Hirdetés

2024. május 13., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Tulku válasza lomposfarkas (#50) üzenetére


Tulku
veterán

Mitől kellene védeni a csöveket?

(#52) pechman8 válasza lomposfarkas (#50) üzenetére


pechman8
aktív tag

Más is írta, hogy a HI-FI Show nem jól "demózik". De ez én nem tudtam. Összefoglalva elvártam volna 10 millióért, hogy jól szóljon még akkor is ha...

A csövekről: Mitől kellene védeni? Mechanikai sérülésre gondolsz? Azért nem védem mert nem tartok tőle.

Hangerő szabályzásról sokat írok. Kérlek gondold át egy ellenállásosztó behelyezése egy olyan helyre mely után több százszoros erősítés következik mivel jár. Most kérlek tölts le egy általad szabadon választott ellebállás pdf dokumentációját és máris látni fogod, hogy mennyi egyéb zavart viszel be és többszázszoros nagyításban kapod a hangfalon. És akkor még ott van ebben az esetben a forgótárcsás megoldás csúszó érintkezője, tehát az említett ellenállásosztó nincs is beforrasztva hanem csak össze van érintve egy rendkívül kényes helyen. Mindezt mára teljesen feleslegesen. Persze ez is csak a duma a lényeg, hogy én már régen kb 10 éve kipróbáltam egy akkori gyári erősítőn, hogy kikötöttem a hangerő szabályzót és direktbe kötöttem az áramkört mert rájöttem, hogy a DAC miatt felesleges. Hát azóta hírdetem, hogy Ne! A bemenetválasztóval ugyan ez a helyzet. De továbbmegyek. Ha használnék ilyen ellenállásosztós szabályzót csakis általam választott elenálláSból építeném meg. Akkor számoljunk: A tárcsa jóindulattal 5000. Egy ellenállás kb 500Ft. Egy 24 fokozatból állóhoz 48 kell. Tehát 24+5, az 29 ezer. De kettő kell mert sztereó, tehát közel 60.000. És akkor, még válogatni is kell, hogy a csatornák közötti egyensúly megmaradjon, hogy jobb és bal oldalra egyforma ellenállás kerüljön. Máris 100.000Ft-nál járok... mindenzt minek? A szoftveres szabályzás mindettől mentes.
Remélem ez válasz a kérdésedre.

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#53) Tulku válasza pechman8 (#52) üzenetére


Tulku
veterán

Ezt a hangerőszabályozós félelmet sohasem fogom megérteni...ha nem tetszik a normál potméter, akkor egy 48 lépcsős Khozmóba amiben mindig egy db ellenálllat van és kívánságra Takman, Kivame vagy mittomén mi lehet az....és a jelút további részében nincs ellenállat? (fojtónak is van ellenállása, ha nem használsz sehol a tápkörben ellenállást, de ugye a csöveknek is....
Vagy az érintkezés (hogy nincs forrasztva)....mert a cső a foglalatba bele van forrasztva? És abból raksz az erőlködőbe jó néhányat...

Én mindig jobbnak ítéltem az analóg hangerőszabályozást, mint a digitálist...pláne ha nem sima Alpsot hallgatsz, hanem mondjuk egy TKD-t....

(#54) troller


troller
senior tag

Nem sokat értek abból, amiket írtál, de hallásodat nagyon tisztelem. :R
De úgy érzem ilyenkor, hogy a botfülnek is vannak előnyei. :D

Asus P8H67M-LE; i5 3330; 2x4GB DDR3; Gigabyte GTX 1060 3GB WINDFORCE OC

(#55) pechman8 válasza troller (#54) üzenetére


pechman8
aktív tag

Köszönöm.
Semmivel sincs jobb hallásom mint bárki másnak.
Egyszerűen csak van aki a borát tökéletesítgeti, van aki a testét, van aki a veterán autóját, én meg ezt.
Kinek mire van igénye.
:)

[ Szerkesztve ]

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#56) zooleeka22 válasza kissmu2 (#48) üzenetére


zooleeka22
csendes tag

Jaja persze. Írtam is hogy nagyon jó ötlet amit adtál. Főleg hangkártya tesztre.
Azzal nem értettem egyet, hogy sima függvény generátor nem való semmire.
De javítottad is hogy 1kHz szinuszra gondoltál. Igen az így semmire sem jó, pláne ohmos terheléssel :D.
Szerintem hifinél nem nagyon lehet kábelt illeszteni a hangszóróhoz....
Már csak azért is mert ugye vagy 10000 szereset változik a freki. (most is négyszögjelre gondolok).
Méréseim szerint minél kisebb induktivitása legyen a kábelnek az a fontos.
Pl sima vezetékpár, de sodorva, vagy írtam előbb az UTP kábelt :).
Úgy lehet mérni a kábel induktivitás hatását, hogy erősítő kimenetre mondjuk 8Ohm +1uF terhelés 10-20 kHz négyszögjel és mondjuk az emitter ellenállásokon eső feszt figyeled.
Ha jól emlékszem nálam lehetett látni, hogy az erősítő a kimeneten tartotta a négyszögjelet, de ehhez az emitter ellemállásokon 150kHz körüli áram rohangált (ez a freki kábel induktivitás függő), ha kisebb az induktivitás kisebb áram rohangál, kisebb frekivel.

