Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Multimédia, életmód, 3D nyomtatás  »  Capture probléma (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) marcee


marcee
addikt

Egy Wajet Mpeg TV Station PCI tuner + iuVCR comboval vettem fel néhány párperces jelenetet egy barátomnál a próba kedvéért, hogy megnézzem a minőséget, ill. hogy mit bír a gépe. (felbontás-codec kombinációk). Nem volt rá sok időm, így amikor a fentlévő mpeg2 codec-kel nem funkcionált, akkor divx3 low-fast, divx5.0.5 és xvid codec-ekkel próbálkoztam, ezekkkel nagyon szépen ment a felvétel, megfelelően magas bitráta esetén szép is lett. A probléma az, hogy a felvett anyag a VirtualDub szerint hibás: megnyitja szó nélkül, jól látja a felbontást, de nem jeleníti meg a képet: Error decompressing video frame 0. Unknow error (error code -100). Amit elfelejtettem, hogy a világon mindennel le tudom játszani probéma nélkül! „Scan video stream for errors” parancsra azt állítja, hogy a kulcskockák rosszak, a többi jó, de decompresszálhatatlan.
A divxfix, divxrepair, .. programok is hibásnak mondják, javítással használhatatlant csinálnak belőle.
Nincs most más szerkesztő a gépen csak a Windows Movie Maker, annak nem volt problémája, le tudtam menteni .wmv-be, de nekem ez nem elég, én 2-pass virtualdub utómunkát szeretnék.

\m/

(#2) marcee


marcee
addikt

Up!

\m/

(#3) PiSoft


PiSoft
tag

Én sem vagyok túl profi a témában, de megpróbálok ötleteket adni.

1. Milyen programmal vettél fel? Ha már úgyis Virtualdub-ot használsz, ajánlom annak a felvevőjét, önmagával kompatibilis szokott lenni...

2. Ha be lehetett állítani a codecet, akkor annak a tulajdonságait is be lehet állítani. Mindent beállítottál? (főleg a keyframe-re gondolok, mert azzal volt a baj)

3. Keress más videoszerkesztőket a neten/haveroknál, hátha valamelyik működik!



Jó keresgélést/felvételt:

PiSoft

Ez az ami éppen kell, / Repülök a gyógyszerrel, / Ez az adag éppen jó, / Ez az anyag éppen jó. -> Kontroll Csoport - A hang

(#4) marcee válasza PiSoft (#3) üzenetére


marcee
addikt

Benne van a kérdésben, hogy iuVCR-t használtam. Nagyon jó programnak tűnik és mindenki csak ezt ajánlja, ezért ha egy mód van rá, ezt szeretném használni.
A virtualdub-bal nem működött a capture, de az amúgy is elég fapados lenne.
Videószerkesztésben/tömörítésben nem vagyok már kezdő, biztosan nem a codec beállításokat toltam el.

\m/

(#5) DcsabaS válasza marcee (#4) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Az iuVCR-ben elég sok hiba van (instabilitásokra is vezethet), úgyhogy én azok közé tartozom, akik nem nagyon ajánlják. Ha a TV kártyádhoz csak DirectShow kompatibilis capture driver-t adtak, akkor persze közvetlenül nem tudod használni a csak Video for Windows-zal kompatibilis programokkal (mint a VirtualDub), de szerencsére létezik olyan mapper, ami megoldja a kérdést. Ez lefordítja a WDM utasításokat VFW-re, így használható lesz a VirtualDub is:
[L]http://download.capturix.com/vfwupd.exe[/L]

Ha az időzítés, vagy a TV tuner kezelése a probléma, ahhoz léteznek a VirtualDub-nak megfelelő módosításai:
[L]http://www.virtualdub.net/download.htm[/L]
[L]http://www-user.rhrk.uni-kl.de/~dittrich/sync/[/L]

Kérdés: miért nem M-JPEG-ben digitalizálsz?

