Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Иван


Иван
őstag

Erre mondtam, hogy a dvd-k/lemezek/játékok eladására való taktika is pont fordítva ül a lovon:
"- Nem vesztek jogvédett tartalmakat? Akkor még drágábban adom!". :N

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#2) S-Attila


S-Attila
aktív tag

"bölcsöde" ⇒ bölcsőde

[ Szerkesztve ]

(#3) Dany007 válasza S-Attila (#2) üzenetére


Dany007
veterán

Javítva! Thx.

(#4) Huma


Huma
addikt

Felőlem aztán felb@szhatják a BKV jegy és bérletárakat az égig. Eddig sem vettem és ezután sem fogom.
Így legalább elérik, hogy egyre több ember ébred rá, hogy felesleges megvenni ha ingyen is lehet utazni. A BKV meg elgondolkodik azon, hogy mit csinál rosszul.
Ha lenne minőségi szolgáltatás és nem 320Ft lenne egy jegy hanem 150, akkor nem lenne ennyi bliccelő.

A minimálbért emelnék inkább normális szintre, kb nettó 300e Ft-ra.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#5) Иван válasza Huma (#4) üzenetére


Иван
őstag

Neked amúgy se kell bkv jegy, hisz teleportálni tudsz.

Minimálbér: lol. És szerinted ilyen minimálbér mellett hány kkv engedhetné meg akárki alkalmazását? Főleg hogy erre még rájönnek a terhez, ami durván kétszerezni a munkaadó kifizetendő összegét.

Most aztán okos voltál. :U

[link]

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#6) Huma válasza Иван (#5) üzenetére


Huma
addikt

"Most aztán okos voltál."
Én mindig az vagyok, ha még nem tűnt volna fel. ;)

Kifejthetném bővebben is, de úgyis csak politizálás lenne belőle.

Annyit azért hozzátennék, hogy a magyar ember, ha bejelentve dolgozik akkor kb a fizetése 40%-át adja állambácsinak és a maradék 60%-ból bármit is vesz abból az ÁFA miatt 27% ismét az állambácsié.
Tehát 100Ft bruttó bérből (kerekítve) 55Ft megy az államnak és 45Ft neked. Szerinted ez jól van így?

Addig sanyargatják az embereket míg egyszer csak elszakad a cérna. :(

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#7) Ramirex válasza Huma (#6) üzenetére


Ramirex
csendes tag

Több megy az államnak, mivel tankolni is kell néha :D szóval még kevesebb marad.

(#8) Huma válasza Ramirex (#7) üzenetére


Huma
addikt

Meg a cigi és az alkohol...

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#9) Peat;) válasza Huma (#4) üzenetére


Peat;)
veterán

A minimálbér emelése jelenleg nem megvalósítható illetve ha megcsinálják az nem az emberek érdeke, mert kirugdossák őket. A leírt szám meg egy szép barokkos dolog, mivel több éves tapasztalattal rendelkező nyelvet beszélő diplomások sem keresnek 300 nettót nagyon sok esetben, és itt nem a művelődés szervező végzettekre gondolok.

Igazából az elmúlt években 20%-ot is könnyedén csökkenhetett a kisebb jövedelműek reálbére és ez okozza a problémát alapjaiban. Mellé még a munkáltatók terheit is megnövelték a minimálbérnél, tehát az alacsony jövedelműeknél a gyertya minkét végét meggyújtották. Emellé inflációt generáló irányvonalat jelöltek ki, jövőre megint csökkennek a reálbérek az alacsony jövedelműeknél.

Jelenleg az arányos teherviselés azt jelenti, hogy a kis jövedelmű jövedelemadózik ugyanolyan arányban mint tehetősebb társai, majd a megmaradó pénzt kényszerből egészében elköltve újra adózik belőle. Míg a jobb módú félrerakja, befekteti azt amit nem költ el. Így jön ki hogy az arányos teherviselésben a kicsi ember 70%-ot ad oda az államnak, a nagyobb ember 50%-ot. A matematikai fogalmakat is újraírja az ország. De nagyrészt a kis jövedelműek elégedettek a helyzetükkel az ünnepi csoportosulásokat elnézve, így nem lehet azt mondani hogy a változtatásra lenne igény.

(#10) #65675776 válasza Huma (#8) üzenetére


#65675776
törölt tag

Ezek árát kellene pl az egekbe emelni.

(#11) Huma válasza Peat;) (#9) üzenetére


Huma
addikt

Lehet, hogy komplett idiótának látszom, de nem vagyok az. Tudom, hogy nem megvalósítható a minimálbér jelentős növelése.
Csupán arra akartam utalni, hogy a jelenlegi árak mellett az embereknek minimum nettó 300e-t kellene keresniük, hogy minden flottul menjen.
És bár jelenleg ez egy irreális összegnek tűnik, de a történelem folyamán lett volna rá lehetőségünk, hogy mára ennyi legyen a minimálbér MO-n.

" De nagyrészt a kis jövedelműek elégedettek a helyzetükkel az ünnepi csoportosulásokat elnézve, így nem lehet azt mondani hogy a változtatásra lenne igény."

Ezt nem teljesen értem. Ünnepi csoportosulások?