www.hvactuner.hu www.epuletenergetikai-felulvizsgalat.hu

(#57) zooleeka22 válasza pechman8 (#52) üzenetére


zooleeka22
csendes tag

A potméter kidobásával egyet értek :)
Van egy jó kis szoftver Equalizer APO. Az ki tudja váltani a hangváltókat is.
Sőt hozzá lehet hangolni a téglalap szobához a hangcuccot . :))

www.hvactuner.hu www.epuletenergetikai-felulvizsgalat.hu

(#58) Vesa


Vesa
veterán

"Szerintem ugyanis akkor jobb, ha jobban szól!"

Ezzel csak az a gond, hogy nincs két egyforma fül/agy! Ami neked "jobban szól", az másnak lehet, hogy nem szól jól. Ez egy alapvetés az audio világában, minden ember mást hall anatómiai és egyéb okokból, és ezt gyakorlatilag lehetetlen kívülről megítélni, hogy rá hogyan hatnak az adott frekvenciák vagy azok összessége. Ami valakinek pl. "csilingelő magas", az másoknak pont szépen szól. És akkor abba még bele se mentünk, hogy a frekvenciák azonosítását az agy egyénileg szintén eltérő módon azonosíthatja, ráadásul érzelmi társítást is végez ami végső soron kihatással van annak megítélésére, hogy az egyén számára mi szól jól és mi nem. Egy bizonyos frekvencia vagy frekvenciasáv más hatást válthat ki az emberekben, más módon hatnak rájuk. Ezért van az is, hogy bizonyos emberek számára pl. a furulya egy szép hangú hangszer, míg másokat a világból lehet kizavarni vele, mert idegbetegek lesznek a frekitől, amit kiad. De sorolhatán még az olyan hangszereket bőven, melyek hangzása minimum megosztó és ez nem az erősítőtől függ, mert élőben is pont így reagálnak rájuk.

Ezt azért tartottam fontosnak leszögezni, mert a cikk hangvételéből nekem az jön le, mintha a szerző szerint a hallás, ezáltal a "jól szól" fogalma egy konstans, mindenkinél egyformán működő valami lenne és mintha kicsit úgy érezné, csak az lehet jó amit ő annak hall. Ennél távolabb pedig nem is állhatunk a valóságtól. Ez engem a vallásosság azon aspektusára emlékeztet, amikor a hívő meg van róla győződve, hogy csak az ő vallása az igaz, mindenki más XYZ...

Szerintem itt az a lényeg, hogy mindenki találja meg a saját maga számára "legjobban szóló" eszközt, de abban nincs semmi megvetendő, ha ezt a boltok polcain találja meg, ahogy természetesen abban sincs, ha magának építi meg mert gyáriban nem talált az elképzeléseinek megfelelőt.

A technikai részletekhez én is csak gratulálni tudok, rengeteg munka lehet benne.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#59) bkercso válasza Tulku (#53) üzenetére


bkercso
nagyúr

#25-re semmi....
Persze, ha az ósszes 500Ft-nál olcsóbb ellenállás rossz, relés hangerőszabályzó meg valamiért megint csak nem játszik, akkor nem marad más.

A 100x-os erősítés érdekes. Egy vágfokban 20x-os szokott lenni...

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#60) benedekco válasza Vesa (#58) üzenetére


benedekco
addikt

Tök nem ide tartozik, meg nem is a cikk nyomán írok. De a kommentedről az jutott eszembe, mikor a muszlim vallású úgy magyarázta a "hitét", hogy míg a keresztények hisznek az istenükben, addig ő nem hisz Allahban hanem tudja, hogy van. :DDD

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#61) Vesa válasza benedekco (#60) üzenetére


Vesa
veterán

Valójában mindegyik vallás követője ezt csinálja és ezt gondolja! Pont ez a mechanizmus köszön nekem vissza a cikkben, mert a "jól szól" fogalom, amiből az egész "életérzés" le van itt vezetve, az egy szubjektum, nem pedig objektív igazság! Ahogy nem objektív igazság az sem, hogy melyik isten létezik, sőt az sem, hogy létezik-e bármelyik egyáltalán. Ezek a dolgok az egyénekben jönnek létre, mindenféle adottság, genetika, anatómia, kuturális behatás, érzelemvilág és még hatezer egyéb váltiozó mellett.

