2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Ég az Amazonas! Mit tehetek én?

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Közvetlenül semmit, legalább is innét Magyarországról.

Igen ezzel úgy tűnik meg is válaszoltam a kérdést, ami a címünkben szerepel. Lehet lapozni tovább... Persze ez csak vicc, olvass tovább, ha gondolod.

Szóval komolyra fordítva a szót. Mint értesültünk a hírekből komoly mértékben ég az amazonasi esőerdő, egyébként nem csak az, súlyos tüzek pusztítanak Szibériában és Afrikában is. Az hogy ezeknek mi lehet az oka egy kissé árnyalt kérdés.

Tényleg mi lehet az oka?
Hát az okok részben több mint valószínű az erdőirtásokra vezethetőek vissza. Ez egy hatékony módszer az új termőterületek megszerzésére, ráadásul a nem túl jó minőségű esőerdei talajt fel is trágyázza. Másrészt ha aszályos időszak van, akkor például egy villámlás is kiválthatja, hogy a kialakuló tűz elharapózzon. Éppen ezért úgy gondolom nem szabad kizárólag egyetlen okra vezetni vissza az eseményeket. Én most az erdőirtásokkal szeretnék foglalkozni, mivel ez ellen lehetne tenni valamit, mint megelőzendő dolgot. Zeusz villámaival szemben nem tudunk fellépni.

Tehát mit tehetünk az erdőirtások ellen?
Ahhoz hogy eljussunk az ötletelésekig, ahhoz meg kell érteni azt a folyamatot, ami ezt a színfalak mögött mozgatja.
Ez kissé balosnak fog hatni, igyekszem nem belevinni ideológiákat, de még is csak beszélnünk kell róla. A tőke, és a tőkések érdekei állnak a hátérben. A világ vagyona egy szűk néhány százalékot kitevő kör kezében van. Ide lehet sorolni a nagyvállalatokat is, direkt nem nevezek meg senkit, mert igyekszem általánosságban fogalmazni, nyilván egyesek igyekeznek tenni valamit, vagy társadalmi nyomásra, vagy mert esetleg belátták hogy az nem jó (na jó ez talán egy kicsit naivan hangozhat). Nekik a profit a lényeg, csak az számít, a világgazdaságot is ők határozzák meg, a kormányok is valamilyen szinten függenek tőlük. Profitjuk pedig abból lesz, ha minél több terméket eladnak nekünk. Tehát ma kialakult egy fogyasztásalapú társadalom, amiben arra ösztönöznek minket vásárlókat, hogy vegyük meg azt a valamit, mert akkor jobb lesz az életünk, menők leszünk vagy akármi. És meg is érkeztünk. A baj ezzel a mentalitással van. Hogy nekem meg kell vennem xy dolgot még akkor is, ha valójában nincs is rá szükségem. Belénk van nevelve, hogy azt a valamit birtokolni kell, mert csak akkor leszek valaki, akkor fogad be a társadalom, és válok annak teljes értékű tagjává.

Mit lehet tenni akkor most?
A kérdésre a válasz nagyon egyszerű. Vásároljunk kevesebbet, csak azt vegyük meg, amire valóban szükségünk van, és kerüljük a pazarlást. Mert ha így teszünk az bizony befolyással lesz az erdőkre, hiszen ha nem eszünk annyi húst, akkor kevesebb marhára lesz szükség, és a kevesebb marha kisebb területigényt jelent ott Brazíliában mondjuk. És itt a kulcsszó a "kevesebb"! Ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán ne együnk húst és térjünk át a vegetarianizmusra!
Egyébként lehetne folytatni a sort még, például:
- komoly gond a pálmaolaj is, az ilyen termékek is kerülendők
- a műanyagszemét az akár egy külön témát is megérdemelne már szinte belefulladunk
- gépjármű forgalom, ami már egyfajta kényelmi szempont is, így nem lehet könnyű elengedni, vagy minimalizálni a saját autó használatot
- otthoni energiahatékonyság

Végezetül azt tudom hozzáfűzni mint konklúzió, hogy a valódi változások kicsiben kezdődnek. Valamilyen mértékben ha fenntartható jövőt akarunk magunknak, és leszármazottainknak is, akkor muszáj lesz személyes áldozatokat is meghoznunk. Csodák nincsenek, ahogy ingyen energia sem!

Hozzászólások

(#1) Csabroncka


Csabroncka
addikt

Fenntartható jövője az emberiségnek van, a Föld köszöni szépen jól van.

A klímaváltozás egyébként csak most indul el igazán (nagyjából a 2000-es évektől) olyan apa kezdődik effektus.

Alapvetően a gyorsasága az megdöbbentő és aggodalomra ad okot, mert a modellekkel a következményeket és a folyamatot jól lehetett látni előre, már 50 éve, a változás gyorsaságát azonban nem.

Mit lehet tenni: Ez egy olyan globális probléma, amit egyénileg nem lehet befolyásolni! A Kis országok, meg az Eu vergődhet, a nagyok mellett. Azonban, a természetes szelekció előbb utóbb térdre foglya őket kényszeríteni.

