Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ollie


ollie
MODERÁTOR

a zenei CDhez képest egy játék jobb ajándék, ez pedig tovább súlyosbítja az említett helyzetet.


Nos, ez erősen vitatható kijelentés, főleg annak fényében, hogy az emberek többsége nem játszik, viszont hallgat zenét.

***

(#2) dabadab


dabadab
titán

Az SACD meg a DVD-A elonyeit erosen eltuloztad: a legtobb felhasznalo szamara (figyelembe veve zenehallgatasi szokasaikat, vajtfuluseguket es a zenehallgatasra hasznalt lancot) ezek a formatumok abszolut semmit nem hoznak. Ehhez kepest ahhoz, hogy hasznalni tudjak, mindenhol uj lejatszok kellenenek (mar ahol egyaltalan lehet - ugye autos, hordozhato v szamitogepbe szerelt SACD lejatszo nem igazan van), raadasul miutan ezt megcselekedtek, ott allananak hulyen, mert nem lehet rippelni a cuccot, igy aztan az mp3 lejatszkban teljesen eselytelen hasznalni. Persze, a hibrid lemezek valamelyest javitanak a helyzeten, de akkor meg felmerul a kerdes, hogy ha ugyis csak a CD reszt hallgatjak, akkor mi szukseg van az SACD reszre is?
Szoval ez a ket formatum abba bukott bele, hogy egy tobbe-kevesbe nem letezo problemara kinaltak (draga, nyugokkel teli) megoldast.

[Szerkesztve]

DRM is theft

(#3) TheElf válasza ollie (#1) üzenetére


TheElf
csendes tag

Szerintem a játékok és a CDk ár érték arányát nem befolyásolja az, hogy a számítógépes játékok és videojátékok még most terjednek, hiszen a terjedésük okai között szerepel a jobb ár-érték arány.

Természetesen ez azzal is jár, hogy a számítógépes játékok, videojátékok, stb. terjedése egyre szélesebb körben teszi indokolttá ezt az összehasonlítást, ami tovább súlyosbítja a helyzetet.

(#4) TheElf válasza dabadab (#2) üzenetére


TheElf
csendes tag

dabadab: Vizsgálljunk 3 esetet:

1. a kiadók elszalasztották a lehetőséget, neked sem éri meg DVD-A lejátszót venned, mivel nincs lejátszód nem éri meg lemezt venni.

2. a kiadók nem szalasztják el a lehetőséget, aktívan támogatják a szabványt, részt vesznek annak kialakításában, így a DVDn rendelkezésre álló hely még hatékonyabban kihasználható, az előnyök jobban észrevehetőek. (Pl. az ének ''külön'' sávon, egyben lehet karaoke verzió, stb) Ezt ma már nem lehet megtenni, mert a DVD-A szabvány adott, de amikor a DVD-A szabvány kialakításában kellett volna aktívan részt venni, a lehetőség adott volt.

SACDt nem tartom jó megoldásnak, az értelmetlen formátumháború jelent problémát, valamint a zeneipar azon álláspontja a két szabvány fejlesztése során, ne adjon sokkal többet mint a CD, mert ha nem tudják többért adni ne legyen értékesek. Ezért nem lett sokkal jobb egyik formátum sem, és ezzel maradt el a zene ár-érték arány tekintetében a versenyben, aminek a kiadók most isszák meg a levét.

3. Az MP3 lejátszók a fenti időpont után terjedtek el. Elsősorban azért, mert a többletszolgáltatásaik jobbak mint a CDké, és nincs érdemben riválisuk. Ha nem jutunk el oda, hogy az MP3 lejátszók közel egyenértékűek a jelenlegi ''csúcs'' megoldással és van 3 domináns előnyük, a DVD-A mögött van jelentős marketing az MP3 mögött nincs, a DVD-A megfelelő lementésére, feldolgozására, stb. is megjelenne a megoldás.

Ha a lemez szabványosan is DRM védett, ezek megfelelő lejátszóra való áttöltése (kódolt formában) is megoldott /A DVD-A lejátszó megkapja a hordozható lejátszó nyilvános kulcsát, azzal titkosítja a dekódolt adatfolyamot, a lejátszó ezt mindenképpen visszakódolja, stb/ akkor érdemben az általad elmondott hátrány sem jelenik meg.

Alapvetően a DVD-A szabvány fejlesztésekor tanúsított magatartás következményei törvényszeráen vezettek el oda, hogy míg a többi digitális formátum (MP3 is) lehetőségei javultak, addik az eredetiben megvehető művek által nyújtott lehetőségeké nem, és ezért ma már nem gazdaságos döntés megvenni valamit eredetiben.

(#5) dabadab válasza TheElf (#4) üzenetére


dabadab
titán

Igazabol a DVD-A/SACD meg az MP3 ket teljesen kulonboz dologrol szol/szolt:
Az elso csoport a hangminosegre meg az esetleges extrakra hajtott ra - ez az, ami igazan senkinek sem hianyzott, a CD ilyen szempontbol elerte az ''eleg jo'' szintet.
Az MP3 viszont alapjaba veve terjesztesi modszer volt - arrol szolt, hogy amig regen az ember evtizedekig hajtotta a kedvenc zeneit, addig most berobbant a Napster (kb a DVD-A es SACD megjelenesevel egy idoben) es hirtelen kitarult a vilag, mindenki konnyen hozzajuthatott a zenehez. Nyilvan sokat segitett az is, hogy kvazi ingyen volt, de meg a fizetos szolgaltatasok (iTMS, meg plane az allofmp3) is nepszeruve valtak.

Es ugy tunik, hogy a nepnek nem arra van szuksege, hogy valamivel jobban szoljon a zene - sot, a regi 128 kbites mp3-akat is siman bevallalta a tobbseg, ha cserebe konnyebben hozzajut sok zenehez, amit aztan konnyen felhasznalhat.

