2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

PC a nappaliban

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sziasztok!

Pillantsunk rá pár fotó és egy rövid leírás keretében a szüleim számára összerakott gépre. Bő egy éve elköltöztek és most azzal a kéréssel fordultak felém, hogy rakjak össze nekik egy amolyan mindenes PC-t. Van nekik egy nem is olyan rossz (Core2Duo), Dell gyártmányú kezdetleges all-in-one, de ez a pincében kapott helyett a „dolgozó szobában”. Na most, ott hideg is van, nehezen megközelíthető, így született a döntés, hogy kellene a nappaliba valami. Javasoltam nekik, hogy helytakarékossági okokból kössék rá a nagyképernyős TV-re. Eleinte nem tetszett nekik az ötlet, de most már nagyon élvezik. Tehát az egyik fő csapásirány ez volt, a másik az, hogy olcsó legyen, de viszonylag erős is és tartós.
Nagyon tetszenek az AMD APU-i és a Mini ITX-es megoldások, eleinte ezekből próbáltam válogatni. A Zacate megoldásokat elvetettem, mert ezek egy asztali gépbe szerintem gyengék. De sajnos bukott a Mini ITX-es tervem, mert egyrészt elég drágák, másrészt nincs is készleten. Egyébként Intel fronton is ez a helyzet, sőt ezek még drágábbak. :U

Az alkatrészek

Így kötöttem ki mégis az Intelnél, ezen belül is az LGA1155-ös foglalatnál. Ahol vásárolok, találtam egy jóárasított ASUS P87Z88-M Pro Mico ATX-s példányt. Az olcsó ár oka, hogy Demo készülék, azaz kiállítási darab. Nagyon jó vételnek tartom, mert bő 30%-al olcsóbb, mint a bontatlan példány és így is van rá 2 év garancia (a 3 helyett). Elég jól felszerelt darab, strapabírónak tűnik ha az adatokat nézzük. 8 fázisú digitális tápellátás, bordákkal a tetején. Négy memóriafoglalat, hat SATA port, kettő darab eSATA port hátul, 8 USB 2.0 csatlakozó, 2 USB 3.0 hátul + 2 előlapi kivezetése biztosított. Kettő darab PCI Express 3.0 (2x8 sáv), egy darab PCIe 2.0(4sáv) és egy darab szintén PCIe 2.0 1 sávval. A későbbi esetleges bővítéssel tehát nem lesz gond. Egyébként a többi megszokott dolog is megtalálható az alaplapon: integrált hangkártya és hálózati vezérlő. Az integrált grafika a processzorban adott, ennek meghajtásához a következő csatlakozók állnak rendelkezésre: HDMI, DVI, VGA.

Tehát van egy olcsó alaplapunk, kellett bele egy olcsó processzor. Eleinte a Celeronok és a G szériás Pentiumok között válogattam, de felfigyeltem egy Core i3 3220-ra. Akcióba került, konkrétan a Pentium G850 ársávjába. Több se kellett, lecsaptam rá. Röviden annyit kell róla tudni, hogy két magos, de HT képes, azaz négy szálon tud egyszerre dolgozni. 3.3Ghz-es, 22nm-es technológiával készül, 55W-os a TDP-je. Az integrált grafikus vezérlő benne a HD2500-as. Szerintem tökéletes lesz a mindennapi feladatokra, azaz a számtalan böngészőlap, word, excel, powerpoint, képszerkesztő egyidejű kezelésére.

Memóriából a G.Skill melett tettem le a voksomat, ennek az oka nagyon egyszerű: akciós ár. Egy 2x2GB-os KIT-ről beszélünk a RipJaws szériából, melyek 1600Mhz-en ketyegnek CL9-es időzítés mellett. Támogatják az Intel XMP profilokat is.