Hogyan: Vegyük Brazília és az Amazonas esetét. A növényi (őserdő biomasszatömege) transpiráció hiányában a mezőgazdasági területek zöme (amúgy is szar talajminőséggel) kiszárad és mezőgazdasági tevékenységre alkalmatlan lesz (ez kontinensnyi terület).
- élelmiszer hiány, éhezés

[ Szerkesztve ]

"in medias res"

(#2) Cyberpunk válasza Csabroncka (#1) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Igen a változás gyorsaságával senki sem tud számolni. A modellszámítások nem vesznek figyelembe minden tényezőt, és jelentéktelennek tűnő apróságok is nagyban befolyásolhatják a történések menetét. Például néhány éve még nem számoltak azzal, hogy a gleccserjég a maihoz hasonló ütemben indulhat olvadásnak, mint ha beindult volna a gyorsvonat. Az olvadékvíz beszivárog a gleccser és a szikla közé, azon meg jobban csúszik a jég. Tehát a folyamat gyorsul egy olyan tényező szólt bele, amivel nem számoltunk.
Tulajdonképpen még most is csak találgatunk. Mennyit emelkedik az globális átlaghőmérséklet? 1-2 C fokot biztosan fog az iparosodás előtti korhoz képest még az évszázad végéig. De lehet 6 fok is a vége, az meg már finoman szólva is katasztrofális hatással lesz, gyökeresen átrajzolja az éghajlati-rendszereket.

Egyébként a jelenleginél magasabb átlaghőmérséklet, és a magasabb CO2 koncentráció elvileg előnyős a biomasszának, csakhogy a mai változás mint az említett gyorsvonat. A földtörténet során is számtalanszor megváltozott a földi klíma, de ezek a változások általában hosszabb időszakok alatt mentek végbe. És dráma változások rendre tömeges kihalásokkal jártak. De azért volt mód alkalmazkodni, ha túl gyors az a vonat nem lehet rá felugrani. Ezért is lehet egészen más a mai helyzet.

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#3) mickemoto


mickemoto
őstag

Érdekesek ezek a tüzek, Kaliforniában például feltűnően szelektíven pusztított. :DDD

(#4) #90088192 válasza Cyberpunk (#2) üzenetére


#90088192
törölt tag

Hello :)

Az egyensúlyi állapot be fog állni hamarosan(100-10000 ev szinte mindegy).
Ahogy növekszik a felmelegedés, növekszik a kipárolgás több felhő, megváltozó áramlatok.
Ahol Ózon lyuk van ott a nagyobb UV sugárzás miatt no az Ózonképződés.

Vagyis semmi dolgunk sincs, az meg részletkérdés, mi lesz az agyonbonyolított organizmusokkal, mert a primitíve létformáknak hot mindegy :R
Ahogy a műanyag nem bomlik el szobahőmérsékleten árnyékban, úgy fog megváltozni ez is, hiszen a hőmérséklet emelkedése és az UV sugárzás erősödése de-stabilizálja a műanyagokat is :R

Ne aggódj, az utolsó szén, nitrogén és hidrogén atom is is vissza fog kerülni a körforgásba, a kérdés mikor :K

(#5) Feketelaszlo válasza Cyberpunk (#2) üzenetére


Feketelaszlo
senior tag

A biomasszának valóban előnyös a CO2, pont azért kéne nekiállni rendesen megművelni az esőerdő mezőgazdasági területekkel határos részeit, hogy ezt kordában lehessen tartani. Magyarországon is vannak tarlótüzek szép számmal, mégsem terjednek át oly könnyedén a velük szomszédos cserjésekre, erdőkre, mert széles tűzpásztákat és nyiladékokat alakítanak ki, s mindkét oldalnak (az erdőnek meg a mezőnek) is van gazdája, aki karban tartja annyira, hogy ha lesz is tűz, az kontrollálható legyen. Brazíliában ez úgy néz ki, hogy az illegális termőföld vagy legelő végében rögtön kezdődik is a vadon tele remekül éghető anyaggal.

(#6) Cyberpunk válasza #90088192 (#4) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Az élet elég szívós, az túléli ezt is, amiatt nem aggódom.

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#7) kenwood3


kenwood3
őstag

A notre dame topikja 2 nap alatt 200+ hszt szult , ez meg szinte , ahogy ki nyilt, szinte rogton ki is halt. Ez jelent azert valamit. Azert szvsz szerint ez sokkal,-de sokkal fontosabb mint 1 "kis templom" egese. :U

[ Szerkesztve ]

Mi az az ekezet dragasag??

(#8) Cyberpunk válasza kenwood3 (#7) üzenetére


Cyberpunk
félisten

A pénztárcák is megnyíltak adakozás szempontjából a Notre Dame-al kapcsolatban, itt meg... Na jó 20 millió dollárt adnak a tüzek megfékezésére, erről döntöttek a G7-es csúcson. Hát jó!

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

(#9) Rive


Rive
veterán

háttér
háttér magyarul
Még háttér: nem a multik vagy gazdagok égetnek ott, hanem olyan szerencsétlenek, akiknek szegénységükben nincs más választása. A hús- és cukornád (amiben van pénz: amihez vásárlóként van valamennyi közünk itthon is) teljesen más területeken terem, sokkal magasabb szinvonalon.

Ha valamit hibáztatni lehet itthonról, akkor inkább azokat a 'környezetvédőket', akik elszántan akadályozzák, hogy magasabb szinvonalú termelési kultúra gyökerezhessen meg a környéken.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#10) Cyberpunk válasza Rive (#9) üzenetére


Cyberpunk
félisten

Ezt én azért vitatnám. Aki felvásárolja a helyben megtermelt javakat, az bizony a multi lesz, persze "olcsón". Jó sok példát lehetne erre felhozni, de én csak egyet hoznék most a banánt.

Azt én sem állítottam, hogy a multi odamegy, és majd ő írtja az erdőket. :)

[ Szerkesztve ]

"You said you'd always be there for me.... but you're not..."

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.