2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Gondolatok adataink biztonságos tárolásáról

Írta: | Kulcsszavak: adatmentés . biztonsági másolat

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Elöljáróban csak annyit, hogy már évek óta olvasom a mobilarenát és a lapcsalád többi tagját, azonban ez lesz az első blogbejegyzésem. Fogadjátok szeretettel!

Ahogy körülnézek, azt látom, hogy nagyon kevesen figyelnek oda arra, hogy legyen másolatuk fontos adataikról, nem figyelnek oda kellőképpen erre, márpedig a baj előbb-utóbb jelentkezni fog egy szektorhibás merevlemez, egy memóriakártya, amely felmondta a szolgálatot, vagy éppen egy zsarolóvírus képében. Ezek tulajdonképpen időzített bombaként működnek, így fontos tudni, hogy az ördög nem alszik.
Röviden annyit, hogy a laptopomban egy 256-os ssd van, illetve van egy 1 TB-os külső tárolóm. Az alapelv ugye az, hogy legalább két, egymástól független másolatunk legyen, lehetőleg két különböző helyen (szülők, család, barátnő, stb.).

Én ehhez a külső merevlemezhez tervezek venni még egy merevlemezt, ez lesz tkp. a „alapja” az adatmentő projektemnek. Az adataimat ezen a merevlemezen tárolom, csak az éppen aktuális dokumentumok, projektfájlok vannak az ssd-n. (A következő lépés majd az lesz, hogy ezeket az ideiglenes fájlokat egy felhőben szinkronizált mappában tároljam.)

Találtam egy nagyon jó szoftvert, ami épp azt tudja elvileg, amire nekem szükségem van, tehát képes szinkronizálni merevlemezek között. Ez azért nagyon fontos, mert ha A merevlemezen végzek módosításokat (pl. meggondolom magamat és innentől kezdve dátum szerint rendezem a fotóimat), akkor az egy gombnyomásra tükröződjön B merevlemezen. Én a FreeFileSync nevű programot találtam, van esetleg valakinek ezzel vagy hasonló programmal tapasztalata?

A másik gondolatom az, hogy mivel régebbi, archiv dokumentumokat tárolok (pl. 10 évvel ezelőtti banki szerződés, bérszám papírok, egyetemi dokumentumok, stb.), ezért azokat szeretném egy-egy titkosítható pendrive-ra tenni (szintén egy nálam, egy valahol a szüleimnél). A sebesség és a kapacitás majdnem mindegy, egy 8gb-os, USB 2.0-ás tároló is megteszi, a Kingston cégnél láttam ilyen pendrive-okat. Van esetleg erről valakinek tapasztalata?

Köszönöm a visszajelzést.
A következő bejegyzésem valószínűleg a nyári nagy e-takarításról lépéseiről fog szólni.

Hozzászólások

(#1) Met


Met
nagyúr

Van sok backup program.
Cégnél sokáig a Cobian backup-ot használtam, majd egy hdd halál után kiderült hogy rengeteg minden nincs meg, könyvtárak megvannak de üresek.
Most az Iperius backup-ot használom, majd kiderül.

Otthon a Second copy-t használom és 2-3 felhőbe mentek időnként.

"If in doubt, flat out!" Colin McRae

(#2) xanad válasza Met (#1) üzenetére


xanad
újonc

Köszönöm, utánanézek!

(#3) Sethdobaloah


Sethdobaloah
senior tag

backblaze cloud. Az első 10 giga ingyen van, a többi meg kb legolcsóbb a piacon. 300 gb-t havi 500 Ft-ért tudsz biztonságban... egyszerűbb mint külső merevlemezzel szívni.

...csak én vagyok helikopter?

(#4) Ueda


Ueda
senior tag

Freecommanderben van szinkronizálás. (Akinek elég a fapados megoldás.)

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#5) kissk86


kissk86
újonc

Évi 21 000 Ft-ért 1 TB OneDrive tárhely, a csomagban van online word, excel és alap microsoft office csomag telepítése.
Legális office + 1 TB felhőtárhely, úgy gondolom megéri.

Az online word lehetővé tette a platform függetlenséget, így nálam linux rendszeren is megoldotta a ms office hiányát.

(#6) xanad válasza kissk86 (#5) üzenetére


xanad
újonc

Igen, erre tervezek is beruházni (emagon, edigitalon én 15 ezer körül láttam, ami havi lebontásban, kb. a legolcsóbb, még akkor is, ha csak az 1T-ás felhőt nézem).

Ezt augusztus/szeptember könyékén fogom meglépni, onnantól kezdve nagyobb szükségem is lesz a tárhelyre videók megosztása végett.

Illetve az adatmentős projektem egyik lépése is az lesz, hogy a gépemen a dokumentum mappám egy az egyben felhőbe mentsen, ha bármi van az ssd-vel, akkor azok se vesszenek el, illetve elérjem őket mobilról. :)

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.