Hirdetés

2024. június 11., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) twollah


twollah
nagyúr

Ki a második, és ki az első?

(#2) Witlok válasza twollah (#1) üzenetére


Witlok
tag

Te vagy az első! - mármint hozzászóló :)

A félvezetőgyártók között az első az Intel, a másdik a Samsung.

A Mitsubishi és a Hitachi a 10. és 11. helyen volt, eddig :D

(#3) Panther válasza Witlok (#2) üzenetére


Panther
HÁZIGAZDA

OFF

Hali Witlok!
Megvannak a billentyűzetek, köszi! :) Mikor jössz Pestre végre? :P

ON

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#4) Witlok válasza Panther (#3) üzenetére


Witlok
tag

OFF

Hello Panther!

Ilyen billentyűre gondoltál, elég halk?
Január közepénél hamarabb biztos nem jutok fel a Nagyfaluba...

Láttam már fehér A4-es audit, de szerintem ritka ronda ebben a színben, már meg ne haragudj de én egy A6-os lapot se adnék érte :D

ON

(#5) DonLeo


DonLeo
senior tag

Tudom, hogy amatőr hozzászólás, de a félvezető az pontosabban mit is takar?
A számítógép melyik részét? Vagy mi. Nem vagyok elektro-műszerész...
:D

''Ez nem sörhas, hanem a szexgép üzemanyagtartálya.''

(#6) LordX válasza DonLeo (#5) üzenetére


LordX
veterán

Az, hogy szilícium, mond valamit neked?

(#7) DonLeo válasza LordX (#6) üzenetére


DonLeo
senior tag

Igen. Na most azt gyártják v. bányásszák? Vagy bányásznak vmit és abból gyártanak mit? Vagy hogy is van ez?
Ebből az anyagból lesz a proci meg a többi hardware vagy mi?
:)

''Ez nem sörhas, hanem a szexgép üzemanyagtartálya.''

(#8) DonLeo válasza LordX (#6) üzenetére


DonLeo
senior tag

Nyugodtan oktass ki! Nem sértődök meg. Sőt érdekel a téma. Meg, hogy pontosan mit takar az hogy: félvezető.

''Ez nem sörhas, hanem a szexgép üzemanyagtartálya.''

(#9) emvy válasza DonLeo (#8) üzenetére


emvy
nagyúr

A szilíciumot legtöbbször a földben nagy mennyiségben megtalálható szilícium-dioxidból (SiO2, = homok) nyerik. A félvezetők sávszerkezete megegyezik a szigetelőkével, de a tiltott sávjuk keskenyebb. Azaz 0 K esetén a félvezetők szigetelők. Nagyobb hőmérsékleten a termikus aktiválás hatására az elektronok egy része a vegyértéksávról a vezetősávba kerül, így vezetik az áramot. Minél nagyobb a hőmérséklet, annál jobban vezet, csökken az ellenállás. Szennyezéssel (bór, arzén, gallium, foszfor, stb.) többletelektronokat vagy elektronhiányokat viszel be a rácsba, ezért vagy könnyen delokalizálható elektronokat, vagy -||- lyukakat kapsz. A két típusú félvezetőt egymás mellé rakva olyan anyagot kapsz, ahol a lyuktöbblet-elektrontöbblet egymás mellett ún. p-n átmenetet képez, diffúzió alakul ki, a lyuktöbblet és az elektronoktöbblet miatt. Feszültséget kapcsolva az anyagra, a pn-átmenet a legnagyobb ellenállású rész (sarkítva természetesen), kondenzátorszerű, így a pn-átmenetre eső feszültség megbontja a diffúzió egyensúlyát, vagy segíti az áramvezetést, vagy gátolja. (nem részletezem). Kis kombinálással létre lehet hozni pnp vagy npn felépítésű anyagokat, ahol a középső, gate-nek nevezett részre feszültséget kapcsolva változtathatod az elem áteresztőképességét. (természetesen a megfelelő polaritású feszültséggel) Tehát ha gate=1, akkor a tranzisztor ereszt, ha 0, akkor zár. Ebből létre lehet hozni a logikai kapukat (ÉS, VAGY, stb.), tehát a chipeket is.
Ezért olyan lényeges találmány.

(egyébiránt elvileg az elektroncsövekkel is müxik a dolog.) (csak lassabban, és megbízhatatlanabbul.)

while (!sleep) sheep++;

(#10) Cathfaern válasza emvy (#9) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Hhmmm...nem kéne ezt átmásolni a hardveres szótár topic-ba? :P

(#11) emvy válasza Cathfaern (#10) üzenetére


emvy
nagyúr

Nem pontos.

while (!sleep) sheep++;

(#12) Den válasza DonLeo (#8) üzenetére


Den
veterán

Az a korrekt meghatározás amit Emvy leírt.
Mivel írtad hogy nem értesz a dologhoz, lefordítom :)

Szóval egy ideig úgy tudták hogy elekrtomos ''tulajdonságaik'' alapján az anyagokat két csoportra lehet osztani, vezetők és szigetelők.

valamikor asszem 1952-ben elméleti úton rájöttek hogy létezik egy harmadik típus a félvezetők, amik alapvetően szigetelők, de bizonyos körülmények között vezetővé válnak.

Ez úgy lehetséges hogy ezeknek az elemeknek egy külső elektronjuk van, ami alapállapotban stabilan a helyén marad. Ha azonban a kristályrács (mert ezek kristályos szerkezetü anyagok) egyes atomjait kicseréljük olyan atomokra, amik egy plusz vagy egy mínusz elekronnal rendelkeznek, akkor elektromos ''gerjesztés'' hatására a plusz elektron átugrik a melette lévő atomra, de itt nem marad stabilan hanem továbbugrik következőre, és így tovább, ezek a pozitív p típusu félvezetők, vagy a kristályrácsba ékelt elektron lyukba egy mellette lévő atom külső elektronja ugrik, annak a helyére egy másik... ez a negatív n típusú félvezető

Most lehet hogy a p és n típust összekevertem :) de a lényeg hogy ezeknek a típusoknak a ''kombinálásával'' különböző funkciójú áramköri elemeket lehet létrehozni, mint pl a p és n réteget tartalmazó dióda ami csak egy irányba (álltalában) vezeti az áramot vagy a tranzisztor ami kapcsolóként működik, meg még sok mindent.

www.simson4t.hu

(#13) Den válasza emvy (#11) üzenetére


Den
veterán

[ purity & maximalizm welcomed ] :)

www.simson4t.hu

(#14) DonLeo


DonLeo
senior tag

Ok, köszi. Végülis én csak arra lettem volna kíváncsi, hogy gyártják-e vagy bányásszák. De mostmár tudom, hogy bányásszák és aztán abból gyártanak vagy mi. De mind1. Ebből sokat nem értettem. Gondolom a szilíciumot bányásszák és aztán abból gyártanak tranzisztorokat.

''Ez nem sörhas, hanem a szexgép üzemanyagtartálya.''

(#15) LordX válasza DonLeo (#14) üzenetére


LordX
veterán

Szerintem még nem tanultad fizikából :))

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.