Hallgattam máőr olyan hangrendszert, amitől a tulajdonosa el volt ájulva, hogy még életében nem hallott ilyet. Én meg csak néztem és nem teljesen értettem, mert az én fülemnek bántóan sok volt a közép freki, egyáltalán nem volt számomra ideális a hangkép. Akkor most? Én szóljam le őt, mert mást hall, vagy ő nézzem engem hülyének, mert én hállok mást? Nyilván egyik sem, el kell fogadni, hogy mások vagyunk. Ha már le van vezetve a jel a hangszóróig, akkor az pl. nálam egy hatalmas hiba, hogy itt véget ér a történet a cikkírónál, pedig az a jel aztán bejut a fülbe, onnan meg az agyba, hogy aztán hatezer paraméter alapján képeződjön ebből le a végső érzelem, nevezetesen, hogy amit hallunk akkor -szerinte- jól szól, vagy sem. Márpedig ez nem csak lényeges, hanem az egyik leglényegesebb pontja a történetnek, mert itt ahány ember, annyiféle drótozás van legbelül.

Tehát itt maga a felfogás problémás, mert egy bizonyítottan nem konstans, nem állandó, nem objektív személyes élményből vezet le valamit úgy, mintha csak ez lenne a jó irány. Ez meg így nyilván nélkülöz mindenféle realitást, ezért aztán komolyan sem vehető sajnos.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#62) UnA válasza Vesa (#61) üzenetére


UnA
Korrektor

De ha ilyen jól tudod, hogy ez mind szubjektív, akkor miért akarsz ezzel vitatkozni? És főleg ilyen hosszan? ;)

(#63) Vesa válasza UnA (#62) üzenetére


Vesa
veterán

Nem vitatkozok senkivel, csak leírtam a véleményem. Amit a cikk hangvétele és a jelzett tények figyelmen kívül hagyása indukált. ;)

A tudomány a valóság költészete!

(#64) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Előre bocsátom, hogy nem mozgok se hifis, se high-end körökben, de megfogalmaznék remélhetőleg objektív kritikát, mint olyan valaki, aki szintén épített már csöves erősítőket a saját örömére.

Na a valóság visszaadását amiről írsz, azt nem csöves erősítővel fogod elérni. Amit elérhetsz csövessel, az hihetetlenül jól tud szólni, eszméletlen részletező cuccod lesz, sőt szó szerint élő lesz a hangja a cuccnak, de véletlenül sem a valóság fog megszólalni belőle! - Ennek pedig a cső fizikájából fakad az oka, a jelút kapcsán a jel felnagyított másolatáról beszélsz de az fizikailag lehetetlen, mert a munkaegyenes mentén ahogy vándorol a munkapont a kivezérlésnek megfelelően, ott bizony torzítás fog keletkezni (felszaporodó egész számú felharmonikusok), nem is kevés. Ez (és a kimenő trafó nem-linearitása - már ha nem OTL a kapcsolás mert ott kim. trafó nincs) hozza létre azt az egyedi csöves hangzást amit nem lehet leírni, csak megtapasztalni. De ez nem a valóság lesz! Azt egy ultra alacsony torzítású tranzisztoros kapcsolás tudná jobban megközelíteni.
Ha már számít egy ellenállás beültetési iránya, akkor nem a csöves technika az, amivel elérjük a valóságot.

Amúgy az első csövesemnél én is azt csináltam, hogy nem volt hangerő állító poti. Ki volt számítva az erősítés vonali szintre és a PC-ről lehetett állítani. A dolog hátránya az volt, hogy akkoriban a Windows (XP, 7) nem volt felkészítve minőségi zenehallgatásra, kb. csak külön foobar lejátszó és wasapi asio driver mellett lett volna élhető, de az meg kényelmetlen volt. Ennek oka, hogy azok a Windowsok egy komplett mixeren járatták keresztül a hangforrásokat ami jó pár rétegből ált és ez nem tesz jót a késleltetésnek... Ezt a Win8-tól dobták, furcsa, hogy nem hallottál különbséget, pedig minőségi ugrás volt.
A B opció a Linuxozás volt, mert annál nem volt ilyen mixer gond, akkoriban hallhatóan jobban is szólt ugyanaz a forrás Linux alatt. Ma már egyformán szól Linux és Windows is.

