Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) juvegamer


juvegamer
tag

Asszem ha ez így megy jobb lesz elkerülni a kínai telefonokat. Ugye most a Huawei-t és a ZTE-t b@sztatják de bármikor ide kerülhet a Xiaomi is.

(#2) adlersson


adlersson
aktív tag

Kína is biztosítja az "equal treatment"-et a Kínába települt nyugati cégeknek, vagy ennek elvárása "Kína belügyeibe való durva beleavatkozás" lenne? :F

毋捌食過豬肉,嘛捌看過豬行路。

(#3) Busterftw válasza adlersson (#2) üzenetére


Busterftw
veterán

Tehat azok a nyugati cegek is kapnak helyet a partban es vaskos osszegeket az allamkasszabol? :D

(#4) Duddi


Duddi
aktív tag

Ez számomra amióta kirobban egy roppant érdekes témának tűnik.
Adva vagyon, hogy a kinai mobil készülékek állítólag adatokat gyűjtenek a felhasználókról, szokások appok böngészés vásárlás stb, amit a kínai kormány elemez és talán használ fel különböző célokra.
Ezért a nép védelmének érdekében korlátozzák vagy tiltják ezeket az eszközöket. ami becsülendő és követendő dolog.

Ugyanakkor az android és az IOS pont ugyan annyi adatot gyűjt, A google böngésző követi minden lépésed a facebooknak már évekkel ezelőtt eladtad a lelked mikor regisztráltál rá és mindent tud rólad mit emberileg lehet, nem beszélve a többi szociális média és kapcsolattartó appról, Insta, snapchat, vagy tictok, 9gag. minden "ingyen" app adatgyűjtésből él, és most még az OpenAI is képbe került.

Számomra az egyetlen nyilvánvaló különbség abban látszik megnyilvánulni, hogy a tictok kivételével (amit az USA be akar tiltani) minden más adathalászó kémkedő és követő funkciót is ellátó app, szolgáltatás és készülék, a nyugathoz tartozik és USA beli szerverekre küldi az adatokat, hogy az Amerikai kormány elemez és talán használ fel különböző célokra.

Bár lehet rosszul látom a helyzetet.

(#5) juvegamer válasza Duddi (#4) üzenetére


juvegamer
tag

Szerintem teljesen jól látod. Kb én is így gondolom.

(#6) cog777 válasza Duddi (#4) üzenetére


cog777
senior tag

Ez igaz, de.
EU most (vegre) az USA-beli adatgyujtest is meg akarja szuntetni, masreszt nem mindegy hogy egy nem demokratikus orszag gyujt adatokat (kina, oroszo.), amelyeket felhasznalva befolyasolja a demokratikus orszagokat.

Szoval eddig jo az irany... az elaludt evtizedek utan.

HP ZBook Workstation A3000 - Linux Mint; Raspberry Pi4 - Raspbian

(#7) benedekco válasza Duddi (#4) üzenetére


benedekco
addikt

Nem feltétlenül látod rosszul, de azért ne feledjük el, hogy ezeknek a döntéseknek nem csak hagyományosan vett politikai érdekei vannak, hanem üzlet/piac politikai is. Ami annyit jelent, hogy a Huawei egyfajta piaci előnyben van a többi gyártóval szemben, ugyanis a kínai állam keményen támogatja a céget.
A másik, hogy a nyugati feleknek nem érdekük egy erős kínai piac, jó ez az összeszerelő üzem szerep, nem kell hogy ők is jók legyenek agyban, mert akkor talán megelőznének minket a technológiában és esélyük lehetne leigázni minket ha akarnának.
Azaz, több oka van ennek a dolognak.
Kinek és miben van igaza? Neked biztosan. Abban legalábbis, hogy ez egy roppan érdekes téma, nagyon komplex is. Illetve az is igaz, hogy az usába sok adat vándorol, túl sok is. De ilyenkor érdemes megjegyezni, hogy az EU harcol azon amerikai cégekkel akik nagyon nagy adatokat visznek ki innen. De mivel Kínával más gondok is vannak ráadásul nem is szövetségesünk, ezért lehet és akarnak ennyire erősen fellépni az onnan jövő cégek ellen.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#8) Robert07 válasza cog777 (#6) üzenetére


