2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Lárifári

Írta: | Kulcsszavak: biztonság . cyber security . jelszó . password

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Ezen írás elkészítésével egy felkérésnek teszek eleget.

A kezdő Linux topicban szóba került a kiberbiztonság. No nem a magas, vállalati/állami szintű védekezés, hanem az átlagjózsi szintjén felmerülő. Megemlítettem azt is, hogy ha ezekkel legalább nem a kiberbiztonsággal foglalkozó szakembereknek kellene foglalkozni, azzal sok terhet levennének az átlagemberek a szakik válláról.

Ekkor jött a felkérés, hogy ezekről írhatnék egy rövid összefoglalót - hát legyen. Biztosan lesz olyan része az itt megemlítetteknek, amelyekkel egyesek - vagy akár sokak - nem értenek egyet majd, de ez az ő szociális problémájuk, nem az enyém.

Lássuk hát, mit tehet az átlagember a kiberbiztonság területén!

Frissítések

Tudom, unalmas, lerágott, ősrégi csont - de az ördög vigye el, valahogy mindig marad rajta hús. Akármilyen rendszert használsz, frissítsd! Nyilván nem arról van szó, hogy a DOS 6.22-t frissítsd, hanem a támogatott, modern rendszeredet a számítógépeden, a telefonodon, a tableteden. Az egyetlen kivételtől eltekintve ezeknek nem az a céljuk, hogy lassítsák az eszközödet, hanem hibás működéseket, teljesítményt, esetleg biztonsági réseket javítanak. Amikor arra buzdítalak, hogy frissítsél, akkor azt úgy értem, hogy elindulsz az alapoktól: van BIOS/EUFI frissítés? OS? Alkalmazások? Telefonod/tableted/okosbizbaszod? Ja, még valami: nem 2 év múlva, hanem mondjuk vársz 1-2 hetet, amíg kiderülnek az esetleges problémák, ha nincsenek, frissítesz.

Biztonsági mentés, külföldiül: backup

Tönkrement a telefonod/tableted, vagy a PC-d háttértára és azonnal szaladsz a PH! fórumra, hogy ki tud segíteni a családi fotók/videók, a szakdolgozat, a nagyi digitalizált formába öntött receptesfüzetének a visszaállításában. Nos, rossz hír: épeszű áron senki, te viszont nem vagy hajlandó megfizetni a saját ostobaságod árát, mert hited szerint csak egy 200 Ft-os alkatrész ment tönkre és azt kell kicserélni és a jövő megint szép lesz... Bizony, lehet, hogy csak egy 200 Ft-os alkatrészt kellene kicserélni, viszont a tudás, a felszerelés, az idő, amíg ez bebizonyosodik, zabálni fogja a Deákokat. Ennél sokkal olcsóbb, ha felteszed a felhőbe, ami fontos számodra, legyen az fotó, videó, dokumentum, kutyafüle. Ha teljesen be vagy rezelve, hogy ott a felhőszolgáltató elolvassa majd, akkor összecsomagolod egy zipbe, majd letitkosítod és úgy töltöd fel... vagy előfizetsz a felhőszolgáltatásra és akkor már a szolgáltató érdeke is, hogy senki ne nézzen bele.
Egyszóval: mentsél valamilyen, az eszközödtől független helyre!

Email, sms, whatever

Időnként előfordulhat, hogy kapsz ismeretlentől üzenetet, legyen az bármilyen formátumú is. Ha ez az üzenet teljesen váratlan, akkor gyanakodj! Ha gyanakszol, nézd meg a feladót! Ha a feladó pl. rnicrosoft.com, akkor jelöld meg spamnek és töröld - ha bármilyen analóg eset történik, akkor is. Ha a feladó 37665microsoft.yandex.ru, legyen még gyanúsabb! Ahhoz, hogy kinyisd a szemed, nincs szükség kiberbiztonsági szakemberre és még az üzenetek fejléceit sem kell megnézned...

