Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Cifu


Cifu
nagyúr

Szép kis cikk, gratula érte, de azért kötelező negatív hullámokat kell gerjesszek.

Először is nekem még 2003-ban is max. ISDN-em volt, 64kbit-en (ha 128kbit-en akartam volna használni, mindkét telefonvonalat lefoglalom, akkoriban még nem volt annyira elterjedt a mobil, mint ma). Mint a legtöbb vidékinek, sőt, volt nálunk olyan, akinek nem is jutott a központban ISDN hely, tehát maradt az 56kbit és a betárcsázós net. ADSL csak a fővárosban és a nagyobb városok központjában volt ekkor még.

A másik dolog, hogy az átnevezgetős dolgot az ATi is játszotta, én a Radeon 8500LELE-vel jártam meg, amely a doboza és a számla szerint sima Radeon 8500 volt, a driver 8500LE-ként ismerte fel, de a NYÁK-ra valójában rá volt szitázva, hogy a 8500LELE....

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#2) AusWolf


AusWolf
őstag

Ó, azok a régi szép idők! :D

Az első számítógépemben pont ugyanilyen Slot 1-es 300A volt 32 MB RAM-mal, amiből később 128 lett, és egy 4 megás S3 Virge-el. '98-tól 2004-ig használtam a gépet. Elég nagy ugrás volt utána az Athlon 64 3000+ és a Radeon 9600XT. :DDD

Az önvezető autó olyan, mint az önmegivó sör.

(#3) ncc1701


ncc1701
veterán

Anno olyan 366-os celeront fogtam ki, amelyik vmi 616MHz-en ment fop38-as léghűtéssel. Persze a teteje kajak le volt síkba csiszolva, és polírozva. Ugyanez a proci később egy 300W-os peltierrel, ez pedig vízzel hűtve megfutotta a 733MHz-et, mindenki a csodájára járt a rendszernek. Máig átkozom magam, hogy bagóért eladtam ezt a csoda procit. :(

(#4) #93794560


#93794560
törölt tag

Nekem is egy 366-os Celeronom volt, 64MB RAM-mal. Akkoriban a FIFA 98-cal játszottam rengeteget. Igaz, csak Software rendering-ben, mert az akkori videokártyám nem tudott 3D gyorsítást. Aztán a Jedi Knight: Dark Forces II. játék is megvolt. Iszonyúan sz@r grafikája volt, de a STAR WARS feeling mindent megért.

(#5) Csapoati válasza Cifu (#1) üzenetére


Csapoati
nagyúr

Aztán később a 8500 LELE-ből szépen Radeon 9100 lett. Nekem olyanom volt 2002-2005 között, nagyon szerettem. Még a CoD 2 demo is korrektül futott vele (1200-as Duron és 384 MB RAM mellett). A Doom 3 már azt is megfektette azért. :D

tehát a két csoportból a lassabbik legjobb idővel rendelkezőben lévők közül az ötödik legjobb időt futó indul majd a poleból.

(#6) magmakocka


magmakocka
aktív tag
LOGOUT blog

Nekem még Celeron-om van ami 3.06Ghz-es
:)

- Töröltem a hívásátirányítást a kóddal, de nem jó! - Milyen kóddal? - Rácsos linzer, rácsos linzer, 002, rácsos linzer és a küldés gomb .

(#7) satz18


satz18
őstag

Jó volt egy kicsit visszatekinteni. Régi szép időket idézett a cikk. Nálunk is a celeronnal kezdődött az aranykor. Előtte mindig martuk egymást tesómmal, hogy ki kaparintsa meg a 486-os masinánkat. Viszont a Diablo 2-es időszakunk környékén volt itthon egy pentium 3 800 Mhz-es gép, és egy Celeron 333 Mhz-es. Előbben jól futott a diablo 2, utóbbin szaggatott mint állat. De azért nyomtuk párhuzamosan.Ezt követően még talán volt egy 1400 Mhz-es Celeronunk, meg egy hasonló teljesítményű laptop, de ez megint csak egy nyögvenyelősebb időszak volt, míg végül be nem köszöntött a pentium dual core korszak. Azóta helyre állt a világ rendje és mindig megvolt a megfelelően erős vas a játékok alá.

