2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Akkor most zöldség vagy gyümölcs a paradicsom?

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Gasztrohipszterek és műkedvelő nyelvészek népszerű témája, és ezt imádják is minél többször a tudatlan néptömegek tudomására hozni, hogy a paradicsom a közvélekedéssel ellentétben valójában nem zöldség, hanem gyümölcs. Ennek ugyan az égvilágon semmi gyakorlati jelentősége nincs - hacsak annyi nem, hogy akkor a lecsó valójában gyümölcslevesnek számít - azért érdemes megvizsgálni, vajon igazuk van-e.

Röviden: nincs.

Kicsit hosszabban: már magának a kérdésfelvetésnek sincsen semmi értelme. A botanika ugyanis nem tart nyilván olyan kategóriát, hogy gyümölcs. Van termés, azon belül van valódi és áltermés, de a gyümölcs, mint természettudományos kategória, nincs. A kifejezést a köznyelv leginkább a hagyomány alapján használja, és bárhogyan próbáljuk botanikai határok közé szorítani a jelentését, valami mindig kilóg. Ha csak a húsos terméseket vesszük bele, akkor a dió, ha csak a fás szárú növények gyümölcseit, akkor az eper, és így tovább. Az elterjedt definíció szerint a paradicsom azért gyümölcs, mert magvak vannak benne, és a növény virágjából fejlődik ki - akkor viszont gyümölcs a kukorica is. Sehogy nem áll össze a dolog. A megoldás az, hogy gyümölcs az, amit az ember annak nevez, zöldség meg az, amit annak.


Fotó: Bloomberg / Europress / Getty

Kivéve Amerikában, ahol törvénybe foglalták, hogy csak azért is zöldség.

Történt ugyanis, hogy 1883-ban különadót vetettek ki Amerikában az importált zöldségekre. 1889-b en egy kereskedőcsalád, a Nix família pert indított a New York-i vámhatóság ell en , mondván, törvénytelenül vetnek ki adót a paradicsomszállítmányaikra, lévén a paradicsom nem zöldség, hanem gyümölcs. A per évekig húzódott, és végül egész en a Legfelsőbb Bíróságig jutott. Roppant szórakoztató részletei voltak, a két fél nyelvészeket és mezőgazdaságban dolgozókat idéztetett be tanúnak, illetve hosszasan elemezték a témába vágó lexikonok szócikkeit.
A bíróság végül úgy döntött, hogy a paradicsom lehet hogy botanikailag inkább gyümölcs, a törvény előtt, gazdasági ügyekben mégis zöldségnek kell tekinteni. Az indoklásban a bíróság azt hozta fel emellett érvnek, hogy a paradicsomot általában köretként, salátaként fogyasztják, és nem desszertként - márpedig ez támasztaná alá azt, hogy inkább gyümölcs. Azt hogy a felhasználás módja döntsön egy növény besorolásáról, már precedens alapján dönthette el a bíróság, egy hasonló adóügyi eset alapján, ahol azzal próbálták az adófizetést megkerülni kereskedők, hogy a bab nem is zöldség, hanem botanikailag növénymag.
2005-ben New Jersey a zöldséget törvénybe is foglalta, amikor az állam hivatalos zöldségévé tette a paradicsomot.
A témába vág még az a nyolcvanas évek óta tartó amerikai vita, ami arról szól, hogy zöldségnek számít-e a ketchup. A legutóbbi kongresszusi döntés értelmében igen. 2011-ben az iskolai ebédek kötelező zöldségtartalmát meghatározó szabályozás mondta ki, hogy egy pizzaszeleten 2 evőkanálnyi ketchup zöldségnek számít. A szabályozást éles kritikák érték, olyan vádak is elhangzottak, hogy nagy élelmiszergyártó cégek lobbija nyomta át ezt a döntést a szenátuson.

Ma is tanultam valamit, Index.

Hozzászólások

(#1) exchanger


exchanger
tag

A pizza egy vitaminbomba! :))

(#2) marositech


marositech
senior tag

Zöldölcs!

Olyat rádverek...hogy megkulázol! :)

(#3) tDr1v3r


tDr1v3r
veterán

Attila!

disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

(#4) letepem válasza tDr1v3r (#3) üzenetére


letepem
aktív tag

MADE MY DAY :D :DD :DD :DD :DD

látok, hallok, érzek és gondolkodom.

(#5) Armahun


Armahun
addikt

Nekem azzal magyarázták, hogy a zöldségféléknek lúgos a gyümölcsféléknek pedig savas a kémhatásuk.
Ez alapján a paradicsom gyümölcs.

Ha szerinted egy tárgy lehet Ő, akkor te is az vagy. Jó étvágyat evés előtt illik kívánni. A már evő embert ezzel étkezévében megszakítani igen nagy illetlenség.

(#6) exchanger válasza tDr1v3r (#3) üzenetére


exchanger
tag

:DDD Ezt Dancsó Péter megengedte?

(#5) Arni: Remélem nem tanár tanítja ezt a baromságot valahol, mindenből előfordul minkét fajta

[ Szerkesztve ]

(#7) tDr1v3r válasza exchanger (#6) üzenetére


tDr1v3r
veterán

Dancsó elbújhat a sarokba a videói minőségének esése után.

disznóvágás, nepotizmus, pálinkagőzös hedonizmus | intelhüttö (c) Tirexi, szívünkben őrzünk örökre <3

(#8) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

mostanában a biológusok folyton átrendezik a rendszertant, aminek az oka a pontosodó genetikai kutatás. rég sémákat dobnak ki dns vizsgálati eredményekre alapozva.

mivel a paradicsom legközelebbi rokona a konyhában előforduló növények közül a burgonya, így amennyiben a burgonya nem gyümölcs, akkor a paradicsom sem az. [link]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9) exchanger válasza bambano (#8) üzenetére


exchanger
tag

Ha azt nézzük, hogy a krokodilok legközelebbi rokonai a madarak, akkor előfognak még itt furcsaságok fordulni

(#10) lezso6 válasza bambano (#8) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Itt mindössze annyi a probléma, hogy paradicsom esetében a növény termését, míg burgonya esetében a gumót esszük meg. Szóval a a gyümölcs vs zöldség vita nem a növény fajtájától függ, hanem attól, hogy melyik részét esszük meg. Gyümölcs = termés, zöldség = nem termés. Elvileg. De ha más megközelítésből nézzük akkor gyümölcs = desszert, zöldség = minden más. És akkor még nem volt szó a magtermésekről, melyeknek inkább egy harmadik kategória kéne. Szerintem ezt az egészet kutatni annyi értelme van, mint pl a német nyelvben a névelők logikájának megkeresése. Valahol találsz, valahol meg nem.

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.