Hirdetés

2024. június 17., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 06:43:03

LOGOUT.hu

Gitáros topic ♪♫ eddig összegyűjtött tapasztalataink itt.
(gitár-, erősítő-, effekt- és húrválasztásról, hangkártyákról)

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#41622) nap válasza Lokids (#41617) üzenetére


nap
addikt

Használtan nem elérhetetlen egy pacifica 112-es, vagy egy vintage v100. A megszólaltatáshoz én egy multieffektet ajánlok, sokoldalúbb, mint bármi más. Az akusztikus-közeli hangzástól a durva metálig mindent ki lehet benne keverni, és át lehet küldeni a pc-re, annak a hangszórójára. Kevés olyan kombó erősítő van, ami kellően jó hangzást biztosít kevés pénzért.
Én ajánlanám legalább havi egy-két alkalommal tanár látogatását is, az otthoni tanulás mellé.

browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent;false | wing32.dll -> Windows\SysWOW64 | január, február, itt a nyár...

(#42087) Eastman


Eastman
őstag

„A becenevet először a család jó barátja, Seymour Cassel ragasztotta rá, azzal magyarázva, hogy mindig sietett, mindig gyorsabban akart egyik helyről a másikra jutni.

Amikor Slash még gyermek volt, a legnagyobb hatást rá a zenetanára tette:

>>A Tangerine a Led Zeppelin III-ról volt az első dal, amit nagyon jól tudtam játszani. Volt egy tanárom az iskolában, akinek volt egy Les Paulja, amivel állandóan Cream- és Led Zeppelin-számokat játszott. Amikor meghallottam játszani, akkor mondtam, hogy én ezt akarom csinálni.<<”

[ Szerkesztve ]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#42224) Alexios válasza GoTReX (#42223) üzenetére


Alexios
veterán

Őszintén szólva, ha a powerchordok(kvintek) nem mennek, akkor lehet egy tanárt néznék meg, mert annál egyszerűbb "akkord" fogás nem nagyon lesz, ha az nem megy akkor érdemes lehet valakihez fordulni, hogy javítsa ki a hibákat.

Ettől függetlenül szerintem justinguitar.com, menj végig a teljes kezdő kurzuson, lesznek alap akkordfogások, ujjgyakorlatok, meg minden ami kell, vagy 1 évig ha rendesen csinálod simán el lehet lenni vele, rendes struktúrája van, stb. Szerintem ha az alapok nem mennek, ezzel érdemes foglalkozni, aztán erre már lehet építeni a később is, és több értelme van, mint hébe hóba kicsit próbálgatni mindenből.

[ Szerkesztve ]

(#42850) benedekco válasza sith7 (#42848) üzenetére


benedekco
addikt

Ez beteges!
Klasszikuson is lehet jól metalikát játszani, de az egy másik műfaj. Illetve elektromoson is lehet klasszikus zenét, de általában ott is megtekeredik a műfaj kérdés, nagyon extrém esetek ezek.
Hihetetlen hogy ma tanároknak merik nevezni magukat ilyen beszűkült emberek. Az más ha valaki azt mondja, hogy én pl x stílust oktatok, ehhez értek, metálhoz nem, ehhez a műfajhoz ilyen eszköz kell, de akkor se mondja hogy van egy sorrend. Nincs sorrend. Az a szép a művészetben hogy nincsenek szabályok, azaz vannak, de teljesen máshol.
Ma bármilyen gitáron lehet kb bármilyen műfajt játszani. Vegye azt a gyerek amihez szívesen fog hozzányúlni, válassza azt a hangszert amelyik inspirálni fogja őt.

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#42859) SidCorky válasza sith7 (#42858) üzenetére


SidCorky
senior tag

Kicsit túloztam a kezdő szinten se dumával, de ezekre nem én fogok választ adni neked. :D

Én csak itthon tanulgatok egyedül, egyelőre ott tartok, hogy két akkordot le tudok fogni és szépen is szól, de egymás után váltogatva azért általában még nem a legszebb. Egy tanárral nyilván egyszerűbb lenne, talán gyorsabban is menne, már csak azért is, mert motivál, ha hetente valaki megnézi, hogy haladsz. Nálam még azért sajnos elég sokszor előjön az, hogy áá ez nehéz, és másnap már nem teszek meg mindent, hogy legyen fél órám a gyakorlásra, aztán a következő nap megint lelkesen veszem elő a gitárt és ezt a két akkordot egyre magabiztosabban tudom szépre hozni. Egyébként kicsit több, mint egy hete tanulgatok egy jól felépítettnek tűnő netes kurzus alapján, amit itt ajánlottak.

