2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Puppy Linux gyorsteszt....

Írta: | Kulcsszavak: Puppy Linux gyorsteszt. Futtatás merevlemez nélkül

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Puppy Linux gyorsteszt.
Futtatás merevlemez nélkül
SD kártyáról

A tesztet s a kísérletet elsősorban a kíváncsiság inspirálta a Puppy linux ilyen jellegű kipróbálására.

Ennek a cikknek a fő célja hogy bemutassa kisméretű sok programmal ellátott magyar nyelvű Windowshoz hasonló felületű Puppy Linux / puppy431_hu / operációs rendszer is lehet gyors s a kis helyigénye miatt hatékony rendszer amely ráadásul akár egy 1 Gigabytes memória kártyáról vagy pendrivről is képes futni. A kis helyigény a gyorsaság könnyű kezelhetőség magyar nyelű kezelőfelület melleti érvek mind-mind a Puppy Linux mellet szólnak.

A teszteléshez asztali 775-ös integrált alaplapot, 3.07 GHz-es dual magos Intel processzoros irodai gépet használtam ami 2x512 Mbyte ramot tartalmaz. A legfontosabb kritérium az volt hogy a gép képes legyen usb eszközről bootolni.

A képen is látszik a Linux rendszer kiegészítve a PhotoFiltre a RadioSure, és a Softmaker Office 2008-as irodai program hordozható változataival kényelmesen ráfér az 1 Gbytes SD memóriakártyára.

A teszthez a ftp://skami.homelinux.org/puppylinux/ISO/puppy431_hu-3.iso fájlt alkalmaztam. Mivel volt a gépben elég memória korábban már fent volt a merevlemezen.. Ez a verzió amúgy csak így volt hajlandó betöltődni memóriakártyáról való futtatáskor ha nem találta meg a 2fs kiterjesztésű personal fájlokat. Én kipróbálásra pupletet is jó szívvel ajánlok mint pl a Warry linux: Wary530Hu, vagy a SuliPuppy 2.0 :) ami innen tölthető le: http://puppylinux.hu/puppyszoftver/ Ezeknél a verzióknál nem szükséges az indításkor a personal fájl megléte később is elég létrehozni.

Ilyen a boot képernyő

Az indulás és a rendszerbetöltődés folyamata gyorsan néhány pillanat végbemegy. A képernyő kezelési mód alapszinten vesa módban történt 1024x768 24 szín. Választható felbontások.

Az asztal felület

Látható a felület sok szempontból hasonlít a Windowsra, ebbe a Puppy be van integrálva a wine
ami lehetővé tesz hogy linuxos környezetben windows alatt lévő programok is fussanak.
Akinek nem lenne elég az Abiword és a Gnumenic táblázatkezelő, az használhatja a SoftMaker Office 2008 amely teljes értékű ingyenes Ms. Office dokumentumokkal kompatibilitással használható irodai program. A Puppy linux egyik nagy előnye hogy nagyon jól s egyedileg testre szabható.

Miután gyorsan betöltött az operációs rendszer első körben a hálózatot állítottam be.
Könnyű dolgom volt csupán az auto DHCP opcióra kellet kattintanom. Korábbi teszt során ugyanez a rendszer az Amiló L sorozatú mikró478-as processzorú celeron laptop wifi kártyáját is gond nélkül kezelte, véleményem szerint érdemes többféle Intel platformos Netbook vagy notebookal is tesztelni akinek ehhez van kedve. Mivel Seamonkey böngésző beépített fash playerrel rendelkezik így nekiláttam a következő tesztnek.

Youtube-ról az Avatar és az Eredet trailert 720p ben gond nélkül lejátszotta teljes képernyős módban.

A következő próbaként egy flv / flash / kiterjesztésű kisfilmet a Gxine lejátszó gond nélkül lejátszotta az állományt. A Photofiltre a RadioSure programok is gond nélkül futottak a wine segítségével.

Kikapcsoláskor a számítógép lassú leállása betudható az SD kártya írási sebességének
is. Ugyanis kilépéskor a / personal file / a személyes fájlon mentési, írási művelet hajt végre a puppy ami jóval lassabb mint egy Hdd-re írás,  ezért is célszerűbb s javaslom a nagyobb sebességű pendrivvel használni a rendszert. A teszt során a memória az / 1 Gbyte memóriából / használatot tekintve majd 512 Mbyte memória maradt szabadon.

Ez egy gyors „alap” teszt, de véleményem jól bizonyítja hogy akár egy 1 Gbytes memóriakártyáról is futtatható teljes értékű operációs rendszer akár telepítés és más egyéb külső adattároló nélkül is!
Ami kis méretű, kis fogyasztású (Barbone, Micro atx, itx,, Intel Atom alaplap) rendszerek esetén nagy előnyt jelent. Véleményem szerint a rendszert érdemes lenne minél több fajta platformon pl: Rasberry Pi és hardveren tesztelni és szükség esetén a meghajtókat „chipspecifikusabbá” tenni.

Különösen Szeretném ajánlani a puppylinux.hu weblapot mert a Staudinger Kálmám és barátai által fejlesztett és magyarított Puppy linuxok nagyon jól használhatóak ingyenes operációs rendszerek

Előnyök: telepítés nélkül is futtatható
Ingyenes
gyors működés
jó hardverfelismerés, kis méret tárhely igény
Wine segítségével Windows alapú programok futtatása
akár memóriakártyáról is futtatható

M.Laca

Hozzászólások

(#1) x-Drew


x-Drew
csendes tag

Szuper cikk lett! Amúgy tényleg jó kis cucc ez a puppy linux, nekem eee 700x-re volt feldobva régen.

(#2) Fenyő


Fenyő
őstag

Lehet nem a legjobb helyen teszem fel a kérdést, de adott egy K6-III+-os retro masina 40GB-os winyóval magyar Win 95OSR2.1-el, két (rendszer+adatok) FAT32 partícióval, meg hagytam néhány gigát parlagon Linuxnak rajta. Nos ez a 4.3.1-es magyar Pupi tök gyorsan fut rajta, flash nélkül még netezni is lehet vele, viszont a telepítője nem látja a partíciókat, csatolni sem lehet őket, csak az egész újraparticionálását ajánlja fel, ami nem viszont nem szempont mert dual bootba kéne a winnel. Kipróbáltam 5.x-es Warykat is, de ezek egyrészt nem magyarok, másrészt érezhetően lassabbak a 4-es verziónál (főleg a böngészés), viszont látják a partíciókat, telepíteni is lehet a win mellé grubbal, de a 4-es gyors magyar verzió sokkal jobb lenne rá, ha látná a partíciókat. Linuxban nem vagyok túl jártas, úgyhogy van vkinek vmi 5lete, az jól jönne.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.