2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Mekkora zöld(ség) ez már.

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Mai trendnek megfelelően boldog-boldogtalan napelemeket szereltet fel.
Ezzel még nincs is baj.
De amikor egy nagyobb beruházás keretében a magyar termőterületeken építi ki ezeket, na akkor eldurran az agyam.
Kérem szépen, több százezer négyzetméter tetőfelület van az országban, ahol el lehetne helyezni optimálisan a napelem parkot.
Esetleg megegyezve a tulajdonossal, amiért a háztetőn helyezik el a napelemeket, még egy kis kedvezményt is kapna az áram díjából.
Jahh tudom, bonyolult, macerás, jogi utánajárás, szerződések, sok ember sok gond.
Már nincs is benne akkora haszon, és meg ott vannak a befektetők.
De azért zöld...

Hozzászólások

(#1) Klaus Duran


Klaus Duran
senior tag

Oda kerül ahova olcsó rakni. Addig nincs baj ameddig nem erdőt irtanak érte.

[ Szerkesztve ]

A Doctor nem hal meg, csak átalakul. https://www.youtube.com/watch?v=0C3zgYW_FAM

(#2) adrian360


adrian360
őstag

egybefüggő 1 hektárnyi területre százszor könnyebb és olcsóbb telepíteni, mint ugyanannyi összfelületű de 20 külön álló tetőre. Arról nem is beszélve hogy rengeteg használaton kívüli gondozatlan szántó van, miért ne lehetne legalább így hasznosítani ?

(#3) Narxis


Narxis
nagyúr

Óvni kell a termőterületeket.

Thanos was right.

(#4) Noukoum


Noukoum
veterán

Alapvetően egyetértek de ha nem kerül arra a területre napelem akkor termelni fognak rajta? Ja hogy nem? Hát akkor miről beszélünk..

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#5) #56573440


#56573440
törölt tag

Ezt a felvetést ilyen szinten nem is értem. Magánházak tetejére telepíteni ilyen rendszereket "erőmű" szinten központilag konkrétan lehetetlen. A telepítésnél is kismillió faktort egyenként kell végignézni, a jogi hercehurcán túl, hogy milyen a tető szerkezeti állapota, a gerendáktól a cserepezésig, hol tudnak kiállni a kábelekkel, külön óra mindenkihez, hogy rögzíthetőek a panelek, etc etc etc. Nyilván elég nagy szivola ha felpakolják a bulit, aztán kiderül 4-5 év múlva, hogy ki kell cserélni bármit, aztán pattanhat le. Fajlagosan a telepítés iszonyat sokkal több meló... Egy elképzelt világban tegyük fel, hogy erőmű kft megcsinálja, hogy magánházak tetejére telepít a mező helyett, és jogilag is okés, senki nem cserél cserepet 10 évig, mindenki boldog, fent vannak a panelek akkor:

Karbantartás? Takarítás? Amíg a mezőn kint vannak a táblák és bármilyen alulképzett melóst egy slaggal meg egy szivaccsal ki tudnak küldeni hogy takarítsa le őket, mert a rárakódó portól a hatékonyság drasztikusan csökken, addig a házak tetején ezt nem tudják hetente pl megtenni, még ha egy kamionnyi képzett alpinistát foglalkoztatnak akkor se, mert bejutni a területre sem épp triviális, honnan vételez vizet, ésatöbbi...És akkor nem esett pl hó se... Ahogy a karbantartás is nagyságrendekkel több idő, a mezőn egy technikus a megmurdált invertert kicseréli, és nem mancika hívja fel bélát, hogy mennének invertercserélni, ja most nyaralnak. Két hét múlva délután 6-ra? Ez nem működik...

A fajlagos költségek drasztikusan csökkennek a telepített infrastruktúra növekedésével... Akkor már egyszerűbb lenne, ha a multik adókedvezményéhez mondjuk feltétel lenne, hogy igény esetén a logisztikai központok tetején, boltok tetején x%-ot biztosítaniuk kell ilyen célra. Egy tesco/auchan, raktárak, etc tetejére fajlagosan jelentősen több telepíthető egyszerre, nem zavarnak kutyát se, a statikai és egyéb vizsgálatok is fajlagosan olcsóbbak lesznek, könnyebb megoldani a takarítást, karbantartást, mindent. IS.

