2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

"Média háború" otthon. Azaz hogyan fér meg LP, DAT, CD, HTPC egy csárdában 3/a.

Írta: | Kulcsszavak: erősítő . végfok . előfok . végerősítő . előerősítő . javítás

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Audiolab 8000Q/P error

A megvételekor gyári állapotúnak mondott erősítő páros az év végére feladta a küzdelmet és az egyik oldala el kezdett csattogni ha az előfokon bármit kapcsolgattam. Szuper ezt meg kell gyorsan javítani, mert a hangsugárzóban a csipogó ezt nagyon nem támogatja és a cseréje nem olcsó mulatság. Még jó, hogy a műszerparkomat nem számoltam fel :C Ma sort kerítettem a javításra és hál' isten nem volt nagy baja. Azaz dehogy nem. Csak szerencsémre volt itthon minden hozzá (majdnem minden). Első nekifutásra az előfokra gyanakodtam, mert egyrészt ha azt tekergetem, akkor jön elő a tipikus offset hiba által okozott csattanási hang, másrészt a végfok kimenetén az offset rendben volt (0-1mV).

8000Q

Az előfoknak két kimeneti csatlakozója van (bi-amp) ezért egyszerűen le is tudtam ellenőrízni a kimeneti offset alakulását és lám ott volt a jobb csatornán kapcsoláskor a 40-50mV offset :W Ilyen hibát csak a szervó nem megfelelő működése tud okozni aminek több oka is lehet. Kidobozolva méricskéltem és természetesen nem jelentkezett a kimeneten a hiba, Minden rendben volt látatlanban, mert kapcs. rajzom nem volt hozzájuk. A neten nem találtam használható minőségben rajzot ezért kénytelen voltam meg venni a szerviz doksit 15 euróért darabját. Kikötöttem a szervót (1 db ellenállás kiforrasztásával megoldható) és megnéztem így mekkora a kimeneti DC hiba. 50mV alatti volt. Vissza a szervót és a bemenetre 100mV DC feszt kötöttem amit a hangerő szabályzóval tudtam változtatni. A kimeneten a DC hiba szépen 1mV alatt maradt néhány másodperces várakozás után. kb. akkora időállandóval, mint amit a kacs. rajz alapján várni lehetett. Tehát az előfok rendben. Azonban felfedeztem, hogy a gyári állapottól erősen eltér egy két helyen. Valami tuningszaki OPA-kat cserélgetett benne és sikerült minden olyan IC-t kicserélnie amelyeknek a hangra igen csekély a ráhatásuk. Ahol pedig lett volna haszna ott nem cserélt.

Felesleges volt a csere az offset detektorban:
Felesleges volt a csere

Az erősítő fokozatban meg nem ártott volna:
Itt meg nem ártott volna cserélni
Meg itt sem ártott volna

A szervóban megint felesleges volt cserélni:
szervóban is felesleges volt a csere

Még egyéb bizonyítékok is vannak arra, hogy a gyári állapot messze nem volt igaz amikor vettem:
Mintha szétszedni sem tudta volna a tuning szaki

Elővettem ezek után a végfokot. Ha egy végfoknak a bemenetén rácsatlakoztatott készülék nélkül DC van, akkor vagy bip. tranzisztoros a bemenet és a csatoló kondi tönkre ment (azt nem feltételeztem, hogy nincs), vagy a bemeneti eszköz ment gajra. Mivel csak az egyik csatorna gázos ezért ez utóbbi a valószínűbb. Szétbontás után kiderült, hogy ez a gyári állapotú erősítő már komolyabb javításokon is átesett:
Gyári állapot?
Ez a gyári állapotú oldal

Ami végül is ha jól csinálták volna meg nem lenne baj. De itt sajnos nem erről volt szó. A bementen nincs kondenzátor a NYÁKon lévő szita és a kapcs. rajz alapján a 2SK389 dual jFET egyik tranyója ment gajra (Q201). Csak az a bökkenő, hogy ebben az erősítőben a szaki kicserélte 2db 2SK118-ra! De legalább összeválogatta. A munkapontoknak természetesen semmi közük nem volt a szerviz doksiban megadottakhoz. Szerencsére évekkel ezelőtt vásároltam ilyen dual FET-eket jónéhány darabot ezért nem volt gond, hogy kidobjam a nem oda valókat. Ma már gyakorlatilag beszerezhetetlenek. Beforrasztás után mindjárt katonásabban álltak a munkapontok.
Forrasztás előtt a 2SK389BL

Ezután ezt az apró "módosítást" megcsináltam a másik oldalon is. Mert így lesz teljes a javítás. Ezzel a két oldal munkapontjai mV-ra megegyeznek.
Az error ezennel megszűnt. HURRÁ.

Előzmény

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.