Hirdetés

2024. június 18., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) blokad


blokad
senior tag

Korrekt írás :R :R :C :C

[OFF]Nyikorok a noti billentyűzete :( [/OFF]

(#2) Flatron710


Flatron710
tag

Nagyon jó írás! Sokat "okosodtam" tőle!!! :C

Minden popzene a szexről szól. A rock arról, hogy akarod, a jazz arról, hogy csinálod, és a country vagy a western pedig arról, hogy bűnösnek érzed magad utána. -Robert Waldo Brunelle Jr. --- WoT/WoWs/War Thunder acc : Zolika_tm

(#3) Led28


Led28
csendes tag

nagyon jó lett! grat! :C :C

(#4) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Kicsit monotonnak találtam ezt a sok szöveget (majdnem kifutottam a 30k-s karakterlimitet), ezért betettem egy kis képet is középtájra. ;]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5) twollah


twollah
nagyúr

Tetszenek az ilyen kifejtos irasok.

(#6) 990


990
tag

Nagyon hasznos írás, grat! :C Még a BFG GTX260 teszt topikjában ígérted ezt az írást a flame war közepén ;]
Mod: ez a kép... :DDD

[ Szerkesztve ]

(#7) janos666 válasza 990 (#6) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ja, ahelyett hogy ott belemerültem volna a flameba inkább megírtam ezt. :))
Én is szeretem ezt a képet. Illik is ahhoz a GTX-280hoz. :DD

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#8) pisti


pisti
őstag

Jó kis írás.

A Core2-es részhez azért annyit hozzá lehetne csapni, vagy akármelyik tuningolós részhez, hogy nem csak a feszemeléses tuning létezik.
Sok Core2-s proci (meg más procik/GPU-k is persze) alapfeszen is igen szépen húzhatók, úgy meg aztán jó hűtés mellett nagyon minimális kockázat van csak, de még a +10% feszemeléssel elért tuning is biztonságosnak mondható, az esetek többségében.
Szóval szerintem pont hogy értelmetlen maximumra tuningolni, hiszen úgy valóban igen gyorsan tud rövidülni az élettartam, plusz folyamatos ellenőrzés javallott, míg egy ésszerűbb keretek között tartott tuninggal hosszú távon is stabil tud maradni a rendszer.

(#9) Lenry


Lenry
félisten

odab*sz... igencsak hiánypótló és nagyszerű írás... engem lenyűgöztél :R

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#10) Lenry válasza Lenry (#9) üzenetére


Lenry
félisten

no... a gépem 100% overclock-al Burntest stabil :)
igaz, így megy már 3 hónapja, de azért sosem árt meggyőződni mégegyszer :)

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#11) total90


total90
veterán

Minden elismerésem :R

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#12) Krvngyrmhlmz


Krvngyrmhlmz
csendes tag

Szép hosszú írás.

A tunninghoz lövésem sincs úgyhogy ahhoz a részéhez nem tudok hozzászólni, viszont én úgy tudom, a tranzisztor nem mozgó alkatrész. El tudnád magyarázni hogy az alábbiakat hogy értetted.

"a tranzisztorok is mozgó alkatrészek (még ha ez a mozgás nem is látható mértékű)"

"Ez onnan jön hogy a tranzisztorok átkapcsolása tulajdonképp apró kis elmozdulás, amiből rengeteg megtörténik minden másodpercben, a ciklikus oda-vissza mozgás, mint minden elmozdulás, itt is súrlódással jár, ami hőt eredményez."

Az érdekelne, hogy mi mozdul el.

(#13) Geffry


Geffry
aktív tag

Gratulálok és minden tiszteletem az írásért! :R Nagyon nagy köszönet!

Minthogy nagy kúlingb*zi vagyok és az óverklokkerkedés sem kenyerem (maximum szükség visz rá) külön értékelem a dolgot :DDD

[ Szerkesztve ]

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#14) shtml


shtml
őstag

Szép írás, gratulálok, jól összeszedted. Kicsit nehezen olvasható, talán nem ártana jobban tagolni.