Az meg megint más kérdés, hogy tök jó lenne ha a termőföldek jelentős részét művelnék itthon, de sajnos nem az az általános, hogy így lenne. Monor - Monorierdő közötti projekt pl olyan mezőre épült, amin addig kizárólag parlagfüvet termesztettek amióta az eszemet tudom. Családban ketten is foglalkoznak ilyen rendszerek ipari telepítésével más más cégnél, mindig frissen művelt földön kezdik a bulit, mert a környékről vadásznak egy két traktorost, hogy az irdatlan gyomot levágják, beforgassák, hengereljék el. Nem meglepő, mert a művelés alatt álló területek nyilván drágábbak, hiszen a tulajdonos profitot termel jobb esetben ott, míg a parlagon hagyott műveletlen meg csak nyűg valakinek, nem tud és nem is akar vele foglalkozni, így olcsóbban megvehető.

[ Szerkesztve ]

(#6) lajosdani2


lajosdani2
csendes tag

Teljesen egyetértek a felvetéssel, felénk is rengeteg "parlagon" fekvő területre telepítenek napelemes erőműveket. Amikor elmegyek mellettük autóval, folyton ez jut eszembe, hogy ez mégis mennyire zöld...

Ráadásul a környéken sok gyártó cég van, a lapos tetejük többségében üres, és tele lehetne szórni napelemmel. Így még nagy egybefüggő felület is lenne, és nem kéne 20 kis családi ház tulajdonosával egyezkedni.

Persze a piac mindig a legolcsóbb megoldás felé megy, de azért ennek a zöldmezős napelemparknak van még egy járulékos költsége, amit a tulajdonosnak bele kell kalkulálni: a parlagfű és egyebek miatti rendszeres gaznyírás. Hosszútávon ez is jelentős lehet. Hacsak nem tart kecskéket is a területen - hallottam már ilyenről is :D

(#7) buherton


buherton
őstag

Jobb lenne, ha teljesen felbolygatnák a földet és mindenféle vegyszerrel szórnák be?! A füves puszta a legjobb, ami főleg a Kiskunságban történhet a földdel.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#8) nemlehet


nemlehet
őstag

Nekünk is van családilag több hektár földünk, de nem egybefüggő. Itt fél hektár, ott 0,2, amott 1,3.... A szomszédok nem akarnak eladni, elcserélni nem lehet szóval kb senki sem tud semmit értelmesen termeszteni rajta. Nem lehet együttműködni senkivel, minden öreg köti az ebet a karóhoz 30-50 éve elavult dolgokat erőltetnek, ki ezt, ki amazt akarna termeszti, aki meg nem ilyen őskövület az meg politikai káder és arra játszik, hogy kitúrjon a saját földedből.

Ergo értelmes gazdálkodást nem lehet rajta csinálni. Van TSZ, annak bérbe lehet adni éves kukorica pénzért ami néha alig valami mert "rossz volt a termés".

Plusz amúgy a mezőgazdaság rizikós ám, nagy beruházást igényel. Ennél sokkal jobb befektetői szempontból napelembe rakni a pénzt és akkor az kvázi kiszámítható.

Nincs élelmiszer hiány és a kicsiben gazdálkodás nem versenyképes. Tudom itthon sokakban él a paraszti romantika, meghogy világhírű termények, de a valóság sajnos nagyon más.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#9) ncc1701 válasza Noukoum (#4) üzenetére


ncc1701
veterán

Nem kell ahhoz termelni rajta, h jobb legyen a földnek a természetes állapota, ahogy van. Tökéletesen egyetértek a topik indítóval, bőven van elég háztető, szerverzés, jogszabályozás kérdése, vegyék bérbe azokat.

(#10) #90088192 válasza ncc1701 (#9) üzenetére


#90088192
törölt tag

Sajnos a világ nagy részén tulmuveltek a földek.
Vagyis a föld valójában már csak mechanikai tartó szerkezet a termény számára.
Ha mentél már el nagyobb szántóföld mellett szeles időben szerintem láttad amiről beszélek.
Akkor nem mindegy, hogy napelemet tart, vagy terményt?

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.