Asus G513QY, Samsung A52s 5G

(#8) qqcqqc


qqcqqc
őstag

Nálunk megfordult pár Asus P2B-S alaplap, az volt a királyság. A Verseny utcai bolhán szinte kilóra adták a teszteletlen scsi vinyókat, a háromnegyede működött. Azt a hangot, amikor a nagy torony házban felpörgött a 3-4 uw vinyó.

Az egyik haverom, hívő gyerek vett magának egy cerkát használtan. Teszteltük az eladó gépében 667 Mhz volt, nála 666. Beköltözött a sátán a házba. Mikor megvált tőle pár év múlva az új tulajnál megint 667-en ment. :)

(#9) Sethdobaloah


Sethdobaloah
senior tag

én anno a másik utat választottam. P3 után inkább egy Abit NF7-be pattintottam először egy olcsó duront, (jobb volt mint apám p4 gépe), utána jöhetett bele egy rendes athlon xp, majd sokkal később egy mobil barton megcibálva. Ez kb át is fogott vagy 4 évet. Közben került bele több ram. Videókártya meg az mx400, utána egy radeon 9600 (húzva persze, de pro szintet sosem értem el). Ezt később már egy 7300GT váltotta, majd egy 7900GT :D Kb ekkor kellett cserélni a teljes konfigot, és lett a vga alá inkább egy c2d. De ezek már szinte modern idők :)

...csak én vagyok helikopter?

(#10) Vladi


Vladi
nagyúr

Jó cikk, olvasom. :R

Viszont máris egy hiba:

"Egyszerűen elkevertem a bordához tartozó felfogatást és nem bíztam a gyorskötözőben."
oszt mi a pék péniszéér nem lehetett ezt az oldszkúl topikba bedobni? Lehet valamelyik dobozomban még van, szal megkaptad volna egy azírásttámogattaVLADI szignóé. ;] :P

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#11) sanyi0627


sanyi0627
senior tag

Szép cikk
Nekem is volt bh6 alaplap.
Benne egy abit geforce 4 ti6400 64 mb vga. 300mhz intel proci. 256 mb ram.
Simán ment a sniper elite 1.

[ Szerkesztve ]

http://logout.hu/bejegyzes/sanyi0627/uzleti_szabalyzat.html

(#12) rattan


rattan
csendes tag

Jó kis cikk volt, elő is kerültek a régi szép emlékek.

Haverom Soyo alaplapba tette a 366-os cerkát, erre én válaszul vettem egy ACORP lapot. Ki emlékszik még erre a márkákra?
Slot 1 - PPGA átalakítóval, ahogy mindenkinek volt akkoriban, talán 64 Mega rammal, meg valami Geforce 2-vel :-) Nagy szó volt, hogy 2X-es AGP volt rajta!!! :Y
De aztán az ACORP nem volt tuningolható BIOS-bólés visszavittem valami mondvacsinált indokkal a boltba. :DD Szó nélkül cserélték Abit BM6-ra és az első perctől kezdve alapból 133 Mhz FSB-re felhúzva ment a 366-os celeron. Talán 552 Mhz volt a maximum, ami alap hűtéssel ment, A BX chipset nagy király volt.
Ez a cucc még ma is a szekrény mélyén van, soha nem adom el, egyszer majd összerakom a gyereknek Win98Se telepítőt rátolom, aztán tolunk egy ColinMcrae Rallyt :C

Aztán utána volt még a családban 600-as Celeron, ami mindig is 900-on futott, talán valami Canyon alaplapban.
Én ezután Tualatin cerkát vettem, amiből csak az 1000-est kellett venni, mert 133 Mhz FSB-n az már 1333 Mhz volt. (Amíg az alap 1300-as celeron pedig csak 100Mhz x 13), talán 1600-ig felment a gyári hűtéssel.

Rég volt, de szép is volt, azóta felnőttem :))

[ Szerkesztve ]

(#14) frescho válasza Vladi (#10) üzenetére


frescho
addikt

Akkor azt is olvashattad, hogy vegul megtalaltam. De nem kellett, mert volt B terv, 4 atalakito es egy komplett PPGA Celeron szeria keznel.