(#6) marcee válasza DcsabaS (#5) üzenetére


marcee
addikt

Sajnos nekem nincs tuner kártyám, a fent említett kártya egy barátomé, ha járok nála feltétlenül kipróbálom a javaslataidat.
Mpeg codec-kel nem vett fel semmit az iuvcr, erre rögtön kipróbáltam az mpeg4 codec-eket és azokkal nagyon szépen ment. De akkor ezt is megpróbáljuk. Eredetileg a kártyához windvr járt azzal vettünk fel mpeg2-t, de nem voltunk elégedettek a minőséggel, igaz mások lakásban/tv rendszeren próbáltuk utoljára.

\m/

(#7) DcsabaS válasza marcee (#6) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Az ''elég szépen ment'' az meglehetősen szubjektív. Az én tapasztalataim szerint, ha a proci nincs meg legalább 2200+-os, akkor nem lehetséges közvetlenül DivX-be teljes PAL felbontásban jól (tünetmentesen) digitalizálni. De ha valakinek gyorsabb is a procija, akkor sem ez a közvetlen DivX-be digitalizálás adja a legjobb minőséget.
Persze, ha valakinek megfelel a 352x288-as (VCD) felbontás, azzal nem lesz gond.

Aztán lehet olyasmikkel is kísérletezni, hogy mondjuk 520x576 pixelben digitalizálunk, aztán a DivX codec-ben elvégeztetjük a deinterlace-elést, a crop-olást, és az átméretezést (512x384-ba), és csak ezután tömörítünk 1-menetes módszerrel, max. 5-10 keyframe távolsággal, és maximum 4-es kvantálóval. Minthogy így kevesebb adatot kell DivX-bve tömöríteni, egy 2000+-os procival is elfogadható eredményt érhetünk el. De a minőség így még mindig nem lesz az elérhető legjobb, ugyanis a DivX codec-be épített deinterlace-elő nem a legtökéletesebb, és a 2-menetes kódolás lenne az igazi.

A profi megoldás az, ha pl. PICVideo féle M-JPEG codec-kel tömörítetlen, vagy nagyon kis tömörítettségű AVI-ba digitalizálunk, 720x576 pixeles felbontásban, a VirtualDub segítségével multisegment formátumban, majd a filmenként kapott 15-25 GByte anyagot utólagosan (megfelelő filterekkel) processzáljuk és 2-menetes módszerrel, B-frame-ekkel DivX5.02-tel tömörítjük (max. quantizer 8!).

A közvetlen MPEG-1/MPEG-2 digitalizálás akkor jó, ha nem akarjuk később sem eltenni, sem tovább processzálni az anyagokat. (Ugyanis editálásra egyik formátum sem jó, archívnak meg nem elég tömör.)

(#8) marcee válasza DcsabaS (#7) üzenetére


marcee
addikt

Az ''elég szépen ment'' az meglehetősen szubjektív.
Ezt tudom, de álljon itt egy példa, nekem ez tetszik, 1800+, 768MB, 768x576, divx5, sajnos ez már kb 5% framedrop-os

\m/

(#9) And válasza DcsabaS (#7) üzenetére


And
veterán

Üdv!
Hasonló a véleményem: nem érdemes erőltetni a közvetlen DivX-digizést.
Nekem a Morgan-féle MJPEG codec (szintén WayJet-PCI tunerrel, iuvcr-rel)
vált be. Sajna a capture mérete a fentebb említett lesz, viszont könnyen
editálható. A DivX deinterlace tényleg nem túl jó, de ha a végeredményt
TV-re szánjuk (mondjuk MPEG2-ben), meg is hagyhatjuk az anyagot
intertlaced-módban. Egy kapcsolódó fórum:
[L]http://prohardver.hu/rios2_uzenetek.php?from=10723[/L]

(#10) DcsabaS válasza marcee (#8) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#8) marcee!

Amikor közvetlenül DivX-be digitalizálunk, akkor a probléma nem az szokott lenni, hogy sosem sikerül elkapni szép (álló)képeket, hanem hogy gond lesz a gyorsan mozgó jeleneteknél (keverednek a field-ek, lehetetlenné válik a deinterlace-elés, ráadásul a sávszélesség is kevés lesz, ezért kockásodás léphet fel), és a hang elcsúszhat a képhez képest, főleg hosszabb idejű digitalizálásnál.

