2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Zalman ZM-NC1000, hűtőpad

Írta: | Kulcsszavak: Zalman . ZM-NC1000 . hűtőpad . notebook . leírás . teszt

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Bevezető

Biztosan már sokan hallottatok a Zalman nevét. Hogyha nem, akkor most megismeritek a világ talán legjobb hûtéstechnikáiról híres céget. Ez alkalommal a ZM-NC1000-es hûtõpadot fogom kipróbálni.

A ZM-NC1000 kifejezetten notebookok tartozéka, és szerintem nagyon is hasznos. A notebookok hûtését sokkal nehezebb megoldani, mint egy asztali gép esetén. Hiába találunk alacsonyabb fogyasztású hardwareket egy notebookban, akkor is jelentõs hõmérséklet keletkezik folyamatos használat során.

A hűtõpad 15,4"-os notebookok hűtéséért felelõs, és kétféle színben juthatunk hozzá: szürke, fekete. ZM-NC2000 17" notebook segítségére.A hûtõpad 9-12.000 Ft-ba kerül, a könnyen beszerezhető hűtõpadok között a legdrágább - de a legjobb minõségű is.

A doboz külseje meggyőző, kellemes látványt nyújt a zöld-fekete párosítás. A doboz kibontását követõen nem találok túl sok mindent, de nem is szükséges.A hûtõpadot, egy USB-kábelt és egy használati útmutatót - angol, japán - mellékeltek hozzá. Örültem volna egy toknak is. Mivel gyakran viszem magammal, a hűtőpad elkezdte enni a táskáimat. Ezalatt azt értem, hogy a hűtőpad kerekített fém fedele kikezdte, majd kiszakította az anyagot (de ez betudható a Samsonite csapnivalóan rossz anyagválasztásának is, notebookhoz olyat véletlen se vegyetek).

A hűtõpad megjelenése meglehetõsen elegánsra sikerült, nem kell rejtegetni az otthonlévõk/vendégek elõl.

[Alulról]

A felsõ borítás teljesen fém, a ventilátorokat a hűtõpad felsõ részébe szerelték be. A fémlap érintése kellemes, három ponton csúszásmentes gumirozást kapott - amely megemeli a laptopot. Az átfújt levegõt viszonylag jól szétteríti a gép alatt, érezni lehet a légmozgást - magasabb fordulat számon persze. Sajnos a hűtőpad bal oldali elrendezésű, amely alatt azt értem, hogy a levegő nagy részét (kb. 60 %-át) a hűtőpad bal oldalán fújja ki. Amely laptopokon jobb oldalat van a VGA és a CPU nyílása, azok esetén valamilyen lappal ki kell takarni egy kicsit a hűtőpad bal oldalából.

[USB-k, szabályzó, be/kikapcsgomb][

A hűtõpad bal oldalán találjuk a tápellátáshoz szükséges USB-kapukat. Nagyon ötletes megoldás az, hogy egy portos USB-hubként is funkcionál. Az USB-kapuk után a ki/bekapcsoló gombot található. Bekapcsolás esetén piros színnel LED-lámpa világít. A lámpa mellett található a fordulatszám-szabályzó. Meglehetõsen érzéken, nagyon jól használható. Mindíg a legmegfelelõbb fordulaton lehet járatni a ventilátor párost.

Nagyon tetszik, hogy ha a gépet bekapcsolt hűtőpaddal kapcsoljuk ki, akkor is kap áramot és továbbra is hűti a gépet. Ilyenkor kézzel kell kikapcsolni, vagy kihúzni az USB-ből.

A méréseket egy MSI M677X-038HU notebookkal végeztem. Aki nem ismerné ezt a gépet annak elég tudnia azt, hogy ebben a gépben két magos AMD (1,8 Ghz) és egy nVidia Go7600 lapul. Bővebben: [MSI M677X-038HU]

Teszt

Az elsõ képeket hűtõpad nélküli használat során készítettem. A mérések közül kimaradt a CPU, késõbb beteszem azt is. A merevlemez hõmérsékletét a Hard Disk Sentinel segítségével mértem, míg a GPU hõmérsékletét a gyári driverbõl (86.02) lestem ki.

[Napi átlagok]

A képen a merevlemez legmagasabb napi átlagait látjátok. Az utolsó értéket ne vegyétek figyelembe - egy 5 perces napi átlagról lenne szó...
Láthatjátok, hogy igencsak magas hõfokon dolgozik a merevlemez, amely nem túl egészséges! Tavaly az asztali gépben 3 merevlemez ment tönkre a hűtés hiányában - igaz 4-5 éves Maxtor gyártmányú HDD-k voltak, de az adat veszteség még mai is fádalmas...