Telefonok, tabletek, appok

Ha kínai, kerüld, mint a leprást!
Tudom-tudom, ilyen fasza, meg sokkal többet ad ugyanannyi pénzért, mint a Samsung/Apple/Sony. Cserébe gyárilag malware-rel kapod (lárifári...). Nem véletlen, hogy a Nyugat előbb a Huawei-t tiltotta ki, majd hasonló vádakat fogalmaztak meg a ZTE-vel szemben is. Xiaomi, Oppo Realme, Oneplus - mind-mind olyan "felszereléssel" érkeznek, amelyek működésének az eredményét nem feltétlenül akarunk a kinai állam orrára kötni. Legalábbis ha van egy csepp sütnivalónk... Még mindig hallom a tiltakozást, úgyhogy még egy aprót odasózok: ha van 4 kilód egy kínai telefonra, akkor azt a 4 kilót pont ugyanúgy elköltheted egy kapitalista gyártó eszközére. A Samsung fossa a telefonokat, minden ár- és tudásszinten van legalább 2 készülékük...
Az appoknál szintén zene van. Érdemes megnézni, mennyivel több jogosultságot kér pl. Androidon egy kínai app, mint egy nem-kínai - a kínai gyakorlatilag a púzód átmérőjére is kíváncsi.
Ha kínai, kerüld, mint a leprást!

Snap/flatpak/appimage

Egyszer ugyan már leírtam, de hátha így jobban megmarad.
Kb. annyira megbízhatóak, mint egy akármilyen 3rd party repository. Becsszó. Becsszó, hogy nincs benne ganyéság, becsszóra nem is lesz, becsszóra frissíteni fogom (a biztonsági hibákat is...), becsszóra rendesen beállítottam a sandboxot. Ráadásul appimage esetén a frissítést manuálisan kell elvégezni, mert nincs automata. Ha lehet, kerüld őket.

MFA

A magától értetődő, triviális védelem... Legalábbis az, ha normális MFA-t állítunk be. Úgy értem: nem emailt (nem titkosított), nem sms-t és nem voice callt. Még ha itthon nem is nagyon lehet SIM swapot csinálni, a világ más részein ez esetleg mehet sokkal könnyebben is, személyes megjelenés nélkül.
Ahol lehetőséged nyílik, állítsd be az MFA-t/2FA-t. Nem nagy erőfeszítés és nem is túl nagy kényelmetlenség, de jelentősen növelheted a felhasználói fiókjaid biztonságát.

Jelszó

Megint egy uncsi téma. Legyen 10 karakter, kisbötü, nagybötü... NEM!
Alkalmazkodj: jelszó helyett passphrase. Minimum 36 karakter, a komplexitást lehet mellőzni, ha akarod, cserélni meg akkor, ha bizonyítottan illetéktelen kezekbe került. Segítek kicsit: kedvenc idézeted a kedvenc művedből, filmedből, Bibliából.

Végszó

Feltűnhet, hogy ennek az írásnak más a hangvétele, mint a tőlem megszokott. Unalmas már mindig ugyanazokat a köröket lefutni és mindenki biztos lehet benne, hogy én még egyszer nem fogom ezt összeszedni és leírni - jegyezd meg, tanuld meg, ami ezen kívül egyébként kb. tízmilliárd másik oldalon is olvasható!

Hozzászólások

(#1) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Csak egyetérteni tudok.

BTW normális OS nem nagyon lassul updatektől.

Mutogatni való hater díszpinty

(#2) razorbenke92

Nagyon hasznos írás én belefoglalnám a haveibeenpwned.com oldalt, illetve az azonos adatbázisból dolgozó Google/Firefox fiókban elmentett jelszavak automatikus ellenőrzését.

Annak idején, amikor elindultak a netbankok, apám csak úgy volt hajlandó belépni bele, hogy dualbootal kapott egy Linuxot, amibe csak akkor, és csak addig bootolt be, amíg bankolt.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#3) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Ha teljesen be vagy rezelve, hogy ott a felhőszolgáltató elolvassa majd, akkor összecsomagolod egy zipbe, majd letitkosítod és úgy töltöd fel... vagy előfizetsz a felhőszolgáltatásra és akkor már a szolgáltató érdeke is, hogy senki ne nézzen bele.

Ezen behaltam! :D Pedig mint tudjuk, a kínaiak mindent elolvasnak. Nyilván van párszázmillió magyarul is tudó kínai, aki naphosszat olvasgatja, amiket felhőbe rakunk. Most csak az a kérdés, ha egy free felhőbe feltöltök rengeteg dolgot, azokat mind elolvassák és utána ezt a tárhelyet bővítve már előfizetésessé teszem, akkor amit addig elolvastak, azokat jól elfelejtik majd? :N

Ha kínai, kerüld, mint a leprást!