Egyebkent nemileg hasonlo trendet latok a videoknal: ott a magasabb bitrate-ek miatt a letoltese meg nem annyira praktikus, mint a zeneknel (bar a sima 2 CD-s AVI-k 1,5 mbitjet mar most siman tudnak egy csomoan streamelni), de van ra esely, hogy a letoltesek azelott megolik a next-gen DVD-ket, mielott azok igazan el tudnanak terjedni.

A kiadok valahogy nem akarjak belatni, hogy (nagyon durvan leegyszerusitve) a nep nem minoseget akar, hanem mennyiseget.

DRM is theft

(#6) Rive válasza dabadab (#5) üzenetére


Rive
veterán

...a nep nem minoseget akar, hanem mennyiseget.
A 'nép' könnyű - ebbe beleértve az árat is - hozzáférhetőséget akar. A sok csilivili extra ezen nem sokat lódít, és én még csak 'minőségnek' se nevezném.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#7) ollie válasza TheElf (#3) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Kicsit próbálj már meg elvonatkoztatni a saját világképedtől. A játékok sosem lesznek a zene konkurenciája. Az emberek többsége a jövőben sem fog játszani.

***

(#8) Rive válasza Rive (#6) üzenetére


Rive
veterán

Az messzemenően igaz, hogy az egész fizikai hordozór alapító terjesztésnek az internet fog alátenni, de rendesen.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#9) Wolverine válasza ollie (#7) üzenetére


Wolverine
félisten

Nem biztos. Azok, akik most fiatalok és úgy nőnek már fel, hogy ott a gép meg a Dúmhárom, azok idősebb korukban is könnyebben megvesznek egy játékot... A játékosok átlagéletkora folyamatosan nő jelen pillanatban.

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#10) Billu válasza dabadab (#5) üzenetére


Billu
aktív tag

A DVD-A/SACD kihalása előtt azért volt még egy-két formátum ami ugyan erre a sorsra jutott.
MiniDisc - ami lehetett volna az mp3 riválisa, talán ma is használják páran.
DCC (digital compact casette) - a philips próbálkozása volt, vissza felé kompatibilis volt a sima mezei kezettákkal, igaz csak lejátszani tudta őket.
DAT (digital audio tape) - minőségben ez vitte a prímet, de megmaradt a studiók eszközének.

Mind három rendszerhez lehetett gyári műsoros hordozókat is venni. (igaz kicsit nyugatabbra)

A dvd-videó mellett a dvd-audiónak szerintem nem sok jövője lett volna. Azért egy koncert felvétel jobban átjön képpel. Igaz néha le kell hagyniuk a +1(sub) csatornát, vagy csak 2.0 hanggal adják ki.

És akkor még ott van a mostani sáv-szél emelés majd minden szolgáltatónál.

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=billu

(#11) Jester01


Jester01
veterán

Senki sem fogja az MP3ra való átállás kedvéért a zenei gyűjteményét újra megvenni.

Még szép. Én úgy gondolom, hogy magáért a zeneműért fizettem, nem pedig az adathordozóért/formátumért. Szóval legfeljebb olyasmit tudnék elképzelni, mint a szoftvereknél az upgrade verzió. Pl. ha megvan mondjuk a cd, akkor olcsóbban kapok audio dvd-t.

Hasonlóképpen: nem érzem magam bűnösnek ha egy megvásárolt koncert dvd hanganyagából csinálok mp3at vagy audió cdt. Nem tartom jogosnak, hogy mégegyszer fizessek érte.

Jester

(#12) Balage76 válasza Wolverine (#9) üzenetére


Balage76
senior tag

A játékosok átlagéletkora azért is nő, mert egyre inkább elterjednek a konzolok. Sok olyan középkorú embert ismerek, aki nem állt neki PC-n nyüglődni azon, hogy fusson az adott játék az adott konfigon játszható minőségben, míg most egy Wii-t vagy X360-at simán megvesz és játszik, mert elég csak a dvd lemezt kezelnie, nem kell hozzá egyéb, extra szakértelem (ami mondjuk az esetek egy részében még meg is lenne).

Az extra kiadású audioCD-kről (amelyiken mondjuk interaktív tartalom is van) pedig annyit, hogy mindenki tegye a szívére a kezét, és mondja meg, hogy hányszor nézte meg a korongon lévő tartalmat (videoklipp, egyéb kommentár)... elenyésző ez a szám ahhoz képest ahányszor ugyanezt a CD-t a normál zenei lejátszóban meghallgattad... ugyanez igaz a videoDVD-kre is... Egy viszonlag szűk rétegigényre nem lehet ilyen méretű üzletet alapozni...

Az ellenpont pedig a (z internetről esetleg pénzért) letöltött MP3 amiből nagyon sok elfér akár egyetlen cd lemezen is. Az autómban kb 30 db audio cd van, de őszintén sajnálom, hogy az autóm nem képes lejátszani az MP3-akkal teleírt újraírható dvd lemezt...

Az ember mindíg a praktikus, számára kézenfekvő dolgokat választja. Ez ellen lehet kűzdeni, de értelmetlen. Azt pedig hogy valamilyen szervezet megpróbálja az embereket egy elavult technológia használatára rászorítani, és képtelen a kor követelményeinek megfelelően váltani, szerintem inkább szánalmas.

[Szerkesztve]

(#13) Totyi


Totyi
őstag

Ezt nem hiszem el...nem unjátok még? :(((
Kit érdekel;hogy mennyit árt a letöltés? :U
Ebben a gané országban annak örülhetsz;hogy megveheted a kenyeret a kölködnek. :O Könyörgöm...Ollie és Divot meg a többi vaskalapos jogvédő;Ti az AVSA-tól kaptok jutalékot?Hát teljesen mindegy Nektek az hogy Oláh Ibolya mennyit keres?Származik Neked hasznod abból;hogy itt vered a taknyod?Mint az oviban;tisztára.Már csak Kidus hiányzik és megfoghatnátok a szoknyáját;kegyelemért könyörögva : VEGYÉTEK MEG.Megy föl a pumpa...de nagyon. :W Hány ilyen buzeráns;értelem nélküli és természetesen a másik meggyőzése topicot kell még olvasni erről a tetvedék témáról? :U
Nehézkedjetek rá arra;hogy tisztességesen megéljetek;ne legyen kivetni való abban amit teszel.
És ebben van;hogy letöltöm?Leszarom.