Pár észrevétel:

"Valamint azt sem árt szem előtt tartani, hogy ha 5 Celsius fokkal melegebb levegőt fújsz át a CPU hűtőbordáján, attól soha nem lesz 5 fokkal melegebb a CPU magja, mert sokszor már nem is a lamellák lehűlése a limitáló tényező, hanem a hőcsövek kapacitása, a hűtő CPU-tokozással érintkező felületének és a köztük lévő pasztázásnak a minősége, stb…"

Ezt egyértelműen nem lehet állítani, mert a hőcső hőellenállása függ az üzemi hőmérséklettől, ám részletes adatlap híján (ezt a gyártó úgysem adja meg) a fene tudja, hogyan. Ha a hőcső hőellenállását konstansnak vesszük, akkor viszont 5 fokkal melegebb hűtőlevegő hatására pontosan 5 fokkal fog emelkedni a CPU maghőmérséklete. Ennek oka az, hogy a hővezetésben részt vevő minden egyéb elem hőellenállása konstans és független a hőmérséklettől, legalábbis a PC-kben szokásos hőmérséklet-tartományban.

"Ez onnan jön hogy a tranzisztorok átkapcsolása tulajdonképp apró kis elmozdulás, amiből rengeteg megtörténik minden másodpercben, a ciklikus oda-vissza mozgás, mint minden elmozdulás, itt is súrlódással jár, ami hőt eredményez. Emellett persze ’majdnem 0 Kelvin’ feletti hőmérsékleten szinte minden létező anyag ellenállást gyakorol a rajta áthaladó elektromos áramra, ami megint csak hőt eredményez (ha igen alacsony a hőmérséklet, az anyagon belüli rezgés szinte teljesen megszűnik, így az áramló elektronok nem ütköznek akadályba). Ez a kettő adja a fogyasztást".

Amit te említesz két dolgot, az egy és ugyanaz, mert az elektromos ellenállást jelölöd meg a fogyasztás okaként. A valóságban három alapvető tényező határozza meg a processzor fogyasztását, legalábbis most ennyi jut eszembe:

1) A CMOS kapcsolóelemek ellenállása elvileg végtelen (gyakorlatilag persze nem), fogyasztásukat az okozza, hogy az átkapcsolásukhoz a bennük lévő apró kapacitásokat az órajel ütemében feltöltjük és kisütjük. Ami elektromos töltést feltöltéskör beléjük pumpálunk, azt persze kisütéskor nem tudjuk visszapumpálni az áramforrásba, ezért ez veszteséget, azaz fogyasztás jelent. Ennek mértéke a kapcsolóelemek kapacitásától és az órajeltől függ, adott processzornál természetesen csak az órajeltől, mégpedig lineárisan.

2) Amit te is említettél, vagyis az ellenállás. A fogyasztás ezen összetevője a feszültséggel négyzetes arányban nő.
Van, ahol a nulla ellenállás lenne ideális, ám ott többnyire nem annyi és azért van veszteség - de van olyan is, ahol a minél nagyobb ellenállás lenne ideális, de épp nem annyi. Mivel pedig a félvezetők ellenállása a hőmérséklettel csökken, a fogyasztásuk nő. Kimérhető jelenség, hogy egy processzor azonos terhelés mellett annál többet fogyaszt, minél magasabb a maghőmérséklet, bár az összefüggés nem lineáris (Kelvinben sem).

3) A szivárgási áram, amely csökkenő csíkszélességgel nő, ezt a CMOS eszközökben magas dielektromos állandójú (high k) szigetelőanyag használatával próbálják csökkenteni.

"Ha ugyanazon a VGA-n hűtőt cserélsz és 100 helyett 50 fok lesz a GPU hőmérséklet, mindaddig nem csináltál semmit, amíg mindkét hűtő ugyanazt a hőmennyiséget (pl. 170W-ot) adja át a bent lévő levegőnek."

Ez nem egészen igaz, mert azonos terhelés mellett 100 fokon észrevehetően többet fogyaszt a GPU magja, mint 50 fokon.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#15) Solten


Solten
addikt

János, ez qrvajó lett... :R

:DDD

Saor Alba

(#16) sz0k3e_ válasza shtml (#14) üzenetére


sz0k3e_
aktív tag

köszönöm, ugyanezt akartam írni a cikkhez, de azt hiszem Veled már beszélgettünk erről :R

#12 a tranzisztoron viszont engem is érdekelne hogy mi mozog :DD kíváncsi vagyok a magyarázatra

Ellenben, hogy ne csak flame-eljek, van sok nagyon okos dolog is itt, több helyen igen intenzíven bólogattam, összességében tetszett az írás ;)

"What next in the parade of constant obstacles?"

(#17) Aryan


Aryan
senior tag

Grat, fasza írás :R .