Szinte kész a gép belseje, már csak az adattárolók hiányoznak. Manapság szinte nem is lehet kapni 128GB-nál kisebb kapacitású SSD-ket de én találtam. Egy másik cégnél üritették a beragadt készleteket, így sikerült lecsapnom egy olcsó Corsair Force GT 60GB-os példányra. Ez a rendszernek tökéletes lesz. Minden másnak pedig beraktam egy Hitachi 250GB-os 2.5”-os 5400RPM-es merevlemezt, ami nálam volt elfekvőben. Biztos, ami biztos, került a gépbe egy ASUS DVD olvasó/író/újraíró.

A házzal voltam „meglőve”, mert tudom, hogy a mutatós nappaliba szánt házak elég drágák. De a szerencse ismét rám mosolygott, ahol az SSD-t vettem, akciózták a Silverstone SST-ML03B jelölésű fekvő házát. Semmi extra, minimál dizájn, előlapi fejhallgató, mikrofon kimenet és 2 darab USB 3.0.Persze táp nélkül adták, ezért is a kedvező ára így került bele a szintén akciós Corsair CX430M moduláris, 80Plus minősítésű táp.

A szerelés nagyon könnyen ment. A processzorhoz kapott gyári hűtőt nem volt szándékomban feltenni, ehelyett vettem potom összegért egy Scythe Kozuti hűtőt, melynek csapágyas a ventilátora. Nagyon lapos jószág, mindössze 40mm magas. Hat darab hőcső segíti a sűrű lamellákat. A légkavaró tényleg csapágyas, olyan hangja volt, mint egy helikopternek. A hűtő kidolgozása nagyon jó.

A légkavaró kérdést úgy oldottam meg, hogy volt egy elfekvő Alpenföhn WingBoost Orange 12cm-es ventim itthon, amit a ház tetején lévő, az erre a célre előkészített helyre szereltem. Így tökéletesen a hűtő fölött helyezkedik el és nagyon halk.

A háznak jó az elrendezése, az alaplap bal oldalára került a táp. A merevlemez rögzítésére egy hatalmas, gumiból készült konzol szolgál, ami megemeli a winchestert, így könnyen tud szellőzni illetve anyagából adódóan elnyeli a vibrálást. A másik kialakított hely az 5.25”-os hely alatt van, gumi alátétekkel, ide került az SSD.

A teljesítményről csak annyit tudok írni, hogy kellően gyors. Az SSD sokat számít, de a processzort is erősnek éreztem, abban a két napban amíg tartott a szerelés és konfigurálás, illetve a szükséges programok telepítése. Nagyon csendes gépet sikerült összerakni, a 12 centis légkavaró jó ötletnek bizonyult, ráadásul nem csak a processzor, hanem az alap tápellátása és a memóriák is kapnak a hűsítő levegőből. A merevlemez hangját egyáltalán nem hallani, a gumi konzol is nagyon jó ötlet a Silverstone részéről, bár ez a pici 5400rpm-es vinyó túl sok zajt amúgy sem csaphat. A ház jól szellőzik, rengeteg helyen van szellőző nyílás. A táp hangjától eleinte kicsit "fáztam", mert ahogy a képeken is látszik, alulról szívja a levegőt, de a ház kellőképpen meg van emelve a lábaknak köszönhetően, így gyakorlatilag ez is hangtalan.

A végére csak annyit szeretnék írni, hogy az ősök beszámolói alapján sikerült elérni a kitűzött célt, van egy modern gépük a nappaliban, ami a TV alatt szinte alig foglal helyet, így megmaradt a szeretett összkép a leggyakrabban használt helyiségükben, de mégis kényelmesen tudnak dolgozni/szórakozni. Sokat emlegettem az árakat, mivel ez is egy szempont volt az építés során. Nos, az egész projekt 92 ezer forintnak megfelelő összegből kijött. Tokkal, vonóval. Tudom, ez akár soknak is tűnhet, de őket ez a konfiguráció ebben az évtizedben biztos, hogy kiszolgálja. Mindenkinek ajánlom a fentebb bemutatott alkatrészeket és köszönöm, ha elolvastad a bejegyzést!

