2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

A közteres – Második menet!

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Amikor intézkedésre kerül sor, vagyis szabálysértésen tettenérés van, esetleg a térfigyelős jelzi az esetet, akkor az igazoltatás, szokásos sablon dolgok (értsd: jogszabályi tájékoztatás, bírságösszegről történő tájékoztatás stb.) kitöltésre kerül a szakmai nyelven bírságszelvény.
A bírságszelvény hivatalos neve a „Nyomtatvány a helyszíni bírság kiszabásáról”.
Ennek a jegyzőkönyvnek a dolgait a 22/2012. (IV.13.)-as BM rendelet írja részletesebben. Ezt, aki akarja keresse ki! Itt külön nem részletezem, mert annyira azért nem egy bonyolult iromány.

Amik lényeges tudni!

Az adataid az okmányaidon szereplővel megegyezően kell, hogy a szelvényen is szerepeljenek. Előfordulhat, hogy nem kézi, hanem gépi kitöltésű és ott a karakterkódolás, hol a PDA-ban, hol a nyomtatóban nem az igazi. Ebben az esetben viszont pár dolgot meg kell jegyezni.

Az első és nagyon fontos, hogyha a lakcímed házszáma után tegyük fel „fsz” van és a szelvényen „fszt”, az nem olyan hiba amiért reklamálni kell.
Előfordulhat más ilyen apróság is. Ezek miatt felesleges reklamálni. Egyrészt a helyszínen ez nem orvosolható, illetve a többi adat miatt jogilag megfelelő a szelvény. Ha nem írod alá, akkor abból feljelentés lesz. Ott viszont már nem ugyanaz a szájíz! De erről majd később.
A második nagyon fontos dolog, hogy ugyanúgy igyekezz aláírni ahogy az okmányodon is szerepel. Minimális eltérés mindig lesz és ezért nem szól senki. Viszont, ha van egy legalább vezetéknév körvonallal aláírásod, akkor helyette ne biggyessz oda egy szignót. Természetesen rá lehet kérdezni! Ha valaki fény évente egyszer valami hivatalos dolgot ír csak alá úgy, mint az okmányán, akkor én elfogadom a szignót is. Főleg, hogy ezt külön dokumentálni kell!
A harmadik nagyon fontos dolog, hogyha olvashatatlan a szelvényen a jogszabályi tájékoztató, azt jelezni kell és közölni, hogy mivel jogod van elolvasni, értelmezni a szelvényen lévő információkat, de abban van ami olvashatatlan, így nem írsz alá ismeretlen tartalmú papírt!
Ahhoz is jogod van, hogy magát az olvashatatlan szelvényt a telefonoddal dokumentáld (értsd: lefényképezd), ha esetleg a túlbuzgó lény feljelente.

A szelvénynek csak az első felét mellékelem a poszthoz. A hátsó része csak jogi tájékoztatás, ami szintén fontos, de aki jobban bele akar menni, az nézze meg a rendeletben és utána kérdezzen nyugodtan!

Van olyan rovat, hogy „Elkövető távollétében”. Ilyen csak akkor lesz, ha rossz helyen várakozol és szankcionál a felügyelő. Ebben az esetben csak a gépjármű adatai, a szabálysértés pontos címe, illetve a szabálysértés jogszabályi helye fog szerepelni. Illetve az intézkedő felügyelő jelvényszáma, illetve aláírása. Más adatot nem kell keresni!
Van, ahol mellékelnek csekket, máshol ezt külön postán küldik ki.

A fiatalkorú esetbe nem mennék bele, mert az rengeteg szempontból elég körülményes.

Hozzászólások

(#1) joghurt


joghurt
addikt

Inkább azt mondd, akkor mi van, ha egy jogsértő állapotról évek óda tud a közterület-felügyelet és a kerületőrség is, de magasról tojnak rá? (Ez utóbbiak azért, mert tipikusan nem hétköznap munkaidőben fordul elő.)

A rendőrség "természetesen" szabálysértési ügyekkel alapból nem is foglalkozik; vagy ha mégis, lényegében a bejelentőt jobban megszívatják a papírmunkával, mint a tényleges elkövetőket.

A tej élet, erő, egészség.

(#2) Gims válasza joghurt (#1) üzenetére


Gims
tag

A kérdésed jó és jogos is egyszerre! :)
A válasz viszont tagolt lesz.

Az, hogy van egy jogsértő állapot, még nem feltétlenül köthető elkövetőhöz. Előfordulhat, hogy ugyan van visszatérő ellenőrzés, de már csak magára az újabb jogsértő állapotra érsz oda.
Egyes helyeken nincs és nem is telepítenek térfigyelő kamerát, hanem posztolnak, írnak nullás jelentéseket és ennyiben kimerül a közteres rész.
Máshol, ha notórius az eset ismétlődése, ott megfigyelést végeznek, külön mobil kamerát vagy kamerákat telepítenek. Sőt, még akár a rendőrséggel közösen is rámennek.
Ugye azt korábban írtam, hogy a közerület felügyelet és a rendőrség viszonya diszkréten fogalmazva sem rózsás.