Én egyébként használok nyákot, a nyák nem ellenség, csak jól kell tervezni. Persze ettől a légvezetékes megoldás is teljesen jó és jelentős előnye is lehet, de egy DAC-ot így szerelni az inkább óntökónrúgás. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#65) konzumpro


konzumpro
senior tag

Én kipróbálnám szigma-delta DAC chipek helyett az r2r PCM56-ot, vagyis ajánlom, mert nem sziszeg, nem vékonyodik el, folyékony hangot ad.

(#66) lomposfarkas válasza pechman8 (#52) üzenetére


lomposfarkas
tag

Igazából azon kezdek most csodálkozni, ha 1 ellenállás ennyire hallható zavarokat termel, akkor hogyan lehetséges, hogy bármely erősító/rádió/magnó egyáltalán még felismerhető zenét képes előllítani :)
Másrészt az egész szubjektív minőség-érzékelés egy fantom hajkurászása, ha rosszabb kedvvel megyek haza, gyökeresen már hangérzetet eredményez. De ház ezt mindenki ismeri.

(#67) pechman8 válasza konzumpro (#65) üzenetére


pechman8
aktív tag

Ismerem ezt a chipet is. Biztos vagyok benne, hogy nem okoz csalódást. Nagyon kecsegtető vele az igazi dual-mono kialakítás. Én azonban maradtam az AD1864N-K nál, ami szintén nem szigma-delta. Így nem kellett bajlódnom a digitális sztereó jel szétválasztásával. De ez én vagyok. Így történt.

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#68) fatpingvin válasza CPT.Pirk (#64) üzenetére


fatpingvin
őstag

ezen a linuxos dolgon én is kicsit meglepődtem. egyben élek a gyanúperrel hogy nem az ALSA-nál lesz a kutya elásva hanem a PA-nál.

ugyanitt érdemes lenne pipewire-el is kísérletezni.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#69) konzumpro válasza pechman8 (#67) üzenetére


konzumpro
senior tag

Tényleg, rossz adatlapot néztem!

(#70) Hieronymus válasza pechman8 (#24) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Röviden: a 16bites hosszú sor 96dB (deciBel) dinamikatartománynak felel meg amit egy ember fiatalon ha jó napja van akkor hall. 24 bit pedig már 144dB-t jelent. A zenei adatsor azonban nem ritkán 32bites. Mikor hangerőt állítok 1 bit 6dB-t jelent. Namármost ez ráadásul exponenciálisan értendő. Tehát minőség romlás nélkül, akár csökkenthetek 32-ről egész 16ig még elméletben is! Nem tudom értehtő volt e?!"

Kellően laza a beszélgetés ahhoz, megkérdőjelezzem ezt a számítgatást.

Ha a 16bit - 96dB, a 24bit - 144dB és a 32bit - 192dB akkor nincs értelme a bitszám növelésének.
A fájdalom határ feletti dB természetes forrásból, mármint élő zenéből digitalizálhatatlan.Nincs olyan zenész amelyik tartósan kibír ekkora terheléseket. 120 dB felett: már rövid ideig tartó hatás esetén is halláskárosodás jelentkezhet. Teljesen értelmetlen lenne a 32bit.
Ráadásul semmivel sem lenne több információ a hangerősségekről az alsó 16bit tartományában. A felső 16bitben nem lenne értékes információ. A felső 16bit levágása semmi változást nem okozna. Illetve akkor igen, ha ágyúval tolnák a mély hangokat, dob helyett.

Csak halkan írom le.
A 24 és 36 bit továbbra is 96dB-t kell hogy jelentsen. Az eltérés "csak" annyi, hogy a 0 - 96dB tartományon belül a hangerő rögzítése sokkal több lépcsőfokban történik 24 bit esetén. Még több lépcsőfokban 32 bit esetén.

A félre értés vélhetően azon alapul, 24 és 36 bites zenéket, le kell konvertálni 16 bitre, a korában elterjedt DAC-ok esetében. Magyarul nem volt hallható az eltérés. Akár logikus is lehetne az idézetben lévő dB meghatározások. De nem az.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#71) fatpingvin válasza Hieronymus (#70) üzenetére


fatpingvin
őstag

ez ugyanaz az agyalás mint a FHD-4k-8k-tökömtudja monitorok 60Hz feletti képfrissítése. 8-12 biten még OK, 16 és 24 között már nem fogsz különbséget hallani akármilyen eszközöd van (félreértések elkerülése végett: ezek a nagyfelbontású felvételek arra valók hogy jól lehessen őket keverni és egyéb módon feldolgozni...) a 32 meg már a stúdiónak is a stúdióverziója.

ugyanitt visszautalnék a digitális hangerőszabályzásra, de inkább nem teszem mert csak flame war lenne a műszakis és a hifis oldal között.