Ollie : Te soha nem töltöttél le semmit és nem használtál illegális szoftvert?Csak ezt ne mondd;mert bokán fosom magam. ;]

[Szerkesztve]

(#14) Daneey válasza Totyi (#13) üzenetére


Daneey
tag

Ezt nem hiszem el...nem unjátok még?
Nem.
Megy föl a pumpa...de nagyon.
Nem kell elolvasni. Komolyan, ha idegesít, minek olvasod?
Hány ilyen buzeráns;értelem nélküli és természetesen a másik meggyőzése topicot kell még olvasni erről a tetvedék témáról?
Nem hiszem, hogy tetvedék téma lenne... Aki szereti a zenét, és ne adj isten, a szakmája a zene, abban biztos lehetsz, hogy az az illető meg fogja venni az adott CD/DVD-t, stb-t.

Bár engem az előadók (pénzügyi) élete hidegen hagy. Amelyik együttest szeretem, annak megveszem a zenéjét (adathordozó médiumtól függetlenül...), mint értéket.

Viszont aki csak hobbiból hallgat, annak meg a töltögetés is elég... Ebben igazad van. Ez ellen (ma még) nem lehet mit tenni. Aki tölt, tölt, aki nem, nem. Ennyi.

Leszarom.
Szived joga.

(#15) Totyi válasza Daneey (#14) üzenetére


Totyi
őstag

Ez ellen (ma még) nem lehet mit tenni. Aki tölt, tölt, aki nem, nem. Ennyi.

Erről van szó.És igazad van;nem lehet mit tenni...

(#16) (Kolombusz) válasza Totyi (#13) üzenetére


(Kolombusz)
veterán

Ebben a gané országban annak örülhetsz;hogy megveheted a kenyeret a kölködnek.
Teljesen igazad van. :(

Nekem is kivan már a tököm ezzel az árt nem árt témákkal. Volt van és lesz illegális letöltés. Nem érdekel.
Majd ha nem a minimálbér 8-10%-ka lesz egy lemez Magyarországon, akkor talán többen vesznek majd minőségi zenei cd-ket.
Nem mintha Amerikában jobb lenne a helyzet. :U

(#17) dragonfx


dragonfx
veterán

senkinek nem árt, törvényszerű, mert drágák a szoftok progik.
Ezzel próbálja meg a társadalom rávenni őket adják olcsóbban, nem teszik, ők járnak legrosszabbul, ha tönkremennek jönnek ujabb jobbak.

"Ha valami túl szép, hogy igaz legyen, akkor az valószínűleg nem is igaz"--Logout 2014

(#18) Akheron válasza (Kolombusz) (#16) üzenetére


Akheron
senior tag

Én is magasról teszek rá. Több száz DVD-t másoltam és egy halom zenét töltöttem le saját célra. Egy ilyen romlott világban, és főként egy ilyen lehetetlen országban ne kezdjen nekem senki arról magyarázni, hogy mennyire becstelen dolog ez - mert vannak ennél sokkal alapvetőbb és százszorta egyértelműbb problémák. Majd ha azok helyre lesznek rakva, és nem lesz teljes erkölcsi válságban az emberiség, akkor sorra kerülhet a letöltés problematikája is.

(Gyerek után legalább lehet támogatást és egyéb kedvezményeket kapni - én jelenleg egyedülálló, család nélküli, lakástalan, vállalkozóként dolgozó fiatalként egyebet sem látok, mint mértéktelen terheket; kedvezmény, segítség, támogatás sehol. Nemhogy nem érdekel a letöltés, de a belsőm csúnyábbik felét lassan az érdekli leginkább, hogy hova döfhet a késemmel, ha végre nemcsak a mindennapos nyűgnek akar élni.)

"It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

(#19) Maestro85 válasza (Kolombusz) (#16) üzenetére


Maestro85
tag

''Majd ha nem a minimálbér 8-10%-ka lesz egy lemez Magyarországon, akkor talán többen vesznek majd minőségi zenei cd-ket.''

tökéletesen igazad van!!! és az meg a másik h egy új játék simán a minimálbér 1/5e. (12e HUf) szóval amíg ez van én nem csodálkoznék egyik jogvédő helyében sem h mindenki agyba főbe tölt. zenét, amit igazén szeretek megveszem a többit letöltöm.

(#20) Renwick válasza dragonfx (#17) üzenetére


Renwick
őstag

Egen, és persze ne feledjük, hogy ebben a ''romlott világban'' a letöltők mind Robin Hoodok, miközben billgatyesz vagy Kálmán András a gonosz nottinghami sheriff... :P

üdv

R.

I see you blaming each other -- And I love you still

(#21) raver


raver
aktív tag

Inkább mégsem írom le a véleményem.....

[Szerkesztve]

(#22) TheElf válasza ollie (#7) üzenetére


TheElf
csendes tag

ollie: Ez nem világkép kérdése, sokal inkább gazdasági kérdés.

Alapvetően 5 helyzetben hallgatsz zenét:

1. Koncert. Ekkor maximum jegyet veszel...
2. Amikor unatkozol, ha nincs jobb elfoglaltság
3. Ha kivételesen kötődsz a zenéhez, ez a hobbid. Ez ma is kisebbség
4. Menet közben, stb. háttér tevékenységként
5. Buliban, diszkóban

Ebből az 5 helyzetből az elsővel sem CDt, sem MP3at nem tudsz eladni, mert a koncerten jobb esetben nem ez szól
A második eset: Minnél több kütyü van otthon ami szórakoztat, annál kevesebb lesz a zenehallgatás szerepe
A harmadik eset: ez ritka, de alapvetően megváltoztatja a zenehallgatási szokásokat, nem a sikeres albumra vonatkozó tömegigényt növeli meg
A negyedik eset: már reálisabb lenne, autóban még jó darabig az marad, tömegközlekedve kérdéses. Jóval kevesebb embert látok ma zenét hallgatni mint korábban.
Az ötödik eset: Ez lenne a tömeges piac?