Amúgy nem tom honnan szerzed az infókat, de kizárt, hogy a kis jövedelműek elégedettek legyenek a helyzetükkel.
Arra meg hogy a változásokra nincs igény inkább nem is reagálok.

(#10) daa-raa:
Már megtörtént. Elég durva jövedéki adó van rájuk kivetve. Nem tom, hogy az állam milyen jogon húzza le a dohányosokat.

[ Szerkesztve ]

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#12) nincsisbéla válasza #65675776 (#10) üzenetére


nincsisbéla
aktív tag

Naa, az alkoholt ne már! :D

Mentalita'

(#13) gabyka válasza nincsisbéla (#12) üzenetére


gabyka
aktív tag

...a sör nem alkohol...legalábis az öreg székely szerint :D

Huma: "Nem tom, hogy az állam milyen jogon húzza le a dohányosokat." Erre volt valami szösszenet, hogy állambácsi által dotált kórházakban gyógyolódnának a bagó miatti tüdőbajosok...a piásokról nem is beszélve...

[ Szerkesztve ]

(#14) Thunderzolee válasza Huma (#11) üzenetére

Ünnepi csoportosulás címén gondolom a Milla nemzeti ünnepek alatti demonstrációira gondolt.

Azt meg, h nincs igény a változásra abból is leszűrhető, h Békemenet címén még mindig vannak szép számmal akik (ész-, ill. hát mindenféle pénzügyi ismeret nélkül) felsorakoznak egy (gazdasági) tévút mellé.
Bár ettől függetlenül igény biztosan van a változásra, hisz 2010-ben is volt.
Csak hát könnyebb a fotelból nézni a TV-t, mint cselekedni.

Ami a BKV jegyárait illeti, csak azon csodálkozok, h ez a Vitézi amikor még a VEKE élén harcolt a BKV ellen, úgy rémlik, sosem támogatta a jegyárak emelését, az általad is leírtak miatt. Nem ezt vártam tőle, meg úgy általában is a BKK élén .. hát nem tudom, most meg szembe megy saját magával. :F

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#15) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Az én álláspontom, hogy a közösségi közlekedést, kivált a fővárosban, és minimum egyes régiókban, vonalakon nem szabadna abszolút profitérdekelt ágazatként kezelni. A közösségi közlekedés nem önmagáért van, hanem hogy más gazdasági mutatókat javítson, amivel közvetetten sokkal több haszon keletkezne, mint amennyi veszteség.

(#16) Peat;) válasza Huma (#11) üzenetére


Peat;)
veterán

A jelenlegi irányvonal támogatottságának megmaradt nagysága (ünnepi felvonuláskor pl. ahova nyilván nem a volvo tulajok járnak ki) miatt gondolom azt hogy elégedettek, de tényleg rosszul fogalmaztam. Nem a helyzetükkel, hanem a mostani folyamatokkal, abban hisznek hogy ez a jó irány és ez vezet majd eredményre. Nagy a különbség, bocs. Persze nagyon sokan elfordultak meg a sokan nem is erre az irányra(esetleg egyre sem) adták le a voksukat, de ha szimplán a többséget nézzük és az időközi választások eredményeit, véleménynyilvánításait akkor én erre jutottam, függetlenül hogy én erről mit gondolok. Esetleg nem jót. :)

A minimálbért sry értettem csak túlzásnak találtam hogy a jó élet a 300 nettó itthon, mert szerintem alatta is lehet jó életet élni. Lehetőségünk sem lett volna ekkora minimálbérre a történelemben, most egy minimálisan kevesebb mint az angliai minimálbérről beszélünk. Hiba azt gondolni hogy egy ilyen kis ország ebben a térségben arra hivatott mint egy nagy múltú szigetország. Helyén kell kezelni a dolgokat és a minimálbér nem a jó gondtalan életet jelenti általában, de tény hogy a mostani (igazi)minimálosoknak nagyon nehéz.

(#17) Crystalheart válasza Peat;) (#16) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Óh, a megvalósult kommunizmus nélkül egészen más lenne a helyzet. (Trianont már csak széljegyzetként említem, de úgy hiszem, hogy anélkül pedig ma még jobb lenne az egész régió helyzete.) Mondjuk én a szakágak szerinti eltérő minimálbéreket preferálnám. Jól rémlik, hogy Ausztriában valami ilyesmi van?

Ha a volt szovjet vonzáskörzetet veszem, akkor pedig Lengyelország és Horvátország jár az élen minimálbérben, ebből a horvátok építhetnek a nyaraló-turizmusra, a tengerpartra, de a lengyelek egész jól csinálják.

[ Szerkesztve ]

(#18) Peat;) válasza Thunderzolee (#14) üzenetére


Peat;)
veterán

Igen erre a két demonstrációra gondoltam és legfőképp a résztvevők számára. A változásra van igény, de én úgy érzem nem a többség szerint. No de itt le is zárhatjuk, valóban nem voltam ott a helyszínen sem meg nem is leszek és biztos sokan vannak így.

(#19) Peat;) válasza Crystalheart (#17) üzenetére


Peat;)
veterán

Ameddig a múlton kesergünk addig biztosan nem a jövőt fogjuk építeni. Az elmúlt évtizedekben legalábbis nem jött be.