*******
Kedves (#9) And!

A közvetlen DivX-be digitalizálás szerintem jó módszer 352x288-as felbontásban, és megfelelő beállítás mellett, valamint > 2 GHz-es prociknál tűrhető eredményt ad nagyobb felbontásoknál is.

Amúgy, ha minimum 2.4 GHz-es procink van, akkor már JPG2000-be (Wavelet2000) is digitalizálhatunk! Ez majdnem olyan hatékony, mint az MPEG-2, és félelmenetesen jó minőségű, miközben minden frame független marad, vagyis az editálhatóság remek. (Remekül felhasználható mondjuk digitális fényképek AVI file-ban való tárolásához is.)

(#11) marcee válasza DcsabaS (#10) üzenetére


marcee
addikt

Nem nagyon értek egyelőre a cepture-öléshez (digi video vágás/konvertálásból azért már van tapasztalat), de én is ismertem az alapszabájt, hogy nem divx-be digizünk, csak éppen az mpeg2 nem ment, kipróbáltam a divx-et, az meg ment és szépek is lettek, csak nem szerkeszthetők (az eredeti kérdés erre vonatkozott :D).
Egyéb ként a beállítható legmagasabb sávszélességgel vettem fel és utólag akartam n-pass tömörítést (n>1).

Ezek a codec-ek ingyenesek?
a 15-25gigát nagyon sokallom, nincs még egy elfogadható középút, bár a minőséghez ragaszkodom, olyan 3-6 giga/óra lenne elfogadható. Csak full pal felbontás jöhet szóba.

\m/

(#12) DcsabaS válasza marcee (#11) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Kedves (#11) marcee!

''...csak éppen az mpeg2 nem ment, kipróbáltam a divx-et, az meg ment és szépek is lettek, csak nem szerkeszthetők...''
Ha VirtualDub-bal digitalizálsz, akkor nem lesz ilyen probléma. (Amúgy ha a frame pontos szerkeszthetőség kell, akkor a key frame távolságot a DivX codec-ben értelemszerűen 1-re kell állítani. De ekkor sajnos csökken a DivX codec hatékonysága.)

''Egyéb ként a beállítható legmagasabb sávszélességgel vettem fel és utólag akartam n-pass tömörítést (n>1).''
Felesleges maximális sávszélességet adni, azt ugyanis csak a HDTV felbontások miatt támogatja a DivX. Ráadásul nem is használja ki mindaddig, amíg nem csökkented a maximum quantizer-t. Sajnos az 5.03, 5.04 és 5.05 verziókban ez csak a registry b*gatásán keresztül lehetséges, ezért én az 5.02-es verziót javaslom.

Az n-pass tömörítés a várakozásokkal szemben egy hülyeség. Elvileg elősegítené a sávszélesség okosabb elosztását, de gyakorlatilag pont arra vezet, hogy olyan helyekről veszi el a sávszélességet, ahonnan nem szabadna, mert az csúnya artifact-ekre vezet. Így az egyetlen előnye az, hogy pontosabban lehet beállítani a végső file méretet. (De nélküle is megoldható 1-3 MByte pontossággal, így nincs nagy jelentősége.)

Az 5.03-as verziótól kezdve a tömörítés gyorsasága is javult (10-20 százalékkal), így sajnálom, hogy az 5.02-es verziót kell használnunk (minőségi munkához).

Amikor a végleges tömörítést végezzük, akkor 720x576-os felbontásban minimum 2000 kbit/s-os sávszélességre, 512x384-as felbontásban pedig minimum 1000 kbit/s-ra kell törekednünk. Hosszabb játékidő esetén ezek csökkenthetők akár a felükre is, de artifact-ek fognak megjelenni. Nagyobb sávszélességet adva picit még javul a képminőség, de tényleg nem sokat.
A digitalizálásnál ez annyiban módosul, hogy mert nem tudunk 2-menetes kódolást használni (ez kb. 30 százalékos veszteség), és mert csökkentenünk kell a key frame távolságot (250-300-ról 5-10-re, kb. 50 százalékos veszteség), és mert esetleg a B-frame-es kódolás sem megy (kb. 30 százalékos veszteség), kénytelenek vagyunk növelni a sávszélességet, úgy a 3-4-szeresére, vagyis 720x576-ban mondjuk 8000 kbit/s-ra, ha pedig mondjuk 512x576-ban digitalizálunk, durván 5000 kbit/s-ra. (352x288-ban pedig kb. 2000 kbit/s-ra.)

