2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

A média felelőssége a társadalom ízlésének alakításában [miniesszé]

Írta: | Kulcsszavak: esszé . társadalom . média

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Magyarórán az Észbontók c. műsorból néztünk meg néhány jelenetet, ahol sok egyéb gondolat mellett az előbbi cím is elhangzott.

Média alatt elsősorban a közszolgálati és kereskedelmi TV-csatornákat fogom érteni. Ezek tudnak ugyanis a leggyorsabban reagálni a világra, kommentálni egy eseményt, vagy éppen mindennapi szórakozásunkat is biztosíthatják. Egy ideális világban nincs bal- vagy jobboldal, így a nézőszámot elsősorban nem a politikai tények elferdítése biztosítja, hanem az extra szolgáltatások és a minőség.

A mai világban nem lehet szerzetesként elvonulni az események elől, ezt pedig a médiának és a technológiai fejlődésnek köszönhetjük. A választás joga így csorbult, gyakorlatilag muszáj valamit nézni, hallgatni. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy ez a választás majd tudatos lesz és talán csak a minőség vagy a politikai állásfoglalás fog benne szerepet játszani, de ez nem feltétlenül van így. A pénz mindennek a mozgatója, így a legtöbb média mindent megtesz a nagyobb nézőszámért, ami több reklámot és végső soron több pénzt jelent. Itt szívesen kitérnék a clickbait címekre, de sajnos nem tehetem, ennél kötöttebb a téma.

A szórakoztatás az egyik legkönnyebb módja annak, hogy az egész nap dolgozó ember hazatérve végül egy adott csatornánál kössön ki és azt nézve kapcsolódjon ki. Az Észbontók egy nagyon egyszerű, talán megrendezett sorozat, ami egyértelműen a fölényelméletre épít, így még a nem túl művelt befogadó is röhöghet a sületlenségeken. Emellett egyszerű kivitelezni, csak egy stúdió kell hozzá meg pár önkéntes. A személyzetnek nincs meg az erkölcsi szabadsága ahhoz, hogy úgy döntsenek, ez az adás sérti egyes emberek méltóságát, így inkább nem adnák le. Ez a munkájuk, ezt az utasítást kapják fentebbről - ahol talán anyagi gondokkal küzdenek.

Hosszútávon az ilyen műsorok terjedése a kultúra és a művészetek iránti érdeklődés csökkenését vonhatja maga után. Már egy szobából is lehet nézni ízléstelen, bugyuta, egyszerű, de mégis vicces műsorokat. Kényelmesebb, mint mondjuk múzeumba menni. Ezen túl befolyásolja a társadalom által használt nyelvi stílust is. Ha a média több latin kifejezést, és szebb, tagoltabb mondatokat használ, mint régen, akkor nincs mese, meg kell tanulni megérteni azokat. Innen már csak egy lépésre van a használatuk. Észrevételem szerint az emberek csak munka közben erőltetik meg magukat annyira, hogy szaknyelvet használjanak igényes megfogalmazással. Ezen segítene a média precizitása. Bár itt szívesen kitérnék az online bulvársajtóra, hobbi-újságírásra és a YouTube csodálatosságára, erre most nem fog sor kerülni.

Egy megoldási lehetőséget azonban felvetnék. A csatornák anyagi függetlenségének biztosítására hozzunk létre egy független szervezetet, ami szükség esetén a dotációról döntene. Miután a hírközlést az egyéb valamiktől sikerül elválasztani, már tényleg csak egy dolog lesz hátra: a zsurnalisztikai eskü. Ennek szövege többek között azt is tartalmazná, hogy a nyelvi szintet mindig olyan magasan kell tartani, amit a szöveg alkotója szívesen vissza is hallana például az utcán. Rendesen megalkotva ez akár fele olyan hatékony is lehetne, mint a hippokratészi eskü.

Hozzászólások

(#1) Hunmugli


Hunmugli
aktív tag

Majd később leírom, hogy ez így mire föl... Addig is lehet hozzászólni :)

A kevés tudás veszélyes. A sok is. – Bocs az offért.

(#2) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Hát, nem igazán tudok mit hozzátenni, jól összefoglaltad.

Legfeljebb további témákat tudnék bevonni, pl a filmipar (Hollywood) mélyrepülése, ahol a tartalom helyébe a látványvilág, érzés lép (pl Stranger Things, képregényfilmek). Amit egyébként a gamer kultúra káros mellékhatásának tartok, amiről szintén sokat lehetni írni, de már nagyon elkanyarodtam. :D

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#3) total90


total90
veterán

"muszáj valamit nézni, hallgatni"

Nem, nem muszáj. Én TV-t akkor kapcsolom be ha én filmet akarok nézni és azt nézem, amit akarok, vagy xboxon focizok, illetve ha foci meccs van.
Ezek viszont az én döntéseim, nem, mert muszáj, hanem, mert érdekel. Ez zenére és minden másra is érvényes.