(#23) EQMontoya válasza Renwick (#20) üzenetére


EQMontoya
veterán

nem a gonosz sheriff. Gates egy üzletember, aki szándékosan hibákat hagy a programjaiban, h el tudja adni az újakat, ez még nem olyan nagy gáz. Kállmán András viszont abból vesz a segge alá audi A8-ast, h az összes warez köszöni szépen, jól van, az amúgy teljesen legálisan müködő p2p hálózak adminjait, akik semmit nem osztanak meg, baszogatja, és átlag embereket próbál rács mögé dugni. Az ilyen szemétládát fejbe kell lőni, mert árt.

[Szerkesztve]

Same rules apply!

(#24) TheElf válasza Wolverine (#9) üzenetére


TheElf
csendes tag

Wolverine: Ez csak egy kis része a szempontoknak, a sokkal nagyobb részt én ott látom, hogy ahogy egyre több embernél van meg a játékra való hajlam, úgy egyre több helyre nyomul be a játék, és egyre többféle játékra van lehetőség.

Egyre többféle igényt lehet majd kielégíteni játéksoftwarevel, míg jelenleg ezek harmadik generációjánál tartunk, addig feltételezhető, hogy a következő generáció megjelenésének hatása ismét robbanásszerű fejlődést jelent.

Mi jelenleg a 3 generáció amiről beszélhetünk

A játékok első generációjánál a játék képi világa, stb. nem volt kapcsolatban a valósággal, egyszerű vonalak, érdemben szinte 0 zene, amikor leültél nem nagyon merültél bele, nem volt mivel azonosulni. Azonosulj egy tetris figurával. Egy zenei ízléssel, irányzattal tudsz azonosulni, egy első generációs játékkal nem.

A második generációban a játék világa szimbólumokkal operált, megrajzolt vonat, a szimbólum még mindig gyenge kötődést jelent ahhoz, hogy ez befolyásoljon, azonsulj a játékkal.

A harmadik generációban az élteszerű multimédiás tartalmak, az élethez való laza kötődés (akár a multiplayer játékban a csapat által, akár életszerű grafika által, akár más által) jellemző

A negyedik generációnak már az előjelei megmutatkoznak: ''Belépsz'' a játékba, és a játék belép a mindennapjaidba. A Wii kontrollere, a lábadat figyelő kamerával alakított focis játék, a kamerával dolgozó táncos játék, stb. jelenti a negyedik generáció előszobáját, nomeg a közösségre, valódi gazdasági folyamatokra, stb. is épülő MMORPGk.

Egyre jobban azonosulsz a játékkal, egyre fontosabb, hogy magaddal vidd, egyre többen vesznek a kedvenc játékokhoz kapcsolódó termékeket, stb.

Nem hiszem, hogy a táncoddal, a buliban látott mozgással irányított játék, ami a hanguélathoz illő zenét, fényeket generálna mint valóságot kiterjesztő játékok új eleme, ma sikeres lenne, de nem tudom mit hoz a jövő, és a fejlődés erre mutat.

(#25) Racecam válasza Totyi (#13) üzenetére


Racecam
MODERÁTOR

Látom, van véleményed.
Viszont szeretnélek megkérni, hogy legközelebb (akármennyire is kihoz a sodrodból a téma), finomabban, kultúráltabban fejtsd ki.
Köszönöm!

Com'è diverso il mondo visto da qui

(#26) TheElf válasza Billu (#10) üzenetére


TheElf
csendes tag

A formátumok kihalása kapcsán érdekes, mi az amit ezek nyújtottak, és mi az amit nem.

A MiniDisc és a CD közötti egyik lényeges különbség pont az volt, hogy a CDt hosszú ideig meg kellett venned, nem volt gazdaságos otthon átírni, a MiniDisc, stb. írható volt, mégsem terjedtek el ezek a formátumok, mert az embereket az ár/érték arány befolyásolja.

A CD minőségét pedig egy nagyon fontos dolog határozta meg, minden hátránya ellenére: a korábbinál sokkal szebb, jobb, mélyek.

Az emberek lemondtak cserébe a rádióról való felvételről, az egymás közötti másolásról, az olcsó elérhetőségről, a sok meglévő eszközön való hallgathatóságról, mert elérhető áron nyújtott újat.

A DVD-A elvben térhangzást nyújtana, de sztereo fülhallgatóval ez nem élvezhető, ezért mondom azt, hogy alapvetően az határozta meg a szabvány kudarcát, hogy a kiadók nem vettek részt annak piaci igényeknek megfelelőre formálásban, fejlesztésben.

A DVD Video nem jó háttértevékenységként való zenehallgatásra, nem igazán jó buliban, nem igazán jó útközben, nem igazán ad zeneileg többet. Úgy gondolom, ma is lehetne a legújabb, legnagyobb kapacitású adathordozón minőségileg többet nyújtani, nem olcsón, de lehetne. (Karaoke verzió, egyes hangszerek kiemelése, jobb térhangzás, beállítási profilok, személyre szabott mobil verzió lehetősége /DRMmel/, hosszú / rövid / ismétlődő mix egy adatból, stb.) kellő számú plusz lehetőséggel elérhető az a hatás amit a CD elért.

Ezért gondolom úgy, hogy az ár érték arányt az határozza meg, mennyire akar a kiadó többet adni. Ugyanakkor abban is biztos vagyok, hogy a lényegi kérdést az jelenti, hogyan lehet olyan értéket tenni a hanghordozóra ami nem a hordozóhoz vagy az azon szereplő adathoz tartozik. Erről is fogunk majd beszélni.