A tipikus munkafolyamat legjobb tesztszimulációja a tipikus munkafolyamat. A "napi anti-corporate hsz"-ok felelőse :)

(#72) Hukkle123


Hukkle123
csendes tag

Tiszteletre méltó időt raktál bele! Fontos, h. ezen a felületen is helyet kapjon a minőségi zenehallgatás hiteles, technikai oldala. Thx

(#73) pechman8 válasza Hieronymus (#70) üzenetére


pechman8
aktív tag

A felső 16bitben nem lenne értékes információ. A felső 16bit levágása semmi változást nem okozna.

Pontosan ez a lényeg! Hogy nem okoz változást. (bár csak a laza megfogalmazás keretein belül.)

[ Szerkesztve ]

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#74) pechman8 válasza Hukkle123 (#72) üzenetére


pechman8
aktív tag

Köszönöm.

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#75) bkercso válasza pechman8 (#73) üzenetére


bkercso
nagyúr

{[( Leszámítva, hogy 96dB-vel halkabb jelet viszel a kábelen, vagyis ennyivel zavarérzékenyebb - ahogy a #25-ben is írtam. :B )]}

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#76) niof válasza Vesa (#58) üzenetére


niof
addikt

"Ezért van az is, hogy bizonyos emberek számára pl. a furulya egy szép hangú hangszer, míg másokat a világból lehet kizavarni vele, mert idegbetegek lesznek a frekitől, amit kiad."

Ez annyira igaz, hogy nalam pont ez van a legtobb rezfuvossal. Teljesen mindegy, hogy eloben hallom, testkozelbol, vagy felvetelrol. Nem birom elviselni.

Amugy a cikkhez.
Mindenkepp gratulalok, hogy az onmegvalositas utjara leptel, es megelegedessel tolt el, amit csinalsz. Nekem a stilusarol es a mondanivalojarol pont az ezoterikus high-end gyartok jutottak eszembe, akik olyat allitanak magukrol, hogy ezt csak ok, csak a birtokukban levo tudassal kepesek letrehozni. Kicsit szerenyebben!... ;)

Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

(#77) niof válasza Vesa (#61) üzenetére


niof
addikt

"Ha már le van vezetve a jel a hangszóróig, akkor az pl. nálam egy hatalmas hiba, hogy itt véget ér a történet a cikkírónál, pedig az a jel aztán bejut a fülbe, onnan meg az agyba,..."

Nem. A hangsugarzokbol meg bejut a levegobe, es a helyiseg komlpex akusztikaja is csavar egyet rajta, majd csak ezzel egyutt jon letre az egeszrol alkotott "kep". A videoban csak egy szemszogbol latjuk a teret, ahol a felvetel keszult, de ha a tobbi resze is hasonloan "ures", akkor mar ha behozol egy butort, megvaltozik minden. Ha az egesz hobelevancot atvinnenk egy diffuzabb, kelloen csillapitott terbe, maris mashogy szolna. Ez meg inkabb egy muhelynek tunik, nem zenehallgatasra szant helyisegnek.

Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

(#78) Bugarov


Bugarov
aktív tag

Ez nagyon menő. :R

(#79) buherton


buherton
őstag

A nagy igyekezetedben, hogy ne válj olyanná, akiket nem szeretsz, te magad is olyan lettél.

Ezt az írást pedig kár volt megírnod, mert egy merő bújtatott fröcsögés és nagyjából nulla információ értéke van. :(

Nem vagyok auido-s és nem is hoz lázba a téma, viszont érdekel az emberi elme nagysága és az írás címe felkeltette az érdeklődésemet. Azt gyorsan el is vetted. A hsz-d is bicskanyitogató.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#80) pechman8 válasza buherton (#79) üzenetére


pechman8
aktív tag

Köszönöm azért, hogy elolvastad.
Amit írsz az nagyjából igaz. Én magam is így érzek írásom felől.
Valóban provokatív. Olyan oldalt piszkálok mely tabu.

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#81) konzumpro válasza pechman8 (#80) üzenetére


konzumpro
senior tag

Szerintem nem baj ha indulatos és indulatokat vált ki, hogy máshogy lehetne a témáról írni, mint szenvedéllyel? Nekem nagyon inspiráló, jó útmutató az írás és a hivatkozások.

(#82) buherton válasza pechman8 (#80) üzenetére


buherton
őstag

A provokatív és a fröcsögés között van egy nagy különbség. A provokatív írásnak az a célja, hogy kimozdítsa az embereket a megszokásokból. Ehhez eszközöket is ad, hogy "bízz bennem és csináld így". A fröcsögésnél ez nem áll fent.

Odáig olvastam, hogy "így nem jó, úgy sem jó, de én tudom hogyan jó és nem árulom el".

