2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Audyssey szobakalibráció felülvezérlése REW + mérőmikrofonnal

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Ez a blogbejegyzés azt írja le, hogy hogyan tudod optimizálni az Audyssey (XT32) szobekorrekcióját. Ezt a korrekciót használják többek között a HEOS erősítők, például a Marantz és a Denon gyártók.

Mire jó ez: Így lehet mérések alapåján szobakorrekciózni a házimozid. Főleg sokhangszórós setupnál, vagy ha sokféle bemenetet használsz (és nem csak HTPCt), akkor a szobakorrekciózás segít kihozni a relatíve egyszerűen a rendszerből a maximumot.

Maga az Audyssey alapvetően jó munkát végez, ugyanakkor az erősítőből nem nagyon van lehetőség utánállítani a frequency-response gráfot. Ugyanígy, hiába van az erősítőknek egy egész jó mérőmikrofonja, a célra vannak jobb eszközök.

Például, Audyssey belső report a frontjaimról így néz ki:

Miközben a REW mérés pedig így (magenta az AudysseyXT32 beállítása, zöld némi tweakelés után):

Ami látszik, hogy még van bőven lehetőség javítani: Viszont 70nél a lyukat és 350nél és 550nél a kiugrást valamennyire sikerült megszüntetni, plusz 110Hz körül a beesés javult. Egyelőre ezekkel foglalkoztam és próbáltam kitalálni egyenként állítva kitalálni, hogy mennyit számítanak a beállításai. Szóval az ábra lényege nem az, hogy mennyit lehetne még javítani, hanem az, hogy az Audyssey beállítások felülvezérlésének van hatása. Plusz gyanús volt, hogy az egyik beszakadás periodikusan van jelen, ezt is akartam nézni, hogy mi van, ha adott Hzken nyúlok bele és mennyire fog látszani az Hz többszöröseinél.

Rázoomolva a sub psychoakusztikusan pedig így néz ki kalibráció után (eltérő skála és vizualizáció, a lényeg a lyuk 22Hznél az emberi fül szempontjából):

Kicsit túl van erősítve, de ezt relatíve egyszerű utánállítani.

Ez a leírás részben saját magamnak készül(t), dokumentálni a metódust ahogy az Audyssey beállításait meg lehet változtatni.

Ami kelleni fog a frequency-response felülbírálásához:
Megfelelő, Audyssey kompatibilis erősítő. Jelen esetben ez egy Marantz SR-6012.
Telefonos applikáció: Audyssey MultEQ: Ez kb egy 20 eurós app. Appból ugyan mindent el lehet érni, amit kell, ugyanakkor a frekvencia-görbébe belenyúlni enyhén szólva is macerás. Ami kell, hogy viszont ezen keresztül lehet exportálni és importálni az Audyssey beállítási filejait a számítógép felé. Azaz pl Google Driveon keresztül lehet oda-vissza másolni a filet.
RatBuddyssey: [link] a számítógépes program. Érdemes minimálisan utánállítani a MultEQ Appból, ha crashel a file beolvasáskor, akkor érdemes három pontos új mérést alkalmazni. Elvileg az erősítőt direkt is lehet vezérelni, de erre még nem jöttem rá, hogyan.

Ami nem kell:
Audyssey PC app. Erre részben 200(!) euro a licensz az erősítőmre, részben pedig ahogy néztem ugyanúgy nem lehet benne egyszerűen állítani a frekvency-response görbét. Tetejében formátum szinten is inkompatibilis az appal. Bónuszként nem működik ahogy nézem Dolby Atmos / DTS:X formátumokkal, szóval eleve a magassági sugárzók konfigurációja problémásnak néz ki. Magyarul, felejtős.

Ami kelleni fog a méréshez:
Mérőmikrofon, pl miniDSP UMIK-1 (~120 eur)
REW (Room EQ Wizard): [link] ingyenes
Leírás a [link] Umik1 + REW használatáról. Elvileg a REW működik más (és nem hitelesített) mikrofonnal is, de itt pont a mérés a lényeg.

Kommentár: Árban ugyan kb 150 euróról beszélünk kb, de ez még mindig olcsóbb, mint:
- A PCs licensz
- Venni egy Dirac autokalibrációs eszközt
- Vakon nekiállni felületkezelni a szobát vagy elkezdeni cserélgetni az eszközöket

Workflow:
1 Telefonons App installál, mérés indít.
2 Audyssey beállítás export az appból (pl Google Drive)
3 Pcn RatBuddyssey programba a Driveból az .ady Audyssey filet visszatölteni
4 REWből irány a measure, avagy hogy néz ki a curve.
5. RatBuddysseyn utánállítani. Menteni és vissza a Drivebe
6. Telefonos Appból visszatölteni a filet Driveból
7. Telefonos Appal feltölteni a filet az erősítőre.
8. Kontrollmérés REWben.

Hozzászólások

(#1) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Az oldal mentve, hogy visszataláljak.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#2) ergoGnomik


ergoGnomik
tag

Valaki tudna segíteni értelmezni azt a tömény nátha és Telekom színű két görbét? A szerző biztos ami biztos alapon olyan ábrákat mellékelt, amin különbözik a skálabeosztás és az ábrázolt tartomány, ráadásul a referencia görbe is el van tolva a két kép között. (Hogy azt már meg se említsük mennyivel jobb lett volna ez a kettő egyben!) Annyit sikerült kivennem, hogy csökkentette az általános hangnyomás szintet a vizsgált tartományban. Viszont bármennyire is más a két színes vonal, nem látom hogy érdemben közeledett volna a kalibrált a feketéhez. Nekem ökörh.gyozás mindkettő. Mi itt a truváj?

(#3) proci985 válasza ergoGnomik (#2) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

REWnél elmászik a skála, amit később vettem észre: Adott pillanatban csak egy frekvenciát állítottam és mértem utána, validálni, hogy koncepció szinten működik az eljárás, utólag nézve tényleg elég nehéz volt kivenni, hogy mit csináltam.

Updateltem a képet és a leírást, remélem így érthetőbb.

Ja igen: Nem célom bemutatni, hogy kb két órányi REWezés után tökéletesen be tudok kalibrálni egy 5.2.4es rendszert, mert ez nem sikerült. Viszont egyben guideot nem nagyon láttam a neten bemutatni lépésenként, hogy hogy lehet az eszközöket összehangolni.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.