Hozzászólások

(#1) Hunujv


Hunujv
tag

Tetszett az írás! ;)

(#2) Infinight válasza Hunujv (#1) üzenetére


Infinight
csendes tag

Köszi! :R

Impossible is just a big word thrown around by small men...Impossible is nothing.

(#3) Syl


Syl
nagyúr

Bocs, hogy ezt írom, de szerintem ez a táp egy vicc. Ettől kicsit olcsóbban megvan egy 120 W-os paneltáp, ami több mint elegendő ehhez a géphez. Ráadásul teljesen hangtalan.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#4) Infinight válasza Syl (#3) üzenetére


Infinight
csendes tag

Az észrevétel jogos. Nézegettem én is őket, de annyival nem olcsóbbak, hogy megérte volna várni rá 2 hetet. :)

Impossible is just a big word thrown around by small men...Impossible is nothing.

(#5) Syl válasza Infinight (#4) üzenetére


Syl
nagyúr

Egy éve raktam össze magamnak egy mini-itx gépet (adatlapom), a következő fő célkitűzésekkel:
- hangtalan legyen,
- keveset fogyasszon és
- 3-4 évig kitartson.
A hangtalanság rögtön első bekapcsoláskor kútba esett. A chieftec ház saját tápja zavaróan hangos volt, ezért rendeltem egy paneltápot. Két nap alatt megjött és máris élvezhettem a némaságát :D
És ami érdekes, a gép fogyasztása így jó 10 wattal alacsonyabb lett.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#6) Infinight válasza Syl (#5) üzenetére


Infinight
csendes tag

Szép kis konfig! Sajnos a 3220T-nek jó kis felára van az akciózott(!) 3220-hoz képest, így azt elvetettem, pedig ideális egy csendes géphez. Itt a hangtalanság nem volt (annyira) szempont, az ár viszont annál inkább.
Visszatérve a tápra. Sajnos a két cég, ahol vásárolok még csak véletlenül sem tart raktáron paneltápot. 2 hét lett volna a beszer. idő. Így nézegettem még SFX méretű 300-ast, de szinte (+1K) egy árban voltak az akciós CX430-al. Így döntött a modularitás. :)

Az, hogy a fogyasztásod csökkent mindenképpen érdekes, de végülis valahol logikus. A paneltépoknak jobb a hatásfoka, plusz (mint esetemben is) az ATX szabványúban feleslegesen sok teljesítmény vész kárba.

Impossible is just a big word thrown around by small men...Impossible is nothing.

(#7) Syl válasza Infinight (#6) üzenetére


Syl
nagyúr

Itt Szegeden sem nagyon tartanak paneltápot ezért ezt az egyetlen alkatrészt webshopból rendeltem (adapter.hu). Végül is, ha jól belegondolok, a táp gyorsabban megjött, mint a gép többi része :D

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#8) Infinight válasza Syl (#7) üzenetére


Infinight
csendes tag

Én meg szinte csak webshopból rendelek. :DDD Ez annak is köszönhető, hogy itt a szállítás nem feláras, hanem ingyenes és a pénz beérkezését követő másnap megérkezik a csomagod. :)
Te akkor jól jártál a táppal, a címet amit adtál, köszi. Mentve, szükség lehet még egy paneltápra egy következő projektre. ;]

Impossible is just a big word thrown around by small men...Impossible is nothing.

(#9) Honkydoo


Honkydoo
őstag

Grat a confighoz!
Szerintem a 92ropi nem sok egy ilyen rendszerért, okosan vásároltál. :K

"Légy olyan, mint bárki más, tégy olyat, mint senki más."

(#10) Infinight válasza Honkydoo (#9) üzenetére


Infinight
csendes tag

Köszi! :R

A szülők persze sokallták először, de csak az első pár napban. Azóta nagyon elégedettek. :D

Impossible is just a big word thrown around by small men...Impossible is nothing.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.