(#18) shtml válasza sz0k3e_ (#16) üzenetére


shtml
őstag

Bizony sok okos dolgot leírt a szerző, ezért is remélem, hogy nem haragszik meg azért, mert pár helyen kiigazítottam.

Lehet, hogy pár nap múlva újra felteszem azt az írást, amelyet eredetileg még június közepén tettem fel a maghőmérséklet és a fogyasztás összefüggéséről, de nem egészen egy nappal később leszedtem, mert igencsak zavart pár buta hozzászólás. Attól tartok, az ilyesmit sajnos nem ússza meg az ember, hozzá kell szokni.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#19) Male válasza shtml (#14) üzenetére


Male
nagyúr

Nomeg a házban nem egyenletes a hő-eloszlás, így igenis számít, hogy az egész VGA izzik ( és a közvetlenül mellé helyezett természetesen pont 85 fokos kondi is izzad rendesen ), vagy egy jobb hűtővel az egész kártya hűvösebb.

(#20) Sotho


Sotho
őstag

Ezt: "Az sem törvényszerű, hogy minél nagyobb a maghőmérséklet, attól melegebb a lamellákról lefújt levegő. Ha relatíve kicsi a magméret, de nagy a hűtőfelület, akkor alig lesz langyos a lefújt levegő a 100 fokos GPU bordáiról, ellenben ha kimondottan nagy a mag, de kicsi a bordázat, akkor a 70 fokos GPU-ról már igen-igen forró érzetű levegőt visz le a gyorsabban pörgő ventilátor is…"

hozd össze ezzel : "Kezdjünk el hőmennyiségekben gondolkozni!"

és akkor már valami értelme is lesz.

Folyékony nitrogénnel tudtommal -192 fokig szoktak hűteni :U
Hőkapacitás nem = sűrűség.
A gyári hűtőknél tapasztalatom szerint csak jobb létezik, szvsz érdemes lehet lecserélni.
Minél nagyobb mértékű a tuning annál alacsonyabb hőmérsékleten kell tartani a procit. Tehát hiába megy alapon 80C fokon stabilan a cpu ha rángatom egy kicsit lehet, hogy 60 C alatt kell tartanom, hogy stabil legyen. Ergo van létjogosultsága a víznek , profi hűtőknek, főleg ha olyan szintre tuningoljuk az amúgy sem olcsó procinkat ami nincs is. pl. 3.6 ghz quad.
Egy normális alkatrészekből összerakott vízhűtéssel sincs több gond mint a léghűtéssel.
"Egy szivattyúféle " - a kompresszor, "ahol kitágul," - elforr
"szoftveresen megpiszkálni egy kicsit"- hogyan máshogy?
27/7az 24/7 akart lenni.

Szép nagy írás alaposan összeszedted, de némileg hiányos, felületes, bele kapsz egy egy dologba és továbbugrasz. Hőtannak nem nevezném. Szorgalmad mindenképpen dícséretes ezért : :R ;)

[ Szerkesztve ]

(#21) tlac


tlac
nagyúr

Egészen jó az írás, élvezet volt olvasni.

Viszont a végén nem tetszik a program ajánlás és módszer leírás a tuning ellenőrzésére.
Szerintem pont, hogy minél több különféle tesztprogramot érdemes futtatni, több különböző helyzetben kell tesztelni a gépet. Egy program nem elég.

Ez az IntelBurnTest, az az algoritmus, amivel az Intel is teszteli a CPU-kat.

ez a program csak egy "varázsló", amit vki az az intel linpack beállításához, futtatásához tákolt össze

van hivatalos forrás arra, hogy a linpack-et használja az intel a procijai teszteléséhez?

A Core2-es Intel procikat nem tuningra tervezték! Sőt, az Intel hivatalosan nem örül, mikor az olcsó CPU-it is magasra húzgálják. A méregdrága extrémeket szerinte is szabad, ott nyíltan megfizetted, hogy tuningolhass amit jólesik, és örül mindenki, ha az Intel extrem proci a tuningbajnok és nem az AMD black edition…

az extreme-ek is ugyanazok a chipek szorzózár nélkül, mint a simák, esetleg jobban válogatva

De az is igaz, hogy annyira nem is vészes játék ez, mint aminek tűnik, hisz nem tönkremegy a proci, csak egyre kevesebb tuning marad benne, de belátható időn belül még nem érsz alapórajelig se a visszagyengülésekkel.