AzEgyetlen1: Koszonom a kiegeszitest

Cifu: Kinek mi jutott. Meg most is van olyan falun, hogy nem kotik be az ADSL-t mondvan nincs tobb kapacitas. En tanultam a hibambol es azota akkuratusan keresem a csapdat. Pl. 2GB DDR2-es videokartyak es tarsaik mostanaban.

https://frescho.hu

(#15) Andrew_31 válasza rattan (#12) üzenetére


Andrew_31
Modder

Nekem is a Tualatin cerka volt a favorit.
De én az 1000-est 150Fsb-vel járattam stabilan 1500-on és a ram is bírta a 150Mhz--et.
De egy 1300-as cerka gépem most is van ami jelenleg is 1733-on teker.
A csoda P4-es korszakot én ki is hagytam. "Átvészeltem" p3 Tualatin cerka-val.

(#16) Brekk


Brekk
addikt

Úristen, de király ez a cikk. :) Micsoda idők voltak...

http://www.oaziscomputer.hu - Professzionális monitorok szakértőktől.

(#17) A`rpi válasza Andrew_31 (#15) üzenetére


A`rpi
addikt

És milyen jól tetted. Utólag visszanézve "okos" az ember. :)

"Dial up" net után ADSL lépcsőt hiányoltam én is, igaz ez annyira nem terjedt el, de ettől függetlenül régi PC-s árlistákon ámuldoztam, milyen jó lenne egy "olyan". Első korlátlan internet hozzáférés nálunk kábel netes lett, hát, az is valami nevetséges sebesség mai szemmel. 64/32kbit/s volt talán?

Elég volt az is, bár, azért nem szerettem, utána rá pár évvel rá, mikor COD multiztam, hogy "laggolok", ha húgom netezett. Akkoriban már 1 megabit talán megvolt.

Köszi a cikket. :R
(Bár mostanában olvastam pár hasonlót.
Sokan előveszik a régi hardvereket, ami nem baj, sőőt...)

[ Szerkesztve ]

(#18) Bounti


Bounti
aktív tag

Nagy köszönet a cikkért, igazán jól sikerült! Nem csak a nosztalgia faktor miatt, hanem azért is, mert akinek akkoriban ennél szerényebb gépe volt, az talán ha újságcikkekben olvashatott, vagy a havernál látott ilyen csodákat...

Egyre keményebb vagy frescho... :D

Pici hibajavítás: 2. oldal

"A TBT M64-et 150/190 MHz-re (GPU/RAM) tuningoltam"

Gondolom ez TNT M64 akart lenni...

[ Szerkesztve ]

Ha a halál árnyékának völgyében járok is, nem félek a gonosztól... Mert én vagyok a völgyben a legesleggonoszabb!

(#19) ncc1701 válasza rattan (#12) üzenetére


ncc1701
veterán

133-on az enyém ment -10 fokra hűtve, az 733MHz. Te 100MHz-et akartál írni. :)