Robert07
aktív tag

Nos igen, azt is be akarjak tiltani, de nem azert, mert feltik a felhasznalokat, hanem fokepp azert, mert ok akarjak gyujtani az adatokat. A GDPR-nak is reszben az a lenyege, hogy az EU-n belul taroljak es dolgozzak fel az erintett cegek a felhasznalok szemelyes adatait, tehat maradjon minden helyben.

(#9) aprokaroka87 válasza cog777 (#6) üzenetére


aprokaroka87
nagyúr

Komolyan te azt hiszed hogy adatgyűjtést mit olyan meg lehet tiltani ? 😄
Egyébként meg " kritikus " jellegű adatok bármilyen kormány számára lehet " eszköz "
Lehet hogy az EU-nak annyi a baja hogy az Európából származó adatokat, ők kevésbé tudják begyűjteni.

Adatokkal manapság már választást lehet nyerni vagy veszteni adott esetben.
Ez még a Demokratikus országban is már teljesen be vett dolog.

[ Szerkesztve ]

(#10) janeszgol válasza cog777 (#6) üzenetére


janeszgol
félisten

Trump oroszbarátnak nevezhető. Ő örült ennek a beavatkozásnak a választásokkor. :)

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#11) Armandus


Armandus
junior tag

Helyes

"A világ olyanná alakul, amilyenné a fiatalságot nevelik." Jókai Mór

(#12) Alogonomus válasza Duddi (#4) üzenetére


Alogonomus
őstag

Egyértelműen problémás, hogy a nyugati eszközök gyűjtik az adatot rólunk, de még nagyobb gond, ha a keleti eszközök is gyűjtik.

Tekints a problémára abból a szemszögből, mintha egy gyerekfelügyeleti eszköz lenne. Sok szoftver van, amit a szülők feltehetnek a gyerekük eszközeire, hogy a gyereket azokon keresztül ellenőrizhessék. Személyiségi jogilag az is problémás, de a jog engedi azon az alapon, hogy a szülő bizonyos szempontból "parancsolója" a gyerekének. Ugyanígy a nyugati állampolgár fölött is "irányítói hatalma" van az államnak.
Az viszont, hogy a kínai eszközökről Kínába is eljutnának a nyugati állampolgárokhoz kapcsolódó adatok, az viszont már olyan lenne, mint ha a "szomszéd" is feltenné a gyereked eszközeire a saját szoftvereit, hogy ő is bármikor láthassa a gyerekeddel kapcsolatos információkat. A "szomszédnak" semmi joga nincs a gyereked után kémkedni. Na ezért problémáznak annyit a téma kapcsán a nyugati hatalmak.

(#13) Duddi válasza benedekco (#7) üzenetére


Duddi
aktív tag

"Ami annyit jelent, hogy a Huawei egyfajta piaci előnyben van a többi gyártóval szemben, ugyanis a kínai állam keményen támogatja a céget." Mert az intel aki csipgyárat akar építeni Németországban és kapna 4-5 milliárd támogatást hozzá az nem állami támogatás? Vagy a Kecskeméti Mercedes gyár 30 milliárd forintos állami támogatása, más mert német cég kapja?
Kina gazdasága egy nagyon furcsa dolog. Az egész a gyártásra és eladásra összpontosít, hogy még-több befektetőt vonzzon. De csak keress rá erre: china ev fields attól hogy kín értékesíti a világ legtöbb EV-jét még nem biztos hogy azokat a járműveket tényleg használja is bárki. Amíg ilyen regulázatlan buborék gazdaságuk van addig nem hiszem hogy elég stabilak lennének ahhoz hogy bármit is leigázzanak.

