Hirdetés

2024. május 12., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#26) Dany007 válasza cousin333 (#24) üzenetére


Dany007
veterán

Akkor bizony lehet mégis csak egyet értünk, csak kicsit félreértelmeztem a dolgot.

Persze lehet nem 100%-ig :)
"Csak én nem tekintem bizonyításnak azt, hogy egy elmélet újra és újra használhatónak bizonyul. "
Itt te magad írod le a választ is. Pontosan az a bizonyíték a bizonyításra, hogy 1-1 képlet vagy törvény többször is használható. Nem csak egy időpillanatban, egy adott eseménynek egy adott részére igaz, hanem az adott témában mindig és mindenhol.
Az, hogy a gravitáció miként, hogyan hat a testekre, vagy inkább a tömeggel rendelkező testekre az már sokszor bizonyított. És azóta is úgy van.
Viszont pontosan ahogy írtad is, ha olyan felfedezésre tesznek szert, amire nem illik, vagy nem teljesen illik az addig használt képlet akkor ki kell egészíteni, vagy elvetni és újat felállítani.
Így fejlődik a tudomány.
Ugye a Newtoni grav. képletek tökéletesen működnek a Földön, az emberi léptékkel mért dolgokon, eseményeken.
Viszont csődöt mond, amikor nagy sebesség és relatíve nagy tömegről van szó.
Na ekkor jön be az Einstein féle képlet, ami már tökéletesen leírja a fénysebesség közeli nagy tömegű tárgyak mozgását, egyéb tulajdonságait is.
Pont most olvastam a Penrose féle könyvben, hogy 93' ban két tudós egy kettőspulzárt vizsgált.
Több, mint 20 évnyi méréssorozat állt a hátuk mögött. Majd az eredményeket összevetették a relativitás elmélet álltal jósolt eredményekkel. Ami teljesen megegyezett.
Azt írja, idézem : "Az érkező impulzusok rendkívül pontosan mérhetőek, így 20 évnyi mérés az elmélet helyességét egy a 10^14-en-hez pontossággal igazolta. Ezzel az álltalános relativitáselmélet a tudomány legnagyobb pontossággal igazolt elméletévé lépett elő"
Amúgy ezért Nobel díjat is kaptak.

Szal szerintem ezek már így is bizonyítékok. Persze, nem a féreglyukak létezését bizonyítja, hanem csak a képlet helyességét az adott eseményben. De persze ez csak egy eset volt.

"Pont ez a fő különbség a tudomány és a vallás között. "

Amúgy a vallás és a tudomány között rengeteg a különbség.
Sokan sokszor elfelejtik a vallás igazi célját, és összekeverik a tudomány feladatával.
Sokan a vallással akarják megmagyarázni a világ működését, keletkezését. Az ember eredetét, a fény eredetét (:)), vagy, hogy mi lesz a halál után meg mi nem.
Bár már egyre szélesebb körben kezdik belátni, hogy a tudomány egy jó dolog, ami hasznos, és sok (mit sok megszámlálhatatlan) olyan dolgot hozott az életbe, ami megkönnyíti a mindennapokat, és amivel megérhetjük saját magunkat és mindent körülöttünk.
A vallásnak csak azt kéne megtanítani, hogy hogyan használjuk fel ezt a tudás "jó" célok érdekében! Ne meg persze, hogy mi a jó fogalma.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.