(#20) #00137984


#00137984
törölt tag

Ez az arany korszak számomra sajnos kimaradt a kevés kezdő fizetésem miatt és mert csak videókazetta és konzolos játékok kölcsönzésére futotta fiatal koromban. Azért késöbbiekben csak belevágtam a PC épitésbe, de elég sok hardvernek kellett cserélődnie, hogy teljesitmény és tudás szint szerint annak is tekintsem. Socket 478 Intel Celeron 1.7GHz/128k/400FSB Willamete CPU volt kezdésnek 256MB RAM és Geforce GTX5200 256MB x8 AGP videókártya. 2004-ben a Far Cry és a Doom 3 ezzel is elég gyengén ment 800x600-as felbontásban és főleg a 15 colos CRT monitorom 1024x768 / 60Hz-es nativ felbontásában. Fejlesztettem Celeron 2.4GHz/128k/400FSB Northwood procira és 512MB DDR RAM-ra bővitettem fel, de akkor jőttem rá, hogy a videókártya volt a leggyengébb láncszem a gépben. Vállvonogatva mondtam, de pedig már 256MB-os ez az Nvidia VGA... 2005-ben a Prince of Persia The Two Thrones játékot már az intro-t nézve is alig vitte el, akkorákat szaggatott szerencsétlen. Videókártyát néztem az AGP-s s478-as lapomhoz és az akkor frissnek mondható Nvidia 6600 GT volt megvéve ismerőstől, de azt is elég gyengének találtam, de azért ezzel érezhető volt a javulás. 2006-ban nagyon jó játékokat adtak ki, mert a Tomb Raider Legend és a Need for Speed Carbon remek grafikát és játékélményt jelentett valakinek, de még nem nekem... Fejleszthettem gőzerővel, mert videókártyának egy igazi nagyágyút vettem meg: HD3850 512MB X8 AGP. Ehez viszont a Celeron kevés volt nagyon és P4@3.1GHz Northwood procit (szerintem ez sem hajtotta ki teljesen) és új MSI s478 alaplapot (Sata csatlakozás is volt már rajta), meg 2x1GB DDR RAM-ot vettem. 500GB Samsung SATA HDD került a szüknek és lassúnak vélt 200GB Maxtor DiamondMax IDE UDMA133 / 8 MB HDD-hez. Megvettem életem első DVD-RW optikai meghajtóját és büszkén mutogattam a Verbatim x8 DVD-R írott lemezemet a haveroknak. CRT monitornak lett másik 1280x1024 / 75Hz-es. Előtte majd egy éve megvett játékokat végigtolhattam végre. Aztán megérkezett a Crysis és vége lett az AGP-nek, de én 1024x768-ban még ezen a gépen toltam ki előszőr ezt a forradalmi játékot. :)

[ Szerkesztve ]

(#21) rattan válasza Andrew_31 (#15) üzenetére


rattan
csendes tag

Hát igen a Tualatin megmutatta, hogy a kikukázott P3 még sokra hivatott, de akkor a P4-et nyomatták.
Én is egy MSI 694T lappal húztam ki a P4 korszakot, persze egyszer meginogtam, mert ismerőstől olcsón vettem egy vadiúj Prescott Celeront (talán 3,6-os volt). Gondoltam ha Celeron ez se lehet rossz, már a lapot kerestem hozzá, amkor elolvastam a PH tesztet róla.
Még aznap eladtam :DD

(#22) rattan válasza ncc1701 (#19) üzenetére


rattan
csendes tag

Jogos, a 366-os természetesen 5,5 x 66 Mhz alapon, és simán ment 100 Mhz FSB-vel 552-n :))

(#23) fpeter84


fpeter84
senior tag

hajjj, azok a régi szép tunyingos idők... :)

Abit BP6 Cel1 400@600MHz x2!!!
Abit BE6-II Cel2 633@1100MHz
Abit NF7-S TBred-B 1700+@2300MHz
Abit IS7 NW 2@3GHz, majd Prescott 3@3.8GHz
többféle lap E2180 2@3GHz, E6550 2.9@4GHz (ez a mai napig)

Abit for president! :))

Azért a Cel2-höz hozzáfűzném, hogy örültem mint majom a farkának a 75%-os tuningommal, egészen addig amíg a frissen vásárolt (talán MX400?) vidkártyámat el nem vittem a haver 750-es Duron-jához egy teszt erejéig, és pofára nem estem hogy a durci bizony átlag 20-30%-al magasabb fps értékeket pörget ki belőle alapórajelen :W No utána hamar cserélődött egy 1200-as Duron konfigra (a fenti lista persze messze nem teljes, csak ezek voltak az említésre méltó tuningosak), és már meg sem lepett amikor összehasonlítottuk valakinek a 2@3GHz-es P4 cerkájával és a Duron minden tesztben és játékban lazán lenyomta fps-ben :)

De jó érzés is néha nosztalgiázni kicsit, van is egy hatalmas kupac régi vidkártyám, alaplapom, procim és igyekszem egyre csak növelni a kupacot, mert ha pénzben nem is, de számomra érzelmileg egyre nagyobb értékkel bírnak!