Egyébként villamosmérnök végzettségem van, de programozok cloud-ban és embedded szinten is. Továbbá hiszek az open source világban is.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#83) domerator


domerator
veterán

Hatalmas gratula az egész zenehallgatás alapvető megközelítéséhez!!!

Nagyon-nagyon régóta az a bajom a legtöbb kommersz zajkeltő cuccal, hogy mindenki ugyanúgy énekel rajta, Lady Gaga hangja majdnem ugyanolyan mint George Michaelé... én annak idején valami olyasmiben gondolkodtam, hogy annyi hangdobozt kellene betolni egy rendszerbe, amennyi hangszer van a zenében, de persze ez csak fantázia.

Nem vagyok szakember, volt a cikkben rész, amit csak átfutottam (úgyse értettem volna). Az egyetlen hangszóróval egyetértek (maximum kettővel) és a kábelezést is fontosnak tartom. De eddig tartott a "szakmaiságom", még egyszer: az a felfogás, hogy minden a saját hangján szóljon végre, mindennél szimpatikusabb.

Egyetlen kérdésem lenne és inkább amatőr gyakorlati: kábé mekkora hangerőn tesztelgetsz? Olyan hangosan, hogy lehetne mellette normál hangerőn beszélgetni, vagy annál hangosabban, halkabban? Illetve még az érdekelne, hogy az egész hangkép változik-e ha mondjuk lehalkítod "esti" hangerőre?

Amúgy szívesen meghallgatnám én is ezt a rendszert...

Reggae ‘till I die ... iPhone 13 mini, MacBook Air M1, Homepod (sztereó)

(#84) Fred23 válasza Vesa (#58) üzenetére


Fred23
nagyúr

"Ezzel csak az a gond, hogy nincs két egyforma fül/agy! Ami neked "jobban szól", az másnak lehet, hogy nem szól jól."
:K

Csak kíváncsiságból olvastam el a cikket, már régen rájöttem, hogy nekem a legjobb módszer bemenni egy nagyáruházba, ahol mind a lejátszó, mind a hangfal/füles kipróbálható, és adott keretből megvenni azt a kombót, ami számomra a legszebb eredményt produkálja. Volt már, mikor azon vidultam, hogy a negyedannyiba kerülő cucc hangja nekem sokkal jobban bejött.

Illetve egyszer vettem iszonyat olcsón egy Sony fülest, ami az összes itthoni fülesemet überelte a fülem szerint, és ez az, ami igazán számít nekem, nem a spec.

[ Szerkesztve ]

(#85) subset


subset
senior tag

Írod, hogy próbáltál különféle OP-rendszereket. Linux esetén az ALSA-t nem lehet kihagyni a hangkeltésből az a "driver", de a felette álló soudnserverek-et érdemes lenne külön-külön megnézni, van-e változás, hoz-e valamelyik valamit a konyhára. Gondolok itt a JACK, Pulseaudio és legújabban Pipewire szerverekre.
Ubuntu Studio
https://linuxaudiofoundation.org/
MAC-et is próbáltad mint forrás ?

[ Szerkesztve ]

Használj Te is szabad szoftvert !

(#86) konzumpro válasza domerator (#83) üzenetére


konzumpro
senior tag

Minden zenéhez más rendszer, minden hangszerhez egy hangfal? A másik megoldás a lineáris hangreprodukció.

(#87) domerator válasza konzumpro (#86) üzenetére


domerator
veterán

Írtam, hogy csak fantáziálás... bár szerintem még soha senki nem próbált mondjuk valami olyat, hogy pl. épít egy kétutas hangdobozt, amiből a mély(ebb) sugárzót mondjuk egy gordonka testébe, a magasat meg egy hegedű testébe építi (vagy akár lehet hangszóró helyett rezonátor is) és vonós zenét próbál rajta hallgatni... ha sok időm és pénzem lesz egyszer, akkor lehet kipróbálom.

Reggae ‘till I die ... iPhone 13 mini, MacBook Air M1, Homepod (sztereó)

(#88) niof válasza domerator (#83) üzenetére


niof
addikt

"mindenki ugyanúgy énekel rajta, Lady Gaga hangja majdnem ugyanolyan mint George Michaelé..."