pl. az intel megad egy intervallumot a feszültségre, szerintem ha beállítjuk a max értéket biosból és drop miatt ennél kicsivel kevesebb lesz, amit kap a proci, szerintem évek múlva sem fog degradálódni
pl. e6400
VID Voltage Range: 0.85V – 1.5V

(#22) Bordoi


Bordoi
őstag

Hasznos, jó írás, bár kétszer futottam neki. Köszönöm. :R

Ha elengeded a postát akkor vennék két akkut is.---Ha megbeszéled a postával, hogy ingyen elviszi neked, és erről írásos igazolást is hozol, akkor részemről oké a dolog!--by dobozosfiu

(#23) DigitXT válasza shtml (#14) üzenetére


DigitXT
félisten

Kimérhető jelenség, hogy egy processzor azonos terhelés mellett annál többet fogyaszt, minél magasabb a maghőmérséklet
És még csodálkoztam anno, hogy a konfigom fogyasztása nem teljesen konstans (idle-ben nézve): valóban volt egy ilyen néhány wattos hőmérsékletfüggés.:R

(#24) ktg3


ktg3
őstag

jó az írás:R

csak azzal nem értek egyet h az az alkatrész ami felvesz egy adott teljesítményt azt nem disszipálja le mind..

magyarán ha a procid 140W- ot eszik például az nem fog mind disszipálódni
meg a hangfal sem fog melegíteni annyira amennyi teljesítményt felvesz
és így tovább...

(#25) sirzollee


sirzollee
tag

Nagy UPP a remek cikkért!!! :C

(#26) dokar


dokar
addikt

egész jó az írás, van pár dolog amibe bele lehetne kötni, de az csak szőrszálhasogatás lenne

extra - SEXRay

(#27) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

(#21) - Nincs hivatalos Intel állásfoglalás, de mióta kipróbáltam én hiszek neki. És tudom hogy amit linkeltem az csak egy parancssor jellegű kezelőfelület, de direkt algoritmus szót használtam, nem programot, arra a számítássorozatra akart utalni amit a linpack végeztet a CPU-val. És ez az én próbálkozásaim alapján is sokkal ütősebb tesztprogram mint a Prime96. A félóra ORTHOS blen meg smallFFT stabil beállításaimat 1 perc alatt megunta és lekapcsolt a gép...

(#24) - Akkor hova lesz az áram a GPU-ból? Mert a monitort már másik chipre kötöd a VGA-n, de a DVI-n akkor is minimális töltés megy át a monitorra. A hangszóró meg persze melegszik is meg kiabál is egyszerre, de elvész némi elektromosság a tekercseknél is ami nem hő. Dehogy a GPU-ból és CPU-ból hova tudna menni az áram? (jó, talán 0,1W az alaplap kábelezésében félúton 2 chip közt válik hővé)

(#20) - Ezt valahogy úgy értettem hogy ha feleakkora a bordázat akkor mondjuk saccra feleannyi levegőmennyiség megy át rajta, így melegebb lesz a kevesebb levegő ugyanattól a GPU-tól. De aztán mégis kétféle GPU-t írtam, majd átírom...

(#14) - Ha nagyon akarod elhiszem a hőcsöves dolgot, de én még sosem tapasztaltam ilyet. Ahhoz már 100%-hoz közeli hatékonysággal kéne dolgoznia a hűtőnek, nem (vagyis hogy 30 fokos levegőt átfújva 60 fokos lesz a CPU, 35 fokost átfújva 40 fokos? mint a mesében?)
Ja, az a mikorelektronikás rész az talán kár volt, a cikk elején jeleztem hogy ahhoz nem értek eleget. A szivárgási áramot és a vezető anyagok haszontalan ellenállást én most egy kalap alá véltem venni ha úgyis csak azt nézzük hogy hő lesz. A tranzisztorok átkapcsolását majd lehet megnézem valahol jobban, lehet rosszul emlékszem hogy működnek manapság.

Azt tudom hogy ha nő a chipek hőmérsklete nő a fogyasztásuk, csak már nem akartam túlkavarni vele a olgot. De nem is annyira egetrengetőő mértékű a dolog, hogy ha 5 fokkal melegszik már 10W-al többet enne. De érdekel mennyivel.