Szerintem nem jó szakágak szerint megmondani mennyi legyen a minimálbér, a túl sok szabályozás jogosan riasztja el a befektetőket, mivel egy jövőbeni de még nem ismert kötelezettség vár rájuk az évente változó minimumösszeg fényében. De ez csak egyéni vélemény.

[ Szerkesztve ]

(#20) Crystalheart válasza Peat;) (#19) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Ez nem a múlton való kesergés. Roppantul kellemetlen, hogy ha felmerülnek a korábbi események és a következményeik taglalása, rögtön kesergést kiált valaki.

Ami a szakáganként eltérő minimálbéreket illeti: amitől te tartasz, vagy legalábbis amit írtál, az szerintem csak átgondolatlan stratégia esetén, össze-vissza változtatás mellett fordulhatna elő. Persze jó volna erről megkérdezni olyat is, aki ilyen területen dolgozik.

[ Szerkesztve ]

(#21) Thunderzolee válasza Huma (#11) üzenetére

"Nem tom, hogy az állam milyen jogon húzza le a dohányosokat."

Általában az a nézet dívik a dohányosok köreiben, h a cigarettákból beszedett adó bőven fedezi az állam dohányzással összefüggő egészségügy kiadásait.
Sajnos ez nem így van. Bár az utolsó erről készült tanulmány már elég régi, azt mégis rendszeresen kifelejtik a képletből, h azok a dohányosok, akik munkaképtelenné válnak szenvedélyükből kifolyólag (elhalálozás, rokkantság, stb miatt), azok többé nem számítanak teljes értékű munkaerőnek (pláne akik meghaltak), így nem termelnek adóbevételt az államnak, sőt, egy részüknek rokkantsági ellátást is kell juttatni.
Most lehet azzal jönni, h nyugdíjat sem kell részükre fizetni, de meg kell érteni, h ha közgazdasági kontextusban számítjuk, egy 60-65 éves embernek átlagban 7-10 évig kell nyugdíjat fizetni; azonban egy 40-45 éves korában elhunyt dohányos miatt az államnak 20 évnyi adóbevétele elmarad.
Ha a kettőt összevetjük (kiadási oldal/ jövedéki, ill. egyéb adóbevételek), sajnos nagyon mínuszba kerül a mérleg nyelve.

Ezért van az EU-n belül egy olyan direktíva, h a dohányzást tűzzel-vassal üldözik, finomabban kifejezve adóztatják a csillagos égig, tiltják köztereken, stb. Ettől függetlenül jó lenne megérteni azt is, h emiatt nem EU ellenesnek kellene lennünk, a társadalom érdeke, h a dohányzás visszaszoruljon.

Na, közben találtam egy újabb tanulmányt is:
http://www.oefi.hu/dohanyzas_tarsadalmi_terhe_OEFI_2012.pdf

Tessék, bár ez bulvárosnak tűnhet:
http://www.origo.hu/itthon/20120531-a-dohanyzas-evente-80-milliardos-veszteseget-jelent-a-magyar-tarsadalom.html

[ Szerkesztve ]

Javíts ki nyugodtan, ha tévedek valamiben. :)

(#22) Huma válasza Thunderzolee (#14) üzenetére


Huma
addikt

Értem.

Az emeléssel én sem értek egyet. A jelenlegi rendszer amúgy is katasztrófa. Miért kerül ugyanannyiba 5 perc és 50 perc utazás is? Már mindenhol mágneskártyás rendszernek kellene működnie. Ezt megfejelnék valami automata rendszerrel ill ahol lehet a sofőr figyelné a felszállókat és máris ki lehetne rúgni legalább 1000 léhűtő ellenőrt.

(#16) Peat;):
Rosszul gondolod. Nem azért nem mentek ki az emberek mert annyira elégedettek. Hanem azért mert fásultak és nem hiszik hogy bármilyen demonstráció eredményre vezethet. És ebben igazuk is van. Semmilyen demonstráció nem vezet eredményre. Itt csak egy polgárháború vezetne eredményre amit szerintem nem sokan akarnak, de egyre közelebb kerülünk a kritikus tömeghez. Remélem, hogy nem fogjuk elérni. :(

300e nettó Angliában kb a külföldi vendégmunkások "kiváltsága". Hidd el, hogy volt lehetőségünk egy jobb országra.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#23) Peat;) válasza Crystalheart (#20) üzenetére


Peat;)
veterán

Az én életkorommal hiteltelen is lenne ha a múlton rágódnék, akkor értsd így. Nekem arra kell törekednem hogy jobb legyen a saját és ezzel az ország helyzete is, megtanultam azt amihez konyítok, dolgozom, fizetem az adót, élem életem ha néhol akadályt is raknak elém. Nagyon szimpla életfilozófia talán és sokaknak jóval több akadálya van mint nekem volt, tehát nem tudom azt mondani hogy így kéne csinálnia mindenkinek.

