2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Véleményeket kérnék Windows vásárlás és Blu-Ray írás ügyekben!

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Olvasgatom a PH fórumait, ahol már sokat segítettetek nekem. Most viszont két dologra is felkaptam a fejem:

Az egyik fórum összefoglalójában azt olvasom, hogy a Win 10, amit a neten, olcsón, átutalással veszel, és nem kapsz számlát, matricát, stb., csak egy szériaszámot, az illegális. Namost a Hardverapró tele van ilyen hirdetésekkel, már én is vásároltam, és a termékkel, beregisztrálással semmi gond nem adódott, azóta is boldogan használom, lehet, hogy szoftverkalózkodás áldozata lettem??

Adataim Blu-Ray lemezekre mentem, már több éve. De előtte már a DVD-s korszakban is több helyen azt olvastam, hogy lassan írj, tovább érsz (már a lemez tovább olvasható marad)! Egy másik fórumban viszont most azt olvastam egy számomra mértékadónak tartott szakembertől, hogy a lemezeket a ráírt sebességgel kell írni, mert a lemez arra van optimalizálva. Más sebesség akár hibát is generálhat. Én eddig ennek a sebességnek max. a felével írtam, mert a ráírt értéket a maximumnak hittem. Megjegyzem, nagy gondom eddig az általam írt lemezekkel nem volt. (LG író, Verbatim CMCMAG lemezek) Ehhez mit szóltok?

Kérlek ha van véleményed, tapasztalatod ezekről a dolgokról, azt itt lentebb a fórumban oszd meg velünk! Előre is köszönöm!

Hozzászólások

(#1) Krugszvele


Krugszvele
aktív tag

Mi a tapasztalatod, egy 10 éve írt optikai lemezt hogy tudsz beolvasni?
Van közte hibás? Olyankor az egész lemez hibás vagy csak szektorok, fájlok? Hogy kezeli ezt a windows? Lementi a sérülés nélküli fájlokat, vagy ha egy szektor hibás az azt követőeket már meg sem próbálja?

Köszönöm.

Ja, sebesség. Az optikai lemezbe lézerrel van égetve az adat. A lemez felülete egy bizonyos lézertől egy bizonyos hőmérsékleten megoldvad, majd meg is szilárdul, keletkezik ott egy lik, ami az 1, ha nincs lik, az a 0.
Ehhez tegyük fel 1 ns idő kell és 110 fok. Mi van, ha a lézerfej 2 ns időt tölt ott? Lehetséges, ha nincs erre felkészítve, - gyengébb - a lemez műanyaga, akkor egy sokkal nagyobb lik keletkezik, ami már a mellette lévő 0 helyett is 1-es fog jelezni, vagy egyszerűen hibát.
Szóval ha az van ráírva hogy 4x írható akkor azért érdemes 4x írni, mert akkor a gyártó által tesztelt ideig fog tartani 1-1 bit kiolvasztása.

Az írók egyébként kiolvassák a lemezre vonatkozó adatot magáról a lemezről és beállítják a lézer erősségét. Ha normális lemezt veszel, ami 4x írható és megírod 2x, akkor a lézer leveszi önmagát feleolyan erősségűre és a gond megoldva.

[ Szerkesztve ]

(#2) Ghoosty


Ghoosty
őstag

A Windows kulccsal kapcsolatban írnék:
Aki nem lopott kulcsot árul olcsón az alapvetően 2 kategóriába tartozik.

-MSDN licenc mellett működő kulcs. Ezt hivatalosan tilos értékesíteni. Annak ellenére, hogy tökéletesen fog működni, nem jogszerű a használata

-Újrahasznosított kulcs. A licenc szerződés alapján ez a kulcs nem továbbértékesíthető, viszont az EU jogszabály+bírósági döntés szerint nem köthetsz ki ilyet, hogy nem továbbértékesíthető ebből következően a licenc ezen része elfogadástól függetlenül érvénytelen. Egyes cégek megszereznek ilyen kulcsokat jellemzően elromlott gépekről és értékesítik őket. Ezek EU-n belül teljesen jogszerű értékesítések, minden szabályos.

[ Szerkesztve ]

(#3) aquark válasza Krugszvele (#1) üzenetére


aquark
tag
LOGOUT blog

Szia!

10-15 éve még csak dvd-ket írtam, erről tudok nyilatkozni.
Két csoportba osztanám őket:

Egy ideig a legolcsóbb lemezeket vettem, ezeknek kb. 20-40% -án van hibás fájl, olyannal még nem találkoztam, hogy az egész lemez rossz lett volna.

Később áttértem szerintem egész jó Verbatimra, bár anyagi okokból néha továbbra is olcsó lemezeket vettem.
Ezeknek a Verbáknak kb. 10%-án van hibás fájl.

Íróból sokmindenem volt, Samsung, LG, Optiarc, NEC stb., de kb. 6-8 éve főleg egy NS40-es LG Blu-Ray írót használok.