(#24) pprod94


pprod94
aktív tag

Szia! Pazar cikk, nagyon retro! Sokáig kitartott a jó öreg Abit! :R Habár a kétszeres AGP slot nem volt limites a vége felé?

(#25) zschni


zschni
csendes tag

Fúú, régi szép idők! :)
Még mindig megvan a gépem.
Táp: Valami JNC 200 wattos, múltkor szétszedtem, kitakarítottam, 2 milliméter vastag porréteget zúztam le róla.
Alaplap: Acorp 6LX/EX68, LX440-es chipset van benne, a cikkből ítélve tutti ez korlátoz, igaz nem tuningolom. Ami meglepő, hogy BabyAT formátumú, szóval nem egy nagy szám, de mikor kaptam ez volt benne.
CPU: egy 333-as Mendocino
RAM: eredetileg 32 mega volt benne, majd belekerült egy PC133-as 128 megás modul, de tudja kezelni.
VGA: ATI 3D Rage Pro, Xpert98, majd szereztem egy RIVA TNT-t, pont olyan, mint ami a cikkben van.
HDD: Quantum Fireball, 3 gigás, a pontos típus most nem jut eszembe. De valami EX meg 3 meg 2 meg tán valami betű még van benne.
Hangkártya: Sound Blaster 16 waveeffects CT 4170, még ISA slotos :)
Mit össze szenvedtem a megfelelő VGA driverekkel... atyaég... az az egyetlen CD ami nem volt meg. A RIVA TNT-hez meg nem is kaptam (jó, most szereztem nem rég). A tanulság mindkettő VGA esetén, hogy minél későbbi, annál rosszabb, valamint minél közelebb van a driver kiadásának időpontja a kártya debütálásához, annál jobb. Hihetetlen! :)

(#26) Sotho válasza frescho (#14) üzenetére


Sotho
őstag

Az még megvan hogy a via chipsetes alaplapoknál WPCREDIT-el a biost megszerkesztve be lehet kapcsolni a bank interleavinget ezáltal a mem sávszél megduplázódott-legalábbis nálam- az533 cekám borzasztóan örült neki :D

(#27) Analog303


Analog303
tag

Pont ugyanolyan gépem volt akkoriban mint a bevezető végén felsorolt konfig :) mennyire király is volt... :DD

"Minden másképp van..." (Karinthy Frigyes)

(#28) #16939776


#16939776
törölt tag

Nekem ez az izgalmas időszak kimaradt, de jó látni az erőviszonyokat. c733-at Axp 3200+ váltott ;]

Cs1.6-on meglepődtem, hogy ennyire cpu limites volt.

(#29) Lacee83


Lacee83
tag

Volt egy Slot1 átalakítós lapom (talán Acorp) igazi betegágy volt egy radirgumival kellett kitámasztani hogy normálisan áljon a foglalatba. Ha egy picit is elmozdult nem indult be a gép. Ha meglátok egy ilyet rosszul vagyok.
AMD K5 PR100 procival kezdem aztán jött a hírös Celeron 300 később egy 500as érdemben nagy különbséget nem tapasztalatam. A korabeli játékok medium és low beállításokon mentek is rendesen. Ez abból is eredhet hogy mindig noname fostalicska VGAim voltak. Kivéve a Gainward 3dFX voodo2-t az egész jól hasított. De S3 Savage4, Geforce mx, Ati9200SE és társai a dobozukkal elég jól elhitették hogy érdemes volt megvenni őket (mert amúgy nem).

Amikor megvettem a 3.0 GHz-s prescott procimat megismertem az erő igazi mivoltát. Eldöntöttem hogy celeront sosem veszek..... és 64bites VGA-t se.

