2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

A "screen tearing" jelenség javítása Pebble Classic-on

Írta: | Kulcsszavak: pebble classic . screen tearing

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Aki kicsit is beleásta már magát az "okosórák" témakörébe, biztosan hallott már a Pebble órákról. Remek kiegészítői a mobiltelefonoknak, hosszú rendelkezésre állási idővel (bekapcsolt kijelző mellett!), jó testreszabhatósággal, és letölthető applikációkkal - és egy rettegett hibajelenséggel: ez a "screen tearing".

Tele a net képekkel róla. Egyrészt, mert a gyártó cég gyakorlata szerint képet kell feltölteni a reklamációhoz, másrészt, mert mindenki házilagos módszerekkel igyekszik megjavítani óráját ("fürdetés", "tömés"), lehet ugyan próbálkozni velük, csak nem érdemes... Ugyanis a kijelző és az óra alaplapja között a jelek egy kékes-fehéres színű vezetőszivacson mennek (hasonló van a kvarcórákban és a számológépekben). A hibajelenséget az anyag szennyezettsége, vagy alakvesztése okozza.

Mivel már megfordult egy-két monokróm kijelzős Classic a kezeim között, leírnám az én tapasztalataim, és módszerem, de mint nem győzöm elégszer hangsúlyozni:

FIGYELEM: AZ ÓRA SZÉTSZERELÉSE GARANCIAVESZTÉSSEL JÁR, SEMMILYEN FELELŐSSÉGET NEM VÁLLALOK A JAVÍTÁS MIATT BEKÖVETKEZETT KÁROKÉRT!

A művelet alatt tartsuk észben a következőket végig:
- ha valami megsérül, mert kapkodunk, akkor az órának annyi,
- az óráról az akkut nem tudjuk leválasztani, tehát végig bekapcsolt állapotban lesz.

Classic-ok közül csak a csavaros hátlapúak javíthatók, bonthatók. Az első széria háza hátulról zárt, és az "óralap" felöl van összerakva, és ragasztva erre kerül a gyárban az "óraüveg" (ami természetesen plexi). Ez a típus roncsolás nélkül nem bontható! Ekkor véglegesen sérül a ház, és a kijelző is!

A hátlap levételéhez hajtsuk ki a négy torx-csavart! Majd óvatosan válasszuk el a hátlapot, de vigyázzunk, mert a vibramotor a hátlaphoz van rögzítve. Válasszuk el egymástól a két alkatrészt!

Utána - nagyon óvatosan - aprókat mozdítva kell kivenni a készülékházból az óratestet. Tényleg nagyon odafigyelve, mert körben az óratesten fóliakábel van, melyen a gombok, a háttérvilágítás, a töltőcsatlakozó és a bluetooth antenna csatlakozik az alaplaphoz.

Ha sikerült kivenni sérülés nélkül, akkor az óratestet átfordítva meglátjuk a vezetőszivacs pogácsát, amelyen az alaplap kommunikál a kijelzővel, óvatosan vegyük ki ezt is.

Takarítsuk meg óvatosan egy alkalmas eszközzel (pl. tiszta, NEM vegyszeres fültisztító pálca) a vezetőszivacsot, az aranyozott érintkezősort, és a kijelző felgőzölt érintkezőit! Lehetőleg ezután ne nagyon tapogassuk a megtisztított felületeket! A vezetőszivacsot a jobb kontakt érdekében fordítsuk meg, és a szétbontással ellentétes sorrendben rakjuk össze az órát!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.