(#12) - Töltések tuti mozognak. Csak úgy értettem hogy ha kapcsolók vannak akkor át kell hogy kapcsoljanak... shtml magyarázata pontosabb a CMOS-ról írt bekezdésnél.

Amúgy kösz a visszajelzéseket, sosem árt ha okosodik az ember. :R

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#28) defiant9


defiant9
tag

Én csak eddig jutottam:
Mint minden energia, a hő is át tud alakulni,... átalakulás után fény formájában is átadódhat
Ebből látszik hogy az univerzum igazi természete még nem érintette meg a cikk íróját :) , ui. ez minden energiaforma legvégső(legalacsonyabb szintű) állapota, ha sikerülne visszalakítanunk egy rendezetebb formába akkor elekrülhetnénk az univerzum hőhalálát, kimerithetelen energiaforrásunk lenne, örökmozgóval és minden egyéb nyalánksággal :)
Sajna viszont minden egyes watt hővé alakításával csak a káoszt növeljük visszafordíthatatlan módon.

(#29) Rive


Rive
veterán

Hümm.

Háááát... Ez tipikusan az a fajta írás, amiből ha kevesebb lett volna, többet használna. Felhasználói szinten egész használhatóan leírsz néhány hőtani alapot, de túl sok helyen kapsz bele olyanba, amit aztán nem tudsz rendesen kifejteni. Ettől persze az egész némileg darabos lesz és széthullik az a vezérfonal, ami mentén végig akartál menni.

Másik probléma, hogy egy íráson belül több irányból is meg akarod közelíteni ugyanazt a jelenségkört. Efféle esetekben jobb, ha az ember külön írásokban tárgyalja az eltérő megközelítéseket, és csak a címen keresztül fogja össze a dolgokat - van effélére példa sok.

További gond, hogy a hővezetés és a hőmérséklet dolgai teljesen kimaradtak. Pedig ha a számítógépek hőtana kerül terítékre, akkor ez nem elhanyagolható témakör. Szépnek tűnhet csak a teljesítményen keresztül megfogni a dolgokat, de semmiképpen sem elegendő.

Hajrá, ha komolyan veszed, lesz ebből valami :K De több türelmet és odafigyelést, plíz.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#30) pisti válasza ktg3 (#24) üzenetére


pisti
őstag

meg a hangfal sem fog melegíteni annyira amennyi teljesítményt felvesz
és így tovább...

Vajon miért nem? Rejtély... :D

(#31) pisti válasza defiant9 (#28) üzenetére


pisti
őstag

Teljesen korrekten írta szerintem pedig ezt a kijelentést, csak ugye az átalakítások sokszor veszteségesek, de a hőenergia átalakításával működnek mondjuk a hőerőművek is.

[ Szerkesztve ]

(#32) defiant9 válasza pisti (#31) üzenetére


defiant9
tag

A hőerőműben sem alakul vissza a hő más energiaformává, csupán munkát végez a melegebb helyről a hidegebb felé áramlás közben. A környezetük felé a hőerőművek is fűtenek, olyan rendszer nincs ami teljes egészét vizsgálva hűteni tudna (lokálisan lehet hidegebb pontot létrehozni, de ennek az az ára hogy valahol máshol még több hő keletkezik)

(#33) palbi


palbi
csendes tag

Tetszett az írás. Én már egy ideje nem tuningolok, évek alatt azt figyeltem meg, hogy az "értékelhető" sebességnövekedéshez:
1. szinte procitól függetlenül minimum 280-340MHz oc kell;
2. vga esetén lehet nagyobb a szórás, de még egyetlen karimat sem sikerült annyira húzni, hogy nagyon javult volna a helyzet (tán csak nem volt szerencsém:(
Amúgy egyszer rászántam a pénzt jó házra és minőségi (vagyis drága) ventikre, sem a zajjal, sem a hővel nincs problémám.

(#34) pisti válasza defiant9 (#32) üzenetére


pisti
őstag

Áhám, tehát ahogy a hő munkát végez és mechanikai energiát, abból pedig elektromos energiát állít elő, akkor azt nem a saját energiájából táplálja, hanem valahonnan elszippantja az univerzum egy eldugott szegletéből.

Bocs a szarkasztikus hangnemért de így tudtam a legjobban szavakba önteni a mondanivalóm lényegét.
Kíváncsian várom a válaszod mert nekem egyáltalán nem kerek az amit te akarsz mondani.