Ez a kínai telót ne vegyék téma viszont nekem kicsit viccesre sikeredett. De amúgy meg semmilyen IOT eszközt ne vegyünk, ami kínai, vagyis ne vegyünk semmit se! No mindegy...

Már csak az a kérdés, hogy ami kínában készült, az kínainak számít-e? A Samsung 860 EVO 1TB SSD-men tárolt dolgokat is simán elolvassák, ha amúgy online van a notebookom. Nem beszélve a Alma telókról, amik szintén kínában készülnek...

[ Szerkesztve ]

(#4) hcl válasza ubyegon2 (#3) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hát ja.

Mutogatni való hater díszpinty

(#5) ubyegon2 válasza hcl (#4) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ó jaj, Xiaomi telóim vannak...sőt a nyamvadt légtisztítóm is Xiaomi és wifis, az 5gigás MIcloudban van vagy ezer kép a holland miniRex nyusziról, most mi lesz velünk? Nincs ez a kérdés kicsit túlspilázva? OK, hogy a vásárlási szokásaimat, érdeklődéseimet felhasználják, na bumm. ;) Az amerikai Google ezerszer annyit tud mindenkiről, az nem gond? Oroszokról ne is beszéljünk...ja hogy utóbbi annyira nem publikus?

Az órám meg Huawei és gyakorlatilag minden egyes lépésemet, szívdobbanásomat, stresszelésemet lát. Szerintem nekem akkor reszeltek! :O

Ja az előbb elfelejtettem írni, hogy szerintem a Huawei-t épp nem a mobilok miatt tiltották le, de nem én vagyok a szaki.

No de a lényeg, hogy jó az ilyen írás, mert az emberi hülyeség, hiszékenység, figyelmetlenség az, ami az átlag usert fenyegetheti. Kizárólag az.

[ Szerkesztve ]

(#6) hcl válasza ubyegon2 (#5) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az a gond, hogy a kínai állam nem olyan kedves, mint a szövetségesek ;) (És ezekben a cuccokban ide a bökőt, hogy van backdoor is...)

A Huawei-t konkrétan azért, mert a kínai államnak továbbított adatokat :D Nyilván az nem gáz egy mobilhálózati infra esetén :D

Felőlem azt használ mindenki, aki akar, de attól még ez a tevékenység gáz. Én sem javasolnám senkinek.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#7) ubyegon2 válasza hcl (#6) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az a gond, hogy a kínai állam nem olyan kedves, mint a szövetségesek

Nem olyan kedves. Értem. Ilyen érvvel még én sem tudok vitázni! :R

Amúgy egy áltag jómunkásembernek milyen gyakorlati hátránya származhat abból, hogy kínai eszközei vannak és a kínai állam viszont nem kedves? Mert azt millió helyen olvasni, hogy hú a kínai eszközök, de azt nem, hogy átlagjózsinak mi baja lesz ebből? Még csak azt se tudják meg, hány csirkevírust gyártunk egy héten...

[ Szerkesztve ]

(#8) Xpod


Xpod
addikt

A végpontvédelmet kihagytad, szerintem ennek már alap csomagnak kellene lennie minden eszközön. (telefont/tablet/laptop/stb.)

[ Szerkesztve ]

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#9) hcl válasza ubyegon2 (#7) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jó, tömören fogalmaztam, hogy mi a gond, de szerintem ha akarod, utánanézel. Ha nem, akkor meg felesleges magyarázni. :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#10) ubyegon2 válasza hcl (#9) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha nem, akkor meg felesleges magyarázni. :D

Dehogy felesleges! Megtudnák mások is leglább, mi a valós veszélye annak, ha kínai eszközeink vannak. Mondjuk a szövegben ott van, hogy kínai appok több adatot kérnek, ez az egy, amit nem értek. (Google Play Áruházból szedem le telóra az appokat)

Amúgy amit az amúgy hasznos írás leír, számomra nem igazán újdonság. Max a kínai telók és kb minden IOT eszköz kérdésében nem nagyon értek egyet, de laikusként max annyit tudok, hogy ha valaki el tudja kerülni, hogy előbbi eszközök ne kínaiak legyenek valamilyen szempontból, az ügyes. :K Nyilván a Fritzbox routerek nem kínaiak, de itthon nem kapni őket, atyaég, most ugrott be, hogy a routerem is Xiaomi. :) Na nekem aztán reszeltek...

[ Szerkesztve ]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.