Szerintem inkább azzal van a baj, hogy nagyon sokan szeméttel is beérik és nem adnak arra mit néznek/hallgatnak.
Pl. az általad említett műsorból 30 másodpercet most megnéztem a YT-on és tudom már most, hogy ezt nem nézném. Ilyen egyszerű.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#4) Pala válasza total90 (#3) üzenetére


Pala
veterán

"Szerintem inkább azzal van a baj, hogy nagyon sokan szeméttel is beérik és nem adnak arra mit néznek/hallgatnak."

Ez meg azért van, mert nem tudatosan nézik/hallgatják azt, amit, hanem mert eléjük tolják, "éppen az megy".

(#5) Snowy_owl


Snowy_owl
őstag

Huhh, nagyon jó téma nagyon. Ide lehet még sorolni szerintem a social médiát, ezzel együtt a chat elterjedését, valamint az ezzel járó élőbeszéd kiüresedését, és a való életben való beszélgetések jelentősségteljességének csorbulását.

És talán érdemes azt is boncolgatni hogy mi okozza a választékos beszéd butulását. Erre pedig a következő gondolatsorom van: az egyre gyorsuló vagy már nem gyorsuló de mindenképpen rengeteg ingert tartalmazó hétköznapokban az embert milliónyi információ éri, és ebben a rohanásban a beszéd is gyorsabbá kell váljon, ami egyszerűsítéssel sikerül csak.

[ Szerkesztve ]

régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.

(#6) Snowy_owl


Snowy_owl
őstag

Az mondjuk érdekelne nagyon hogy ennek a műsornak a megtekintése elemzés céljából történt(bízom benne) vagy pedig magyar óra helyett?

régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.

(#7) Snowy_owl válasza total90 (#3) üzenetére


Snowy_owl
őstag

Az is érdekes dolog hogy kiben milyen igény jelentkezik, benned nem jelentkezik igény a szemét műsorokra csak az a gond hogy aki már lezüllött a szemét szintjére és vagy mindig ott is volt, abban hogyan lehet igényt ébreszteni másra, netán magasabb szintű élményre?

Mint ahogy a bejegyzésben is írva van: fölényelméletre -a munkából hazaérve a tv zökkenti ki a nézőt és egy kicsit kikapcsolja, sőt ha már a munka egész nap unalmas vagy rossz volt akkor kicsit jól érezheti magát hogy csaknem olyan hülye ő sem.

[ Szerkesztve ]

régen minden jobb volt, régen még a "régen minden jobb volt" is jobb volt.

(#8) Kasya


Kasya
nagyúr

Az Eszbontokban nem csak megjatszak a hulyeseget? Nekem mar-mar tulzo is, amit kinlodnak... Mar amennyi TV-t nezek, mert elo se fizetunk ra.

A TV szintjere is letud zuhanni egy YT csatorna, lsd. Dancso. Ugyanakkor YT-on talalni jol osszeszedett, valodi erteket kepviselo tartalmakat.

A magyar mediaban egyedul a Kossuth radio maradt meg szamomra abban a csoportban, amit te hiányolsz. Bar a reggeli 120 perc és a valasztasok elotti honap ott is kemenyen hozza a kormány politikát.

(#9) #77646080 válasza Kasya (#8) üzenetére


#77646080
törölt tag

Bár csak pár perc előzetest láttam abból a műsorból (nem keltette fel az érdeklődésemet :N ), csendben azért imádkoztam, hogy legyen csak megrendezett az egész... :(

A magyar mediaban egyedul a Kossuth radio maradt meg szamomra abban a csoportban, amit te hiányolsz.

Ezzel teljesen egyet tudok érteni.

(#10) tomazin


tomazin
veterán

már a felütések nem igazak szerintem:
Ezek tudnak ugyanis a leggyorsabban reagálni a világra, kommentálni egy eseményt, vagy éppen mindennapi szórakozásunkat is biztosíthatják.
hamis. a netes médiumok tudnak leggyorsabban reagálni.

A mai világban nem lehet szerzetesként elvonulni az események elől
hamis. se nem kell tévét nézni, se nem kell híroldalt látogatni.

gyakorlatilag muszáj valamit nézni,
istentelen nagy baromság. egyre szélesebb az a réteg akinek nincs tv előfizetése, mert fölösleges.

így a legtöbb média mindent megtesz a nagyobb nézőszámért
hamis, ugyanis az állami pénzen lévőknek a "megfelelő" tájékoztatás a céljuk.

a megoldás, mint független média pedig utópisztikus dolog. az információ hatalom, a kívánatos tájékoztatás pedig még inkább.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.