2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Egy kis upgrade a 3d nyomtatón.

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Mint az első posztban írtam, a nyomtató meglehetősen minimalista szerkezet, amit nyilvánvalóan a költségcsökkentés motivált. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag mindent elhagytak, ami nem elengedhetetlenül szükséges a működéshez, pl az elektronika csupaszon van felcsavarozva a vázra, a vezetékek közönséges kábelkötözővel vannak rögzítve, stb. Az alkalmazott alkatrészek is ahol lehet készen kapható, szabványos elemek. Ez engem nem zavar, tetszik ez a futurisztikus-ipari kinézete, bár néhol hajmeresztően olcsó megoldásokat alkalmaztak, mint például a körvezetékek (azok a fényes rudak) fröccsöntött műanyag tartói. De végülis működik.

Egy olyan pont volt, ahol túltolták a spórolást, és zavaróan primitívre sikeredett a szerkezet (igazából két ilyen dolog van, de a másikat most orvoslom, arról majd máskor írok). Ez pedig az alapanyag (filament) tekercs dobját tartó konzol. Így néz ki gyárilag (nincs jó képem az upgrade előttről, most meg már lusta vagyok szétszedni egy fotó miatt ezért ez egy gyári kép):

A dolgot letudták egy darab M6-os menetesszárral, ami olcsó, de két baj van vele. Az egyik, hogy a dob közepén lévő nagy átmérőjű furat nem forog simán a vékony pálcán. Sőtt sehogy sem forog, hanem csúszik. Ehhez viszont viszonylag nagy erő kell, ami azt jelenti hogy az extruderre elég nagy terhelés jut, ahogy próbálja az anyagot behúzni. Szerencsére a motor elég erős és bírta, valamint a behúzó bordázott kerék sem darálta be a filamentet, viszont a szálat mindig behúzta a tekercs menetei közé, hogy még nehezebb legyen az dolog. Bár a nyomtató így is működött, nem tűnt megfelelő megoldásnak, féltem, hogy egy több órás nyomtatás közepén elpattan a szál, és mehet a nyomat a kukába.

A másik problémám a megoldással az volt, hogy a rúdra két nagy alátétet tettek, ami a dob oldalirányú kóválygását, és leesését volt hivatott megakadályozni. Viszont, hogy az alátétet fixen rögzítsék, mindkét oldalára tettek egy anyát. Tehát belülre is, ahol a dob forog. Nyomtatás közben a dob ide-oda vándorolt a két, ütközőként szolgáló alátét közt. Viszon ott volt az anyacsavar, amire a dob szép lassan felmászott, majd mikor elindult a másik irányba, egy hangos csattanással visszaugrott a menetes szárra. Rám meg a frász jött, ahogy ültem ott elmélyülve valami munkában.

Szóval nagyon hamar eldöntöttem, hogy ezen a megoldáson változtatok. A probléma gyökere az átmérő különbség volt, ezt kellett áthidalni egy adapterrel. Először mindenféle, látványos, kifinomult megoldásokat terveztem. Fejben. Nem volt időm ténylegesen foglalkozni vele. 

Aztán mikor lett egy kis időm, félretettem az ambiciózus terveket, és a lehető legegyszerűbb megoldást választottam. Két egymást keresztező téglalap, közepén furattal a menetes szárnak, és négy "füllel" ami a dob középső nyílásának peremébe pattan, és így rögzül. Két ilyen a dob két oldalába pattintva, és simán fel lehet húzni a tartóra. De azért nem volt ilyen egyszerű. A nyomtató nem annyira pontos mint mondjuk egy forgácsoló szerszám, tehát nehéz pontosan előre megjósolni, hogy a 6 miliméteres tengelyre passzoló furat mekkora kell legyen, hogy simán forogjon, de ne lötyögjön.

Ezért terveztem egy minta darabot, ami egy 4mm vastag lap volt, rajta 3 furattal 6mm, 6.5mm, és 7mm, kinyomtattam, és kipróbáltam melyik passzol legjobban. Ezután beállítottam a végleges alkatrészeken a megfelelő méreteket, és kinyomtattam. Az első teljesen rossz lett. A program a furatok méretezésénél a sugár méretét várja, de hajlamos vagyok elfelejteni és átmérőt megadni, így a középső furat és az "agy" kétszer akkora lett mint kellett volna. A külső méretek jók lettek, de a fülek túl passzosak voltak és ahogy megpróbáltam bepattintani a dobba, eltörtek.

Javítottam a modellen az átmérő hibát, és kicsit beljebb húztam a füleket, hogy könnyen bepattanjanak, de ne törjenek el. Ezt kinyomtatva az adapter végre jól forgott a menetes száron, de a fül megint eltört. Kicsit változtattam a vastagságán, és a harmadik próbálkozásra jó lett, szépen bepattan a helyére, és gyorsan nyomtattam mégegyet a dob másik oldalára.

Aztán felszereltem a dobot, és nagyon elégedett voltam az eredménnyel, szépen simán forog, nem ugrál, nem húzza be a szálat a menetek közé, szóval ez egy sikeres mod volt. Íme a kép az adapterről és a felszerelt dobról. Sajnos az adapterről nem csináltam képet mielőtt felszereltem, úgyhogy csak a 3d modelljét tudom megmutatni: 

Hozzászólások

(#1) body007


body007
addikt

Azt ügye tudod, h ennek a dobtartónak a megalkotását direkt hagyták rád (a user-ra)... :D

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.