[Napi maximumok]

Itt a napi maximum hõmérsékleteket láthatjátok. Itt igazán látjátok az aktuális maximum értékeket. Hozzáteszem, hogy mostanában keveset játszottam - tehát ritkább volt az 50 Celsius fölötti érték, eléggé gyakori jelenség játék közben.
A hûtõpadot csak 25-tõl használtam.

[HDD, boot után]
[CPU, boot után]

A Windows XP elindulása után egy perccel készült a kép. A hõmérsékleti értékek minimumát láthatjátok. A bal alsó sarokban található kép külön kinagyítható, a CPU hõmérsékletét ott találjátok meg. A hûtõpad nincs bekapcsolva.

[HDD, üres járat]
[CPU, üres járat]

A notebookot hagytam fél órát üresjáraton. Hûtõpad nincs bekapcsolva.

Elõször is a notebook alját két radír segítségével megemeltem. Belekezdtem a notebook gyilkolásába. A mostani eredményt más fél óra Call of Duty 4 élményeit követõen kaptam. A játék alapbeállítás szerint konfigoltam, átlagosan 30-40 FPS-sel játszottam - közepes-full grafikát jelent, 800x600-as felbontással, gyakran 20 alatti segességgel - nem is szétterhelni akartam a gépet, és nem is a játék beállításain van a hangsúly. A hűtõpadot ezúttal sem kapcsoltam be, kikapcsolva hagytam.

[COD4 teszt 1]

Most gyorsan bekapcsoltam a hűtõpadot, és három percen belül készítettem egy képet a változásokról. A videókártyát nagyon gyorsan lehűtötte, és mire elmentettem a képet addígra újabb 5-6 fokot javított az eredményen - egy kényelmes perc múlva. Gondoltam érdekes lehet ez az eredmény, annak ellenére is hogy a videókártya ekkor amúgyis jelentõsen lehűl - de általában nem ilyen tempóban.

[Visszahűtés]

Fél órát követõen a merevlemez 32, a GPU 50 fokra hűlt le. Mejegyzem még, hogy a beépített ventilátor jóval alacsonyabb fordulatszámon pörög, mint általában.

Most kikapcsolom a gépet, hogy a következõ eredményeket ismét minimum értékekkel kezdhessem. Addíg nem kapcsolom ki a hûtõpadot, ugyanis a kikapcsolt gépet tovább hűti a cooler - gyorsabban kihűl a gép.

Ezúttal nem hagytam a notit alapjáraton pörögni, hanem rögtön elkezdtem játszani. Úgyszintén CoD4-et játszottam az elõzõ beállításokkal, ugyanannyi idõt. Azt hiszem egyértelmûen látszanak az eredmények.

[COD4 teszt 2, VGA & HDD]
[COD4 teszt 2, CPU]

A HDD 6 fokkal, a GPU pedig 10 fokkal hidegebb. A CPU pedig 12 fokkal hidegebben végezte dolgát!
Az elõzõ félórás visszahűlést/lehűlést pedig 20 percen belül érte el a notebook.

Úgy gondolom, hogy ilyen különbségek mellett jelentõsen javul a notebook hűtése, és ezzel valamelyest biztosan megnõ az élettartam is. A hűtõpadért kifezetett összeg szerintem jó "befektetés" lesz - interneten keresztül lehet a legolcsóbban beszerezni. Minden notebook tulajdonosnak ajánlom.

Kérlek tekintsetek el attól, hogy ezt a cikket egy átlag felhasználó tudásával hoztam össze, illetve a fényképek minősége miatt is elnézéseteket kérem. :R

A cikk eredeti helye:
http://batmause.extra.hu/hutopadok.html

Hozzászólások

(#1) talmida


talmida
Közösségépítő

Már hallottam erről, (barátomnak is bevált) ..a cikked viszont lökést adott ahhoz, hogy én is kipróbáljam. Köszönöm! :)

IN GOD WE TRUST!

(#2) Batmause válasza talmida (#1) üzenetére


Batmause
tag

Ennek örülök, ezért is tettem át ide is - hogy lássák többen az értelmét. :))
Egy-két megjegyzésem még lenne:

Az MSI van olyan hülye, hogy a szellőző nyílásokat kitakarja fémlemezekkel, ami miatt jóval kevesebb levegő jut be. Azt kiszedve biztosan sokat javulna a hűtés teljesítménye a jelenlegi eredményre pluszba.

Lassan 1.5 éves a sajátom és még mindig tökéltesen teker. Igaz fél évente kitisztítottam, de a ventilátorok a mai napig ugyanúgy teljesítenek.

A hűtőpad plusz USB-jére rákötve valamit a feszültség megoszlik a két eszköz között. A rákötött eszköz elvesz valamekkora feszültséget a hűtőpadtól, amely azonnali RPM csökkenéssel érezhető is - nem vészes, de azért furcsa.

További tapasztalatok itten vannak :C :
http://prohardver.hu/tema/notebook_hutopad_tapasztalatok/friss.html

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.