Ryzen 5 3600 // GTX 1660 Ti // iPhone 14 Pro // iPad Pro M2 // Nintendo Switch OLED // Fujifilm X-T30 II

(#42861) Moleman válasza sith7 (#42858) üzenetére


Moleman
addikt

A napi gyakorlás biztos sokat segít, volt idő, amikor én is skálázgattam a tévé előtt ülve, hogy jobban benne legyen a kezemben, de ettől még nem lettem profi. :)

Azt viszont komoly fejlődésnek éltem meg, mikor zenekarban játszottam, nagyon jó másokkal zenélni, ha már összeszoktatok, plusz ők mondták meg mit kell megtanulni, innentől nincs opciód, hogy inkább nem foglalkozol egy zenével csak azért, mert kényelmetlen akkordok vannak benne. :D

Szerintem a szinte bárhol bevethető gitártudás onnan indul, mikor ismersz minden elterjedt akkordformát, barréval oda teszed őket, ahova akarod, és alkalmazkodsz a pengetéseddel a ritmikához, nem csak begyakorolt sika mintákat ismételgetsz. Szólózás terén ha megtanulsz pár klasszikust, akkor a pentaton skálára tudat alatt is rááll a kezed, azzal már túl lehet élni. :DDD
Ja, és természetesen nem árt, ha ki tudod hallani legalább az akkordok alaphangjait, azután már a kvintkör ismere nélkül is be lehet szállni bármilyen jammelésbe pár ütem után.

És kb itt van az a pont, amikor már eleget tudsz ahhoz, hogy belásd, hogy még semmit nem tudsz, mert jön a zeneelmélet, a hangnemek, a skálák. Én nagyon régóta, közel 10 éve itt tartok, az utóbbi időben már borzasztóan tudom élvezni a zeneelméleti videókat, de alkalmazni nem tudom, csak töredékét fogom fel.

Kb 19 éve kezdtem, tanárnál sose jártam.

(#43687) Goose-T válasza Eastman (#43686) üzenetére


Goose-T
veterán

Egy kis sztori hozzá.

Más: elkezdtem a gitártanulást, találtam egy tanárt, aki ki tud járni hozzám hetente egyszer. Bár '95 környékén kezdtem el gitározgatni, bőven van még mit tanulnom. :D Ma már a második lecke volt, múlt hét hétfő óta majdnem minden nap gyakoroltam. Nagyon kíváncsi vagyok, mit fogunk tudni kihozni belőlem. :)

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#43922) V.Stryker válasza NOKA32 (#43921) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Ha az angol nem gond, akkor rettentően sok van a youtube-on. De valahogy én is kínlódtam velük. Ellenben nagyon jók vannak. Paul Davis jó szerintem. Másik kedvenc Steve Stine.

A magyarok nagyon vegyesek. Van aki nagyon jó indulattal csinál oktató anyagokat, de a szép magyar beszéd nem az erőssége, ez pl. engem marhára irrítált. Szegény nem tehet róla, de én se, hogy zavar. Ha keresgélsz, rájössz kire gondoltam. :)

Én elég sokat keresgéltem és végül ezt a gitaroznitanulok.hu -t választottam Karácsony elett marha jó akció volt, mert a két komplett tananyagot valami 12k -ért sikerült megvenni, ami tekintve az anyag mennyiségét aprópénz. Van próbavideója, nézd meg illetve írhatsz neki, hogy van-e akció. Én jártam tanárhoz, és ez az én időbeosztásomhoz ( 2 gyerek, 2 munkahely) nagyon illik és nem tűnik rosszabbnak. Úgy érzem haladgatok. Az oldal kicsit fura, mert az akciókat nem találtam soha rajta, mindig emailen kaptam meg. Minden napi feladathoz tabulatúra, a videó anyaga szövegesen, backingtrack mindig csatolva van. Én rohadt sokat kerestem online tanfolyamot és ez számomra 10/10 -es.

[ Szerkesztve ]

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#44027) consono válasza benedekco (#44026) üzenetére


consono
nagyúr

Érdekes hangulata van, de kicsit még emésztgetni kell...
Mondjuk, mióta elkezdtem zongorázni egy csomó dolog megváltozott a fejemben, pedig csak magamtól csinálom, nincs tanárom. Pl. az egyik az, hogy a natural minor helyett nekem jobban tetszik a harmonic, valahogy pont az a hangköz teszi "klasszikussá" bármit is játszom...

"In God we trust. All others must bring data"

(#44247) Alexios válasza gaborbol (#44246) üzenetére


Alexios
veterán

Én 4 évig jártam tanárhoz, egy darabig hetente, majd 2 hetente. Szerintem nem feltétlenül van szükség arra, hogy heti 2x is járj hozzá, vagy inkább rajtad múlik, ha nagyon-nagyon sokat gyakorolsz persze, de amúgy általában simán elég tud lenni heti 1x, ha addig rendesen átnézed amit vettetek.

Én visszatekintve a tanártól leginkább azt kaptam, hogy motivált hogy gyakoroljak, mert a következő órára csak nem akartam odamenni úgy hogy nem csináltam semmit, illetve viszonylag változatos dolgokat csináltunk, olyanokat is amihez magamtól nem lett volna kedvem, de lényeg a lényeg, szerintem nem feltétlenül van szükség ilyen gyakori kontakthoz, főleg ha ilyen drága.

