2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Egy csöves végfok hosszú építésének rövid története 1. rész

Írta: | Kulcsszavak: végfok . elektroncső . hi-fi . audio

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Az alábbi iromány nem építési leírás, nem oktatási anyag, nem szakcikk. Csak egy saját tapasztalaton alapuló kompromisszum.

Már évek óta húzódik egy 40-50W-os PP végfok építésem. Hol pénz, hol idő hiány miatt, olykor meg csak építési kedv hiánya miatt nem haladtam vele. Az elkészítésen túl az is motivált, hogy könnyen utánépíthető legyen és első "rúgásra" induljon. De mégis egész jó hangú legyen. Ráadásul illeszkedjen a rendszerembe.

Ami adott volt egy régebbi projektből az a doboz és ezzel a végcsövek helyzete és a táp kialakítása (a feszültségeken lehetett változtatni). Emiatt nem tudtam beépíteni ebbe az egyik favorit meghajtásomat, mert nem fért volna bele. Adott volt még a Lundahl kimenők a KT88 csövek és a 470V-os elkók.

A fentiekből adódott a 450V anódtáp és kis szerencsével 50-55W kimenő teljesítmény. A bemeneti érzékenység 1V/100k-ra választottam, mert ez illett a jelenlegi és a később építésre kerülő előfokomhoz.

Egy végfok egyik sarkalatos pontja, hogy milyen a meghajtás. Nem a legegyszerűbb viszont fázisfordítás szempontjából szinte "tökéletes" a katodin fázisfordító. Ezért alapvetően egy Williamson kapcsolást vettem alapul kisebb módosításokkal, ULPP végcső kapcsolással.

A 12AU7 csöveket egyenárammal (brumm elkerülése miatt) a 6N6P-EV (a rajzon és a végleges változatban is 12BH7A) csöveket váltóval fűtöm. Az egyenáram nem stabilizált. A táp diódahíd (4*1N5007), 4*470uF elkó || 4*1uF fólia. A 350V stabilizált ARC-hez hasonló félvezetős stabilizátorral. A rácsfesz szintén stabilizált.

Összerakás után (ez eltartott legalább fél évig), mint ahogy számítottam rá első rúgásra indult. A feszültségek, munkapontok rendben beálltak és a fesz. erősítés is a vártnak megfelelően alakult: kb. 32dB. A nyílthurkú frekimenet 30W kimenő teljesítménynél 15Hz és 55kHz között -2dB-en belül volt. 6dB visszacsatolással ez 10Hz és 90kHz lett. Sajnos mire hangszóróval is terhelhető állapotba hoztam a kompenzálásokkal és egyéb trükökkel maradt az 55kHz. Azért egy csövestől ez nem rossz. :R

Az első meghallgatások felemás érzéseket keltettek bennem. De alapvetően egy igen jó hangú erősítő kerekedett ki. De volt a hangjában egy enyhe "fakó" ködös színezet ami egyfajta ridegséggel társult. Ez utóbbi szinte biztos, hogy az áramgenerátornak köszönhető, de mivel a 6N6P-EV csövek szerteszét tartanak ezért nem volt más választásom. Az ECC82-k nem okozhatták sem a KT88-ak ezért reménykedtem, hogy a 6N6P-k okozzák. Kipróbáltam erősen használt 12BH7A-kkal és ez a faja színezet eltűnt. Ezekből kiviláglott számomra, hogy nincs mese venni kell 2db 12BH7A-t összeválogatva (plusz 12-15k kiadás).

A kimenő teljesítmény nyögvenyelősen meg van 50W, de alig. Jobb lenne az 500V. De ehhez másik tápkondikat kell beszereznem. A csatoló kondik vegyesek, mert a légszerelésemet nem jól terveztem meg ezért csak a 470nF-os kondérokat tudtam orosz olajpapír kondikkal megoldani. A 220nF-osak jelenleg ARCOTRONICS MKT kondik.

Mindettől függetlenül az egyik célom teljesült a "bolondbiztos" kapcsolás. A többi finomhangolás (mellesleg ez a lényeg :) ). Jelenleg ami biztos változik később az a táp, és a kimenő trafó. Ugyanis belepróbáltam egy egyszerű csöves stabil tápot (nem kellett volna :( ) meg belepróbáltam az AN kimenőimet. Egy másik sokkal magasabb ligába került ezzel a cuccos.

Időben most tartunk idén április vége május eleje. Azóta véglegesen beépítettem az AN kimenőket, meg jöttek a Hitachi 12BH7A-k (szerintem a legjobb hangút sikerült beszerezni) csövek is, de ezeket egyelőre nem teszem be. Jelenleg tervezem a csöves tápot és az új hálózati trafót várom...

Hozzászólások

(#1) vodkaboy22


vodkaboy22
addikt

Tetszik mind a 4 csöves okfejtés írásod.
Lenne pár kérdésem persze :)

A csöves végfokodat normál SE anód terheléses verziós PP vagy parafeed? (Ekkora feszültségben nagyon más mint parafeed vagy normál anódterheléses nem is lehet :P )
Próbálkoztál-e már parafeed terheléses csövessel? Olvasva KT88-hoz éppen nem szokták de sok máshoz igen (Bár KT88-al sok PP- kapcsolást se láttam.)
50W Igen csak AB osztályra utal milyen munkapontban dolgoztatod a végcsöveket és milyen nyugalmi áram mellett?
Végül a végerősítő témához Lundalh trafót külföldről rendeltél vagy van esetleg valahol magyar beszerzési lehetőség is?

RIAA-val kapcsolatban:
A tápban a diódák cseréjét nem próbáltad? Tapasztalatom szerint azok újra cserélése sokat javíthat a munkapontok és a stabil anódfesz problémájában (Esetleg stabil fűtés bekötése megint csak sokat segíthet a jelzaj viszony javításában.)
Amint olvastam a tápkondikat se cserélted pedig azokat is megérné 50 év után :DD
Én most vagyok túl az első csöves RIAA prototípuson és soros korrekció illetve klasszikus 2 erősítő fokozat felépítésű viszont aktív anódterheléssel csináltam az erősítő fokozatokat (1 dupla dióda 1 fokozat)
Mivel még csak munkapadon él ezért kíváncsi lennék ajánlod-e a sima ellenállással való anódterhelést és milyen kimeneti jelszintet kapsz a normál MM szedő mellett (3mVrms) .

Válaszaid előre is köszi!

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.