[ Szerkesztve ]

(#35) rtom válasza palbi (#33) üzenetére


rtom
senior tag

Korrekt írás, bár nekem egy kicsit "túl sok" volt (terjedelme miatt). :R

Ha már hűtés "fejlesztés": a hőtechnikában sokszor alkalmazott megoldás a hűtőteljesítmény növelésére a turbulencia növelése. A ventik turbulens áramlást generálnak, de a hűtőkön lévő, egymással párhuzamos lamellák kiegyenesítik, laminárissá teszik az áramlást.

Van valakinek esetleg tapasztalata olyan lamellákkal, amelyek nem síkok, hanem pl. különböző alakban hajlítottak?

(#36) Rive válasza rtom (#35) üzenetére


Rive
veterán

Ez a turbulens/lamináris dolog levegő ill. az adott méretek/áramlási sebességek esetében irreleváns.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#37) Rive válasza pisti (#34) üzenetére


Rive
veterán

Igen. Konkrétan pl. egy szénerőmű a szénbányából lopja az energiát.

Ahhoz, hogy a hő munkát végezzen, kell egy magasabb és egy alacsonyabb hőmérsékletű pont: és csak a kettő közötti hőtranszfer egy részét tudod hasznos munkává alakítani. És a teljes rendszerre vett szumma mérleged mindig veszteséges: a kifacsarható hasznos munka menyisége a teljes rendszerre vetítve mindig csökken.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#38) lapa válasza ktg3 (#24) üzenetére


lapa
veterán

én úgy gondolom a hangfal pont annyira melegít, amennyi energiát felvesz. elég baj lenne benne maradna. esetleg a levegő rezegtetése alakul hővé ugyebár. meg a szőnyeg is melegszik. meg a szomszédok is átjönnek.

egyébként tényleg jobb lett volna erre az írásra aludni még párat, sokkal strukturáltabbra lehetett volna írni. meg tömörebbre is. mindazonáltal tényleg eloszlat pár alapvető félreértést.

(#39) ollie


ollie
MODERÁTOR

Nagyon hasznos cikk, de azért egy újrafogalmazást megérdemelne.

***

(#40) pisti válasza Rive (#37) üzenetére


pisti
őstag

Igen ez így teljesen rendben van.

No de akkor csak a hőenergia egy része az ami mechanikai majd elektromos energiává alakul.

(#41) #65755648


#65755648
törölt tag

Ahogy már többen is leírták: túl hosszú, túl szétszórt és nem elég tömör. :(
De a törekvés igazán dicséretes, sokan nincsenek tisztában, hogy mi a különbség egy kis pont hőmérséklete (pl GPU 100°C) és a hőtermelés közt. Remélem sokuknak segít majd ez a cikk, bár amint már írtam van pár tényező ami ezt megakadályozhatja :(

De azért grat és kösz! :R

(#42) #65755648 válasza defiant9 (#28) üzenetére


#65755648
törölt tag

Szerintem emiatt kár izgulnod :DD

Az emberiség és minden általa végzett munka és bármilyen enrgiatranszformáció olyan jelentéktelen az univerzum egészéhez (vagy akárcsak a mi Napunkhoz) viszonyítva, mint egy molekulányi homok a sivatagban, túlzás nélkül! Szal nem tudunk valami sokat rontani vagy javítani azon, amit a világegyetem "tesz".

(#43) msgt.fubar


msgt.fubar
senior tag

Fizikusi szemmel nézve vannak dolgok azért benne amibe bele lehetne kötni, de nem teszem, mert korrektül átfogtad a témát. Néhol azért nagyvonalúan átlépsz bizonyos problémákat, de összességében egy nagyon korrekt írás – kérdés, hogy egy, a fizikaórán oda nem figyelő, mára már felcseperedett ember mit ért meg belőle, sőt elolvassa-e majd tán végig. De ez az ő baja, mert végre itt egy leírás a "tuning sötét oldaláról", amivel mindenkinek 100%-osan kellene tisztában lennie, mielőtt csak egy MHz-et is emel bárhol.

gottagofast

(#44) Skyhigh


Skyhigh
senior tag

Köszönjük, tényleg jó írás!

Én is csatlakozok ahhoz, hogy a tuninghoz nem kell feltétlenül feszt emelni, de attól a hőmérséklet még emelkedhet.
Talán lauikus szemmel tényleg tömény, és nekem is volt olyan rész aminél golyózott a szemem :) és újra kellett olvasni.