"amitől te tartasz, vagy legalábbis amit írtál, az szerintem csak átgondolatlan stratégia esetén, össze-vissza változtatás mellett fordulhatna elő." A gazdasági lapok cikkei szerint, hazai és külföldi, nálunk az össze vissza változtatás a legnagyobb taszító erő, így tényleg nem jó ötlet egy kötelező szintes minimálbérrel megkoronázni. :) Másrészt nagyon kellene az új munkahely, ha egy ilyet bevezetnének akkor csak negatívan lehetne kijönni mert két eset van:
- azért vezetik be hogy bizonyos rétegeknek nőjön a jövedelme. Akkor ez fizetésemelést jelent és a magas járulékok miatt hatalmas munkáltatói terhet. Nem jönnének befektetni és még munkahelyek is megszűnnének.
- látszattal vezetnek be olyan szinteket amik valójában senkit nem érintetnének

Az egykulcsosnál is általános vélemény volt hogy válságban inkább a cégeket kell horogra akasztani akármennyire is nehéz az embereknek és a cégeket becsábítani az országba. A többit elintézi a piac, ha sok a munkahely akkor a munkavállaló alkupozíciója erősödik, hiszen könnyebben munkahelyet tud váltani így kénytelen a cég olyan bérezést adni amivel megtartja. De ehhez az egykulcsos sokat nem tett hozzá, hiszen nem a cég terhe csökkent hanem az adott kereset felett a munkavállalóé. Annyiban csökkent a cég terhe, hogy ha új pozíciót hirdet meg akkor ott már a korábbinál alacsonyabb jövedelmet tud ajánlani a jelentkezőknek mert nem kell annyit leadóznia belőle a dolgozónak, illetve elhagyhatta nyugodtan az évi béremelést ezen osztályoknál mert a nélkül is jelentősen javult a helyzetük. Ugyanakkor az alacsonyabb jövedelműeknél kénytelen volt béret emelni ami csak arra volt elég hogy ne csökkenjen (annyira) a jövedelmük. Tehát összességében befektetői szempontból nem vonzó az egykulcsos szja a válságban nagyon lesarkítva, nálunk ennyi idő elteltével kijelenthető hogy ezt a gyakorlat is igazolta hogy a fene egye meg.

[ Szerkesztve ]

(#24) Crystalheart válasza Peat;) (#23) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Hát természetesen amikor azt írom, mit kellene, akkor nem a jelenlegi vezetési módszerekből indulok ki, hanem egy normálisabb helyzetből, és hogy hosszú távon mit lehetne elérni. Pl. ha azt mondom, hogy Budapest belvárosát le kellene zárni a közúti gépjárműforgalom elől, akkor sem azt értem alatta, hogy holnaptól a Nagykörút legyen a határ és slussz. Ezek hosszú, több évtizedes folyamatok.

A jelenlegi szemléletmódban az a probléma, hogy mindenáron multinacionális cégeket akarunk az országba csábítani, holott ezek a cégek hosszú távon leginkább a kutatási-fejlesztési részlegeket hagyják csupán Európában, a gyártósorokat kiviszik keletre, ahol töredék-fizetésért, éhbérért dolgoztathatnak. Mi pedig ezzel próbálunk versenyezni, még szép, hogy nem nagyon emelkedhet a minimálbér. Nem nehéz megjósolni, hogy képtelenek leszünk "tartani magunkat", és ha ezen az úton maradunk, akkor előbb-utóbb bedől a gazdaság. Mert a gazdaságunk jelenleg egy múló helyzetre épül.

(#25) #65675776 válasza Crystalheart (#15) üzenetére


#65675776
törölt tag

Sehol nem is kezelik úgy. A világon mindenhol veszteséges.

(#26) Crystalheart válasza #65675776 (#25) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Igazad van, nem fogalmaztam elég körültekintően. Tehát azt tartom hibás lépésnek, hogy a keletkezett költségvetési hiányt jegyár-emeléssel akarják kompenzálni, mintegy profit-orientált elv szerint, mert így a közvetett tendenciák a kívánatossal szembe mennek majd. A BKV nem egy önmagáért létező vállalat.

(#27) Иван válasza Huma (#11) üzenetére


Иван
őstag

Sajnos nem vagyunk annyira termelékenyek és gazdagok, hogy 300e-t keressen egy ember (feltéve persze, ha nem csak írogatjuk a nullákat, hanem a mai forint értékét tartjuk).

Ez amit mondasz, kb azzal a böcls gondolattal egyenlő, hogy "legyünk gazdagabbak".

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#28) Huma válasza Иван (#27) üzenetére


Huma
addikt

Francokat nem. A magyar népnél kevés szorgosabb létezik. Már rég meglehetne az a nettó 300e. ;)

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#29) Иван válasza Huma (#28) üzenetére


Иван
őstag

[link]

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#30) Huma válasza Иван (#29) üzenetére


Huma
addikt

Legalább beismered a tévedésed. Már ez is valami. ;)

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#31) Dany007 válasza Иван (#27) üzenetére


Dany007
veterán

Annyiból igaza van Humának, hogy itthon nem elsősorban az árak magasak, hanem a fizetés kevés.
Több millió összehasonlítás volt már, hogy tőlünk nyugatabbra sem kerülnek annyival többe a termékek. Ott is leginkább a szolgáltatás illetve az építőipar drágább jelentősen.