(#27) TheElf válasza Totyi (#13) üzenetére


TheElf
csendes tag

Totyi: ''Kit érdekel;hogy mennyit árt a letöltés?''

Úgy gondolom, mindenkit érdekel, aki azt szeretné, hogy legyen zene, és békén hagyják a letöltögetőket. Ehhez alapvetően több dolog kell.

1. Ha én elvárom Ákostól, a kiadóktól, stb. hogy mások érdekire is legyenek figyelemmel, gondolják végig amit tesznek, akkor alapvetően jogosnak érzem azt, ha ők elvárják, akkor álljak fel, hozzak érveket, beszéljük meg. Mert csak így lépünk előre. Innen intelligencia kérdése, hogy ne csak a jogvédők szólaljanak meg, hanem azok is akik jelzik, a bevételkiesés nem csak a letöltésből ered.

2. Kultúrált embernek tulajdonsága, hogy törődik azzal, ne ártson igazságtalanul másoknak, aki kultúrált és a letöltés mellett van annak is érdekes dolog ez a vitára. Aki csak fröcsög az magát, és a hozzá hasonló elveket képviselőket járatja le.

3. Nem hiszem, hogy akár Ollie akár Divot képtelen lenne annak belátására, hogy az eladások csökkenése nem csak a Warezzel kapcsolatos, viszont a két folyamat szükségszerűen egyidejű

4. Nem hiszem, hogy akár Ollie, akár Divot, akár teszem azt Ákos ne lenne képes arra, hogy belássa, ha van jobb megoldás arra, hogy megéljenek, és eladják a kiadványaikat (legyen CD vagy más) akkor érdemes azt megfontolni

Többek között ezért kellene megbeszélni, és nem fröcsögni, értelmetlenül.

(#28) TheElf válasza dragonfx (#17) üzenetére


TheElf
csendes tag

dragonfx: Ebben a cikkben alapvetően a zenéről van szó, a filmek is jóval később jönnek a sorozatban, és csak az után a softwarek.

(#29) ROBERTOH


ROBERTOH
őstag

Szerintem a letöltés használ! :)
Ha van egy előadó/együttes, amiről már hallottam, de még nem hallgattam meg az albumát, akkor letöltöm és meghallgatom. Ha megtetszik, akkor elmegyek a koncertjére, és kifizetem a belépőt. Ha a koncert alapján már nagyon teccik, akkor rendszeresen eljárok a koncertjeikre, és akár az albumjukat is megveszem eredetiben!
Ki jár jól avval, hogy letöltöttem a netről? Az előadó/zenekar, mert ha nem töltöttem volna le, akkor nem ismertem volna meg a zenéjüket, és nem fizettem volna belépőt, és nem vettem volna meg az albumjukat.

A híresebb előadókat/zenekarokat meg nem féltem a letöltések miatt, hiszen a legtöbb bevételük a koncertekből származik (lásd pl. Madonnát, de mondhatnék magyar példát is: pl. Gáspár Laci). És náluk is érvényesek, az előző bekezdésben leírtak.

ez a kedvenc aláírásom

(#30) Nelman


Nelman
tag

Én egy más ''szubjektív'' szempontból nézve közelítem meg a letöltések ''szükségszerűségét''.
Például hogyan szerez be valaki egy olyan előadótól, vagy zenekartól lemezt, akik elég kis példányszámban, vagy egy szűk réteg számára készítenek zenét (gondolok itt a rétegzenére). Egy kisvárosban a helyi cd-boxok, plázák, és egyébb mamut áruházláncok is csak a rádióban hallható könnyűzenéket, a leginkább eladható termékeket forgalmazzák, amiket már senki sem fog megvenni, mivel minden órában ez megy a rádiókban (ugyebár a rádiók nem ismétlik a zenéket agyon). Én például techno, trance, deep, progresszív zenét hallgatok leginkább, olyan előadóktól, amiket nem lehet megkapni mindenhol, ráadásul nem igazán jelentetnek meg albumokat, maximum csak maxi lemezeket, vagy bakeliteket. A neten, vagy a fájlcserőlőkön pedig sok olyan embernél találhatsz meg olyan ritkaságokat, amiket máshol, ha bele döglesz sem találsz meg. Mert van aki berippeli bakelitről az ún. ''only for promotion'' címszóval ellátott fekete korongokat is. Szóval nem csak azért tölt le valaki, mert nem akarja megvenni a lemezeket, van amit nem tudsz megvenni, mert még csak nem is hallottak róla...

(#31) Dark Archon válasza ROBERTOH (#29) üzenetére


Dark Archon
addikt

Tudod, a normálisabb együttesek honlapján belehallgathatsz a számokba 30-60mp erejéig (főleg, ha kezdők), így az érved bukott. A nívósabb magyar albumokat viszont azért illene megvenni (nem, nem Gáspár Lacira gondolok).

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#32) Dark Archon válasza Nelman (#30) üzenetére


Dark Archon
addikt

Megint más kérdés, ha a zéró zenei értékkel bíró 12 egy tucat ''számok'' még azt a 100Ft cd előállítási költséget sem érik meg :D

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#33) nap válasza TheElf (#26) üzenetére


nap
addikt

A formátumoknak az a legnagyobb hibája, hogy el kell menni értük a boltba. Ahol nem biztos, hogy van. Ha nincs, meg kell rendelni, persze plusszpénzért, látatlanban, előleggel. Ha megjön, akkor sem biztos, hogy azt kapja az ember amit várt. Feltéve, ha be lehet szerezni. Ez rengeteg idő, pénz, remény, esetleg csalódás. Ja, ha az ember kisebb településen lakik, ahol nincs cd bolt, akkor még az utazási költség, idő is hozzájön.
Ezzel szemben a letöltés sokkal kevesebb járulékos költséggel bír. Sok ember számára előny, hogy nem kell tárolni, pakolgatni a hordozót. A cd boritót sem lehet kitenni a falra, mint anno a bakelit nagylemezekét. Akinek nem elég az mp3 minősége, az a cd-vel sem lesz elégedett.

browser.tabs.insertRelatedAfterCurrent;false | wing32.dll -> Windows\SysWOW64 | január, február, itt a nyár...

