2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Vannak itt idén érettségizők? - avagy a Nagy Felsőoktatás-kérdés

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Hát, ez is eljött. Most rajtam a sor. Szívvel-lélekkel, beleadva apait-anyait kellene küzdenem a továbbtanulásért, most mégis tanácstalan vagyok...
Megéri ez egyáltalán? Érdemes manapság diplomáért gürizni? Van értelme annak a rengeteg belefektetett munkánkának a ,,semmiért"?

Manapság szinte csak azt hallom az emberektől:
- Akinek nincs diplomája, az egy tanulatlan ,,tirpák" (mifelénk legalábbis így mondják:D) és semmire sem jó, csak a kétkezű legalja munkákra;
- akinek van diplomája, és abba a szerencsés rétegbe tartozik, aki még munkát is tudott találni, egyáltalán nincs megfizetve;
- aki pedig diplomás ember, de mégsem tud elhelyezkedni, azt meg ,,jajj, de nagyon sajnáljuk!". Kenheti a hajára a papírjait és mehet a közterekre levelet ,,szurkálni", mint alulképzettebb társai.

A jegyeim jók, de mivel nincs gyerekem, nem vagyok árva, a nemi identitásommal nincs baj és a kisebbséghez sem tartozom (elnézést, ezzel a felsorolással senkit sem akartam megbántani!) aggódom, hogy esetleg nem lesznek elegendőek a pontjaim..:( Rossz, hogy így kell gondolkodnia a mai diáknak, de gyakorlatilag plusz pontok nélkül, csak egy nagyon minimális - a mindenből kitűnő - rétegnek van esélye egy igazán jó helyre bejutnia.

A nyelvvizsgát különböző - főleg anyagi - okok miatt nem tudtam még megcsinálni, pedig korántsem kevés a ~28 pont, amit kapnék érte és az eszem is meglenne hozzá.
Mindenképpen államilag támogatottra szeretnék bejutni (bár ki nem?) és ha ez nem sikerül, nem tudom, mi lesz... Vehetem fel a diákhitelt és mehetek melózni a gyárba?
Arra is gondoltam már, hogy ha nem vesznek fel oda, ahova szeretném, akkor elmegyek valami OKJ-s képzésre, hogy addig is csináljak valamit és ha befejeztem, megpróbálom megint a felvételit. A nyelvvizsgát legkésőbb most nyáron pedig leteszem, mert ha elkezdek továbbtanulni, közben nagyon nehéz lesz és úgysem tudnék majd rendesen rákoncentrálni.

A kortársaim és magamnál jobban, már csak a kisebb tesóimat sajnálom, hogy mi lesz velük 5 vagy 9 év múlva, mikor MÁR MOST ilyen borzasztó az oktatási helyzet? :(

Ti mit gondoltok vagy mik a tapasztalatatok? Manapság többet ér, ha kitanulok egy jó szakmát vagy a diplomának még mindig akkora értéke van, mint régen? Titeket megbecsülnek a munkahelyeteiken? Létezik még olyan, hogy életképes szakma, amit meg is fizetnek?

Kiegészítésként, ami még eszembe jutott:
Annyiszor hallom mostanában, hogy: ,,Dehát te miért maradsz itthon? Akinek csak egy kis esze is van, rögtön húz is ki külföldre. Ott legalább meg is becsülik az ember kezemunkáját."
Igen, ez meglehet, de mégis... Itt van a családom, itt vannak a barátaim, a szerelmem, az otthonom, az ég világon minden ide köt, itt vagyok OTTHON.... Nem "hazafiaskodásból" mondom, de egyszerűen el sem tudom képzelni azt, hogy máshol éljek. Tisztában vagyok, hogy nagyon rosszak a körülmények és hogy egyelőre minden kilátástalan idehaza, de mégis elszörnyülködve hallom, hogy az osztálytársaim, ismerőseim nagy részének esze ágában sincs itthon gürcölnie, meg nélkülöznie, hanem ahogy csak teheti, kézzel-lábbal rohan ki külföldre, ahol még az aljamunkákat is tiszteségesen megfizetik - úgymond. Legalábbis az itthoni viszonyokhoz képest. Valamilyen szinten érthető, de azért mégis elszomorít, hogy a tehetségesebbnél teheségesebb és okosabbnál okosabb barátaim nem itthon, hanem egy idegen országban akarják kamatoztatni majd tudásukat. Ennek nagyon nem így kellene lennie...