Ha gondolod amúgy pü-ben tudok elérhetőséget a tanárhoz, mostanában csak online tart órákat, és főállásban csinálja, ha jól emlékszem 16ezer huf/4 óra a díja.

[ Szerkesztve ]

(#44249) FockeWulf válasza Alexios (#44247) üzenetére


FockeWulf
tag

Én is kb 4, talán inkább 5 évet jártam tanárhoz, teljesen egyetértek a max heti 1 gitárórával, pont elég időd van felkészülni a következő órára, mert a "megemésztéshez" is idő kell.

(#44443) Goose-T válasza gaborbol (#44440) üzenetére


Goose-T
veterán

Csak gyakorolj, az akkordváltásokat viszonylag hamar meg lehet tanulni. Ilyen ujjtrénerre talán akkor lesz majd szükséged, ha a Van Halen- és Dimebag-szólóknál tartasz. :D Eastman is jól mondja, a jobb kezed fog lemaradni. Mostanában sebességre gyúratott a tanárom, és azt vettem észre, hogy egy gyakorlatnál 200 bpm fölött lemarad a pengető kezem a bal kezemhez képest. Szóval a pengetésre is komolyan gyúrni kell.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#44471) lumpy92


lumpy92
aktív tag

Sziasztok!
A tanácsotokat szeretném kérni.
Szerintetek 28 eves fejjel, Bp-en hol lenne érdemes elkezdenem gitározni tanulni?
Anno tinédzserkent belevágtam otthon, a Muszty-Dobay féle Gitaroskolával, kb. az 1/3ig jutottam el.
Most szívesen újrakezdeném, de felmerült bennem az egyéni/csoportos tanár gondolata, akár zeneiskola.
Kottát olvasni nem tanítottak meg, így csak a tabulatort értem, de nyitott vagyok a kotta tanulásra is.
Első körben az Oroszlánbarlangra gondoltam, ha jól emlékszem, ott van valamiféle oktatás is, nem csak hangszerbolt.
Üdv.

"never send to know for whom the bells tolls; it tolls for thee"

(#44472) Alexios válasza lumpy92 (#44471) üzenetére


Alexios
veterán

Szerintem kotta tanulás, hacsak nem klasszikus gitárt szeretnél tanulni nem prioritás(kivéve a ritmus részét, de az meg hamar feljön, meg tabokban is ua)
Tanárból én hozzá és hozzá jártam, mindkettejüket szívesen tudom ajánlani, Iminél mondjuk szerintem több szabad időpont szokott lenni, cserébe drágább, és általában párosával vannak az órák.

Ha nem akarsz feltétlen személyesen tanárhoz járni akkor pedig mindenképp justinguitar.com, ingyenes és komplett tanterv van teljesen kezdő szinttől.

[ Szerkesztve ]

(#45096) Bobrooney válasza kukulec (#45094) üzenetére


Bobrooney
senior tag

Nagyon sok mindenre jó azon felül hogy szórakozás. Szerintem fejleszti a koncentrációt is. Teljesen koca gitáros vagyok, csak azt gyakorolom ami tetszik (nem is tudok zenélni és rohadt béna is vagyok, de időm/energiám/kedvem most ennyit enged) ha majd többet szeretnék akkor majd elmegyek tanárhoz.

(#45098) Chal válasza kukulec (#45094) üzenetére


Chal
addikt

Üdv a klubban, én is most kezdtem (43 évesen) :) A tanárom azt mondta, hogy első szint az, amikor már nekem is tetszik amit játszok. Mondtam neki, hogy na ez nekem elég lenne. Azt mondta 1 év, ha kitartó vagyok. De hát hülyeséget beszél amúgy, a C dúr skála már annyira tetszett mikor először sikerült "hibátlanul", hogy lefostam a bokám :DD

A lényeg, hogy az YT-n fellelhető csodagyerekekhez még véletlenül se mérd magad, tudom, ez nagyon triviálisnak hangzik, de tudat alatt mégis könnyű belecsúszni. Megnézem, mert miért ne nézném, nincs is azzal baj, csak nem szabad beletenni magad. Szóval én arra jöttem rá, hogy akár 1-2 hét távlatban is tudni kell megtalálni magamhoz képest az előrelépést, és ez általában sikerül is (ha éppen nem hagytam ki 1-2 hetet :D), és eddig mindig erőt adott a folytatáshoz.

Tanárt nagyon ajánlom én is, ad egy tétet és egy rendszert az egésznek. Ha valaki figyel rád, és tudod hogy várni fog, és megnézi "kész e a házi", már csak ez maga egy óriási motiváció (legalábbis nekem az).

(#45166) Goose-T válasza arnyekxxx (#45165) üzenetére


Goose-T
veterán

Nem vagánykodásból mondom, de azért én szoktam a 15. bund környékén is játszani. :D Főleg amióta tanár tanít gitározni, néha olyan leckéket ad, hogy a 21. bundig is el kell mennem.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#45193) Goose-T válasza gaborbol (#45192) üzenetére


Goose-T
veterán

Reggel, meló előtt nem tudnál időt szánni rá? Hozzám például munkaidőben jön a tanár, de én otthonról dolgozom.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#45210) Alexios válasza gaborbol (#45209) üzenetére


Alexios
veterán

Igazabol egyikkel sincs gond , csak az elejen minden neheznek tunik , meg minden terhelo.

