2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

A helyes út

Írta: | Kulcsszavak: jövő . ökológia . környezet . utópia . kapitalizmus . szennyezés

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Szeretném megosztani pár gondolatomat a világról.

Az emberi természet

Az emberiség legnagyobb problémája önmaga. A természete és a kapzsisága.
Hiba lenne azt hinni, hogy rosszabbak vagyunk mint az állatok, gyakran hallok ilyesmit, de szerintem ez nem igaz. Egész egyszerűen nekünk megvan az értelmünk ahhoz, hogy nagyobb rosszat cselekedjünk.

Az egyik mozgatórugó a kapzsiság. Ez nagyon jól megfigyelhető az állatvilágban is ahol mivel mást nem birtokolhatnak eszközhasználat híján ezért a táplálékért folyik a harc. Nézzetek meg bármilyen természetfilmet ahol a ragadozók elejtenek egy zsákmányt. A legjobb falat mindig a vezéré és mindenki mást elzavar onnan. Persze biztos erre is van ellenpélda mint minden másra, de az elenyésző a többséghez képest.

Az emberi faj legnagyobb hibája hogy etikailag, erkölcsileg még nem elég érett a hatalmához képest. Persze vannak akik igen, de sajnos nem elegen és nem a megfelelő pozícióban.

Még most is rengeteg helyzetben az állati én kerül előtérbe. Agresszió, irigység, stb.
Amíg a fákon ültünk addig ez nem volt probléma. Ha dühöt éreztünk valaki iránt akkor fejbe dobtuk egy gyümölccsel, ha nem akartuk megosztani a talált élelmet akkor elbújtunk a többiek elől.

Manapság már akár így is lehetne:
Azok ott 2000km-re kicsúfolták az ideológiánkat, atomot nekik.
Az irigység/kapzsiságra példa: Van 400milliárd forintom, de ha a mérgező anyagokat nem szűröm drága eljárásokkal akkor még a büntetésekkel együtt is megéri és 410 lesz. Lehet hogy tönkreteszem a földet és többmillió embernek ártok, de ez engem nem fog érdekelni a magánszigetemen.

Persze ezek eltúlzott példák voltak és nem túl életszerűek. Csak azt akartam vele szemléltetni, hogy az ember döntéseinek a következményei sokkal komolyabb hatással lehetnek a környezetünkre és az élővilágra mint akár 200 évvel ezelőtt és ehhez sokan még nem nőttek fel.

Az ember alapvetően csordaszellemű lény. Ebből következik, hogy a többség vágyik arra, hogy vezessék. Nem véletlenül szokták birkáknak hívni azokat akik vakon követik a példaképüket. Ez még nem lenne akkora baj, ha a vezetők olyanok lennének akiket érdemes követni. Sajnos ez általában nem így van.
A csordaszellem segített nekünk túlélni a régi időkben. Most viszont már inkább káros mint hasznos. Arra ösztönzi az embert, hogy ne gondolkodjon mert van aki megteszi helyette, neki csak követnie kell őt.

Min kéne változtatni

Az emberi társadalomban azok tudnak a legsikeresebben érvényesülni akik erkölcsileg fejletlenek. Értem ezt úgy, hogy nem érdekli senki más csak saját maga. Nem érez lelkiismeretfurdalást, ha valakinek tönkreteszi az életét. Nem zavarja, ha a célja eléréséhez át kell gázolnia másokon. Az meg végképp nem érdekli, hogy mi lesz a földdel ha ő már halott lesz.

Első lépés az lenne, hogy az ilyen embereket valamiképp megakadályozzuk abban, hogy a gátlástalanságukkal kárt okozzanak másoknak. Ezt nem tudom, hogy lehetne, szóval zsákutca.

A legjobb az lenne ha az emberiség egész egyszerűen kinőné a negatív viselkedésformáit.