És még egy:
Az egyik legnagyobb problémának azt látom, hogy a diákokat nemhogy motiválnák, ezekkel az újabb oktatási reformokkal folyamatosan veszik el a kedvünket a továbbtanulástól. Nyilván, hogy azt akarják, csak a mezőny legerősebbjei kerüljenek ki és én is belátom, hogy semmi értelme felhalmozni az értelmiségi réteget, ha közben megbízható, jól dolgozó, hozzáértő munkásemberinkből meg hiány van, de így meg még a jó tanulók is elkeseredve és félelemmel telve vágnak bele ebbe az egészbe. Kinek jó ez??
Már a kedvünk is elmegy, mert csak az erőltetés megy. Az a baj, hogy már egyáltalán nem azért tanulunk tovább, mert „jaj de szeretnénk” vagy mert kedvünk van tovább fejleszteni magunkat és mert érdekel, hanem ez már egyfajta elvárás, követelés tőlünk – mondván: „manapság, diploma nélkül egy senki vagy!”. Mondjuk ezt jó nagy hülyeségnek tartom, de például az én családomban is úgy néznének rám, ha a középiskola után nem tanulnék tovább valami felsőoktatási intézményben, mint az ufóra…kb. Én lennék a feketebárány. Pedig komolyan mondom, az utóbbi időben már ezzel a gondolattal is eljátszottam párszor. Egyszerűen nincs…nincs olyan dolog, ami motiválna, úgy érzem. Ez viszont elég szomorú…

********************************UP!!!!*******************************

Páran kértétek, hogy írjam le, milyen szakokban vagy iskolában gondolkodok.
Mivel szeretnék mindenképp a városomban maradni, így leginkább a Nyíregyházi Fősuli jöhet csak szóba. Febr. 15-én van a jelentkezés leadásának határideje és valahogy így fog alakulni a sorrendem:

1. Bölcsészettudományi és Művészeti Kar:

- magyar szak
- képi ábrázolás szak

2. Pedagógusképző Kar:

- pedagógia szak
- tanító szak
- szociálpedagógia

3. Természettudományi és Informatikai Kar:

- informatikus könyvtáros

4. Gazdasági és Társadalomtudományi Kar:

- kommunikáció és médiatudomány

A leginkább a művészetek, az irodalom és az emberekkel – főleg gyerekekkel – való foglalkozás vonz. Művészeteken belül is a képzőművészet és a színjátszás (dráma). Éppen ezért is raktam ezeket első helyre. A sima magyar szakon később specializálódhatok drámapedagógusnak és őszintén szólva, ez lenne a legnagyobb álmom. Illetve… a legeslegnagyobb álmom, ha magyar - rajz – dráma szakos tanár lehetnék, mondjuk általános iskolában. :D Na igen, tudom, hogy nem lehet mindent, de az biztos, hogy nekem az lenne a vágyaim netovábbja…:B

Hozzászólások

(#1) művésznő4


művésznő4
csendes tag

Komoly válaszokat várok és mindnekinek köszönöm, aki megnyilvánul a témában, esetleg tanácsot ad! :R

(#2) D1Rect


D1Rect
félisten

Mit szeretnél dolgozni?

(#3) moha21


moha21
addikt

Ha nagyon nem tudod mit akarsz, akkor inkább a közelben valami hasznos OKJ + nyelvvizsga.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#4) kmisi99


kmisi99
addikt

Én is ugyan ezeken gondolkodok. Most 10. vagyok és én is félek ha nem vesznek fel mi a fenét tudnék csinálni.