Szerintem igazábból ez a probléma :) Lehet keresni a könnyebb utat, és néha értelme is van, de ha elektromoson fogsz játszani, akkor ígyis úgyis meg kell szokjad a fém húrokat pl. Az elején én is ezt csináltam, kerestem az újabb dolgokat, mi az amitől jobban fog menni, hátha az új erősítőtől jobban szólok, hátha ha ezt vagy azt lecserélem, stb, de végső soron igazából úgyis csak az fog számítani ha kitartóan gyakorolsz, nem nagyon vannak shortcutok.

Én amúgy jártam tanárhoz évekig, számomra kevésbé az volt a fontos benne, hogy megmondja hogy fogjam a pengetőt, hanem hogy hétről hétre rávegyem magam hogy gyakoroljak. De ha ez megvan szerintem justin majdnem ugyanolyan jó tud lenni, nem is kell a fizetős része, simán a weboldalán követheted(szerintem igazából még jobb is a weboldala mint az appja).

[ Szerkesztve ]

(#45239) benedekco válasza V.Stryker (#45235) üzenetére


benedekco
addikt

Hát nem biztos. Meg kell nézni, hogy a nut hogy van vágva. Ha különbözőek a bevágások akkor annyi. Illetve a húrlábak intonálva szoktak lenni, ha így van akkor egy megfordított húrozással szar lesz az intonáció. De ha egy egyenes vonal a húrlába akkor mindegy.

Bal kezes gitárosok nagyon jók akik jobb kezesen tanulnak meg játszani. Másképp használják a hangszert. Én azt ajánlom hogy balkezesként jobbos gitáron tanuljon meg ha lehet. Kevesebbet fog szívni később. Lehet válogatni a listából kit szeretünk legjobban ;)

Miért klasszikus gitár? Ő szeretne azt vagy a tanár mondja?

Nem annyira a test magasság a lényeg vagy a kor, inkább ha nagy a tenyere és elég hosszú a karja akkor nem lesz gond nagyobbal se. Sokan már kis korban normál méretű gityóval kezdenek, hogy később ne kelljen átszokni, van ismerős aki nem tudott 3/4-esről átváltani, azaz tudott, csak sokkal kényelmesebb volt neki a kis méret. Mert azon játszott sokáig.

re: Nejlon vs fém.
Ez nem így működik. A két hangszeren mást játszunk ennyi.
Ő mit szeretne? Halász juditot, vagy Bach-ot? Majdhogynem. Tanár mit mond? Mind kettőnek megvan a maga nehézsége. Az, hogy maga a húr milyen anyagból van kb tök mindegy. Egyik bevág, másikat nehéz lefogni mert nincs rádiusza a fogólapnak.
Melyik hangja tetszik jobban, talán ez fontosabb. Miért nem elektromos hangszerben gondolkodtok, ott ki lehet kapcsolni a hangot (fejhallgató bedug és nincs lárma).

re: consono
Akusztikus biztosan intonálva van, azt te fel nem húrozod fordítva! Klasszikus más kérdés, ott elképzelhető a fordított húrozás. Ne keverd az akusztikust a klasszikussal vagy a spanyol gitárral.

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#45242) V.Stryker válasza benedekco (#45239) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Köszi a kimerítő választ. :R

Hogy milyet kér a tanár, azt még kiderítem. Tegnap találta ki, hogy pár osztálytársa jár és őt is érdekelné.
A jobb és balkezes dolgot megfontoltam és igazad lehet. Sokat egyszerüsítene a dolgokon. Lesz neki jobbkezes.

A mérettel viszont bajban vagyok, mert odaadtam neki az én normál méretű akusztikusomat és a kis kezecskéinek még nagyon messze vannak a bundok egymástól. Értem ez alatt, hogy a 4 ujját nem tudja négy egymás melleti bundnál a hurra tenni, mert túl nagy a távolság.

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#45444) Alexios válasza beteg (#45443) üzenetére


Alexios
veterán

Ha használod szerintem meg(nincs egy havi tanár ára), én szerettem legalábbis, mindig adott egy napi motivációt hogy gyakoroljak. Premium+ban vannak ugye rendes zenekari dalok is, én erre kevésbé használtam, de lehetőségnek ott van.

Napi 5-10percet amúgy ingyen is használható, szóval próbáld ki mielőtt megveszed, aztán el tudod dönteni

[ Szerkesztve ]

(#45927) benedekco válasza Goose-T (#45926) üzenetére


benedekco
addikt

Itt szerintem a koreai-n van a hangsúly :D Nem a technikán. De amúgy igen, egyetértek.