(#34) Akheron válasza TheElf (#27) üzenetére


Akheron
senior tag

A kulturált ember ismérvei közé beférhetne azért a kulturált szó helyesen írása is. :B

Az úgynevezett kulturált ember csaknem mindennek árt, ami körülötte van és neki adatott – legfeljebb nem látja vagy nem akarja látni. Annyi élő dolognak ártunk feleslegesen minden egyes napunkon, hogy én úgy érzem, ezek mellett mind mértékükben, mind komolyságukban egészen eltörpülnek a szellemi tulajdonnal és haszonszerzéssel kapcsolatos viták.

Valahol olyan ez, mintha Józsi vérben forgó szemekkel ugrana nekem, hogy miért húgyoztam le a kocsiját, miközben a feleségét is megerőszakoltam. ;)

Aki a szellemi tulajdonnal és haszonszerzéssel kapcsolatos vitákat ilyen súlyú vitaként tartja számon, az vagy a gazdaság és társadalom útvesztőjében bolyongó magányos lélek, vagy tudatossága ellenére szakirányt választ magának. Utóbbi talán sokak számára helyesnek tűnik egy informatikai magazin hasábjain tevékenykedve, de nekem határozott véleményem, hogy az embernek mindenekelőtt embernek kell lennie az életben, annak minden figyelmességével, körültekintésével és józan mérlegelésével együtt.

Tehát nekem speciel van szemem az általad felvetett problémákhoz is; tudatosan fitymálom le azokat. Az ellenreakciók meg minden bizonnyal annak köszönhetők, hogy más is túlzottnak érzi e probléma folytonos latolgatását – főként, hogy a jelenlegi helyzet elsődleges kiváltója nyilvánvalóan az, hogy az ipar szereplői nem haladtak és nem haladnak a korral; csak követelésekre és asztalcsapkodásra képesek.

De nem szándékozom szétoffolni a témádat. :B Csak gondoltam, röviden kifejtem a véleményem, ha már fentebb ily tömören kijelentettem, hogy engem nem érdekel.

[Szerkesztve]

"It’s not the noise disturbing your meditation, it’s you who is disturbing the noise." – Ajahn Chah

(#35) Wolverine válasza TheElf (#24) üzenetére


Wolverine
félisten

Egyetértek, az MMO-k térhódítása elég durván befolyásolhatja a játékosok arányát.

(egyébként tudtommal a Guitar Hero sikeres konzolon ;))

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#36) Nelman válasza Dark Archon (#32) üzenetére


Nelman
tag

Megítélés kérdése, hogy kinek mit ér meg egy szám (maxi), illetve egy komplett album. Ismerek olyat, akinek az összes mulatós album megvan eredetiben, viszont nekem azok még ingyen sem kellenének. :))
Én például a '90 évek végén tucatával vásároltam a bakelit lemezeket, igaz volt miből finanszírozni, és volt miért venni őket (2000-2500 Ft/db áron). De a DJ-k is előbb-utóbb átállnak hazánkban az optikáról, vagy merevlemezről (''laptop dj'' :DD ) szóló hangzásra költséghatékonysági szempontok miatt, valószínűleg itt már dominál az MP3. Általában a klubbok technikai apparátusaiban terjedt el leginkább ''anno'' a minidisc is, főleg a klub hangzásvilágának, vagy promóciójának a rögzítése miatt, amiket később más formátumokra konvertáltak át a honlapjukra, vagy az optikai lemezekre.
...

(#37) xuldar válasza dabadab (#5) üzenetére


xuldar
őstag

Attól függ, mit értünk minőség alatt. Csili-vili látványt, agyat leszakító hanghatásokat, vagy esetleges mondanivalót, amiben sem a filmek, sem a zenék nem bővelkednek mostanában. Sajnos ez a tömegtermelés hátulütője, az emberek csak átrohannak a fogyasztási cikkeken, mert egyrészt nem lehet mindent megnézni, meghallgatni, másrészt nem éri meg, mert üres. A kiadók meg azt szeretnék, ha az emberek mindent megvennének minden formátumban. Nem fogják fel, hogy a tömegtermelés ezzel jár.

A játékokat azért nem hasonlítanám össze a zenékkel, mert a játék egy olyan kategória, ahol folyamatos fejlődés látható, főleg látványban. Ma egy 10 éves játékra 10-ből 8 ember azt mondja, hogy mi ez a sz@r? Nyilván vannak olyanok, akiknek nem a grafika az elsődleges szempont, de sokan még így is elhúzzák a szájukat a nagyon retro látványra.
ezzel szemben bármikor szívesen meghallgatok egy 10-15 évvel ezelőtti albumot, amit akkor is szerettem. Ha úgy vesszük, hogy az emberek zenevásárlási szokásai nem nagyon változtak az elmúlt pár évben, akkor belátható, hogy a nagyságrendileg több zenének jóval kisebb hányadát jelenti a régi mennyiség. A kiadók azt akarják, hogy vedd meg minden lemezüket, az emberek nagy része viszont nem szeret szemétre költeni.
Én is folyamatosan bővítem kicsiny cd-gyűjteményemet, de valahogy jobbára csak régebbi zenéket veszek. Nem is tudom, miért...

Ez erősen szubjektív és spekulatív vélemény, de biztos vagyok benne, hogy nem csak az enyém.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#38) Looney


Looney
csendes tag

Talán a probléma a fogalmakkal van..
Zene hallgatás, mp3 fülesből??
az nem az. kb annyit ér mint a 2000 ismerős az iwiwen
csak ott a látom és az ismerem fogalmát keverik !
A zenehallgatáshoz idő és megfelelő technika kell, jó lemezek és zenei ízlés,
ami nem egyenértékű a '' milyen zenét hallgatsz ecsém'' dolgokkal.
Ez egy folyamat, és egy kulturáltsági szint kifejlődése, ami csak élményt ad és rengeteg pénzbe kerül. Amiből a legkevesebb a lemez ára. sajnos a kiadók ezt a réteget
vágják le, pedig a bevételi forrást nem a letöltő huszárok hanem a lemezgyűjtők-vásárlók adják! na ezért döglik meg az audio cd és lesz egyre több mp3.
azt elfelejtik, ha megszűnne a cd akkor is mennének az ftp siteok, nem a letöltés a probléma,
mert azt nem lehet megszüntetni, hanem; a kiadók pénzéhsége és a zenei igénytelenség.