(#5) Kassadin


Kassadin
addikt

Ez nagyon összetett dolog. Csak a szokásos, "neked kell tudnod mit akarsz csinálni" üres frázist tudom leírni. Nem hiszem, hogy az a szerencsés, ha más mondja meg, mit csináljál. Neked kell tudnod, mit akarsz, mi érdekel, miben vagy jobb mint mások. Ettől függetlenül azért leírom, én hogy látom. Kezdjük ezzel a gyöngyszemmel:

"- Akinek nincs diplomája, az egy tanulatlan ,,tirpák" (mifelénk legalábbis így mondják) és semmire sem jó, csak a kétkezű legalja munkákra;
- akinek van diplomája, és abba a szerencsés rétegbe tartozik, aki még munkát is tudott találni, egyáltalán nincs megfizetve;
- aki pedig diplomás ember, de mégsem tud elhelyezkedni, azt meg ,,jajj, de nagyon sajnáljuk!". Kenheti a hajára a papírjait és mehet a közterekre levelet ,,szurkálni", mint alulképzettebb társai."

Nem tudom, mitől számít valaki tanulatlan embernek, a 8 általános és semmi szakma talán? Mert ha nem, akkor Mo. jelentős része tanulatlan tirpák, mivel nem rendelkezik diplomával. Függ attól is, milyen szektorban akarsz elhelyezkedni, és persze a fizu is ennek mértékében nőhet/csökkenhet(meg hogy vidék vagy pest). A büfészakos diplomások szoktak általában elvérezni a munkaerőpiacon, mert olyasmit tanultak ki, amire vagy nagyon kicsi a kereslet vagy egyáltalán nincsen rá szükség. Esetleg még idesorolhatóak a "sztárszakmák" is.

Okj és a diploma sem hülyeség, csak legyen keresett és legyen benne előrelépési lehetőséged idővel.

Leírhatnád, milyen munkák vonzanak, mihez van érzéked, mit tudnál elképzelni életed végéig, amit csinálnál is szívesen.

(#6) Jhonny06


Jhonny06
veterán

A diploma ma már annyira alap, ha szellemi munkát akarsz végezni, hogy szinte meg sem kérdezik, hogy van-e. Mondjuk ezt az oldalt is megértem, hiszen egy érettségi semmilyen tudást nem ad, mehetsz valahova fizikai munkát végezni, vagy "jobb" esetben betanítanak valamit. Egyszóval nem árt keresni valamit, ami érdekel és legalább valamilyen szinten igény is van rá. Vannak olyan szakmák, ahol az OKJ-t is megbecsülik, de egyre kevésbé jellemző és semmi komolyra ne számíts vele. Szerintem nem éri meg egyébként.

[ Szerkesztve ]

(#7) Kolondrum válasza Jhonny06 (#6) üzenetére


Kolondrum
félisten

Nálunk van akinek csak érettségije van és főnök, marhára nincs egyensúlyban a végzettség meg a hozzá társuló munka. Ma is megmutatta az egyik főnök9öm, hogy marhára nincs képben.

(#8) Z86


Z86
őstag

Szerintem megéri egyetemre menni. Jó állásokhoz alapfeltétel (kivétel ha valami módon protekciód van). A lényeg, hogy valami piacképes szakmát válassz és gyúrj rá az idegen nyelv(ek)re.

(#9) Jhonny06 válasza Jhonny06 (#6) üzenetére


Jhonny06
veterán

"Szerintem nem éri meg egyébként."

Mármint az OKJ. :) Az egyetem egyértelműen igen.

(#10) tildy


tildy
nagyúr

Erreffele kevesbe a papirt, ezerszer jobban a tapasztalatot nezik. Szerencsere. Eddig sehol nem a papirjaimra voltak kivancsiak - bar egy Zend certificate nagyot dobna azert, nagyobbat mint a diplomam- hanem arra, mit tudok, milyen referenciam vannak.

Ha ma megint 18 lennek, elmennek valahova junior programozonak, es levelezon elvegeznem a sulit. vagy tavoktatason.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.