Amúgy meg inkább arról volt szó mit szabad és mit nem.
Régen azért ment a csak így meg úgy teória. Ma meg már lazábbak a tanárok is, újabb generáció oktat, akik belátják, hogy nem eszik olyan forrón a kását, nem kell balkezes gitár balkezes embernek, nem kell pengető elektromos gitárhoz, lehet használni a kisujjt is pengetésre, lehet használni a hüvelykujjat fogásra, lehet pengetni ujjal miközben pengetőzünk, nem kell egy bizonyos módon fogni a gitárt, nem kell egy bizonyos módon fogni a pengetőt.
Bárhogy lehetsz nagyszerű zenész. Mindenre van példa és ellenpélda. Így a legjobbnak hit technikák elsajátításával is lehetsz pocsék zenész. Nekem ez hiányzott gyerekkoromban, lekorlátoztak, hogy csak így csak úgy, aztán le is lankadtam rendesen.

Szerintem mondjuk Vai vagy Satriani sincs más magasságokban mint Hendrix, szerintem ő a Blues istene, Vai meg inkább valami más stílusé. Nem tudnám azt mondani hogy egyike nagyobb vagy kisebb mint a másik. Még akkor sem, hogy Hendrixet bármikor hallgatom, Vai-t meg leginkább soha.

[ Szerkesztve ]

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#46118) Goose-T válasza Ctrl+Alt~Del (#46114) üzenetére


Goose-T
veterán

Sok gyakorlás! Én már igaz, hogy vagy 26 éve gitározom, de csak egy éve kezdtem el tanár segítségével tanulni. Az elején azt hittem, nem pl. fogok tudni átérni 4 bundnyi távolságot úgy, hogy az egyik húrt a mutatóujjammal, a másikat meg a kisujjammal fogom le. Fizikailag képtelen voltam rá. Aztán sok gyakorlás után most már elég stabilan tudom hozni ezt a figurát. Az elején nagyon szenvedősen ment ez a szám, most meg már tök lazán hozom. Kell azért néha feszegetni az ujjközöket, meg ujjgyakorlatokat csinálni gitár nélkül, az is segít.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#46131) consono válasza Goose-T (#46130) üzenetére


consono
nagyúr

Nekem ez tiszta, de fejben én CDEFGAHC vagyok :) A negyedikesnek meg majd elmagyarázza a tanár...

"In God we trust. All others must bring data"

(#46138) Moleman válasza FockeWulf (#46137) üzenetére


Moleman
addikt

Lehet ahogy idősödnek a gyerekek, mindig más hangnemben játsszák a nótákat, ezért jobb, ha a dórémit magolják be. Mert hát Magyarországon hogyan másképp lehetne tanulni, mint magolással. :D
Vagy simán csak képzetlenek az énektanárok, az általános iskolai énektanáromnak konkrétan újdonság volt a CDEFGAH, mikor próbáltam beszélgetni vele, pár héttel azután, hogy elkezdtem gitározni. :DDD Cserébe a középiskolai tanárom a Miskolci Szimfonikus Zenekar karmestere és egyben egy zseni volt, ő kárpótolt mindenért.

Sokáig engem sem kötött le a zeneelmélet, akkordokat transzponálni tudtam, másra nem volt szükségem. Nem tanultam skálázni sem, a pentaton "doboz" formák is csak hallás utáni szólótanulással kerültek az ujjam alá.
Most már viszont kifejezetten izgalmasnak találom az elméletet, a mögötte lévő matekot is, Rick Beato videói rengeteget segítettek. Legalább annyit szórakozok az elmélettel és hallásgyakorlatokkal, mint gitárral a kezemben. :K

#46109 arnyekxxx
Ilyen göcsörtös bundokkal nem furcsa érzés nyújtani? :D Sose volt még ilyen gitár a kezemben, ami azt illeti, még fanfret sem.

[ Szerkesztve ]

(#46566) FockeWulf válasza Ctrl+Alt~Del (#46565) üzenetére


FockeWulf
tag

Szerintem legalább néhány hónapig járj el tanárhoz, egy jó tanár aranyat ér, főleg az elején. Szépen elmagyaráz mindent, jobban ráfogsz látni a dolgokra. Többször írtad hogy az akkordok nem a barátaid, azokat kihagynád....de mint írva lett, nehéz úgy regényt írni, hogy az ABC-t nem szeretnéd megtanulni. És valóban, az eleje arról szól hogy meg kell szoknod, elsőre nehéz és unalmas dolgokat. Ha kitartó vagy, egy idő után megfogod érteni hogy a kedvenc dalaid eljátszása és az akkordok megtanulása között közvetlen kapcsolat van.

