Nagyra nőtt házas csigák otthonunkban

Divattá nőtte ki magát a csigatartás, rengetegen tartanak csigát, de nem a megszokott udvaron mászkálót, hanem távolról érkezett társaikat.

Bevezető

Miért pont csigát tartok?
Sokat vacilláltam azon, hogy milyen állatot tartsak. Megfizethető legyen, sokáig éljen, ne igényeljen sok foglalkozást, látványos legyen, lehessen mellette aludni, napközben ne zörögjön, sorolhatnám. Tehát sok volt az elvárás. Hogy honnan jött nekem a csigatartás!? Azt nagyon én se tudom.

Kiskoromban kaptam vízicsigákat, őket is nagyon szerettem, csak sajnos nem éltek túl sokáig, így nem sokáig élvezhettem a társaságukat. Megmaradt bennem az az élmény is, hogy szintén kiskoromban az egyik nagyobb plázában a kisállat-kereskedésben láttam csigákat, melyek nem víz alatt, hanem levegőn, talajon mászkáltak, és nagyobbak, szebbek voltak, mint az itthoni megszokott éticsigák.

Milyen csigák ezek?
Mielőtt bárki ítélkezne, hogy a csigák gusztustalanok, elmondom előre, ők nem nyálkásak, nem húznak nyálkacsíkot, közel sem olyanok, mint egy kertben elő meztelen, vagy házas éticsiga.
Szóval visszatérve a kérdéshez ezek a csigák afrikai csigák.

Fajnevük eltérő, a hazánkban először tartott afrikai csigák kezdőfajneve Achatina volt, ez maradt meg a köztudatban, hogy achát csiga.
Ezek az őserdőből jött élőlények sok dologban eltérnek az európai csigáktól. Méretük akár 10-szer akkora is lehet, így többet is esznek. Nem hideget tűrő állatok, valószínűleg egy telet nem élnének túl a szabadban. Házuk eltérő mintájú és színű.

Mire jó az afrikai csiga?
Én ezt a részt két részre szedném. Házikedvencnek, vagy díszállatnak. Díszállatnak ugyanolyan megfelelő állatok, mint a halak, gyíkok stb. Jól néznek ki egy szépen berendezett nappaliban, egy igényes terráriumban. Házikedvencnek is tarthatóak.

A csigák szívesen mászkálnak tenyerünkön, szívesen esznek pépes babatápot kiskanálból. Szeretnek a csap alatt langyos vízbe mártózni. Ha meg megunja valaki a foglalkozást velük, akkor meg szintén visszaállíthatóak díszállatnak.

Egy achát csiga átlagos napja, vagyis mit látunk belőle nap, mint nap!?
Általában estefelé mozognak, mivel éjjeli állatok. Nappal is mászkálnak, de közel sem annyira, mint éjszaka. Ha fent van a nap, akkor általában leássák magukat, vagy a terrárium oldalán/tetején csüngve pihenik ki esti fáradtságukat. Ha mozognak, akkor nagyrészt esznek, nézelődnek, csúsznak-másznak a terráriumban, fejüket kíváncsian mozgatva nézelődnek.

Mennyibe kerül a tartásuk?
Ez sok dologtól függ. Egy afrikai csiga ára 100 forinttól akár 100 euróig is elmehet. Szerencsére itthon áruk általában pár száz forint, csak a ritkább fajokért kérnek el többet. Napi szinten az én csigáim kb. 100 forintból vásárolt ételt esznek meg átlagban, ami nem mondható valami soknak. Ezek tudatában, akiknek nem duzzad pénztől a tárcájuk, azoknak sem lesz megfizethetetlen egy pár darab csiga.

Csigatartás

Kedvet kaptál hozzájuk? Avagy az afrikai csigák tartása.
Először is_ válasszunk ki egy szimpatikus fajt. Mekkora kell, hogy nézzen ki, stb. Döntsük el, mennyi kell belőle. Magyarországi kínálat:

Immaculata var. immakulata:

Talán hazánkban a legelterjedtebbek, házuk pirosas-barnás vörös színű. Rezesen csillogó barna testű csigák. Méretük: 10-15 cm.

Reticulata var. reticulata:

Összemosott halvány, és sötétbarna, recés házú csigák. Vajszínű testük van, fejük és hátvonaluk fekete. Méretük: 12-17 cm.

Albopicta:

A Reticulatához hasonlóak (nagyon közeli faj), viszont a foltjai nincsenek annyira összemosva, házuk vége (apex) rózsaszín. Sokan ez miatt bocimintásnak, sztracsatellának hívják őket. Méretük: 12-17 cm

Papyracea:

Házuk matt, barnás-fekete, idősebb korukban elkezd zöldesedni, mely márvány mintát ölt. Testük szürke, melyen egy sötét fekete csík megy keresztül. Méretük: 10-15 cm

Iradellei:
Házuk vajszínű, testük halványbarna, méretük szokványosnál kisebb, kb. 7-12 cm.

Fulica Hammilei Rodatzi:

Házuk szinté megegyezik az iradelleiével, testük sötétszürke. Nagyon mozgékony fajta, gyorsabbak a többinél, és többet is mászkálnak. Méretük kb. 12-15cm.

Miben tartsuk őket?
Terráriumban leginkább. Jó hőszigetelő, kérésre bármekkora rendelhető, igényes, látványos. Faunaboxokban is tarthatjuk kedvenceinket, bár közel sem annyira látványos, viszont olcsóbb az előbb említettnél.


Talajnak a legjobb választás a kókuszhely (reszelék/kókusztégla). Vízbe áztatva, kicsavarva máris rakhatjuk csigáink alá. Könnyen bele tudják magukat ásni, és ritkán kell cserélni. A nedvességet is jól tartja. Talajból én mást nem ajánlok, néhányan virágföldön tartják őket, bár ki tudja, mit tartalmaznak, én inkább nem szeretnék ezzel kísérletezni.

Ha kész a talaj, érdemes horgászboltban vásárolni hozzá egy csomag gilisztát, majd beleszórni. A giliszták újrahasznosítják a csigaürüléket, a nem megevett étket, és áttúrják a talajt, így biztosítva annak lazaságát, tisztaságát. Napi 1-2-szer vízzel permetezzük a talajt, hogy az ne száradjon ki.

Mit esznek?
Sokan azt hiszik, hogy füvet, meg a kertben lévő virágokat. Igaz, van pár számukra ehetőbb dolog a kertben, de nagyrészükre rá se néznének, és van, amelyik kifejezetten mérgező nekik. Fő ételük a saláta, és a kígyóuborka. A változatosság kedvéért kaphatnak banánt, almát, dinnyét.

Nem is gondolnánk, de a kedvenc ételük a szárított macskatáp, nyugodtan adhatunk nekik heti párszor, csak ne vigyük túlzásba, hiszen nem macskák. Szárított rákot, egyéb teknősöknek való finomságokat is fogyasztanak. Figyelni kell, hogy mindig legyen előttük szépia vagy takarmánymész- törmelék, hiszen abból építik fel a házukat. Vizet is adhatunk nekik valamilyen tálkában.

Végül, mi történik, ha több csigát tartunk?