2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Allview WI7 készenléti idő meghosszabbítása

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

(FIGYELEM: AZ ÁTALAKÍTÁS GARANCIAVESZTÉSSEL JÁR, SEMMILYEN FELELŐSSÉGET NEM VÁLLALOK AZ ÁTALAKÍTÁS MIATT BEKÖVETKEZETT KÁROKÉRT!)

Sokan írtak már arról. hogy ennek az olcsó kis masinánák - a gyenge kijelző mellett – az akkumulátor kapacitása az „achilles-sarka”. A gyári (papíron 2400 mAh-s, ami a valóságban kb. 2150 mAh-s) akku korlátozott felhasználhatóságot, és rövid működési időt biztosít. Az embernek gyorsan elveszi a kedvét, ha folyamatosan töltőhöz van kötve, és valljuk be: pont a Windows-os tablettek legfőbb előnye veszik el, nevezetesen az USB-bemenet állandó használatával nem tudunk tetszőleges perifériát csatlakoztatni. Persze, használhatunk HUB-ot – ebből is a „töltős” fajtát – de ez nem oldja meg az alapvető problémát: a konnektorok kényszeres keresését…

Adja magát az ötlet: cseréljünk akkumulátort!

Itt a következő problémákkal szembesülünk:

- méret (nem térhetünk el sokkal az eredeti fizikai méreteitől, mert nem fér be a készülék házába, ha túl vastag, hűtési problémáink adódnak),
- kapacitás (sok értelme nincs, hogy legalább ne kétszeres kapacitásúra cseréljük),
- ár (ez erősen szubjektív – kinek mi a drága – de mivel az egész gép az olcsó kategória aljáról származik, nem sok értelme lenne a bővítésre költeni a legtöbbet).

Hosszas kutatás után találtam egy típust, ami ígéretesnek tűnt (4770108).
Hasonlóak a méretei, a kapacitása pedig az eredeti közel duplája (4700 mAh). (Lehetséges beszerzési forrás: [link])

„A nagy műtét”

A cseréhez szükség van forrasztópákára, forrasztóónra, folyasztószerre, vágószerszámra, multiméterre és kézügyességre.

Első feladat, hogy minél óvatosabban lepattintsuk a készülék hátlapját. Mondanom sem kell: ezzel elvész a garancia! Csak az kezdjen bele, aki vállalja és megértette a kockázatokat! Ehhez használjunk lehetőség szerint műanyag eszközt! Fémeszközök (pl kés) használata lehetőség szerint kerülendő! Vigyázzunk, mert a hátlapot tartó „fülek” amilyen nehezen engednek, olyan könnyen törnek, és nem hiszem, hogy hosszasan kell magyarázni, hogy mivel jár, ha mégis megsérülnek!

Sikeres lebontás után feltárul előttünk a gép teljes fizikai valójában. Ekkor szembesülhetünk az első felismeréssel: a CPU és a hűtőlemez közé gyárilag még hővezető pasztát sem tesznek! (De legalább nincs összeragasztva pillanatragasztóval, ilyen is előfordult már a „praxisomban”…)

Ha túlvagyunk az első döbbeneten, szereljük ki a gyári akkumulátort! Húzzuk le az alaplapról a csatlakozót (óvatosan!), majd a hátlap levételéhez használt eszközzel nyúljunk az akku és a kijelző hátlapja közé, és apránként haladva válasszuk el egymástól a két összeragasztott alkatrészt!

Ha kiszereltük az akkut, a szigetelőanyag alatt találjuk a töltő-elektronikát, erről forrasszuk le a csatlakozó vezetékeit! Érdemes megjegyezni, felírni a színek és a betűjelek sorrendjét, mert ezzel időt takaríthatunk meg később!

Próbáljuk be az új akkut a készülékbe! Vágjuk méretre a vezetékeit úgy, hogy azok elég hosszúak legyenek! Azt javaslom, tartsuk meg az eredeti csatlakozó vezetékeit, és ahhoz toldjuk, forrasszuk hozzá az akku saját vezetékeit, majd szigeteljük le!

Jó eséllyel nem fognak stimmelni a vezetékek szám szerint. az akkun típustól függően 2 vagy 3, míg a csatlakozó-soron 5 vezeték van. Ez nem gond: az azonos színűek gyakorlatilag azonos feladatot látnak el, duplázva forrasszuk őket a párjukhoz! A fehér színű vezeték használata opcionális: az akku adatainak visszajelzésére szolgál. Az új akkun előfordulhat, hogy nincs ilyen kivezetés (akkor értelemszerűen ne használjuk), vagy csak nincs beforrasztva, de találunk „T” feliratú forr-szemet, akkor tehetünk egy próbát és beforraszthatjuk. Tegyen mindenki saját belátása szerint: ha nem forrasztod be, a töltésnek akkor is működnie kell!

Jó tanács: inkább mérj kétszer (a multiméterrel), mint durrants egyszer! Egy ekkora kapacitású akku csúnya dolgokat tud csinálni, és elég nagy lánggal ég, ha felcseréled a polaritást, vagy a bekötést! Légy körültekintő: a készüléked bánhatja, ha nem végzel gondos munkát!

Ha mindent kétszer ellenőriztünk, és úgy érezzük, hogy ennél jobb már nem lehet, csatlakoztassuk az alaplapra az akkut! Indítsuk el próbaképp, ha mindent jól csináltunk elindul a tablet. Ha beboot-olt –mivel más visszajelzés nincs – csatlakoztassuk a töltőt a készülékhez, és figyeljük a tálcán az ikont, rendben tölt-e! Ezután állítsuk le!

A visszadobozolás értelem szerűen fordított sorrendben zajlik. A CPU-ra mindenképp tegyünk pasztát, de még jobb (mivel az új akku valószínűleg kicsit vastagabb, és esetleg eltartja a hátlapot), ha valamilyen hővezető lapkát használunk!

Hozzászólások

(#1) zotyesz66


zotyesz66
őstag

Megvolt az akku csere, sikeres műtét volt, kapott a proci hővezető lapot is, szépen melegszik a hátulja. Először nem vettem észre változást az üzemidőben, ugyanolyan gyorsan merült, aztán kiderült, hogy 7%-os állapotnál megáll és órákig úgy marad filmnézés közben is. Van rá esély, hogy "megtanulja" az új akksi paramétereit és normálisan jelzi majd a merülést, vagy ezzel együtt kell élni és kompromisszumot kötni?

(#2) bisti79 válasza zotyesz66 (#1) üzenetére


bisti79
tag

Amit beszéltünk is privátban, az lehet az oka (csak két vezetékes), vagy esetleg nem kompatibilis a vezérlő IC az akkun, és ezért - mivel nem ismeri fel - kalkulál valami értéket, ami aztán köszönőviszonyban sincs a valósággal. Érdemes telepíteni egy AIDA64-et, mert azzal rá tudsz nézni az akku adataira (vezérlő IC, kapacitás, stb)!

(#3) zotyesz66 válasza bisti79 (#2) üzenetére


zotyesz66
őstag

Ugyanaz az akksi, ami a tiédben is van, ugyanonnan rendeltem, te voltál az ötletgazda.

(#4) bisti79 válasza zotyesz66 (#3) üzenetére


bisti79
tag

Megpróbálhatod újrahúzni a rendszert (a wimboot-os telepítővel, azzal a legegyszerűbb) hátha segít... bár, az enyémet első pillanattól kezdve felismerte, és tudta saccolni a töltöttségi szintet. :(

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.