(#30) shteer


shteer
titán

A Celeron aranykor nem most van? 90k alatti notikkal :)

[ Szerkesztve ]

..szerintem jónak tűnik

(#31) woros


woros
őstag

Köszi az írást, jó volt olvasni. A kedvezményes modemes időszak éjféltől volt és 50 fillér/perc. :D Én így emlékszem régről. Freestart és kiwi powa! :C

(#32) frescho válasza Brekk (#16) üzenetére


frescho
addikt

Brekk: Koszi. OFF: a honlapotok szerint ma nyitva voltatok, de le volt huzva a rolo

Bounti: Koszonom, javitom

Zsébernardo : Jovore talan eljutok a 478-ig is

pprod94: A CPU busz volt a legnagyobb limitalo tenyezo.

Sotho: A CPU-t ez nem hatotta meg, mert a front side bus volt a limit.

shteer: Ez max ezust kor. Akkoriban egy tuningolt Celeron kozel annyit tudott, mint a csucs Pentium 3-mak.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#33) Sotho válasza frescho (#32) üzenetére


Sotho
őstag

Hát persze...korabeli (hehe) beszámolók és tesztprogramok szerint is, de nem fogok 2001-be visszamenni az időben, végül is most már mindegy.

Basszus csak most esett le, konkrétan azt állítod hogy hazudok... :(((

;]

[ Szerkesztve ]

(#34) Acélfarkas


Acélfarkas
senior tag

Első konfigom pont 300A celeron alapú volt, ABIT BF6-os lapban 450-en hajtva, eleinte S3Virge 3d 4Mb-os videókarival, majd jött a Riva TNT vonal. 550, 770. Sokáig huzta nálam a Celeron. Athlon XP alapú konfigra cseréltem aztán a konfigot.

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#35) Dr.F.E.R.I.


Dr.F.E.R.I.
addikt

Hasonló konfigom '99 elejéről, ma is köszöni megvan:

300A (450-en hajtva)
Abit BX6/2
V3400 Riva TNT
128MB SDRAM
GUS PnP hangkártya 8Mb (egy vagyon volt :) )

Nem siettem el a váltást, 2011-ben cseréltem le egy felső kategóriás Fujitsu concertible tablet-re (T900). :)
Kedvenc játékaim a korszakból:
- Unreal Tournament
- Starcraft
- Diablo 2
- Half Life
- Magic: The gathering (Microprose)
- Heroes 3

Nagyon jó lett a cikk, köszönjük. :R

Két lehetőség közül mindig a harmadikat válaszd

(#36) #65675776 válasza Lacee83 (#29) üzenetére


#65675776
törölt tag

Én ahány Slot1 -> PGA370 átalakítóval találkoztam, mindhez tartozott egy pár kis betét, ami pont arra szolgált, hogy a Slot1 sínekben pozicionálja az átalakítót. Persze aftermarket már ezek tipikusan nem voltak meg.

[ Szerkesztve ]

(#37) Exian válasza Acélfarkas (#34) üzenetére


Exian
őstag

"Első konfigom pont 300A celeron alapú volt..." és hasonlók:

Hú, ennyire öreg vagyok köztetek? :(

Az én első konfigom egy XT volt '90 előtt, meg rögtön volt mellette egy 286-os. Apám nem tudta hova rakni a lakásban őket, nem volt nagyon hely, így hát bekerült mindkét gép az én szobámba. Gondolhatjátok, mennyire bántam! :) Talán nem véletlenül lettem (IT) szakmabeli, "pelenkásan" megcsapott már a (ventilátor) szele...

Frescho, grat, szuper cikk!

[ Szerkesztve ]

(#38) MongolZ válasza Exian (#37) üzenetére


MongolZ
addikt

Mit XT... C64 :)

(#39) Exian válasza MongolZ (#38) üzenetére


Exian
őstag

Jah hát az alap, az volt előtte :) Abból is lettő.

[ Szerkesztve ]

(#40) Lacee83 válasza #65675776 (#36) üzenetére


Lacee83
tag

Ehhez is volt. De pont ez volt a gond hogy lötyögött. Ezért jött a radir.

(#41) #65675776 válasza Lacee83 (#40) üzenetére


#65675776
törölt tag

Furcsa. Annak a kis közdarabnak be kellett volna pattannia a rögzítőfülekbe. Ami azt illeti a Slot1-es cerkák is ugyanúgy lötyögtek, mint az átalakítók, csak ugye előbbiek nem voltak annyira fejnehezek.