Az egy jó cél hogy az EU adatai az EU ban maradjanak. De média oldalról ez mindig úgy nyilvánul meg, hogy a gonosz kínai mumus ellopja a személyi számodat is és tiltsunk be mindent amit ők magukban gyártanak mert az egész egy trójai kémféreg. Amiben lehet igazság is de az mindig kimarad hogy akkor mi lesz helyette? És hogy ők a demokrácia zászlaja alatt tényleg angyalok e vagy csak egy másik gigacég aki a piaci manipulálás és félelemkeltés taktikájával próbálja fenntartani a monopol / kartell helyzetét.

" De mivel Kínával más gondok is vannak ráadásul nem is szövetségesünk,"
Nincs ország amivel nincsenek "gondok" és világszerte több infrastruktúra beruházást pénzelnek szerintem mint az EU (más kérdés hogy mennyire függetlenek ezek a befejezés után)

Nem azt akarom mondani hogy kína jó vagy követendő példa, hanem azt hogy a nyugat és a média úgy tesz mintha ők szentek lennének, az oroszok meg kína pedig a sátán segg lyuka. És az emberek egy része oltárt állít a 4000 dolláros IPhONe előtt ami letakart kamerával nem is hajlandó működni. (emlékszem valami hasonló hírre)

(#14) Duddi válasza Alogonomus (#12) üzenetére


Duddi
aktív tag

A te analógiáddal élve rosszallod, hogy a piros házban szomszédod beleláthat a babamonitorod adataiba ami tényleg rossz. De a másik oldalon a Kék házban lakó mit lát belőle az annyira nem gáz, mert ő már évek óta amúgy is beles az ablkon egy távcsővel és megszoktad.

(#15) Armandus válasza Duddi (#14) üzenetére


Armandus
junior tag

Igen. A piros ház egy elnyomó diktatúra, amelyik a saját polgárainak az alapvető jogait semmibe veszi. A kék házban is vannak bajok, de ott demokrácia van. Miután olyat nem lehet választani hogy egyikük se lásson be a házamba, így inkább a kéket preferálom.

"A világ olyanná alakul, amilyenné a fiatalságot nevelik." Jókai Mór

(#16) NumberGuy válasza Duddi (#13) üzenetére


NumberGuy
tag

Szerintem meg már régen rossz, ha nem érted mitől is rossz egy kommunista rezsim.

[ Szerkesztve ]

(#17) Alogonomus válasza Duddi (#14) üzenetére


Alogonomus
őstag

Az én analógiám alapján a nyugati állampolgár kénytelen elfogadni, hogy a nyugati állam a nyugati állampolgár megvédésére hivatkozva rálát a nyugati állampolgár életére. Nem jó, hiszen az állam akár vissza is élhet az adattal, de jobb módszert még nem találtak ki a megelőzésre.
A kínaiak viszont kizárt, hogy a nyugati állampolgár biztonsága érdekében használnák fel az összegyűjtött adatokat, sőt inkább a saját kínai céljaik elősegítésére használják fel az adatokat.

A nyugati "szülő" remélhetőleg a "gyereke" megvédésére használja majd fel az adatokat, míg a kínai "szomszéd" inkább a "gyerek" befolyásolására/elcsábítására használná fel ugyanazokat az adatokat.

(#18) Duddi válasza Armandus (#15) üzenetére


Duddi
aktív tag

Ez így a jó megközelítés.

#16NumberGuy Szerintem te nem érted mire akarok kilukadni. Eszem ágában sincs kínát vagy a saját kis diktatúrájukat morálisan védeni.

De nem szabad tettetni, hogy csak mert van egy rosszabb akire lehet mutogatni attól aki mutogat az szent.

Szerintem sokan ezt ideológiai alapon kezelik. Jók a rosszak ellen, Amcsik a komcsik ellen. Mert amíg demokrácia van egy országban addig ott minden törvényes és az emberek javát szolgálja.
Magyarország a demokrácia mintapéldánya. Mégis építünk gyárat erőművet, vasutat ex és aktívan komcsi államok véres pénzéből. Mi is itt akkor a tanulság?

