tétel, a cégnél ahol dolgozok ott is van egy, rohadt profi szerkezet, még "szakítani" is próbálja a hegesztés után, hogy jól sikerült e.

Mondjuk valóban, nem pepecsebb az utp krimpeléstől, de attól még pepecs meló ez is.

(#34) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Ezek a Direct Attach kábelek mennyire kompatibilisek a különféle hálózati eszközökkel? Vagy csak adott gyártó eszközei közt működik az adott gyártó kábele? Nálunk a klienseknek doszt elég a gigabit, de a szerverek között már jobb lenne valami gyorsabb kapcsolat.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#35) kmisi99 válasza E.Kaufmann (#34) üzenetére


kmisi99
addikt

A kábel az teljes mértékben kompatibilis ha olyan a csatlakozó, az sfp a lényeges inkább. Az eszközök válogatósak, hogy milyen sfp-t raknak bele. Pár gyártó csak a sajátját támogatja pl cisco, míg más kisebb gyártók, nagyobb gyártók sfp jét támogatják.

(#36) hallador


hallador
addikt

Jó a cikk, nagyon tettszik, végre van egy kis enterprise is a Logouton. Köszönöm.

The further a society drifts from truth, the more it will hate those that speak it. (George Orwell) [Work Machines: HP EliteBook, HP ProBook & Linux Mint 20 ; Entertainment: Apple Macbook AIR M1]

(#37) sirály69 válasza kmisi99 (#35) üzenetére


sirály69
őstag

Ez így ebben a formában nem teljesen igaz....
A Cisco eszközökbe is lehet tenni más gyártótól származó SFP modult, de nagyon válogatni kell, hogy megy-e benne az biztos!

Szerver Hosting Debrecenben

(#38) Robert07 válasza PonPon (#29) üzenetére


Robert07
aktív tag

Megy, Gen1VM-ben probaltam, es 10G-s interfesznek ismerte fel a virtual switch-eket.

(#39) Dißnäëß válasza dabadab (#13) üzenetére


Dißnäëß
veterán

A cikk jó, de +1, otthonra inkább réz és a CAT6 vagy inkább CAT6A-znék. (Bár ekkora sebességet a NAS-on kívül nem tudom, mi igényel. A CAT6 előtt én 40Gbps Infiniband-el szemezgettem, eBay-ről két kari + kábel és némi konfigolgatás-hegyek... ) Sztem mára a visszafele is kompatibilis és tökegyszerű járható út a réz még mindig.

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#40) adlersson


adlersson
aktív tag

你的名字... :D Japán hanggal és kínai felirattal. Milyen kifinomult ízlésed van. :D

毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

(#41) Robert07 válasza adlersson (#40) üzenetére


Robert07
aktív tag

Még úgy küldték át FTP-n, mert nem találtam sehol angol oldalakon, csak baidu-n, oda meg kínai telefonszám kell a regisztrációhoz. Szerencsére volt rajta angol felirat is. :DDD

Tudtam, hogy előbb vagy utóbb valaki ki fogja szúrni. :D

(#42) Klaus Duran válasza adlersson (#40) üzenetére


Klaus Duran
senior tag

Ez el is kerülte a figyelmemet.
Tervezettek közt van, de remélem könnyebben is be lehet szerezni.

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#43) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ugyan ilyen 1 portos Mellanox Connect-X 2 NIC-jeim vannak itthon, de eredeti Mellanox optikákkal, mert én nem találtam különálló modulokat ilyen olcsón, hanem körülményesen és kb. dupla áron szereztem őket (szóval jó tudni, hogy van olcsó alternatíva, ha esetleg kéne még kettő).

A célra tökéletes, bár valamiért kicsit aszimmetrikus a sebesség a Linux-os szerver és Windows-os kliens közt (durván 6.8 vs. 9.5 Gbps-eket mérek iperf-el iránytól függően), ami nem egyszerű CPU limitnek tűnik. Jobb híján arra gyanakszom, hogy a Win10-hez friss driver-t tettem fel (hivatalosan is Win10-hez valót), míg a mainline Linux kernelben 2014-ben ragadt le a driver, így talán kicsit másképp vannak finomhangolva a paramétereik és ezért nem jönnek ki ideálisan egymással. :U

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#44) Robert07 válasza Klaus Duran (#42) üzenetére


Robert07
aktív tag

Már meg lehet találni könnyebben is, csak ajánlani tudom, nekem nagyon tetszett. Amikor a cikk született, még nem volt fent szinte sehol sem.

(#45) sd6 válasza PonPon (#29) üzenetére


sd6
tag

Ez inkább a vm-ben futó integration service-től függ, mint a hyper-v verziótól. pfsense 2.1-2.2 verzió környékén belerakták, így már megy szintetikus kártyával is.

(#46) adlersson válasza Robert07 (#44) üzenetére


adlersson
aktív tag

Én még moziban láttam, mert asszony elrángatott. Bevallom, tartottam tőle, hogy valami nyálas dolog, de nagyon kellemesen csalódtam... ~

毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

(#47) jerry311


jerry311
nagyúr

Tippelem itt van a legtöbb Mellanox ConnectX-3 guru.

Friss Win 10, csak driverek telepítve, semmi extra.

A Synology NAS elérhetetlen. csak az elérhetetlen, de az is csak akkor, ha nomrál programokkal kellene elérni a Mellanox kártyán keresztül.

Tehát GUI böngészőből nem működik. Megvan a TCP handshake, de utána semi. Ugyanaz "telnet <IP> 5001 (vagy 5000)" és rendes HTTP válasz jön.
iSCSI: a kapcsolat létrejön, mennek a NOP üzenetek, mert nem csinál semmit. A iSCSI-n elérhető lemezek közül nem lát semmit.

Más gépek (pl. VMWare host, vagy azon futó virtuális gépek) működnek. Más gépekről a NAS is elérhető.

Internet is megy probléma nélkül.

Nem vágom mi lehet a baja.

Ha kihúzom a Mellanoxot, bedugom az alaplapi kártyát azzal működik minden.

További hiba még, hogy a kárty alapból nem csatlakozik. Indítás/újraindítás után le kell tiltani 10-15 másodpercre, aztán eólehet engedélyezni és működik. Kivéve a NAS-t.

Várom az ötleteket.

(#48) sd6 válasza jerry311 (#47) üzenetére


sd6
tag

Ezeket annyira nem ismerem, de ha minden igaz 2 módja van: InfiniBand, Ethernet. Lehet itt van a gond.

(#49) jerry311


jerry311
nagyúr

Azóta egy szép napon úgy döntött, hogy elkezd működni a iSCSI, és azóta is működik. Persze nem 10G Mellanox optikán, csak 1G intel rézen.

A Mellanox még mindig nem hajlandó semmi értelmesre tiltás/engedélyezés nélkül minden boot után. :W

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.