2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

időkép.hu TP-LINK TL-WR1043ND visszaállítás gyári firmware-re

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Az idokep.hu-n lehet saját webkamera képet beküldeni, és kitaláltak egy "önálló" modult, hogy ne kelljen egy nagy fogyasztású számítógépet üzemeltetni, vagy egy drága IP kamerát megvenni. Ez egy TP-LINK TL-WR1043ND routerre tett egyedi firmware, és egy 720p-s webcamból áll. A firmware hátránya, hogy nem lehet az eszközt semmire használni, csak kamerakép, szél, és hőmérséklet adatok beküldésére. Nincs se wifi, se egyéb router funkció. Lényegében egy kiherélt openwrt van rajta, de admin felület nélkül. Vagyis státusz és kamerképet lehet nézni, valamint felhasználói adatokat meg lehet adni az egyedi webes ablakba, amit a 192.168.179.1-es címen érhetünk el.
Az oldal leírása szerint nem lehet visszaállítani az eredeti állapotot. Nos, mivel a kollégámnak ilyen felszerelése van, és a router 28 fok körül lehal, vissza kellett állítani a az eredeti állapotot, ahhoz, hogy garanciáztatni lehessen.
Amire szükség van:
- egy adatkábelre (nekem egy CA-42-es kábelem volt, az jó hozzá, de a neten keringő leírások szerint van több alternatíva is.)
- egy windows xp-t futtató gépre. (w7 alatt nekem nem sikerült a kábelhez drivert telepíteni.)
- putty
- tftp szerver
- friss openwrt firmware
- friss gyári firmware

A dolgok menete:

1. a routert szét kell szedni. alul a portok felőli oldalon a lábakat le kell szedni, alatta van 2 csavar.
1.1 a legkönnyebben úgy jön szét törés nélkül, hogy kicsavarjuk az antennák foglalatát, és így a fekete középső részt ki lehet szedni. ekkor már könnyebben szét lehet pattintani az elejét, anélkül hogy eltörnénk.
2. ha szét van szedve, elkezdhetjük a beavatkozást.
2.2. vagyis kezdhetnénk, mert a kábelünket nincs hová rádugni. Én egy 3 pólusú ventilátor csatlakozóra forrasztottam rá a kábelt (RX, TX, GND), és kézzel nyomtam rá! Kockázatos, de legalább nem hagy nyomot.

2.3. a gépet közvetlenül kössük össze a géppel valamelyik lan porton keresztül, és adjunk a gépnek fix címet, amely 192.168.0.5 (nálam a tftp szerver csak ezen a címen volt hajlandó kommunikálni a routerrel.)
3. ha telepítve van a kábel, nyitni kell puttyal egy serial csatlakozást arra portra, amire a kábelt feltelepítettük, és a sebességet 115200-ra állítani
4. elindítani a routert, vagy ha megy, akkor újraindítani, az aktív putty ablakban látnunk kell az eszköz bootolását (nagyjából úgy néz ki, mint bármely linux parancssoros indulása)
és innen jön az openwrt-s instrukció:
5. Amikor azt írja ki, "Autobooting in 1 seconds", be kell írni: tpl (mindezt igen gyorsan, mivel 1 sec áll rendelkezésre)
6. a tpl parancs hatására megáll a bootolási folyamat
7. indítsunk el a tftp szervert, a frissen leszedett openwrt-t csomagoljuk ki valahová, és nevezzük át code.bin-re, majd adjuk meg a szerver elérési könyvtárát oda, ahol ez a file van.
8. ezek után jön a kockázatos rész, idézet az openwrt wikiről:

erase 0xbf020000 +7c0000 # 7c0000: size of the firmware (be aware that you may have a different size thus bricking your router)
tftpboot 0x81000000 code.bin
cp.b 0x81000000 0xbf020000 0x7c0000
bootm 0xbf020000

9. egy kis kiegészítés: az erase 100-ig számol el, és kiírja hogy készen van, ezek után már nem képes bebootolni a készülék, magyarán nem elérhető sem az érzékelő, sem a kamerakép, viszont az 5-ös lépéstől tudjuk folytatni! A tftpboot a kb 3.6mb file-t gyorsan átmásolja, nem kell sokat várni. A cp.b résznél flashel, itt nincs visszajelzés, viszont cserébe eltart kb. 1 percig. A bootm után a router újraindul, használható az openwrt!
10. az openwrt alól felrakható a gyári firmware a webes felületen keresztül.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.