(#46694) KerryVTR válasza Ctrl+Alt~Del (#46690) üzenetére


KerryVTR
tag

'90 környékén került először gitár a kezembe, de kb. ott tartok, mintha talán egy éve kezdtem volna. :D Nem vicc! Autodidakta módon kezdtem el pengetni még a Boci boci tarkával, kölcsön akkusztikus gitárral. Soha nem jártam tanárnál, és sokszor hónapokig kezembe sem vettem gitárt. Ez akkor változott egy kicsit, amikor zenekarban kezdtem el játszogatni.
A zeneelmélet teljesen kimaradt az életemből, amit nagyon sajnálok, de már nincs rá egyszerűen agyam sem. Most sem tudok egy teljes számot eljátszani bármelyik zenekartól. :D Sőt, már a sajátjainkra sem emlékszem nagyon.
De én ezt mindig egy hobbinak fogtam fel, és nem kötelességnek, ezen felül lusta tróger dög is vagyok.
Az utóbbi 1-2 évben kezdtem kicsit "intenzívebben" a netről, youtube-on tanulgatni. De igazából megrekedtem a saját kis szintemen. De ez már így marad szerintem. Úgy is csak a magam szórakoztatására csinálom. :)
Szóval az eszközeim megvannak, de a tudás nincs. Viszont nem tudnám elképzelni úgy az életem, hogy néha ne vegyem valamelyiket kézbe a gyűjteményemből.
A magam példájából is kiindulva, csak osztani tudom azt a véleményt, amit Bobrooney is említett. :)

A gitárral kapcsolatban meg az van, hogy én nagyon szeretem a hangját és nincs különösebb bajom a hangolással sem, mert amilyen "sűrűn" a kezembe kerül, mindig a hangolással kell kezdenem, aztán menet közben is hangolom, mert "bemelegszik" egy idő után. De ezután már nem szokott gond lenni vele. Persze a profik szempontjából ez lehet másképp, de az én szintemen nekem tökéletesen megfelel. A hangszedők (aktívak) is megfelelnek tökéletesen nekem. Az én szempontomból biztosan nincs értelme kicserélni.

(#46756) Goose-T válasza Ctrl+Alt~Del (#46755) üzenetére


Goose-T
veterán

Végülis csinálhatod úgy is, mint én. 25 évig prüntyögtem szórakoztató dolgokkal, aztán rájöttem, hogy még mindig béna vagyok. Egy éve viszont elkezdtem tanárral tanulni gitározni, és sokkal többet fejlődtem, mint előtte a 25 év alatt.

Azt hozzá kell tennem, hogy jártam gyerekkoromban 3 évet zeneiskolába zongorázni, ami legalább adott egy elméleti alapot a gitározáshoz, hogy ne a nulláról induljak. Alapok nélkül még nehezebb lesz.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#46757) Ctrl+Alt~Del válasza Goose-T (#46756) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Megyek tanárhoz én is, csak nem tudom, hol keressem. Mármint persze, tudom, csak elég lutri így innen-onnan keresni, hisz én megítélni nem tudom, hogy mennyire jó egy tanár.

W | W | H | W | W | W | H

(#46759) Ctrl+Alt~Del válasza espista (#46754) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Nem tudom, hogy így van-e, lehet így, de Hetfield 10 évesen vagy akármennyi is volt, úgy kezdett el vajon gitározni, hogy a kromatikus skálát oda-vissza nyomta, váltott pengetéssel? Én valahogy úgy képzelem el, hogy a kedvenc zenéiből kezdett el pötyögni, azokat másolni.

Persze lehet, hogy tök rosszul gondolom, és tényleg tanárhoz ment egyből. Félreértés ne essék, nyilván nem magam hasonlítom hozzá, vélhetően ő őstehetség, ami én sosem voltam, de valahol talán a példa szemléletes.

Arra jó max, hogy gitáros fórumokat tele irkáljunk.

Akkor már megérte, mert azok a fórumok pont azért vannak, hogy teleirkálják őket. ;]

W | W | H | W | W | W | H

(#46909) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Elkezdtem tanárt keresni. Hát nem egyszerű. Van a kő zeneelméletet erőltető, mindegy te mit akarsz típus, van a zeneileg képzett, amit te szeretnél típusú oktató, 8 ezer forint /45 perc, szóval széles a paletta. :F

W | W | H | W | W | W | H

(#46918) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Jó reggelt, pénteken megyek első órára a tanárhoz, köszönhetően az egyik topiktársunk ajánlásának, amit ezúttal is köszi! ;]

W | W | H | W | W | W | H

(#46981) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Jó reggelt gitárvirtuózok! Mennyi idő/gyakorlás kérdése, amire a kisujj érdemi munkára fogható? Voltam pénteken tanárnál, be kellett mutatnom, miket művelek a gitáron, mondtam, hogy a kromatikus skálával szoktam bohóckodni, de csak két ujjal. Mondta a tanár, hogy szigorúan mind a négyet használjam, akkor is, ha nehezen megy, mert el kell kezdeni dolgoztatni rögtön az elején a kisujjat is.

Úgy érzem magam közben néha, mint egy nyomorék. Az a kis fránya girnyó nagyon idegenkedik ettől a mozgástól, a vastag E húrt sokszor nem is tudom az alsóbb bundoknál rendesen lefogni, csörög a húr, mert nem tudom kellő erővel lefogni.