Viszont nekünk van egy rekord gyanús áfánk. Plusz olyan sarcok a munkáltatókon, ami miatt egyszerűen nem tudnak fizetést emelni, mert nem élnének meg. Hiszen a mezei ember is meg van sarcolva sokszorosan már. De mivel a fizetése se nő, sőt a reálkereset akár még csökkenhet is, nem tud mást csinálni, mint visszafogni a fogyasztást. És itt kezdődik az ördögi kör, amit már egy másik topikban kibeszéltünk...
Hogyha nincs fogyasztás, akkor a vállalkozónak nem lesz több bevétele, így nem tud fizetést emelni sem. De ha nincs fizetés emelés, akkor a fogyasztás se fog nőni, mert nincs miből...

És ezt tökéletesen példázza a BKV 2010-es áremelésének az esete - amit a bejegyzésben is kiemeltem. Árat emeltek, hogy nagyobb bevételhez jussanak. Viszont az embereknek annyira nincs / nem volt pénzük, hogy ezt az áremelést már nem tudták tolerálni. Így ahelyett, hogy kifizették volna a korábbi összeget a bérletre, egyre többet kezdtek el bliccelni inkább, vagy áttérni autóra, biciklire lábbuszra, akármire... Így az eredeti elképzelés a visszájára fordult. Hiszen így még a korábbi bérletárat se fizetik ki inkább, minthogy a még drágábbat. Ezért inkább nem vettek bérletet... És ez ~ egymilliárdos veszteséget okozott a BKV-nak.

Ekkor jönne jól az export. Ha nincs kellő erejű belső fogyasztás, akkor exportáljunk oda, ahol még van miből költeni. A gond az, hogy a cégek jelentős részénél ez egyszerűen nem opció. A sarki büfés nem fog hamburgert exportálni Spanyolországba, ahogy a belvárosi üzletsorok se fogják Angliába exportálni a kirakati árút meg a nyárról megmaradt ruhákat...

[ Szerkesztve ]

(#32) Crystalheart válasza Dany007 (#31) üzenetére


Crystalheart
senior tag

De közvetetten egy nagy arányú export javíthatna ezen cégek helyzetén is. Persze nem egyik napról a másikra, de javíthatna. Magyarországnak "ki kellene találnia magát". Tőkeszegény környezetben leginkább a nagy hozzáadott értékű cikkekben gondolkodhatunk, ami szerintem leginkább a turizmus és a kultúrexport, esetleg prémium termékek gyártása.

[ Szerkesztve ]

(#33) Dany007 válasza Crystalheart (#32) üzenetére


Dany007
veterán

Okés, de ez hogy javítana a kisvárosi cukrászda helyzetén? Vagy a reklámstúdióén? Vagy mondjuk a sarki abc-n?

Szal érted, az okés, hogy 1-1 cég ami rááll az exportra az jól járhat, plusz a hozzá kapcsolódó beszállítók, kiszolgáló kisebb vállalkozások. Ez rendben van. De bemész egy belvárosba - bármelyik megyeszékhelyen mondjuk - és az ott látott üzletek mind belső fogyasztásra vannak ráállva. Mást nem is tudnának. A beáramló turizmus is csak maximum a Balaton parton illetve a közkedvelt helyeken jelentene kis fellendülést. Máshol nem. Érted... arra célzok, hogy mondjuk Dunaújváros mit sem érez a jó balatoni turizmusból... az ott lévő cégeket, kisvállalkozásokat kb semmiben sem érinti, hogy több német / osztrák jár hozzánk nyaralni...

(#34) Crystalheart válasza Dany007 (#33) üzenetére


Crystalheart
senior tag

A turizmus hogyan javítana? :D Minél több a turista, annál több kis cég épülhet direkt rájuk. A sikeres kultúrexport pedig sokkal jobb ezer országimázs-videónál, a kisvállalkozások is piacot találhatnának külföldön a magyar kulturális vonatkozású termékeikkel. Mindez együtt pedig olyan adóbevételt eredményezhetne, ami végre nem csak országon belüli pénzmozgásból ered, tehát nem a nép pénzét osztaná újra, hanem exportbevételből származó részt. Nem feltétlenül a meglévő cégekben kell gondolkodni, egy új helyzethez lehet alkalmazkodni, főleg egy kedvező helyzethez. Mindenesetre a friss pénz államkasszába folyása közvetetten mindenképp javítana minden kkv során, egy jól menő turizmus akár az adók jelentős csökkentéséhez is vezethetne. (Azon kívül persze nem szabadna elhanyagolni a turista-forgalom elosztását az országban, tehát több régiót kellene promotálni külföldön, nem egyedül Bp.-et. Azt sem szeretné senki, hogy annyi külföldi koncentrálódjon egy kis belvárosba, mint Velencében - bár Budapest a jelenlegi gyalogosforgalom sokszorosát bírná még el, ha okosan szétterítik a programokat, és jelentősen csökkentik a gépjárművek számát.)

Vannak országok, amelyek sikeresen építettek hasonlóra, és úgymond brandet építettek az országnév köré. Ehhez képest a Magyar Turizmus Zrt. nagyon drágán csinálja kb. a semmit.

