2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Vajon mi hiányzik még a „törésmentes” iOS-hez?

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Az iDevice felhasználók körében mindig nagy kérdés volt az ún. Jailbreak használata. Sok előnye, sok hátránya van a használatának, ám felvetődik a kérdés, hogy vajon mikor lenne az iOS annyira jó, hogy szinte mindenki elfelejthetné a készüléke „feltörését”?

Az iOS 4-gyel megjelent az a régóta várt – minden más okostelefon szoftveres adottságában addigra már jóideje szolgáló – szolgáltatás, amelyet multitaskingnak neveznek. Ezzel az Apple egy új irányba lépett el, hiszen az iOS kezdett végre olyan testet ölteni, amely az éles kritikákat egyre jobban hallgattatta el.

Az iOS 5-tel még több hasznos – többnyire Jailbreakből átvett – funkció jelent meg. Az értesítési rendszer mindig sarkalatos pontja volt a negatív véleményeknek, hiszen az alkalmazások futtatása közben egy bejövő email, sms, az egész folyamat megállítását eredményezte, ezzel rontva a felhasználói élményt. Az új iOS-ben a redőnyös módszer került bevezetésre, amely véleményem szerint – ugyan nem feltétlenül eredeti ötlet – igazán jól sikerült, kivételesen nem az Apple találta ezt fel, viszont tökéletesítette. Természetesen ez sem hibátlan, mivel az nagyon zavaró benne, hogy pl. az iPhone-on egy Youtube videó nézése közben a tekerés helyett sokszor a redőnyt akarja lehúzni a telefon, így megállítja a videót és felesleges időt vesz el. Ennek ellenére a lehúzással viszont újabb beépített megoldást találhatunk, hiszen az időjárás és a tőzsde már közvetlenül az értesítések pontból ellenőrizhető, amely sok embernek fontos lehet.

Támadhatósági rést foltozott be az OTA (vezeték nélküli) frissítés, valamint az ezzel kapcsolatos wifin keresztüli applikáció, zene és más szinkronizálása is. Apróság, de a csengőhangok is jobban testreszabhatóbbak lettek, üzenetnél, emailnél, sima értesítésnél egyaránt lehet más és más jelzést választani. Az iMessage, Facetime megjelenése sok konkurens programnak szabott gátat, valamint az Apple egyre több olyan – immáron sajátként létrehozott – applikációt tervez, amely alternatív megoldások használóit csábítja el, s ezeket igyekszik a telefon alapfunkcióiba is beleépíteni.
Mégis vannak olyan dolgok, amelyek ugyan nem kívánnának nagy engedményt az Apple zárt politikájából, viszont ténylegesen építő jelleggel támogatnák a használhatóságot.

A konkurens rendszerek használói mindig az iTunes használatát emelik ki visszataszító tényezőnek elsősorban, ám ezt az Apple az OTA szinkronizációval próbálta kicsit enyhíteni.

S itt jön a kérdés, milyen programokat, vagy mely programoknak mely funkcióit látnánk még szívesen az iOS 6-ban, vagy 7-ben?! Mivel az iPhone is az iPod vonalról indult, nekem hiányzik, hogy magáról a telefonról nem tudok egy-egy zeneszámot más mappába helyezni, a rámásolásához is külön mappába kell tennem mindent, egyszóval nem egy ötletes megoldás ez, ehhez képest pl. az EZ MP3 ezt áthidalja, hiszen mappákat hozhatunk létre, törölhetünk, áthelyezhetünk MP3-akat, stb.

A háttérben futó applikációk egy kattintással történő bezárása meglátásom szerint szintén hasznos lenne – ezt a „weekillbackround pro” helyettesítheti (Cydia) -. A szolgáltatókkal való különböző szerződések miatt az SMS jelentés valószínűleg nem fog belekerülni az iOS jövőbeli újdonságai közé, bár nekem ez mindig jóleső visszajelzés volt a régi Nokia telefonokban is. A home gomb kihagyása is sokszor pletykaként vetődik fel, mivel az „i” készülékékeknek ez egy olyan pontja, amely gyakran eredményez garanciában cserélést. A Zephyr tweak egyujjas multitasking előhozása nagyon kényelmes, s főleg home gomb kímélő megoldás lenne, ha beletennék az új iOS-be.
Biztosan rengeteg egyéb kihagyott funkció van, ám még kettő sarkalatos pontról beszélhetünk.

Az egyik ilyen a már 5 éve fennálló, és az iOS immáron védjegyéhez tartozó módosíthatatlan ikonos elrendezés. A hangsúly a módosíthatatlanon van, ugyanis az elrendezésen és a mappába foglaláson kívül semmi olyat nem engedélyez az iOS, amely talán izgalmasabbá tenné a kinézetet. A Cydiában megtalálható Winterboard igyekszik ezt a hiányosságot áthidalni, ám talán az Apple is rájön egyszer, hogy egyre több felhasználó válhat meg csak azért a készülékétől, mert egy idő után unalmas lesz számára a kezelőfelület.

Ezen a gondolatmeneten keresztül eljutunk az utolsó ponthoz, amely a widget kérdés. Mint említettem, az időjárás és a tőzsde „widgetet” ilyen téren picit megoldotta az Apple, ám valljuk be, ez elég szerény megoldás. A használatuk mellőzésének viszont van egy lehetséges magyarázata, hiszen a widgetek állandó frissítési kérelme, vagy megjelenítése mind a rendszer gyorsaságát, mind az akkumulátor élettartamát jelentősen érinthetnék negatívan. Az "SBSettings"-féle cydiás tweak viszont igenis hasznos dolog, és mondhatni minden Jailbreakelő használja. Ennek a lényege, hogy a különböző hasznos funkciókat (Wifi, GPS, Bluetooth, elforgatás) egy gombnyomással aktiválni vagy deaktiválni lehet. A notification centerbe is elférne akár.

Összegzésképpen elmondhatjuk, hogy ugyan az iOS korántsem tökéletes, egyre kevesebb olyan pont van, amely annyira hiányzik a rendszerből, hogy alternatív Cyidás megoldásokat kelljen alkalmazni helyettük. Egy réteg problémái viszont sosem lesznek megoldva, méghozzá azoké, akik csak azért Jailbreakelnek, mert úgy minden applikáció „ingyen” letölthetővé válik számukra. Ezzel, hogy ki mennyire ért egyet, mindenkinek a saját joga eldönteni, ám egy-két programon kívül (GPS, Office) szinte minden játék, alkalmazás vagy ingyenes, vagy 0.79€-s (~ 235 Ft) akcióba kerül, amely valljuk be, maximálisan kifizethető, ha már több mint százezer forintot költöttünk magára, a telefonra, ráadásul egy nem várt kijelző, vagy hardveres hiba esetén (ahol már nem lehet gyári iOS-t visszaállítani) a Jailbreakkel rendelkező készüléket nem biztos, hogy garanciában cserélik, szemben a “tiszta” rendszereket használókkal.

Vajon Nektek mi hiányzik az iOS-be még? Használtok még Jailbreaket, ha igen, miért?

Teljes cikkem az iPhoneHungary.hu-n

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.