De már mindenesetre ügyesebb, mint a legelején volt, de nehéz elképzelni, hogy valaha nagy virtuóz lesz a kisujjamból. :F

W | W | H | W | W | W | H

(#46982) arnyekxxx válasza Ctrl+Alt~Del (#46981) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Bár a kérdés nem nekem szólt (gitárvirtuózok) egyéfüggő/sok. Tanárhoz soha nem jártam így a kisujjat nem erőltette senki, az eredménye, hogy 30+ év után sem használom dallamjáték közben (kivéve ha ennek az elejét játszom ) csak akkordozáshoz ha nincs más megoldás.

[ Szerkesztve ]

(#46984) Goose-T válasza Ctrl+Alt~Del (#46981) üzenetére


Goose-T
veterán

Sok idő, de igaza van a tanárnak. Kellő gyakorlással sokat ki tudsz hozni az ujjaidból.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#47280) consono válasza espista (#47278) üzenetére


consono
nagyúr

Ez is akkor volt :D Vagy a végén, mert már használtan ki tudtam fizetni, valami 25 eFt volt. Arra emlékszem, hogy az első "rendes" (akkor épp tanár voltam, szóval relatív) fizetésemből gitárt vettem, épp futotta belőle egy Hohner SE-35-re. A Zoom később lett. Azért az a Hohner is nagy ugrás volt a Jolanák után, jó sokáig használtam...

"In God we trust. All others must bring data"

(#47299) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Voltam tegnap az új gitártanárnál. Helyemre tett. :-D Tök nulláról indulunk, azt mondja, jobb kéz bal kéz külön kell tanulni, és a ritmusgitárral kell kezdeni. Lefojtott húrokkal metronómmal negyedes és nyolcados sikamika, 120 bpm-ről indulva, 20-akat emelve fokozatosan. Ezt toltuk az órán. A végén egy kis Em-Am akkordváltás.

Mondtam neki, én szólózni akarok, húrokat nyújtani, menőzni. Mondta, hogy semmi akadálya a szólónak, reálisan azt gondolja, hogy öt év. Ő egy olyan tudást ad a tanulók kezébe, ami hosszú távra szól, amivel képesek lesznek már maguktól tovább tanulni-fejlődni, évekkel később, ha már nem tudnak, vagy akarnak tanárhoz járni. Csak hosszútávon gondolkodik, technikákat tanít meg, nem számokat. Figyelt arra, hogy tartom a kezem, a törzsem. Azt mondta, hogy semmi értelme addig, amíg nincsenek meg az alapok kicsit is továbbmenni, mert úgyse fogom tudni úgy játszani, ahogy kéne. Mert nincs meg hozzá a technikai tudásom.

Azt mondta, hogy neki mire az első olyan szólóját stúdióban felvette, amire büszke is volt, az 10 év volt. :O

Meg
Akarok
Tanulni
Gitározni
;]

W | W | H | W | W | W | H

(#47301) hNp88 válasza Ctrl+Alt~Del (#47299) üzenetére


hNp88
aktív tag

aqrvaéletbe, most eszembe juttattad, hogy de jó is lenne rendesen megtanulni basszusgitározni (mondjuk nem rendesen is alig-alig tudok :DDD), eljárni tanárhoz meg minden... :DD

[ Szerkesztve ]

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#47310) benedekco válasza Ctrl+Alt~Del (#47306) üzenetére


benedekco
addikt

Akkor ér! De várjál, attól még pöngethetnéd a régit :D
Amúgy néha kell a játék is, szóval ha orrvérzésig csinálod a sikamikát, akkor még előfordulhat, hogy hamar leteszed a hangszert mert ráunsz. Meg kell találni az egyensúlyt. Ne told túl, de gyakorold amit mond a tanár. Ha az érzet, hogy túl kemény és inkább dobnád el a fenébe, na akkor inkább próbálj valami dallamot leszedni, vagy eljátszani. Vagy valami nótának az akkordjait.

Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

(#47313) FockeWulf válasza Ctrl+Alt~Del (#47312) üzenetére


FockeWulf
tag

Jó a tanárod. Először egy jó ritmusgitárossá kell hogy válj, hogy utána jó szólista lehess. A gitározás 70-80% ritmusozás, kíséret, a szólózás már csak hab a tortán. Jól szólózni nem fogsz tudni ha nincs meg a ritmusozás alapjai. Bár kb minden kezdő gitáros azt hiszi hogy egy-két hónapon belül virga szólókat fog tolni tökig leengedett gitárral, oda se pillantva... Ezután vagy rájon hogy ez majd úgy 8-10 év múlva fog menni (már ha napi szinten gyakorol), és nekiáll gyakorolni, fejlődni, vagy hagyja az egészet a francba. Szóval a kulcs a kitartás, és hogy rendszeresen gyakorolj. Ne úgy h pl hétfőn van egy órám gyakorolni, pénteken egy fél, meg talán vasárnap a húsleves után lesz még egy fél órácska...mert úgy kb egy helyben fogsz topogni. Szóval rendszeresség :)