[Szerkesztve]

Véleményem egyezése a valósággal, csak a véletlen műve lehet

(#39) dabadab válasza xuldar (#37) üzenetére


dabadab
titán

Minoseg alatt elsosorban tiszta technikai minoseget ertettem, aminek egyebkent semmi koze az agyat leszakito hanghatasokhoz: a CD es a SACD kozotti kulonbseg apro nuanszokban nyilvanul meg, semmi latvanyosban.

Egyebkent nem kellene elsullyedni a ''bezzeg a mi idonkben'' c. hulyeseg mocsaraban, mondjuk egy kurrens Dave's True Story (mostanaban fedeztem fel oket) albumon van mondanivalo, egy tizenoteves New Kids on the Block albumon meg nem nagyon. A szar az regen is szar volt, a jo meg regen is ritka.

DRM is theft

(#40) dabadab válasza Looney (#38) üzenetére


dabadab
titán

''Zene hallgatás, mp3 fülesből?''

Fontos elmenni az audiofil sznobsag iranyaba?... Egy normalisan, magas bitrate-en kodolt mp3 fenyevekkel tobbet tud, mint mondjuk a harminc evvel ezelotti studiotechnika (vagy akar egy NAD 3020, ami a maga idejeben megiscsak nepszeru volt), a fulesekkel meg aztan vegkepp semmi baj, egy high-end Sennheiser siman lenyomja a hasonlo aru hangfalakat.

[Szerkesztve]

DRM is theft

(#41) xuldar válasza dabadab (#39) üzenetére


xuldar
őstag

félreérthetően fogalmaztam, de nem úgy gondoltam, hogy ''bezzeg a mi időnkben''. Az viszont tény, hogy manapság már nem ugyanaz a zeneipar mint régen, most a tömegtermelésre mennek. A minőségi zene mennyisége viszont abszolútértékben nem nagyon változott, ebből következik, hogy arányaiban sokkal több a szemét zene. Rosszul fogalmaztam, ma is írnak jó zenét. Csak sokkal nehezebb észrevenni a ''szahara-tengerben''.
Nem vagyok audiofil, nekem is csak egy kommersz hi-fim van, de legalább jobb fajta. Amikor a régi magnóm után hallgattam rajta zenét, sok új hangot vettem észre. Bele sem merek gondolni, mit tudhat egy audiofil hangrendszer, pedig én zajos metalt hallgatok, nem jazz-t.
Az effekteknél eltévedtem egy kicsit, mert ott a filmekre gondoltam. A szerzői jog viszont azokra is vonatkozik.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#42) xuldar válasza Renwick (#20) üzenetére


xuldar
őstag

A jogvédőkről annyit, hogy elég homályosak a kimutatásaik a bevételekről meg a kiadásaikról (értem ezalatt a szerzőkhöz visszajuttatott jogdíjakat). Ha nem így van, sorry.
Azt viszont kétlem, hogy azok a zenészek, akiknek a zenéit hallgatom, akár egyetlen fillért is láttak volna már bármely magyar jogvédő szervezettől. Nem popzenét hallgatok. A zenésznek is meg kell írnia valamiből a zenét, ki kell fizetni a stúdiót, de akkor sem hiszem, hogy a jelenlegi jogvédelem a legjobb megoldás, vagy egyáltalán jó. Honnan tudják, hogy ''kit mennyivel károsítottak'' az illegális letöltők? Ráadásul ma Mo-n a letöltés nem illegális, pedig sulykolják ezt rendesen.
Nemhogy nem kapnak pénzt az általam hallgatott zenék szerzői, de a drága jogvédők szerintem 95%-ukról még csak ne is hallottak, a létezésükről sem tudnak. Én úgy támogatom őket, hogy elmegyek a koncertjeikre.

Azért jó mazochistának lenni, mert ha rossz, akkor jó. De ha meg jó, akkor rossz, tehát jó.

(#43) dabadab válasza xuldar (#42) üzenetére


dabadab
titán

''A jogvédőkről annyit, hogy elég homályosak a kimutatásaik a bevételekről meg a kiadásaikról''

Igen, konkretan az Artisjusnal titkos az elosztasi algoritmus, ill. a website-jukon a legfrisebb beszamolo 2004-es. Szerintem mind a ket dolog felhaborito, mivel egy ilyen, allami hatalommal mukodtetett szervezetnek teljesen atlathatonak kellene lennie.

Egyebkent ne pazaroljuk rajuk a jogvedo kifejezest: nem azok. Inkabb azok lennenek a jogok vedelmezoi, akik fellepnenek a szerzoi jogi lobbi amokfutasa ellen - ilyenek viszont nem nagyon vannak.

[Szerkesztve]

DRM is theft

(#44) ROBERTOH válasza Dark Archon (#31) üzenetére


ROBERTOH
őstag

Lehet, hogy te 30mp-ből kitalálod az 5 perces szám hátralévő 4,5 percét, de én nem; és 1-2 végighallgatás során sem fog feltétlenül megtetszeni valami. Úgyhogy teljesen feleslegesnek tartom az ilyen limitált belehallgatási lehetőségeket mind a neten, mind pedig zeneboltokban. Van ami csak 3-4. végighallgatásra tetszik meg...
Milyen ''nívósabb'' magyar albumra gondolsz?

ez a kedvenc aláírásom

(#45) TheElf válasza Wolverine (#35) üzenetére


TheElf
csendes tag

Wolverine: Érdemben amit itt a zene kedvelők a játékok leszóklásakor elfelejtettek:

Az ár/érték arány nem azonos a piac méretével.
A piac mérete is nő a játékok esetén (zene esetén csökken)
Az ár/érték arányt viszont sokminden befolyásolja.