(#42) Acélfarkas válasza Exian (#37) üzenetére


Acélfarkas
senior tag

Ennyire nem vagy öreg, csak ekkor gyűlt össze annyi pénzem hogy megvegyem az első konfigomat. De már elötte is foglalkoztam számítógépekkel. :DD

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#43) frescho válasza Sotho (#33) üzenetére


frescho
addikt

Idezd be hol irtam, hogy hazudsz. Nem oriztunk egyutt libat, ha valamit vitatsz, akkor azt ervekkel tamaszd ala. En megtisztellek azzal, hogy megteszem:

Azt irtam, hogy a CPU busz lesz a szuk keresztmetszet. A memoria vezerlo a chipsetben volt. Hiaba lett az akar 2x gyorsabb, ha a CPU es a chipset kozott nem gyorsult az atvitel. Ettol szenvedett pont a Celeron, mert az Intel az FSB sebesseget (orajelet) tartotta alacsonyan, hogy ne tudjon a P3-al versenyezni. Persze ez tuningnal jol jott. Az AMD DDR buszt hasznalt a K7 szerianal. Az Intel a P4-nel meg mar quad pumped-et, azaz az orajelnel az atviteli sebesseg 4x gyorsabb volt.

Ami gyorsulhatott, az a DMA sebessege, de attol a CPU nem gyorsult, "csak" a merevlemez kezeles DMA modban. Na meg a jobb AGP miatt par szazalekkal a VGA.

A leggyorsabb memoriaval (intel 840 chipset RDRAM-al) sem tudott elepni 10%-nal jobban jatekok vagy office alkalmazasokban a BX-SDRAM parostol. Persze van 1-2 kivetel, de azok nem igazan otthoni programok: [link]

A K7 elott VIA chipsetek tobbsegerol es a hozza tartozo 4in1 driverrol a retro topicban kb. egyontetuen negativ a velemeny.

https://frescho.hu

(#44) Sotho válasza frescho (#43) üzenetére


Sotho
őstag

"- az533 cekám borzasztóan örült neki

-A CPU-t ez nem hatotta meg, mert a front side bus volt a limit."

Tehát konkrétan azt mondtad hogy nem igaz amit én annó tapasztaltam és kimértem . Az fsb volt a limit nem érv mert erre az a válaszom hogy nem az fsb volt a limit puff..[link]

Köszöntem...

ps : "nem őriztünk együtt libát"..pff beszarok komolyan, történelemórát meg ne tartsál nekem légyszives

[ Szerkesztve ]

(#45) thomasa


thomasa
senior tag

Kell egy perverzió, hogy 15 éves configokat keltsünk életre, ha lenne ennyi szabad időm én is biztos elmerengenék a múlton kicsit, de csak gondolatban :)
Most lenne egy időgépem, a bontókból az összes elfekvő készletet visszavinném 2000-be :D
Ti4200 40 ezer.... ááá
Gratula a cikkhez.

[ Szerkesztve ]

(#46) bacsis


bacsis
Közösségépítő

Nagggyon jól vissza adta a cikk a 90-es évek legvégi, 2000-es évek legeleji hangulatot, köszönöm :R
Egy aprócska dologra azonban felhívnám a figyelmed!
A Radeon 9000 tényleg a Geforce MX440-MX460 szintjét hozta, viszont azonos áron tudta a Directx8-at ;) így ennek hála még a Far Cry-t és a Doom3-at is tudta 1024-es felbontásban közepes grafikán is futtatni :)

(#47) jorgoszka


jorgoszka
tag

Emlékszem, ekkor még az ABiT volt a csúcs az alaplap-gyártók között. És a többség az Intel chipsetes BH6-ot favorizálta, mikor a VIA-s VH6 és VH6-II jobb alaplap volt.

Jobb ma egy gombóc fagyi, mint holnap egy se.

