2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Mire jó a Powered PCI-E Riser (aka: külső tápcsatlakozós kiemelő)?

Írta: | Kulcsszavak: pcie . riser . pci-e . pci express . kiemelő . slot

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Általában 150W feletti alaplapon átfolyó 12V slot teljesítmény felett külső betápos pci-e risert ajánlott használni. Ez persze alaplaponként változó, de kb általában ezt az értéket még problémamentesen bírják tartósan. Fontos, hogy ezt egyébként az alaplapot ellátó táp ATX24 csatiján használt érintkezők és a kábelvastagság is befolyásolja. (Silány minőségű tápoknál előszeretettel használt 0,5mm2 vezetékek esetében a határ kb 100W-ra módosul!)

Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy kb az 3. vga kátyától kezdve külső betáposat kell használni, hogy levegyük a terhelést az alaplapról és az ATX 24 tűs csatlakozóról.
Tehát ha van egy 6 gpu riged, akkor a 3.,4., 5., 6. kártyánál kell külső betápos riser, hogy ne terhelje túl se az alaplap, se a (elsődleges) táp ATX 12V körét.

Nyilván a konkrétan használt videokártya típusa is befolyásolja a kalkulációt, hiszen például az újonnan megjelent AMD RX 480 80W-ot vesz fel a slotból, így a 150W-os határt már 2 kártya eléri. Ilyen esetben már a 2. kártyától powered risert kell használni!

(Egyébként a PCI-E erőforrások szempontjából gyakorlatban az összes kártyát ajánlott riserre tenni, ne legyen a lapba dugva közvetlenül egy kártya sem!)

És még egy haszna van, mégpedig az, hogy ha több tápot használsz (ami eléggé jellemző bányászatnál), akkor át tudod tenni ezt a slotból kártyánként felvett kb 60-70W-ot is a másodlagos tápra. Tehát terhelés-átcsoportosítására is használható a tápok között.

  • Nem lehet hozzászólni
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.