Például a zene kapcsán nem csak arról van szó, hogy te hallgatod a zenét, mert nincs jobb dolgod, hanem arról, hogy a zene, a sport, a hit és a közélet 4 olyan szempontot jelent, amivel az emberek jelentős része azonosulni tudott. Nem kívánok belemenni, hogy hazánkban a hit és a közélet szerepének növekedése hogy függ össze a rendszerváltással, a politikai megosztottságunkkal, mert ez nagyon off topic lenne.

De tény, hogy az emberek azért is vásároltak / vásárolnak zenét, zenéhez kötőd tárgyakat (együttes logójával díszített póló, koncertjegy, stb) mert az adott zenéhez való kötődés az egyén identitásához is kötődik, viszonylag nagyobb arányban.

Alapvetően azóta a CD értékében nem csak a zene értéke van benne, hanem ez a kötődés, a kiadvány egyéb funkciói (szobád dísze) az esetleges kapcsolódó szolgáltatások. Hitem szerint, egy formátum frissítés mindenképpen előnyös lenne, nem pusztán a minőség, de a csomagolás miatt is (DVD tok nagyobb, több hely van rajta, jobb füzetet lehet belerakni, belefér egy ''mini poszter'')

A játékok ár / érték arányáról: Szívfájdalom nélkül megoldom (elérhető programmal, a játék visszafejtése nélkül), hogy a zenét, amiért a játékkal együtt fizettem, halgathassam ott ahol akarom. Kivéve, ha van színvonalas sound track CD, a játék jó, a fejlesztő korrekt, és a sound track CDből neki lesz bevétele. Ez esetben ugye a Sound Track CD megvásárlására akad más okom.

Megvan az a néhány játék amivel játszom, így azt sincs értelme letölteni. Költözésnél sérült adathordozó kapcsán is újra megvettem a San Andreast, gondoltam DVD tokosban hátha lehet kapni (a könyv, a szebb doboz megmaradt a költözésnél) de a normál változat is korrekt árban volt. A két licence elég az asztali gépre, notebookra, stb. és többre tartom a zenei anyagát, mint mondjuk egy Sláger Slágerek vállogatást.

A 80as években azt mondhattam volna, hogy a rock több mint zene, mert világnézetet közvetít, és sokszor őszintébben mint a politika. Ahogy akkor a rock tette ezt, mára azt látom, hogy a görbe tükör, kicsit durván jobban lejön a Rockstar nevű játékkiadó alkotásaiból, mint a legtöbb rock star zenéjéből. Eredmény: Ahogy a kedvenc együttestől 1-2 évente veszel CDt ha azonosulsz vele, nekem úgy az adott kiadó játékait is megveheted, meg lehet rendelni hozzá pólót, baseball sapkát, akármit.

Sőt, ahogy a rocker szidta az üresfejű diszkóst, úgy a GTAs is elmondja a GTA társadalomkritikáját, a tartalmát, és az üres, értéktelen UTt szidja. És azért hallgatom a régi rockot, a GTA zenei anyagát (stílustól függetlenül), stb. mert ezzel tudok azonosulni, ezt szívesen viszem magammal.

A tömegtermelt mű dolgot nem.

A modern, fiatal, bulizós gyerek régen sokkal inkább a diszkóval azonosította magát, most ezer más dologgal, az UTtól, a sorozatokig.

Ugyanez a változás amúgy a sportnak is árt :)

(#46) Totyi válasza Racecam (#25) üzenetére


Totyi
őstag

Oké! :B

(#47) Looney válasza dabadab (#40) üzenetére


Looney
csendes tag

Sztem ez nem sznobság, bár sztem a sorrendel gond van.
- a szerinted szutyi studiotechnika mesterszalagjaihoz futnak vissza még ma is, ha
valamilyen rendes újrakiadást akarnak csinálni.
- Megnéztem ma a buszon hány emberen van stax vagy sennheiser füles, háát..
zéró találat, normális mp3 kódolás?? sokan a számcímeket és az előadókat sem tudják stb..
- NAD 3020? hmm volt attól akkor is jobb, majdnem annyiért csak nem itthon.
De a legfontosabb, az mp3 nem üti cd és hifi.A cd - hifi pedig nem üti élőkoncert sztem :)
(pláne ha jó a hangosítás )
Szvsz vegyünk lemezt, töltsünk le előtte, hogy fos ne kerüljön a polcra, aztán
rendesen hallgassuk végi egy teljes lemezt akár hangfalakon akár staxon ( kinek hogy fussa :)
majd ha erre jön az aktuális banda akkor csapasson ki az ember a koncertre, mert megéri.
a többinek meg marad a (s)lágerrádió :)

Véleményem egyezése a valósággal, csak a véletlen műve lehet

(#48) dabadab válasza Looney (#47) üzenetére


dabadab
titán

''a szerinted szutyi studiotechnika mesterszalagjaihoz futnak vissza még ma is, ha valamilyen rendes újrakiadást akarnak csinálni.''

Ez mit bizonyit? Akarmilyen is volt a studiotechnika 1967-ben, ha ujra ki akarjak adni a Doors elso albumat, kenytelenek az 1967-es mesterszalagot hasznalni, mert mas nincs, Jimet meg nem lehet megkerni, hogy enekelje fel ujra.

DRM is theft

(#49) Looney válasza dabadab (#48) üzenetére


Looney
csendes tag

Pedig az f@sza lenne :)Bár még akármi is lehet ''csak kövesd a pucér seggű indiánt.''
Nem is érdekes már ez az off amúgy, sajnos a zenehallgatás ugyis kimegy majd a divatból.

Véleményem egyezése a valósággal, csak a véletlen műve lehet

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.