2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Mikor vegyünk részvényt, azaz "to buy or not to buy"...

Írta: | Kulcsszavak: részvény . tőzsde . pot . technikai . elemzés

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

A következő írásokban bemutatom, hogy SZERINTEM miképpen válasszuk ki vásárlásra a részvényeket ha majdnem biztosra akarunk menni. Azért csak majdnem, mert 100%-ig biztos vétel nem létezik, de különböző szempontok figyelembe vételével nagyban növelhető az esélyünk. Ez csak egy rövid összefoglalása lesz az alapkoncepciónak, a részleteket egy könyvből lehet elsajátítani.

Először is tudni kell, hogy egy részvény élete ciklusokra bontható fel, a ciklusok hossza pedig a gondolkodásmódunk, a kereskedési rendszerünk alapján kerül meghatározásra. Tehát egy hosszútávú befektető a sok éves grafikont veszi alapul, míg egy swing trader a sok éves után megnézi az aktuális helyzetet a néhány hónapos grafikonon is. De a lényeg, hogy minden egyes ciklus négy fázisból áll:

1. oldalazás, bázisépítés
2. kitörés és emelkedés
3. bizonytalanság, oldalazás
4. letörés és esés

Az persze elképzelhető, hogy a hármas pont után ismét a kettes lép életbe vagy a négyes után ismét a hármas, de a lényeg, hogy ezeket a szakaszokat, fázisokat be lehet azonosítani a grafikonon. Ebből már sejthető, hogy az egésznek köze sem lesz a fundamentumokhoz, tehát technikai elemzésen alapul. Az egyes szakaszok bármeddig tarthatnak, hetekig, hónapokat vagy akár évekig is. Hiszed vagy sem, de ha ezeket a szakaszokat fel tudod ismerni a grafikonon, máris óriási lépést tettél a profitszerzés felé. El is mondom miért. Akarnál venni olyan részvényt, ami a négyes fázisban jár? Nem. És olyat, ami a kettes fázisban? Simán!

Vannak akik ezzel ellentétesen gondolkodnak, sőt, a többség ezt teszi, mert az érzelmei és gondolatai alapján kereskedik, vesz vagy elad. Képzelj el egy céget ami négyes fázisban van, de nagyon jók a fundamentumai, sokan úgy gondolják, hogy hűbakker, ez most már baromira olcsó, úgyhogy veszek belőle. Mások meg egy kettes fázisban lévő részvényt azért adnak el, mert már túl drága, esetleg túl magas a P/E vagy PEG mutatója. Hát, ami azt illeti a piac irracionális és kiszámíthatatlan, nem lehet tudni, hogy meddig fog esni vagy emelkedni az árfolyam, szóval ez egy teljesen rossz megközelítése a dolgoknak.

Mutatok egy példát, ez a Potash Corp. of Saskatchewan, Inc. azaz POT szimbólummal ellátott cég grafikonja 2005-től napjainkig (a cég tápsókat meg műtrágyát, hasonlókat gyárt, de ez most nem lényeges). A képen számmal jelöltem az egyes szakaszokat, a négyes szakasz még úgy tűnik nem ért véget, de ez most teljesen lényegtelen.

Szóval, az első szakaszban az árfolyam csak oldalazgat, vannak kisebb emelkedések és esések, de az árfolyam igazából nem jut előrébb, a vevők és az eladók bírkóznak egymással. Aztán egyszer csak történik valami, és beindul a henger, belépünk a kettes szakaszba. Folyamatos megállás nélküli emelkedés, ez megy majdnem két éven keresztül, ki tudja miért. Ekkor ismét történik valami, ami figyelmeztet minket, hogy nincs minden rendben, és jobb ha vigyázunk, ekkor belépünk a hármas szakaszba. Ezt nem tudhatjuk előre, hogy végülis egy hármas vagy egyes szakasz épül-e ki, ez csak később derül ki, de hogy miként derül ki? Az jó kérdés. Ráadásul azt sem tudhatjuk, hogy meddig tart ez a szakasz, szóval most még azért elég sok a kérdőjel, de később elmondom majd, hogy mi az ábra. Végül a részvény árfolyamában ismét fordulat következik be és (ebben az esetben) elkezd zuhanni, beléptünk a négyes szakaszba, ami egyelőre nem tűnik úgy, mintha befejeződött volna.

Az esetek többségében azért ritka, hogy egy részvény életében a kettes fázis ilyen legyen, az út sokkal göröngyösebb szokott lenni. Nézzünk meg mégegyet, legyen mondjuk a Veolia Environment (VE), még sosem hallottam róla. Az egyes szakaszokat szintén fel lehetne osztani további kisebb szakaszokra, de most csak a lényegre akarok koncentrálni.

A Veolia Environment nevezetű cég árfolyama 2001-től 2002-ig esett, négyes szakasz. Aztán megtorpant az esés és az árfolyam elkezdett oldalazni, ez volt az egyes szakasz. Egyszercsak eljutott egy pontig és a részvény begyújtotta a rakétákat, 2004 elejétől 2007 végéig elég szépen emelkedett, ez volt a kettes szakasz, de ennek végeszakadt és megtorpant az emelkedés, beléptünk a hármas szakaszba. 2008 elején megint történt valami ami miatt az árfolyam elkezdett zuhanni, és itt tartunk most a négyes szakaszban.

Először is amit látni kéne az az, hogy az egyes szakaszok nem 5 percig tartanak, tehát van rá bőven idő, hogy beazonosítsuk. Ha ez megtörtént, akkor már nincs is akkora para.
Később megírom, hogy mit kell figyelni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.