(#48) PapaMaci


PapaMaci
őstag

Visszaestem retróba!
Eszembe jutott az összes régi lomom, amivel próbálkoztam.
Egy dolgot hiányolok, hogy az akkori PII-ket nem tesztelted! (természetesen értem, hogy celeron a cikk címe is)
Én kihagytam a slot-os korszakot, csak utólag léptem vissza.
Amíg tudtam, húztam a k6-2 procikat, aztán nagy ugrással Tunderbird. A visszatekintős tapasztalatom az volt, hogy egy 450-es PII reggelire megevett egy 900-as Coppermine cerkát.

[ Szerkesztve ]

...mint az közismert...

(#49) frescho válasza Sotho (#44) üzenetére


frescho
addikt

Tehat aki nem ert egyet az rogton ellenseg?

Azt mondtam, hogy az interleaving valos esetekben nem szamitott. Amit belinkeltel ott 22%/23% a raw memoria sebesseg gyorsulas, ami valos programoknal csak par szazalekot szamitott. Olyan tesztet keress, ahol nem raw mem read/write szerepel csak. Tiszta placebo hatas amit erezhettel, nekem ilyen a 3.9-rol 4.2-re huzott processzor, ami szintetikusan merheto, de valojaban nem szamit. Kivetel Tom Ozahoski eredmenye, de ott valami nagyon el van tolva, mert a tweakelt eredmenyei alacsonyabbak, mint a tobbieknek az alap. Ha ilyenbe futottal bele, akkor tenyleg erezhetted.

Ugyanez a te stilusodban:

Te paranoid vagy!

Amit linkeltel ott kb. 20-25%-al gyorsult a memoria, de ez csak a raw memoria atvitel. Egy olyan teszt sincs, ami valos eletben hasznalt programok gyorsulasat mutatna.

Hoppa!

Az megvan, hogy az RDram-os amit linkeltem sokkal nagyobb memoria kulonsegnel sem tudott 10% folotti gyorsulast felmutatni? Ha beszarsz, akkor sem erezheto (merni merheto) a kulonbseg. Kivevetel az Ozahoski fele esetet. A csori noobra ramelegitettek valami szutykot, meg interalevvel sem uti meg a tobbiek alap erteket. Na igy tenyleg erezheto, de akkor nem a valos hibat oldottad meg.

https://frescho.hu

(#50) fpeter84


fpeter84
senior tag

Srácok, nem mondom hogy kívülről nézve nem vicces ahogy így egymás torkának mentek, de azért felhívnám a figyelmet Sotho #33 hsz-ének végén a szmájlira, miszerint is nem gondolta azt komolyan, erre itt gyilkoljátok egymást már egy ideje :)

Szintetikus teszt vs igazi: annó középiskolás koromban bizony én is rendesen beleestem ebbe a hibába - illetve ezzel próbáltam magyarázni a rossz döntéseimet, amiben némileg szerepet játszott persze a csóróságom is... Szóval a TBred B először egy SiS745-ös ECS K7S6A-ba, majd mivel az nagyon rövid úton kilehelte a lelkét, egy SiS746-os ECS L7S7A2-be került. Utóbbi váltással örültem mint majom a farkának, mert a 745 még nem tudott async PCI/AGP/MEM órajelet, de a 746 már igen így új távlatok nyíltak a tuning előtt: a hivatalosan csak oc-vel 333-as csipszet mellett lazán futott a proci 400-as FSB-vel, a szerencsés DDR1 modulok pedig async-ben majdnem 500-at. Én hátradőltem a szintetikus tesztek eredményeivel, illetve valahogy szemellenzősen nem akartam annál tovább látni - hiszen erre volt pénzem - és örültem neki hogy milyen atomerőművem van. Aztán történt egyszer hogy lecseréltem a SiS-es lapot egy Abit NF7-S-re - a proci ugyanaz maradt azonos tuninggal de alacsonyabb RAM órajellel - és meglepődtem hogy jééé, átlag 50-100% plussz FPS a játékokban! Pedig a szintetikus tesztek nem sok különbséget mutattak...

Szóval ennyit ér az hogy a szintetikus tesztek milyen értékeket tudnak hozni 1-1 dologra koncentrálva, de amikor rendszerként kell együttműködnie mindennek a valós életben akkor hatalmas különbségek tudnak kijönni!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.