Amit még fontosnak tartok
Gyakran láttam olyat, hogy ha valakinek valami apró segítség kell akkor a másik a füle botját sem mozdítja akkor sem ha az csak pár percébe kerülne.
Egyszer pl egy hajléktalannak segítettem mikor az aluljáró lépcsőin nem tudott le és fölmenni mert járókerete volt. Vittem mellette a járókeretét amíg ő a korlátba kapaszkodva eljutott a céljáig. Biztos vagyok benne, hogy van mikor 20 percet is szerencsétlenkedhet míg valaki meg nem szánja.

Sajnos a segítőkészségnek is meg van a hátránya. Gyűjti azokat az ismerősöket akik imádnak segítséget kérni.
A legrosszabb fajta az aki folyton segítséget kér tőled, de mikor neked kell a segítség akkor látványosan leráz. :(

Milyen lenne az ideális világ

-Az emberiség kollektíve rájönne, hogy a pénznél vannak fontosabb dolgok is.
-Nem lenne bűnözés. Senki sem akarná elvenni a másét és ártani a másiknak.
-Nem lennének olyan emberek akik ingyenélők (Hajléktalanok és a tudjátok kik). Minden embernek lenne munkája.
-Nem lennének háborúk és fegyverek. Az ebbe ölt pénzt teljesen másra fordíthatnák.
-Nem lennének éhezők a világon.
-Hatásosan kezelve lenne a túlnépesedés problémája.
-Mindenhol lecserélnék elektromos motorra a belsőégésűeket. (Ahol lehet)
-Az összes erőművet környezetbarátra cserélnék. Pl atomerőmű. [link]
-Nem lenne tele a világ használhatatlan tömegtermékekkel és olyanokkal amik pár év alatt tönkremennek. Az lenne a szokatlan ha valami nem bírja ki 10 évig. Így az ilyen termékek gyártásából származó hulladék max a tizede lenne a mostaninak.

Az eredeti blogbejegyzést is benne hagyom:

Egy NORMÁLIS világban nem lennének éhezők és háborúk. Már rég lenne kutatóbázis a marson. Az összes erőmű környezetbarát lenne (pl atomerőmű). Az emberek elektromos autókkal járnának, stb. Ezek mind megvalósítható dolgok. Az emberiség ezeket mind elérhette volna már, ha nem azzal lenne elfoglalva, hogy hogyan taposson át a másikon.

Tudom persze, hogy utópia.

Sajnos a filmekkel ellentétben a valóságban az győz aki alattomosabb, gátlástalanabb és agresszívabb. Vagyis a jó győzedelmeskedik a végén klisé csak a filmekben olyan gyakori.

A felső tízezer tehet arról, hogy elárasztják a világot a felesleges mérgező hulladékok. Ők gerjesztik a kapitalizmust. Gyártják az ócska vackaikat amik 1-3 év alatt tönkremennek. Ők sulykolják az emberekbe, hogy havonta vegyenek új mobilt, stb

Való igaz, hogy az emberek ostobák mert bekajolják a sok maszlagot és lelkesen vásárolják a rengeteg felesleges holmit. A vezetőknek kéne jóirányba vezetnie őket. Ez viszont nem nagyon fog összejönni mivel a felső tízezer befolyása alatt állnak. Így hát a reklámok és a divat vezeti őket.

Hozzászólások

(#1) Иван


Иван
őstag

Peace! :R

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#2) Crystalheart


Crystalheart
senior tag

Ha a világ összes GNP-jét elosztanánk a világ összes embere közt, a végeredmény az lenne, hogy mindenki szegény maradna. Hú de jó lenne.

(#3) maláj


maláj
őstag

sajnos igazak a fenti sorok ...
de azért tegyük hozzá, hogy egyre több embernek "nyílik fel a szeme" :K

(#4) wednesday


wednesday
őstag

Sok mindenben igazad van. ÉS tényleg azt se lehet mondani, hogy nem így van. De sajnos nem ilyen egyszerű a világ, hogy ki lehet jelölni egy idealizált és helyes utat. Ha végignézzük a történelmet az emberiség a konfliktusokra épül és így halad előre. Ezt a témát ezer oldalról meg lehet közelíteni mert annyira szerte ágazó, politika, gazdaság, háborúk fejlődés stb.