Továbbra is azt mondom hogy ez részben félelemkeltésre és ideológiai alapokra helyezett piacmanipuláció amíg csak egy-két országot sújt szankció, azért amit mindenki más is elkövet.
Ahogy a demokratikusan megválasztott malacok mondták: mindenki egyenlő, de vannak egyenlőbbek.

A megoldás részemről az lenne amit az EU nagyon enerváltan próbál is elérni, hogy minden EU állampolgár adata maradjon az EU ban, és amelyik (bármelyik) cég ezt megtagadja vagy megsérti az bann. Legyen az Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi, Meta vagy Google.

(#19) Duddi válasza Alogonomus (#17) üzenetére


Duddi
aktív tag

Van nem kevés igazság abban amit mondasz. De javíts ki ha tévedek, de a nyugati államban 2001 ben törvénybe iktatott Patriot Act nem tesz különbséget honpolgár vagy külföldi között míg a gyanúnak akár csak az árnéka is fennáll hogy Terrorista tevékenységhez köthető valamilyen szálon.

"A nyugati "szülő" remélhetőleg a "gyereke" megvédésére használja majd fel az adatokat," Erre csak azt tudom mondani hogy reméljük, és nem veszi át a mégnyugatabbi mentalitást amit a gyerekek újfajta liberális neveltetésére ösztönöz. És ezzel megint csak nem a vélt vagy valós kissebségeket akarom sérteni de amikor egy San Fransisco-i férfikórus énekli hogy "We are coming for your children" nem tudok dönteni, hogy az elnyomó rezsim engedelmes munkás drónjának, vagy a liberális mindenki az lehet ami leni akar csak fehér és hetero nem, közül melyik lenne jobb a gyerekeimnek. Sajnos az ilyen olyan irányú agymosás nem csak egy ország kiváltsága. :(

De azt hiszem nagyon eltértünk a cikk témájától szóval részemről véget ért a móka mára zárul miki mókatára.

(#20) cami][us válasza Duddi (#14) üzenetére


cami][us
senior tag

Konkrétan a "kék házban" egy szövetséges szomszéd van, a másikban pedig azon filóznak, hogy lehetne rátenni a kezüket a TSMC-re, amit pár bombatalálat hazavág és megy vele egy csomó iparág is. :U

(#21) akaido válasza benedekco (#7) üzenetére


akaido
addikt

Érdekes lehet ez ebből a szempontból is kis hazánk helyzete, ahol is elég sok kedvezményt kapnak a kínai cégek. Ezen a területen is -látszólag vagy sem?- "szembe evezünk-é" majd az EU fősodrással vagy sem...

Szabad országban, szabad ember, szabad akaratából azt mond és azt tesz...amit szabad. UDS Ignition.

(#22) sunpower válasza Duddi (#19) üzenetére


sunpower
tag

Igen, valami "közép út" lenne az ideális, de sajna erről szól a hatalom (bármelyik), a megosztásról.
Kék ház és piros ház..... de nekem a zöld szimpatikusabb.
Mindkét oldalon csak érdekek vannak, semmi más.
Valami kézzelfoghatót publikáltak már valahol hogy melyik rendszer/eszköz küld adatokat, milyet és hová? Tényleg érdekelne, mindkét "ház" cuccait beleértve.

(#23) Avayasoft válasza akaido (#21) üzenetére


Avayasoft
tag

Viktorék tuti szembe fognak menni az EU-val, mert a magyar Vodának Huawei eszközei, a Yetinek ZTE van....