Egy nagyon piti és egyszerű példa: keress rá pl. YouTube-on arra, hogy "Hungary", vagy "Budapest". Szinte semmit nem találni idegen nyelven (igazából magyarul sem nagyon) a saját országunkról vagy Budapestről, egy-két külföldi utazási magazin pár perces szösszenetét leszámítva. Elvárható lenne pedig, hogy komplett útikalauz legyen elérhető az idelátogatóknak, magas minőségben. Kiférne a költségvetésből. Ehelyett pár évente megjelenik egy-egy elfuserált reklám, melyek közül talán az utolsó például a magyaroknak népszerűsítette Magyarországot. Szerintem szomorú, hogy itt tartunk. Aztán ott van a városvezetés felelőssége is: a turista-célpontok legtöbbjénél nincs angol nyelvű tájékoztató, felirat, a Budavári Palotában nincsenek tájékoztató táblák a hely funkciójáról, és amúgy is tök lerobbant a környék. A reptérről való bejutás is kaotikus, a vonatpályaudvarok környéke fertő. És sorolhatnám. Apró dolgoknak tűnnek, de annál nagyobb hátrányt jelentenek. Turista-vélemények ezrein rágtam át magam külföldi oldalakon, és jól látszik, min kellene és lehetne is javítani.

[ Szerkesztve ]

(#35) Иван válasza Crystalheart (#34) üzenetére


Иван
őstag

A turizmus szép meg jó, de nem számottevő egy normálisan működő ország gazdaságában. Persze van pár kivétel és kiváltságos ország, de alapvetően abból meggazdagodni egy ország nem nagyon tud.

Dany007:
"Annyiból igaza van Humának, hogy itthon nem elsősorban az árak magasak, hanem a fizetés kevés.Annyiból igaza van Humának, hogy itthon nem elsősorban az árak magasak, hanem a fizetés kevés."

No shit Sherlock. ;]

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#36) Crystalheart válasza Иван (#35) üzenetére


Crystalheart
senior tag

"2004-ben a Magyarországra látogató külföldiek összes magyarországi fogyasztása 822 milliárd forintot, ezen belül a turisztikai fogyasztás 596 milliárd forintot tett ki. Emellett a magyar lakosság 385 milliárd forintot fordított turisztikai szolgáltatásokra, aminek eredményeként a turizmus bevételei megközelítették az 1000 milliárd forintot. A turisztikai ágazatok GDP-je 877 milliárd forint volt, ami a magyarországi GDP mintegy 5,0%-át adja. A multiplikátor-hatásokat figyelembe véve a turizmus hozzávetőlegesen 8,5%-kal járult hozzá Magyarország GDP-jéhez." from Wikipédia

Tehát 2004-ben több mint 800 mrd forintot költöttek külföldi turisták hazánkban, ami annyira nem elhanyagolható, pláne azt figyelembe véve, hogy ezért alig tett valamit az ország, és az országimázs a béka feneke alatt van. (A belföldi turisták fogyasztása azért jó, mert legalább ők sem külföldön költötték el a pénzüket, így serkentve az ágazatot, de ez nem tekinthető kultúrexportnak.)

(#37) Иван válasza Crystalheart (#36) üzenetére


Иван
őstag

5%. Jó, meg szép, de mint írtam, nem ebből fogunk meggazdagodni.

Nem értem miért erőlteted. Arról nem is beszélve, hogy egy sérülékeny dolog. Ha nincs pénz, mit nem csinálsz először? Hát persze, hogy nem mész nyaralni. Első ami kiesik a listán.

SZERK
Arról nem is beszélve, hogy pl csak az HSBC 4100 milliárd forint profitot (!) termelt 2011-ben. Abban van az igazi lóvé :DDD

ui:
Meg a németek szintű iparban. Ők húzzák a hátukon lassan az egész nyugati félteket :D

[ Szerkesztve ]

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#38) Crystalheart válasza Иван (#37) üzenetére


Crystalheart
senior tag

És Magyarországon mit csinálsz? Itt nincs tőke ilyenekre. Kulturális tőke van, amit nagyrészt még az eleink építettek nekünk, mi meg nem használjuk ki, sőt, hagyjuk elrohadni.

Ez egyébként sokkal kevésbé választás dolga, mintsem szervezésé és tehetségé: a turizmus akkor sem lesz jobb a jelenlegi irányvonalon, ha tízszer ennyit költ a Magyar Turizmus Zrt. reklámra, mert egyszerűen béna. (Hasonlóan ahhoz, ahogy a magyar filmek általában 200 és 2000 millióból is egyaránt bénák szoktak lenni.) A turizmus fejlesztése továbbá nem zárja ki egyéb ágazatok fejlesztését, azon kívül olyan időben, amikor több százezer munkanélküli nem tud elhelyezkedni, nem is igazán lehet sem munkaerő-átcsoportosulásról, sem stabilitásról beszélni. Pontosabban de, stabil csökkenésről. Minden pénz, amit külföldiek itthon költenek el, igazi bevételt jelent. A 800 mrd (ami azóta jelentősen változhatott, már csak az infláció miatt is, ez 8 éves adat) jelentős része szolgáltatások ára. Ráadásul most külföldiekről beszélünk, nem a vegetáló magyarokról. A keleti fizetőképes réteg növekedése révén a figyelembe vehető piac egyelőre csak nő. (Keleten Európa egzotikumnak számít, Magyarországon pedig kelet és nyugat kultúrája egyedülálló módon keveredett - le kellene csapni erre a piacra.)