Konkrétabb válaszhoz konkrétabban kellene tudnom, hogy mit jelent pontosan a "jogsértő állapot". Így konkrétan az én szakmai szememmel jogsértő állapot, ha valaki közterületen iszik, odapisil, hangoskodik. A szemetelés már jogilag jóval tágabb repertoárból áll össze, így ott egy köztisztasági szabálysértés is megvalósulhat, de akár bűncselekmény is lehet. Az elkövetés ideje irreleváns.
Ha gondolod, nagyon szívesen boncoljuk a témát! :)

A rendőrség elég sok szabálysértési ügyben eljár. Vannak olyan szabálysértések, amiknél őrizetbe is kell venni az elkövetőt és onnantól kőkemény, szigorú jegyzőkönyvezés van.
Annyiban más az Ő részük, hogy az ilyen dolgok, mint a közterületi szeszesitalfogyasztás, pisilés, kutyaszaros dolgok nyilván nem a top 10 prioritásban van. De ez nyilván érthető is, hiszen azért mégiscsak fegyveres hatóság. Viszont ezekben is ugyanúgy eljárhatnak!

A bejelentés kétféle. Ugye van ami hozzánk fut be. Nálunk betelefonál, ír, megállít az utcán, és ebből lesz valami. Viszont utána nem kell beidézni. Sőt, nem is kell relatíve annyi dolgot megkövetelnünk (elméletileg), mint a rendőrségnek.

A rendőrségen tett bejelentésből eljárás indul. Az eljárásnak igen kötött, szigorú szabályai vannak. Ott szükség van az adott személy minősítésére. A bejelentő nálunk ugye simán bejelentő marad. A rendőrségnél tanú! A tanúra viszont ismét egy vagon előírás vonatkozik. Amennyiben lehetősége van rá, akkor nyilván bizonyítékokat kell az eljáró hatóság elé tárnia, mivel azzal a céllal keresi meg a rendőrséget, hogy az adott jogsértő állapot megoldásra kerüljön.
Nem minden bizonyíték értékelhető. Illetve a rendőrségi eljárásban nagyon sokan emocionálisan adják elő a dolgokat, amiket rostálni kell. Csúnyán fogalmazva, egy bejelentő lediktál neked 40 oldalt amiből maximum 20 sor a lényeg.
A rendőrségen vizsgálóhoz, nyomozóhoz kerül az ügy. Ő próbál valamit kihozni. Viszont, ha nincs miből elindulni, akkor azt meg fogják szüntetni.

Egészen addig amíg nem láttam a színfalak mögé, nekem is olyan érzésem volt, hogy sokszor egyszerűbb a rendőrségnek a sablon tervet csinálnia, mint dolgozni. Aztán amikor szó szót követ, és végre megértem emberi nyelven, majd elmondják szakmai szempontok alapján és jogi nyelvvel is a dolgokat, akkor az egész érthetővé válik
Ezt most nyilván levezethetném egy igen terjedelmes kronológiában, de inkább rövid leszek. :)
A magyar jogrend baromira összetett, rengeteg jogszabály baromira nincs harmóniában. Ami olvasva egyszerű és egyértelmű, ahhoz a gyakorlatban még két-három jogszabály társul. Ha rosszul ütközteted a cselekményt egy paragrafusba, az egész ügy bukik. Ráadásul olyan felelősséged van rajta, hogy az nem oldható meg egy szimpla bocsánatkéréssel.

(#3) joghurt válasza Gims (#2) üzenetére


joghurt
addikt

A rendőrségnél alapvetően lopásoknál is 30 napra félreteszik a mappát, majd kiadják a határozatot, hogy az elkövetőt nem sikerült megtalálni.

Jelen esetben konkrétan tilosban parkolásokról beszélünk. Vagy zöldfelületen parkolnak (vagy kitört korlát helyén behajtva, vagy kizárólag kerékpárútra ráhajtva megközelíthető helyen - az ott parkolással a korábbi Kresz-sértés is egyértelműen bizonyítható), vagy pedig eleve megállni tilos táblánál második sorban parkolnak, amitől a troli csak akkor tud elmenni, ha szemből épp nem jön senki. Minden egyes szombat délelőtt ez van. Ha csak egyetlen felügyelőt kiküldenének kamerával egyszer, bejönne a kamera ára és a munkabér.

A másik hasonló: (Zárt) kerékpársávra parkolnak, amitől ráadásul a keresztben kihajtók sem látják, hogy jön a bringás.

A tej élet, erő, egészség.

(#4) Gims válasza joghurt (#3) üzenetére


Gims
tag

A tilosban parkolás az mégis mi? :)Várakozni tilos? Megállni tilos? :) Ez a kettő biztosan szabálysértés, amire a már korábban írt esetek élnek. Ha nem alkalmaz bilincset a felügyelet, akkor távolléti helyszíni bírság van (ami egy vicc...), vagy feljelentés (ami szinte ugyanaz, mint a távolléti, csak a rendőrségen fut egy baromira felesleges kört).