(#47316) FockeWulf válasza consono (#47314) üzenetére


FockeWulf
tag

Persze, igazad van...nem túl jól fogalmaztam. Ezt csak így általánosítva írtam, magamból és akikkel együtt tanulgattam, játszogattam gitárosokból kiindulva. Tehát egy átlagos képességű/tehetségű ember, napi gyakorlással (kb minimum 2 óra), egy-két év tanár sem árt...szorgalommal úgy 8-10 év, mire magabiztosan, csuklóból és értékelhetően játszik, szólózik. Persze van akinél ez 3 év, van akinél 13 év alatt sem.
Régi nagy álmom volt mindig is pl hogy az örökzöld Johhny B Goode-ot teljes egészében, szólókkal, díszítésekkel, kísérettel, szóval teljesen és vállalható/élvezhető szinten tudjam eljátszani. Kb 5-6 évet gitároztam mire nekimertem vágni és sikerült :D :D

[ Szerkesztve ]

(#47318) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Megmondom én majd a tutit, hány év ez. A tuti az, hogy szerintem is jól látjátok. Mire én oda jutok, az legalább 6-7 év lesz, rendszeres gyakorlás mellett. Mivel teljesen átlagos hozzá az érzékem, ez nem lesz fáklyás menet. Egyelőre minden nap gyakorlok, van, hogy csak fél órát, van, hogy két és felet.

De a lényeg, hogy szerintem most jó kezekben vagyok, és alávetem magam a tanár akaratának. :DDD

W | W | H | W | W | W | H

(#47404) Ctrl+Alt~Del válasza Moleman (#47402) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Támogatom!

Mondd meg neki, hogy ha én úgy-ahogy, de boldogulok, garantáltan ő is fog, pláne, hogy neki van egy privát tanára is, aki azért tud ezt-azt. ;]

W | W | H | W | W | W | H

(#47507) Ctrl+Alt~Del


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Ezt a számot tanuljuk a tanárral most.

A kiállás résznél még mindig nem hallom rendesen, hol kell belépni a C-vel. :F

De amúgy fasza, kicsit már úgy érzem, hogy tényleg zenélek. :C

W | W | H | W | W | W | H

(#47530) Ctrl+Alt~Del válasza Bobrooney (#47528) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Szerinted én, aki Maidenen nőtt fel, mit érez közben? :-D

Nem a dal a lényeg, hanem a pengetés, az akkordváltás, meg szokni az egész feelinget. Mondtam a tanárnak, hogy tolhatnák a Trooperből is valamit, amit ott eljátszott nekem előtte, de azt mondta, hát ja, majd öt év múlva talán. :-D

W | W | H | W | W | W | H

(#47543) Alexios válasza Smiley (#47542) üzenetére


Alexios
veterán

Miért, ha tanárhoz jársz akkor mi ha nem hobbi? :F

(#47556) Ctrl+Alt~Del válasza Moleman (#47555) üzenetére


Ctrl+Alt~Del
senior tag

Az hogy sikamikát még hagyján. Most jövök az óráról, azt mondja a tanár, hogy a jobb kezem sokkal előrébb tart, mint a bal, gyakorolhatom az akkordváltásokat. :O

Mindent mindennel, metronómra, na, itt megmarom majd magam.

Na szenvedjetek kicsit. :C

W | W | H | W | W | W | H

(#47559) Alexios válasza terepkigyo (#47558) üzenetére


Alexios
veterán

Én jártam több gitártanárhoz is, meg kell mondani konkrétan mi érdekel, és ha valami nagyon nem(nálam pl. a fingerpicking volt ez), akkor szintén meg kell mondani, hogy márpedig nem, végső soron te fizetsz neki.
Nyilván most nem az alapokról van szó, meg ilyesmi, azokon túl kell esni, de szerintem azért ez egy kicsit nem létező probléma :)

Ettől függetlenül amúgy szerintem hasznos tud lenni új stílusokba belenézni, pl. lehet csakis full metált akarsz játszani, de ha tanulsz egy kis bluest akkor fel fog tűnni hogy mennyire megjelenik a metálban is, stb.
De ez megint olyan, hogy egy jó tanár meg tudja mondani hogy miért azt akarja tanítani amit és nem csak ráderőlteti mert csak.

[ Szerkesztve ]

(#47586) Moleman válasza beteg (#47585) üzenetére


Moleman
addikt

Sokszor éreztem úgy, hogy elvesztegettem az időt, hogy "illene" jobban játszanom, mert youtube-on van aki 1 év után nagyságrendekkel jobb mint én 10+ év után, de most már nem bánom, minden percét élveztem. :D Tanárhoz sose jártam, csak Muszty-Dobay volt az elején, meg az ingyenes tabok az internet hajnalán.

Az idő nagy részében nem volt zenekarom, úgyhogy sokszor próbáltam egyszemélyes zenekarként is működni, hallás után sávokra bontani a zenéket és újra felépíteni, ez volt az egyik kedvenc projektem, még 2009-ben: [eredeti] [cover]
Most már persze sokkal jobb minőségű interfacek és VST-k vannak, ezt még belső hangkártyával vettem fel, Pentium4-gyel, a dobot pedig egérrel írtam be midibe. :DDD

Útvonal

Fórumok  »  Kultúra, művészet, média  »  Gitáros topic (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.