A turisztikai érintettségű beruházások esetén kizárólag hazai illetőségű és hazai munkaerőt foglalkoztató cégekkel kellene dolgoztatni, így az építőipar is fellendülhetne, amire nagy szükség volna ebben az apátiában, az építőipar stagnálása a válság óta jelen van. (Sok ember előbb mond le a házépítésről és lakásfejlesztésről, mint a nyaralásról.) Nem szabad elfelejteni, hogy csak az a pénz vész el, ami külföldre vándorol, de a hazai cégekkel végeztetett, állami megbízású munka ára színtiszta támogatás.

Legalább ilyen potenciál lenne a filmiparban, ha kiépülne egy rendes stúdiórendszer, amit hollywoodi produkciók is bátran használhatnak; vagy akár a játékiparban. A lényeg, hogy mindenképp nagy hozzáadott értékű dolgokban kell gondolkodni: szolgáltatásban vagy szellemi termékben, mert Trianon óta sem gyártókapacitásunk, sem nyersanyagaink, a kommunizmus óta meg még anyagi tőkénk sincsen.

(#39) Иван válasza Crystalheart (#38) üzenetére


Иван
őstag

Turizmusra van tőke? :U

A kulturális tőke meg jól hangzik, csak olyan tömegkultúra ellen, mint amilyen az angol vagy a német, nem nagyon tudsz mit tenni. A film- és zeneipart letarolják az angolszászok, a könyvpiacot a németek is tolják ezerrel, és ezek a hatalmas nyelvek, kultúrák öngerjesztőek is. Nem nagyon tudsz ellen mit tenni. Vagyis amennyi energiát és pénzt bele kéne feccölni vagy bejön vagy nem alapon, meg luxus, lehet sohse térül meg stb.

Hazai fogyasztásra lehet futtatni ezeket a dolgokat, de több szerintem nem is kell, nem is lehet.

Szerintem ilyen téren egy kicsit el vagy tévedve, no offense :N

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#40) Huma válasza Иван (#39) üzenetére


Huma
addikt

Hát nem tom. Sztem MO turisztikai szempontból jobb mint Anglia vagy Németország.
Szerintem is érdemes lenne kicsit belefeccölni mert jó pénzforrás.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#41) Иван válasza Huma (#40) üzenetére


Иван
őstag

Angliánál? :DDD

Lollermoller, oda van lopva a világ egyik fele, a másik fele meg alapból ott van. :DDD

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#42) Huma válasza Иван (#41) üzenetére


Huma
addikt

Csak a jó ízlés hiánycikk a szigetországban. :D

Miért jobb szerinted turisztikai szempontból Anglia mint Magyarország?

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#43) Crystalheart válasza Иван (#39) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Nem véletlenül írtam keletet. Egy keletinek egész Európa egykutya. De tényleg. A keleti fizetőképes piac pedig egyre gyarapodik, főleg Kínában - habár az ország nagy része nyomorog, egyre vastagabb az a réteg, ami modern környezetben és jól él. Japánban pedig 130 millióan élnek, és a pénzük váltóértéke miatt számukra kevésbé drága egy nyugati utazás, egálban van egy közelebbi nyaralással, az utazást kompenzálja Európa olcsósága. Szóval nem teljesen hülyeség (ritkán mondok ilyet), amit jelenleg a kormány próbál, hogy nyitni akarnak kelet felé, az még egy lefölözetlen piac, hatalmas lehetőségekkel és mérhetetlen embertömegekkel.

És nem véletlenül írtam a tehetséget. Sokkal több múlik a tehetségen, mint az anyagiakon. Az országimázst leginkább azon szellemi termékek összessége határozza meg az információs társadalomban, amit az országhoz kötnek az emberek. Számos európai, mi több, keleti produkció, film, zenemű hódítja meg az amerikai piacot, és egyre több. A Passió és a Mongol óta nem is jelent akkora kockázatot például eredeti, nem angol nyelven forgatni történelmi filmeket. És megjegyzendő, hogy adott ország idegenforgalmára az amerikai gyártású, de az országgal foglalkozó filmek is jótékonyan hatnak. (Pl. a 300 után megugrott a Görögországba látogató amerikaiak száma. Persze attól még a görög gazdaság válságban maradt, de ez más tényezőktől is függ. A keresztapa után az olaszok mutatói lendültek fel, bár ez a spagetti-westernekre is igaz, pusztán mert köztudottan olasz volt a stáb nagy része. Mi meg banyek, mi meg mit csinálunk, Honfoglalást. Pháh.)

Hazánkban/hazánkból ez pl. egy ígéretes kezdeményezés. Több ilyen kellene. Több olyan produkció, minden téren, ami külföldi piacon is megállja a helyét, és kapcsolatot teremt a potenciális piacokkal. Mert a kultúra baromi nemzetközi, csak a magyarok szeretik magukat azzal nyugtatni, hogy "áh, nekünk csak azért nem sikerül, mert nem vagyunk angolok", fájóbb beismerni, hogy nem emeljük ki, sőt, szinte elzavarjuk a tehetségeket.