Ha tényleg ez a helyzet, akkor vagy nagyon rossz rendszereket hallhattál eddig, vagy nagyon rossz a hallásod, mert kb. egy Sokol rádión is meg lehet ezeket különböztetni. Még ha erős iróniával írtad, akkor is.
Amúgy a sok hangszórós téma nem teljesen idegen gondolat. Egy hangmérnök mondta régebben azt, ha igazi surround élményt szeretnénk, nagyjából 100 hangszóróval kellene magunkat körülvenni. Amit te mondasz, ott bukik el, hogy egyszerűen nem lehet egy hangszóróra rábízni egy adott hangszer lesugárzását. Ez mind felvételtechnikailag, mind lejátszásilag bonyolult lenne, és egyben kivitelezhetetlen. Gondolj csak egy szimfonikus zenekarra. Úgy kéne őket bemikrofonozni, hogy el legyenek egymástól szeparálva, ne halld a másik hangszert az adott mikrofon esetén, ami lehetetlen. A felvételt annyi sávon kellene rögzíteni, ahány hangszer megszólal. És mi lesz a térinformációkkal, reflexiókkal? És akkor nem is beszélve a visszajátszásról. Hol és hogyan rendezel be egy szobában annyi erősítőt, hangsugárzót, kábelt, miről játszol le egyszerre, megfelelő időzítéssel/hangerővel ennyi sávot?
Szóval, egyszerűbb, ha inkább eljársz koncertekre, otthonra meg vegyél valami nem zsebrádió szintű rendszert, és rendben leszel. ;)

Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

(#89) pechman8 válasza domerator (#83) üzenetére


pechman8
aktív tag

Köszönöm.
kábé mekkora hangerőn tesztelgetsz?
Erre nehéz válaszolni. Úgy... betölti a szobát. A felvételen 25%-ra van csak elengedve, mert a felvevő nem bírta feljebb. Én kb. 30%-on hallgatom... de ez nem sokat mond így magában. Az erősítő 6W-os, a hangszóró meg 96dB érzékenységű, tehát ezzel a hangfallal kb 2-3W kell nekem. Remélem ez elég pontos válasz.

az egész hangkép változik-e ha mondjuk lehalkítod "esti" hangerőre?
Ez megint nehéz kérdés, de próbálok nem kitérni előle. Szóval az ember füle nem lineáris, ezért a hallkabb hangot erőtlenebbnek is hallja, ez így van nálam is, ez természetes. Viszont halkabban is megvan az élvezete, úgy "visz magával!"...

(A JVC AX-A3 - nem keverendő össze a sima AX3-mal.- erősítőn emiat van egy szabályzó, a neve magyarul "Basszus Kompresszor". Ezzel azt szabályozhatjuk, hogy mikor halkítjuk az erősítőt mennyivel több basszust adjon hozzá!, Nekem volt ilyen erősítőm.)

ui: agnosztikusokkal ne állj le vitázni. Felesleges.

[ Szerkesztve ]

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#90) pechman8 válasza subset (#85) üzenetére


pechman8
aktív tag

ALSA.
Próbálkoztam. Nekem nem sikerült. Ami furcsa azonban nekem és a cikkben is írom, hogy egyformán rossz. A különböző linux OS-ek egyformán voltak rosszak a számomra. Nem volt eltérés... Nem tudtam volna megmondani melyik Linux OS fut.

MAC-et nem próbáltam.

Az Audirvana egy érdekessége azon kvül, hogy nincs linuxra, hogy mikor azt hallgatod, közben semmi mást nem lehet. Úgy értem más szoftvrnél, mondjuk hallgatom a foobar2000-et és közben rányitom a youtube-t akkor szól mind a kettő. De ha Audirvána szól, minden más leáll. Kizárólagosan foglalja a hangeszközt.

Köszi a linkeket.

Saját korlátaimból nem léphetek ki, mások adottságaiba nem léphetek be.

(#91) niof válasza pechman8 (#89) üzenetére


niof
addikt

Ja, hát igen. Az cikkedből is következik, hogy te vagy az élethű hangreprodukció következő felkent pápája. :U
Mindegy.
Járj amerre úgy gondolod, hogy járnod kell!
Aztán még az is lehet, hogy idővel te leszel a következő Ken Fritz, és rólad csinál majd valaki egy ilyen szép videót.
[link] Majd utána, a többi szkeptikussal együtt, elnézést kérek. ;]
Érdemes lenne végignézned, csak mondom. Meg persze mindenki másnak is.

Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

(#92) konzumpro válasza domerator (#87) üzenetére


konzumpro
senior tag

De, a Serblin.

Na jó, nem pont az amit írtál.

[ Szerkesztve ]

(#93) konzumpro válasza pechman8 (#90) üzenetére


konzumpro
senior tag

Lehet hogy a windows directsound resampler impulzusátvitele jobb. De hát legjobb ha nincs ilyesmi a jel útjában.

(#94) Hieronymus válasza konzumpro (#92) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

5350 euró/pár németországi áron. És ez még csak a belépőszínt. A német Teufel sírva könyöröghet a receptért. A méregdrága termékeiket, ehhez képest, üveggyöngyért árulják.
OFF]Van egy Teufel fejhallgatóm. Ajándékba kaptam. Nem vagyok elámulva a hangzástól.

