Hirdetés

2024. június 17., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#66) kételkedem


kételkedem
addikt

Vásároljon mindenki Magyarországon termelt terméket!

Szerintem ebben mindenki egyetért.

A kisfilm lelkesítő ugyan, de tényleg csak összefüggéstelenül dobálózik a számokkal.

Almatermő vidéken élek. Mikor az almatermelők tiltakoztak a nagyáruházakban kapható alma ára és a léalma átvételi ára miatt, akkor javasoltam, hogy vágja ki a 40 éves ültetvényt, ültesse be rezisztens fajtával, termő orsós metszéssel metssze, csepegtető öntözéssel öntözze, majd a megtermelt gyümölcsöt egyesével, sorolva szedje tálcára és akkor majd nem 6 Ft-ot fog kapni az almáért, akkor jöttek a kifogások, hogy miért nem.

A mezőgazdasági termelés jelenlegi állapotának sok oka van. politikai, gazdasági stb.
A régi TSZ rendszert a rendszerváltást követően rövid időn belül totálisan szétverték átalakítás, modernizálás helyett. Jellemzően a volt tsz vezetők és érdekeltségi körük vagyonokra tettek szert, a tsz-ben dolgozók pedig munkanélküliek lettek, most egy kis szerencsével mehetnek napszámba kapálni. A kárpótlásban kapott földeken az egyszerű gazdák egyénileg próbáltak termelni, ami nem járható út. A kis földterületen hasra ütés szerűen termelő, elavult gépekkel, elavult technológiával dolgozó gazda nem lehet nyereséges.

Erre jó példa az almatermelés. Egy almaültetvényt 30 éves traktorokkal, vegetációs időben heti egy permetezéssel művelnek. A gyümölcsöt lerázzák, leverik, majd beszállítják az almalé üzembe. Az átvételi ár garantáltan nem fogja fedezni a művelési, betakarítási és szállítási költségeket!

A megoldást talán az olyan szövetkezetek jelentenék, ahol a gazdák közösen vásárolnak gépet, törekednek a lehető legnagyobb feldolgozási szintre, közösen nyújtanak be pályázatokat. A belépés önkéntes, a gazdálkodás átlátható, a termelés összehangolható.

Én az Ausztriában működő rendszert tartom jónak.

Az önellátó ország ideája itt is előjött, ami egyértelműen lehetetlen. Kína is szóba került, mint önellátó ország. Természetesen Kína sem önellátó, tovább nőtt a kínai import

Kicsit hosszú lett, kicsit talán szétszórt is , de remélem érthető! :)

Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmadat! °°XLIII°° "Isten, áldd meg a magyart" Kölcsey 1823

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.