A világon 3 féle ember létezik, aki tud számolni és aki nem...

(#45) juliabrilke


juliabrilke
addikt

Köszi az írást! Sok hasznos infó volt benne. :R

(#46) defiant9 válasza pisti (#34) üzenetére


defiant9
tag

Áhám, tehát ahogy a hő munkát végez és mechanikai energiát, abból pedig elektromos energiát állít elő, akkor azt nem a saját energiájából táplálja, hanem valahonnan elszippantja az univerzum egy eldugott szegletéből.

Nem zavaró a hangnem. A lényeg: hő segítségével csak úgy lehet bármiféle energiát termelni ha van egy hidegebb pont. Tehát bármiféle energiatermelés végén több hő lesz a rendszerben mint az elején. Az egész univerzum a rendezett formából(anyag, különféle energiaformák) a rendezetlen hősugárzás felé halad, s a folyamat nem megfordítható, ha lokálisan látszólag rendet is raksz(pl. hűtesz valamit) annak az az ára hogy globálisan nagyobb káoszt hozol létre(több hőt termelsz).

(#47) hcl válasza janos666 (#4) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jó lett éselég rendesen kivesézted a témát :)

Pár dolog volt amivel nem értek egyet, de hát ez ízlés dolga (ki meddig tuningol és mit, elsősorban mit szeret emelni, stb). Mindenesetre elvi hiba az tuti nincs benne :) Grat! :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#48) hcl válasza tlac (#21) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hehe, pont ezt akarta írni, hogy a feszültségnek is van egy bizonyos tűrése, és azon belül is lehet hogy egy kisebb emeléssel lehet stabilizálni a tuningot.

Amúgy meg azzal nem értek egyet hogy nem tuningra valók az Intel procik - nem a francot nem.
Ugyanarról a gyártósorról jönnek le, és a technológia már nagyon régóta az hogy legyártunk 4367436473 procit, megnézzük milyen órajalen megy stabilan és eladjuk 1 osztállyal kisebbnek. Ezért lehet nagyon jól húzni az Inntel procikat, mert igazából hatalmas tűréssel dolgoznak a jobb kihozatal érdekében.

Az, hogy miért nem szereti az Intel a tuningolókat, már elhangzott : nem fizetnek neki a plusz teljesítményért. De hát szegény Intel ettől még nem fog csődbe menni :D

Az Inteles tesztcucc működése valószínűleg azért gyors mert a gyártósoron nem mindegy hogy 1 percig tesztelik a procit vagy 2 napig..

Mutogatni való hater díszpinty

(#49) shtml válasza janos666 (#27) üzenetére


shtml
őstag

"Ha nagyon akarod elhiszem a hőcsöves dolgot, de én még sosem tapasztaltam ilyet."

Nem akarok én semmit elhitetni senkivel.:) Az könnyen belátható, hogy a hőcső hőellenállása növekvő hőmérsékleten (azonos hőmérséklet-különbséget feltételezve) nő, hiszen van egy olyan hőmérséklet, amelyen már nem tud lecsapódni a gőz és ekkor hőt sem nagyon szállít. Lefelé is van egy hasonló pont, amikor még nem tud megindulni a gőképződés.

"Ahhoz már 100%-hoz közeli hatékonysággal kéne dolgoznia a hűtőnek, nem (vagyis hogy 30 fokos levegőt átfújva 60 fokos lesz a CPU, 35 fokost átfújva 40 fokos? mint a mesében?)"

Nem értem, hogy jön ide a 100%-os hűtőhatásfok, bármit jelentsen is ez.
Te írtad, hogy "Kezdjünk el hőmennyiségekben gondolkozni!" - és ez jó megközelítése a dolognak. Ebből viszon logikusan következik, hogy ha az elszállított hőmennyiség azonos, akkor azonos hőellenállás esetén a hőmérséklet-különbség is azonos lesz, függetlenül a tényleges értékektől.

Képzeld ezt el úgy, hogy beteszel egy ellenállást 0V és 5V közé, akkor átfolyik rajta valamennyi áram. Ha most az ellenállást 100V és 105V közé teszed be, pontosan ugyanannyi áram folyik át rajta.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#50) Noi88


Noi88
tag

Olvasgatva az IntelBurnTest PH!-s fórumát, nem túl meggyőzőek az eredmények. Prime95 többször is előbb dobta el magát, mint az IBT. Persze cáfolatokat szívesen várok. :K

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.