Azt gondolom, a realitások talaján kellene maradni. Nyilván ki lehet fizetni egy pár Serblin hangszórót. De kevesen akarják kifizetni. Magyarországon még kevesebben.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#95) bkercso


bkercso
nagyúr

Továbbra sem világos, mit akartál ezzel a cikkel mondani, mivel nem tartalmaz szakmai állítást, se tapasztalatit. Csupán egomán dumának tűnik. Tabut nem döntögetsz, megnyugtatlak, mivel - mint már írtuk - mások is foglalkoznak komolyabban HiFi-vel.

[ Szerkesztve ]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#96) Vesa válasza pechman8 (#80) üzenetére


Vesa
veterán

"Olyan oldalt piszkálok mely tabu."

Ez ilyen vesszőparipád? Szerintem itt elég sok valid érv hangoztt el amiből kiderül, hogy valójában nem piszkálsz tabu témákat (ez egyébként mit jelent konkrétan???), sokkal inkább csak alapvető paramétereket hagytál figyelmen kívül és ebből vezettél le téves végkövetkeztetést, amire páran felhívták a figyelmedet. Lehetne ezekről éppenséggel értelmesen vitázni is, ami még pozitív is lenne. Nagyon úgy tűnik, hogy szintén tévesen értelmezed úgy az egyébként jogos érveket, hogy azok valójában nem jogos érvek, csak a "tabu témák piszkálgatása" miatt íródtak. Pedig nyilván nem azért vitáznak veled fórumokon, mert valamiben mást gondolsz egy erősítő építésével kapcsolatban, hanem vélhetően azért, mert a "tabu témák piszkálgatására" hivatkozva minden jószándékú kritikát támadásnak fordítasz le magadban, ezzel kerülve ki az esetleges tévedéseiddel történő szembenézést.

Az egy kifejezetten pozitív dolog, hogy kísérletezel, bár a konkrétumok megosztása nélkül azt se nagyon lehet értelmezni egyelőre, hogy ez pontosan mit jelent. Ami nincs rendben az az, hogy másokat lesajnálsz, miközben az ég világon semmi konkrétumot nem tettél oda emögé azon kívül, hogy _szerinted_, _számodra_ valami "jobban szól". Amiről meg tudjuk, hogy szubjektív, tehát ahhoz biztosan édeskevés, hogy másokat lesajnálj.

[ Szerkesztve ]

A tudomány a valóság költészete!

(#97) konzumpro válasza Vesa (#96) üzenetére


konzumpro
senior tag

Minden véleményhez oda kell képzelni, hogy "szerintem".
A stíluson vitatkozni, konkrétumokat követelni egy határterületen, garantált kocsmai verekedés. :DDD

(#98) AJTHAX


AJTHAX
csendes tag

Üdv.
Ritka amikor írok. De elismerésem a szerzőnek.
Öröm látni és olvasni ilyen fanatikusokat.
Remélem még olvasom a cikked vagy irományod.

(#99) adapter07 válasza konzumpro (#97) üzenetére


adapter07
csendes tag

Nos "a stílus maga az ember", ha valaki öntelt, fennhéjázó stílusban nyilvánul meg, akkor ne csodálkozzon, hogy hasonló válaszokat kap. A műszaki tudományok területén szeretjük a kézzelfogható bizonyítékokat, a "szerintem" nem elég.
Egyébként a posztban érdekes kérdések merülnek fel, kár hogy válaszokat nem kapunk. Engem az egész Egely György magasröptű írásaira emlékeztet, fantasztikus dolgokról olvashatunk nulla konkrétum és bizonyíték mellett. Például a kolléga megállapítja, hogy az ellenállásnak "iránya van". Tegyük fel, hogy igaz, akkor a kérdés, hogy miért? Vagy például a légszerelés kontra NYÁK kérdésben is szívesen meghallgatnék olyan érveket, amelyek bizonyíthatóak is. Olyan érzésem van, hogy az író nem szívesen bajlódik az elméleti háttérrel, az esetleg hiányzó ismereteit kísérletezéssel próbája pótolni.

(#100) konzumpro válasza adapter07 (#99) üzenetére


konzumpro
senior tag

Kísérletezéssel gyarapodik a tapasztalat. Néha rossz a konklúzió, de csak kitartás kérdése az egész, majdcsak tudományos alapokra helyeződik az ezo része is. A stílus meg ne akadályozzon hogy nagyszerű emberekkel találkozz, a nagy kaliberű személyiségek általában nem szeretik a tömeget, a tömeg orrol rájuk emiatt, de ők elviselik.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.