"Egy NORMÁLIS világban nem lennének éhezők és háborúk."
Ez csak kis törzsközösségekben működhet, ahol nincs magántulajdon és még ott se biztos.
Ahhoz, hogy erre a jelenlegi szinte eljutottunk ennek része volt a háború és az éhezés.
Eleve a fejlődést a kényszer mozgatja.

Tényleg rengeteg oldalról meg lehet beszélni ezt a témát. :)

Kezdem a társadalommal:
"Való igaz, hogy az emberek ostobák mert bekajolják a sok maszlagot és lelkesen vásárolják a rengeteg felesleges holmit. "

Na akkor itt jön az egyik probléma. Ezek szerint az emberek(mint tömeg) nem tudják a "saját" érdekeiket felmérni, TEHÁT vezetni kell őket a "helyes" úton. Na de ki fogja vezetni őket? Milyen világszemlélet alapján ( politikai, gazdasági, társadalmi, erkölcsi stb). És itt kibukik az egész, mert olyat nem lehet amivel mindenki elégedett. Hiszen a tömeg "érdeke" sose fog egyezni az egyéni érdekekkel. És egyének alatt nem mindig 1 személyt kell érteni. Egyéni érdeke egy országnak is lehet, ha országok összességét nézzük a "tömeg" érdeknek.
Egyébként a vezetés alatt értem mind a diktatúrát, mind a köztársaságot. Hiszen mindkettőben irányítás alatt állunk. Az egyikben elvileg van beleszólásunk a dolgok alakulásában (több vagy kevesebb vagy néha semmi ez változó).

[ Szerkesztve ]

(#5) Szten Márs


Szten Márs
nagyúr

Az atomerőmű környezetbarát?

(#6) wednesday válasza Szten Márs (#5) üzenetére


wednesday
őstag

Ha megoldott a kiégett fűtőelemek elhelyezése és elkerülik a hőszennyezést, akkor igen.

(#7) Huma válasza wednesday (#4) üzenetére


Huma
addikt

Nem biztos, hogy azokra a konfliktusokra szükség lenne a fejlődéshez. Az ember elméletileg már 1000 évvel korábban is eljuthatott volna a mi technológiai színvonalra. Valószínűleg pont az általad említett konfliktusok nem tették ezt lehetővé. De ezt nem egyszerű meghatározni. Lehet hogy neked van igazad, lehet hogy nekem.

Ez csak kis törzsközösségekben működhet, ahol nincs magántulajdon és még ott se biztos.
Ez max a mostani emberi viselkedésformánál igaz. A háború nem létszükséglet és élelmiszert termel annyi az emberiség, hogy az egész világnak jusson belőle. Csak el kellene juttatni oda.

Na akkor itt jön az egyik probléma. Ezek szerint az emberek(mint tömeg) nem tudják a "saját" érdekeiket felmérni, TEHÁT vezetni kell őket a "helyes" úton. Na de ki fogja vezetni őket?
Ez nagyon jó meglátás és remek kérdés. Erre csak azt tudom mondani, hogy kéne egy olyan központi irányítás amit az egész világ elfogad. Ez az irányítás mondjuk egy szuperintelligens mesterséges intelligencia lenne ami erkölcsileg és morálisan a lehető legjobb döntéseket hozná. Ez gondolom pár éven belül meg is fog valósulni... :D

Amúgy amíg az emberiség gondolkodásmódja radikálisan meg nem változik addig nem fog változni semmi. És ha többezer év alatt nem változott semmit akkor nem hiszem, hogy most fogja elkezdeni.