[ Szerkesztve ]

(#44) Иван válasza Huma (#42) üzenetére


Иван
őstag

British Museum, National gallery, Imperial War Museum, Museum of London, The City, Oxford Street, Westminster Abbey, Westminster, Big Ben, St Paul's, White Hall, Trafalgar, Piccadilly, HMS Belfast, Chiswick, Holborn, Pub, Színházak tömege, Soho, Tower, Buckingham Palace, Stonehenge, Underground (hidd el, önmagában élmény), Government Bunkers, Covent Garden, Camden, Knightbridge, Belgravia, Chelsea, Cleopatra's Needle, London Eye...

És ezek közül több gyűjtőfogalom, és CSAK Londonra koncentráltam.

De amúgy eszembe se jutott, hogy megkérőjelezed ezt a dolgot. Anglia nem csak számszerűleg múlja felül a látnivalókat, hanem úgy mondjuk egy White Hall/Houses of Parliament fajsúlyosabb kb mindennél, ami nálunk van. Persze a puszta is nagyon szép, de mondjuk úgy egy, maximum 2 perc után elég unalmas. Ja, és a múzeumokban lehet győztes háborúkat is mutogatni, de ebbe ne menjünk bele.

SZERK
ÉS el is felejtettem London egyik legnagyobb aduját, azt, hogy a világ egyik number one bevásárlóhelye.

[ Szerkesztve ]

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#45) Huma válasza Иван (#44) üzenetére


Huma
addikt

Csak ennyi? Nálunk azért több minden van.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#46) Иван válasza Huma (#45) üzenetére


Иван
őstag

B*ssza meg ember, olvasni nem tudsz? :))

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#47) Crystalheart válasza Иван (#44) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Csak azért írod, mert hozzászoktál a magyar dolgokhoz, de egy svéd pl. nem igazán tudná eldönteni, hogy az angol vagy a magyar parlament-e a szebb, vagy hogy a White Hall vagy a Budavári Palota jobb-e. (Persze utóbbit fel kellene újítani, és visszaállítani a Hauszman-féle képét, amennyire lehet, a beltéren meg elbontani a szocreált, de ez irányban vannak tervek, melyek közt első a Várkert Bazár helyrehozatala, majd a kupola visszaépítése jön.)

Mindazonáltal aki egyik évben ellátogat Londonba, másik évben mehet még Prágába vagy Budapestre. Nem jobbnak kell lenni, hanem csak érdekesnek. Az kell, hogy egyáltalán fent legyünk a térképen!

Jelenleg van mondjuk 1000 mrd haszna egy évben az országnak a turizmusból, gyatra országimázzsal, béna reklámokkal, negatív megítéléssel. Akkor mennyi lenne, ha jó lenne az imázsunk?!

(#48) Huma válasza Иван (#46) üzenetére


Huma
addikt

De tudok. Sőt, profi vagyok benne.

Anglia eléggé hátul helyezkedik el nálam a "hova mennék el nyaralni ha sok pízem lenne" listán. Ezer olyan helyet fel tudnék sorolni ahová inkább elmennék.

Szerintem Japánnal kezdenék. Pár hónapot szívesen eltöltenék ott.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#49) Dany007 válasza Crystalheart (#34) üzenetére


Dany007
veterán

Szerintem nagyon elfogult vagy a témával kapcsolatban. :) Egyet kell értenem Ivánnal. A turizmus csak szelete a tortának. És ahogy korábban mondtam, attól még, hogy jó a turizmus ezer másik cég nem lesz kisegítve, közvetett módon sem.
Látom már elkezdtétek a vitát, nem akarok belemélyedni, de nekünk kb egy Balatonunk van, Budapest egyes részei meg 1-2 termálfürdő. A többi elenyésző... Ráadásul ezek minősége és színvonala is erősen megkérdőjelezhető.

No a lényeg a lényeg, a turizmus biztos, hogy nem fogja kihúzni a szarból az országot. Nagyon kevés ahhoz és nem Dubaiban vagyunk, ha érted mire célzok. Mert ha tényleg a turizmusra akarnánk építeni a gazdaság egy nagy részét, akkor azt minimum úgy kéne, ahogy Dubaiban teszik.

@Иван:

Azért annyira nem egyértelmű mindenkinek. :) Ha ilyen téma jön elő, akkor a legtöbben azzal kezdik, hogy milyen piszkosul drága minden, kezdve a húsoktól a benzinen át szinte minden...
Holott sok esetben alig drágább külföldön ugyanaz. De a szolgáltatások nagyrésze itthon olcsóbb. Szóval ezért szoktam mondani, hogy nem az árakkal van gond, hanem a fizetésekkel.

(#50) Иван válasza Crystalheart (#47) üzenetére


Иван
őstag

A Budavári palotát megmutatod akárkinek a világon, gyak. alig fogják felismerni.

Big Ben-t azonnal. Na és a történelmi jelentőssége se ugyan az a két országnak és látnivalóiknak. Erre akartam rávilágítani.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.