Ha a maximum quantizert megfelelően beállítottuk (digitalizálásnál maximum 4-re), akkor nem kell vacakolnunk az elvárt sávszélesség pontos beállításával, ugyanis a maximum quantizer-nek magasabb a prioritása, így ha szükségesnek látja, mindenképp megnöveli a sávszélességet.


''Ezek a codec-ek ingyenesek?''
A DivX codec egyszerűbb verziója ingyenes, és már az is lejátszik mindent. Kódoláshoz viszont az okos (''Gain'') verzió sokkal hatékonyabb. Ennek is van 2 külön verziója, az egyikért fizetni kell, a másikért viszont nem, de cserében el kell tűrnünk, hogy ha rajta vagyunk az interneten, akkor kéretlen reklámok bukkanhatnak fel az IExplorerben, vagy a Netscape-ben.

''a 15-25gigát nagyon sokallom, nincs még egy elfogadható középút, bár a minőséghez ragaszkodom, olyan 3-6 giga/óra lenne elfogadható. Csak full pal felbontás jöhet szóba.''
M-JPEG-ben sajnos ennyi kell a jó minőséghez. De ahogy írtam, létezik ennél hatékonyabb codec is, a JPG2000/Wavelet2000 személyében. Ez a közönséges JPEG-nél is vagy 4-szer hatékonyabb (amelyik szintén vagy 2-szer hatékonyabb az M-JPEG-nél), így eredőben egy teljes film elfér 3-4 GByte-ban, kiváló minőségben!

A baj csak az, hogy ehhez nagyon erős proci kell. 512x576-os felbontásban 2200 MHz körül van az abszolút minimum (időnkénti frame drop-okkal), 768x576-ban pedig 3200 MHz körül. (És ugye a lejátszáshoz is kell majd ugyanez az erőmű.)

Ezért egyelőre jobb M-JPEG-et és nagy 7200-as HDD-ket használni.

(#13) marcee válasza DcsabaS (#12) üzenetére


marcee
addikt

Köszönöm a segítséget, még nem voltam azóta a cimbinél, de kipróbáljuk amit írtál.

Eddig nem tudtunk virtualdub-bal felévenni, de talán majd azzal WDM-VFW átalakítóval sikerül.

Az eredeti kérdére nincs ötleted?

Azt írtam már, hogy divx-ben azért otthon vagyok, így az ingyenességi kérdés az említett mjpeg codec-ekre vonatkoztt. Azóta leszedtem a PICVideo codece-ket és konvertálgattam velük meglévő nagyobb felbontású videóimat, hát elszomorodtam, a jó minőséghez bitang nagyok lettek. Meg persze befigyelt e PICVideo internet címe a képre, ergo arrra is sikerült rájönni, hogy nem ingyenes :O

\m/

(#14) DcsabaS válasza marcee (#13) üzenetére


DcsabaS
senior tag

''Azóta leszedtem a PICVideo codece-ket és konvertálgattam velük meglévő nagyobb felbontású videóimat, hát elszomorodtam, a jó minőséghez bitang nagyok lettek.''
Az M-JPEG formátum arra való, hogy abba digitalizáljunk (18-19-20-as minőségi paraméterrel). Máshonna ide konvertálni csak átmeneti célra érdemes, mert a méretek tényleg nagyok.

''Meg persze befigyelt e PICVideo internet címe a képre, ergo arrra is sikerült rájönni, hogy nem ingyenes''
Valóban, de az internet korában a vízjel nem lehet probléma...

Útvonal

Fórumok  »  Multimédia, életmód, 3D nyomtatás  »  Capture probléma (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.