Államformának amúgy a királyságot tartom a legjobbnak. De ehhez az kell, hogy a király erős akaratú legyen, jószándékú, intelligens és a lehető legjobbat akarja a népének.
Ellenkező esetben viszont katasztrófa a királyság.

A demokráciának egy előnyét látom csak. Mentes a szélsőségektől. Nincs olyan hogy egy őrült király kerül hatalomra és lemészárolja a fél országot. Ellenben sosem lehet olyan jó mint mikor egy jó király kerül a trónra.

Izospórás harasztok: Sporofitonjuk sporangiumaiban haploid meiospórák keletkeznek.

(#9) Sanyix válasza Huma (#7) üzenetére


Sanyix
őstag

"Nincs olyan hogy egy őrült király kerül hatalomra és lemészárolja a fél országot. Ellenben sosem lehet olyan jó mint mikor egy jó király kerül a trónra."

Ez így ebben a formában nem igaz... pl gyurcsótány. Nem mészárolt le senkit, de anyagilag évtizedekre megnyomorította az országot. Vagy pl bokorgyuri, ő nem a saját országában mészárolt hanem elküldte katonáit afganisztánba, és irakba, hogy jól menjen a fegyverbiznisz neki és a haveroknak.
Na meg magyarországon is látható hogy hogy ezen kívül sem mentes a szélsőségektől a demokráciának nevezett dolog. pl jópár évig hatalmon voltak a magyar, és nemzetgyűlölő, (gyakran agresszív, és élősködő)kisebbséget pozitívan, többséget negatív diszkriminációban részesítő, a magyarságot nemzetközi médiában is lejárató, antidemokratikus, hipokrita szélső"liberálisok".
A jobbikot meg direkt nem írom, mert ők még semmi szélsőségeset nem tettek, és szóban is csak néhány érinthetetlennek beállított dogmára tapostak rá, amely dogmák alól tényleg nagyon kilóg a lóláb, tehát egyelőre, csak fenti csoportok démonizálják, generálják a hisztit, tényektől mentesen.

Egyébként a sima diktatúra ugyan az mint a királyság, ugyanúgy lehet jó ha normális ember vezeti, csak mint írtad általában azok érnek el hatalmat, akiknek nincs lelkiismeretük, törtetők és mindenkit eltaposnak, tehát egyszerűen elmebetegek, pszichopaták.

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#10) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

Fiam, én öreg ember vagyok, elértem életem telét, s tudom, hogy széles e világban töméntelen a gonoszság. Vad rablók ereszkednek alá a hegyekből, elrabolják a kisgyermekeket s eladják őket a móroknak. Oroszlánok lesnek a karavánokra, s rárontanak a tevékre. Vaddisznók túrják fel a völgyek gabonaföldjeit, és rókák dézsmálják meg a szőlőt a dombokon. Kalózok pusztítják a partvidéket, felgyújtják a halászok hajóit, elveszik hálóikat. A leprások sós mocsarakban tengődnek; nádból fonják házaikat, és senki emberfia nem közelíthet hozzájuk. Koldusok járják a városokat és együtt falnak a kutyákkal. Tudsz-e változtatni mindezen? Ágyadba veszed-e a bélpoklost és asztalodhoz ülteted-e a koldust? Meghunyászkodik-e törvényed előtt az oroszlán és engedelmeskedik-e neki a vaddisznó? Ő, aki a nyomort teremtette, vajon nem bölcsebb-e nálad? Annak okáért nem magasztallak én téged mind e cselekedetekért, hanem megparancsolom neked, lovagolj vissza a palotába, derítsd fel a te orcádat, öltsd magadra, ami egy királyhoz illő, én pedig megkoronázlak aranykoronával és gyöngyös jogart adok a kezedbe.
Ami pedig az álmokat illeti, ne gondolj rájuk. E világnak súlyosabb a terhe, mintsem egyetlen ember válla bírhatná, több a szomorúsága, mintsem egy szív viselhetné.

[ Szerkesztve ]

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.