Hirdetés

A következő felhőd otthon lesz

Avagy saját felhőszolgáltatás otthonra Nextclouddal, amit az Owncloud egyik alapítója hozott létre.

Hirdetés

Miért jó egy otthoni felhő?

Régóta van valamilyen formában otthoni szerverem, ami természetesen még véletlenül sem olyan használatot jelent, mint amit a legtöbben gondolnak. Mindenki gyak. egy NAS-t, letöltőgépet, HTPC-t ért home szerver alatt, én meg egy mezei webszervert, TFTP/PXE, SSH jumpserver, ilyesmit, amivel meg lehet osztani dolgokat, meg gateway az itthoni hálóra. A hardver volt már tablet, router, most éppen egy Lenovo T410. Szépen fut rajta a Debian, amit SMB-n kimásolok a megfelelő helyekre, az megjelenik a webszerveren, PXE-n be lehet róla bootolni a belső hálón, távolról SSH-n tudok tunnelezni rajta keresztül az itthoni gépekre, a webszerverre kirakott tartalmat meg tudom osztani másokkal, stb. (A Google Drive-t kerülöm, inkább magam hostolom az adataimat, ez a fő irány.)

Fontos volt a támadási felület csökkentése, szóval tényleg csak az SSH és a HTTPS volt beengedve, feltöltési lehetőség nélkül a webszerver felől, nem standard porton. Viszont az ember kényelmes lény, bárhonnan, ami nem otthon, macera volt felSCP-zni cucockat, meg ugye telefon és gép között is tök jó lett volna adatokat mozgatni egyszerűen. Nem beszélve arról, hogy egy telefonról szinkronizálós megoldással bárhonnan lehet képeket megosztani a szerveren át, illetve adott könyvtár(ak) folyamatosan szinkronban van(nak) több eszközön.

Szóval egy idő után győzött a lustaság :D és elkezdtem nézegetni valami biztonságosabb dolgot, amivel azért a telefonos szinkron, meg a böngészős/PC-s hozzáférés is megy. Egy Web2FTP-nél, vagy Filebrowser-nél azért több kellett. Az Owncloud volt az első gondolat, ki is próbáltam, de az SSL sehogyan nem akart menni, nem beszélve arról, hogy a Docker az értelmes megoldás a futtatására, az meg eléggé zabálja az erőforrást (minimál gép a szerver, semmiből nincs sok). (Ugyanakkor biztonságosabb valamivel, hiszen egy szeparált konténerben fut.) De szerencsére vannak egyéb megoldások is, pl. amit lapozás után leírok :) .

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!