(#24) Noukoum válasza Duddi (#19) üzenetére


Noukoum
veterán

Kevesebb origó meg index és pont nem fog érdekelni hogy több ezer kilométerre mit csinál 2 tucat ember egy 300 milliós országban. :))

[ Szerkesztve ]

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#25) M1995


M1995
aktív tag

Helyes. Már eleve kár volt EU infrastruktúrát kínai eszközökre alapozni. Ericsson, Nokia is tud 5G hálózatot, ja hogy országok spórolni akartak az olcsó csípőssel. (ahogy metrókocsit se muszáj ruszkiktól venni, szövetséges országtól is lehet és még légkondis is)

TikFos: kínai app, ami nincs Kínában. Milyen érdekes…
Az ottani verzió neve Douyin, 14 éven aluliaknak csak moderált gyerekbarát ismeretterjesztő témák, napi 40 perc limit és este 10 után nem elérhető. Milyen érdekes…
A világ többi részének kínált TikFos: agysorvasztó, függőséget okozó, adatgyűjtő szemét. Milyen érdekes…

(#26) kilua válasza M1995 (#25) üzenetére


kilua
senior tag

Annyira nem védem a TikTokot, de mondjuk nekem a Facebookról/Twitterről is hasonló a véleményem.

#15 "Miután olyat nem lehet választani hogy egyikük se lásson be a házamba"

Igazából lehet adathalász windowsban vagy PowerShellből kikapcsolni a telemetriát vagy linuxot használni, androidon meg google mentes lineage OS romot feltenni, csak kényelmetlenebb. Lehet end to end titkosításos üzenet küldőt is lehet használni nyugaton, csak hát utána kell járni és az adathalász ingyen van és kényelmesebb.

Miközben Kínában csak a megfigyelt WeChat és pár szintén megfigyelt/cenzúrázott alternatívája engedélyezett csak.

(Egyébként szerintem amit a nyugati média Kínával kapcsolatban mond bár sok igazság van benne de különben sok erős túlzás is, abban egyetértek hogy a diktatúra mindig rosszabb mint a demokrácia)

(#27) M1995 válasza kilua (#26) üzenetére


M1995
aktív tag

Az külön téma lenne zuckerberg birodalmát is fel kellene bontani, hiszen facebook, instagram, messenger, whatsapp egy kézben. A kínai elvtársak ne sírjanak a tikfos miatt, ők se engedik zuckerberg és musk szemetét.

(#28) MageRG válasza Duddi (#18) üzenetére


MageRG
addikt

Valamit nem vettél figyelembe:
A "kékek" nem úgy kémkednek, hogy államilag pénzzel tömik a céget, cserébe meg előre telepítik az állami spyware-t a telóra.
Amióta a privacy is fontos a felhasználóknak, a nyugati cégek üzletileg sem érdekeltek abban, hogy az állam túl könnyen belelásson az adataidba (attól ők még belenéznek).

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#29) Pikari


Pikari
őstag

Én csak kínai eszközöket használok hálózat építéshez kb 2006 óta, és az ismerősi körömben is mindenkivel kínai telefonokat vetetek már három éve. Egyszerűen ezek a legmeghízhatóbb, legjobb ár-érték arányú eszközök, semmi sem veheti fel velük a versenyt. Az, hogy google és más amerikai szolgáltatás nincs benne, csak pozitívum.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#30) Multibit válasza Pikari (#29) üzenetére


Multibit
veterán

Azért a megbízhatóságot ne csak a működési stabilitás szinonimájaként értelmezd és főleg ne rajongóként ;]

(#31) renoirba


renoirba
csendes tag

Sajnos a tech szektorban az eu annyira le van maradva, hogy teljesen kiszolgáltatott vagy az amcsiknak, vagy kínának. Mindegy milyen technikát használunk, vagy az egyik vagy a másik fog "lehallgatni" adatokat gyüjteni. Ezt csak akkor lehetne elkerülni, ha csoda folytán összekapná magát az eu és saját tech eszközöket gyártana, saját médiával, soc médiával és stb. Nekünk vég felhasználóknak szerintem oly mindegy, hogy más kormányok vagy a sajátjaink hallgatnak le :D talán mégsem..

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.