A win 10, amit használok, sok bosszúságot okoz. Ha jó fájlt jelölök ki mentésre, azt szó nélkül lementi, függetlenül attól, hogy a lemezen van e hibás. Ha hibásat jelölök, akkor elkezdi a lementést, aztán lelassul az átvitel, és meg is áll, de ezt csak onnan tudni, hogy a másolás ablakban 0-t ír ki sebességnek, de a rendszer úgy veszi, mintha még másolna, ezért a végtelenségekig várhatnék rá. Ha egy hibás fájlt tartalmazó teljes lemezt jelölök ki másolni, akkor a hibás fájlig lemásolja, aztán megáll, mint fentebb írtam. Ha a hibás fájlt kihagyom, akkor az utána lévőket is átmásolja. A gond, hogy mikor ilyen hibásat talál, akkor ugye megáll, és kilőni sem lehet feladatkezelővel, csak az segít, hogy lemez kivesz, visszarak, üzeneteket leokéz, aztán vár, hogy magától újrainduljon a fájlkezelő, és a hibásat kihagyva folytatható a másolás. (legális (?) win 10 pro 64 bit, naprakészre frissítve...)

Egyébként gond csak a sok (10-ezres nagyságrendben vannak képeim) kicsi (1mb alatti) fájlal van, amit baromi lassan másol (képek, e-bookok), ezeket gondolkodom hogy a jövőben tömörítve írom lemezre, nem a tömörítés végett, csak hogy egy nagyobb fájl legyen.

[ Szerkesztve ]

(#4) Krugszvele


Krugszvele
aktív tag

A tapasztalatod alapján nem állok át az optikai biztonsági mentésre.
Én mindig attól féltem, mikor kötegelve/tömörítve mentettem sok-sok kis fájlt, hogy így elég ha az a .zip megsérül és máris sok-sok fájlt vesztettem 1 helyett.

Úgy látszik a pendrive-nak nincsen jelenleg ellenfele, ha 32-64 gigánál kevesebb adatot kell menteni. Viszont abból is legalább 2 példányt kell tartani, mert ismeretlen az időtáv, amikor még nem megy tönkre.

Nekem a biztonsági mentésre a legjobb megoldást az jelentette, mikor a 10+ évnyi képeket pár hét alatt átválogattam, a rossz képeket letöröltem, a maradékra pedig rámentem a jpeg mini programmal.
110 giga képből lett 2,78 giga. Kezelhetőbb méret.

(#5) BoB válasza Krugszvele (#4) üzenetére


BoB
veterán

"a maradékra pedig rámentem a jpeg mini programmal"

Látni még valamit a képeken? Ha a válasz igen akkor rosszul csináltad, azon még lenne mit tömöríteni :))

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#6) Cucuska2


Cucuska2
őstag

Én merevlemezt használok archiválásra, kapacitásárban nagyon hasonló a blu-rayhez, viszont sokkal egyszerűbb és gyorsabb használni, 5-10-több évig elmennek, és bizonyos időközönként egyszerűen át lehet másolni nagyobbra, nem kell lemezekkel szórakozni.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#7) aquark válasza Cucuska2 (#6) üzenetére


aquark
tag
LOGOUT blog

Nekem nincsenek "nagyon fontos" adataim, csak olyan innen-onnan letöltött dolgok, semmi pótolhatatlan. Fotózom is néha, de nem sokat, és nem profin, ezért az se olyan fontos. Van nekem is egy 500-as USB-s winyóm, azon azt tárolom, amire gyakrabban szükségem van. Egyébként, főleg ha többterás, vagy pótolhatatlan adatos HDD-t használsz, annak sem árt kb. havonta? ellenőrizni a kondícióját, vagy RAID-ba tükrözni, mert azok is egyik napról a másikra elszállhatnak.
Ha tényleg fontos az adat, akkor erről a tükrözött vinyóról Mágnesszalagos tárolóra (DAT?) szokták menteni, ez, ha nem éri külső mágnesesség, akkor tényleg túlél téged is, viszont baromi drága, lassú, és csak szekvenciális írásra - olvasásra jó. Múzeumok, pénzügyi intézmények használják tudtommal. (ott van még az M-Disc, azzal viszont még nincsenek hosszútávú tapasztalatok...)

(#8) qnadam válasza Krugszvele (#4) üzenetére


qnadam
veterán

google photos korlátlan tárhelyet ad a képeknek, ha elég a 16 megapixel. valószínűleg bőven jobb minőségben, mintha huszadára tömörítenéd...

istálló? gazemberség? hupákolás?

(#9) domos


domos
senior tag

Mennyivel olcsóbb és biztonságosabb ennél egy Google drive vagy Onedrive előfizetés. :))

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#10) #90088192


#90088192
törölt tag

Ha valakinek gondja van Optikai lemez olvasásával az IsoBuster képes bitenként végig menni, és ignorálni a hibásakat :R Jo nem lesz tőle a fájl, de legalább át tudja ugorni a hibásakat.
Pl képek eseten lényegtelen egy-egy hibás bit... vagy wav vagy mp3.... :R

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.