A zöldterületen már más a helyzet. Az közigazgatási bírság. Erre nem nagyon lehet mit bejátszani, mert a közigazgatási bírság jogi háttere pár szitut kivéve magasról szarik mindenre és megfizetésre köteleznek.

A megállni tilos tábla eseténél, ha második sorképzés is megvalósul, az ugyan halmazat, de még mindig szabálysértés. Így a korábbi eset áll fent. Ha nem tudod megfogni, akkor nagy valószínűséggel megússza. Bilincselni viszont a második sorképzést nem lehet!

Amennyiben a probléma folyamatosan megvalósul, abban az esetben dokumentáld képekkel, majd a Járókelő.hu-n jelentsd be! Aztán várj egy-két hetet, közben is figyeld a változást. Utána már mehet az e-mail az illetékes felügyeletnek. Ha azután sincs érdemi megmozdulás, akkor jöhet az önkormányzat. Van amikor bele kell állni a dolgokba, mert megoldásra van szükség!
Telefonálni felesleges. Egyrészt pénz, másrészt úgyis körmölnek róla valamit... Így viszont a Járókelő.hu-n reagálnia kell a felügyeletnek. ;)

A kerékpársáv is szabálysértés. Az is sajnos peches történet.

A rendőrségi lopásos példád esetében ismeretlen az elkövető. Ha nincs értékelhető bizonyíték, a károsult nem tud érdemi információval rendelkezni, még egy személyleírással sem, akkor baromira nehéz lenne jósgömb nélkül kitalálni ki volt az elkövető.

(#5) Egon válasza joghurt (#3) üzenetére


Egon
nagyúr

Na ja.
A házunkkal szemben parkolt egy ideig egy ürge egy hatalmas mikrobusszal, vagy dobozos kisteherautóval, nem tudom mi a megfelelő szó rá, a járdát teljesen elfoglalva, ami tudtommal szabálytalan (ráadásul nem is ott lakott, nem tudom miért pont oda állt).
Be lett jelentve egy idő után a közterület felügyeletnek, de semmilyen intézkedés nem történt (előtte persze szélvédőre cetli lett írva, amin tök normálisan, udvariasan meg lett kérve, hogy álljon odébb), direkt figyeltük, az asszony otthon volt abban az időben.
Aztán pár hét múlva eltűnt a kocsi, vélhetőleg átállt máshova.
Bezzeg amikor az egyik családtagot nagy derékfájdalmakkal szállítottam az orvoshoz (emiatt igyekeztem a lehető legközelebb megállni), és csak a megállni tilos tábla hatálya alatt volt szabad parkolóhely (sajnos nem vettem észre, mert megfordultam az adott mellékutcában, így nem láttam a táblát az utca elején), ott percek alatt jött a büntetés... ;]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#6) Gims válasza Egon (#5) üzenetére


Gims
tag

"Büntetés"? Bíróság vagy Isten? :)
Maximum a már említett távolléti, helyszíni vagy feljelentés opció van. Illetve nyilván a figyelmeztetés.

(#7) Egon válasza Gims (#6) üzenetére


Egon
nagyúr

A köznyelvben a "büntetés" fogalmát lefedi mindaz, amit felsoroltál (nem értem miért kell ezen polemizálni), nyilván helyszíni bírságra számítottam, szerintem annak is van elég visszatartó ereje adott esetben.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#8) Gims válasza Egon (#7) üzenetére


Gims
tag

Mert nem megfelelően van használva! Szakmai szemmel elég erősen zavaró. :)
A bírság és a visszatartó erő... Hááát... Rossz helyen állsz, mert benézted, megváglak 10.000-re meg 2 büntetőpontra, majd 10 perc múlva ott áll másik két gépjármű... :U
Nyilván, ha ki van provokálva a bírság, akkor hagy szóljon. De a visszatartó erőt én nem egy sárga csekkel szoktam alkalmazni. Az egy elkezdett és befejezett eljárás számomra.

(#9) joghurt válasza Gims (#4) üzenetére


joghurt
addikt

Megállni tilos tábla.

Mindegyik helyszín rendszeresen felbukkan a jarokelo.hu-n (nem csak tőlem, másokat is zavar). Az ilyenekre (az összes többi zöldre stb. parkolás esetén) az önkormányzat mindig a következő sablon választ küldi: "Az érintett helyszínt az Önkormányzati Rendészet járőrei visszatérően ellenőrzik, és szabálysértés észlelése esetén a szükséges intézkedést foganatosítják.", majd a bejelentés Megoldatlan címkével kerül lezárásra.

A tej élet, erő, egészség.

(#10) Gims válasza joghurt (#9) üzenetére


Gims
tag

Adatigényléssel kell fordulni a rendészethez, megjelölve a pontos helyszínt, jogszabályi helyet, és nyilván az intervallumot, akkor válaszolniuk kell, hogy pontosan mennyi ellenőrzés, illetve szankció történt!
Vagy telefonon bejelentést tenni, közölni, hogy felvételt készítettél, a helyszínen megvárod a felügyelőt és kíváncsian várod, hogy fog-e érdemi intézkedés történni. Amennyiben nem, az önkormányzati képviselő testületnek fogsz panaszt tenni! Hátha elég hatásos.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.