2024. június 3., hétfő

Gyorskeresés

Tűzhasú gőték és garnélák - A kezdetek

Írta: | Kulcsszavak: tűzhasú gőte garnéla amano red cherry

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Elég kevés cikk olvasható ezekről a jópofa állatkákról, pedig viszonylag könnyen tarthatóak és jóformán minden akvarista kereskedésben kaphatók. Egyetlen hátrányuk talán, hogy csakis „élő” eleséggel táplálkoznak. Az élőt azért tettem idézőjelbe, mert a fagyasztottat is elfogyasztják, ha épp kedvük tartja. A lényeg, hogy tipikusan az a háziállat, ami mellől nem igazán tanácsos elmenni egy-két hétre nyaralni úgy, hogy nincs megoldva az etetése.

Alapvetően kétféle tűzhasú gőte kapható a magyar kereskedésekben: kínai és japán. A hasuk hasonlóan narancsos, fekete pettyekkel, de a kínai felső része fekete, a japáné inkább barnás és érdesebb, rücskösebb, valamint a farka inkább hegyes és nem lekerekített típusú. Mindkét faj teljesen hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, erre nem is térnék ki, ezeknek utána lehet olvasni.

A gőték kétéltűek, így kézenfekvő, hogy tartásuk akvaterráriumban történik, vagy akváriumban. A lényeg, hogy helyezzünk el „szárazföldet”, sziklákat, növényeket a vízbe, amire az állatok ki tudnak mászni. Ha ezt nem tesszük, akkor egyszerűen megfulladnak, tehát nem tudnak csak a vízben élni, kell nekik, hogy levegőt tudjanak venni.

Én előzőleg egy szakállas agámát tartottam abban az akváriumban, amibe most a gőték kerültek. A mérete 84x45cm és 40cm magas. Természetesen alaposan kitakarítottam az akváriumot, majd alaposan kifugáztam Mester víztiszta ragasztóval, ami nagyon erős, de kicsit rugalmas is, ugyanakkor nem szilikon alapú. Erre azért volt szükség, mert a méretei ellenére az aki csak négyes üvegből készült (az előlap 5mm). Ingyért volt, hulladék üvegből rakták nekem össze, így ajándék lónak nem néztem… Annyit tettem még, hogy erősítés képpen (merevítés) ragasztottam egy szintén négyes üveget az aki tetejére, hátulra. Ez olyan durván megmerevítette, hogy a tesztfeltöltésnél, amikor 16cm magasan töltöttem fel vízzel (50l), egyetlen mm-t sem domborodott az üveg (az előlap sem)! Szóval elég jónak találtatott a tartás. Ami még sokaknál biztosan kiverné a biztosítékot, az alsó üveg alja az egyik sarokban megrepedt (agáma durvult ott egy kicsit). Mester ragasztóval leragasztottam kívülről, belülről és tökéletes. Természetesen nagyobb felületen kentem ott szét a ragasztót, nem csak a repedésen. Így atombiztosan ragaszt. Hagytam a ragasztót száradni csaknem egy hétig. Olyanról is hallottam már, aki az akija teljes, repedezett alján végigkente a ragasztót és évek óta úgy használja az akváriumát, szóval nem aggódom.

A tető fennmaradó részét maradék OSB lapból vágtam ki, a neoncsövet is kitakartam egy lappal, hogy ne legyen zavaró a fénye az aki nézése közben. Az OSB lapot le kell lakkozni, mert nem bírja a vizet, a párát!

Vettem 5kg apró szemcsés fehér kavicsot (akialjzat) és átmostam… nem kevésszer. Tízig számoltam, aztán meguntam… a számolást… a mosást már jóval előtte meguntam. Fáradtságos művelet volt, de megérte, mert alaposan kimostam a fehér port a kis kavicsok közül, így az aki feltöltésekor nem lett tejfehér a víz (csak egy kicsit, az meg hamar leülepedett). Vékonyan (ennyire volt elég, de ennyit is akartam) szétterítettem a kavicsot az aki alján. Azért vettem egyébként fehéret, mert a sötéthátú, ill. élénk hasszínű állatok ebben mutatnak a legjobban. Használhattam volna az agáma után megmaradt fehér homokot is, de azt kimosni… Nem vállaltam be, inkább kiadtam a pénzt a kavicsra.

Vannak vulkáni tufáim (tengeri akváriumhoz), ebből tettem be három nagyobb darabot, meg egy kicsit. Egészen jól mutatnak, mintha kisdarab sziklák lennének. Mivel garnikat is tervezek az akiba, külön jól jön, hogy ezek a kövek lyukacsosak. Ezekben a garnik előszeretettel megbújnak, ott biztonságban érzik magukat.
Csak 6 cm-ig töltöttem a vizet (20 l), mert a gőtéim csak 5-6 cm-esek, így anélkül tudnak levegőt venni, hogy a szárazra ki kellene caplatniuk. Kicsit a farkukra támaszkodva felugornak és máris csippantanak egy kis oxigént. Majd ahogy nőnek, erősödnek, ügyesednek, annak megfelelően emelem a vízszintet.

Azt olvashatjuk itt-ott, hogy a gőték kedvük szerint átállnak csak vízi, illetve csak szárazföldi életmódra. Nekem az a véleményem, hogy nem erről van szó. Valójában a vízminőség dönti el, hogy ott élnek-e, vagy kiköltöznek inkább a szárazra. Ha a víz minősége (beleértve a hőmérsékletét is) megfelelő, akkor elsődlegesen ott élnek és kijárnak a szárazra, de nem költöznek ki véglegesen. Csak egy példa: a kereskedésben két gőtét a vízből kellett kihalászni (csak ezek voltak vízben!), míg a többiek kint voltak a szárazon, a meleg „Napon” (világítás), gyakorlatice már kiszáradva. Ezek közül is vettem egyet. Egy olyat, ami közelítésre a víz felé indult. Láttam, hogy benne van még élet. Na ez az egy a mai napig nem tért teljesen magához, mióta vízben van. Nagy eséllyel az a helyzet, hogy a kereskedésbeli vízminőségnek köszönhetően (túl meleg is ott a víz nekik) kiköltözött szegény pára a szárazra, majd most, hogy nálam tökéletes a hőfok (22 fok), plusz jó a víz, így nem megy ki a szárazra, de nehezen szokik vissza a teljesen vízi életmódra. Szóval én logikusnak ezt látom, a jelenlegi állapotok szerint. Persze ez később még változhat.

Tehát ott tartottam, hogy aljzat, sziklák. Növényzetre sem akartam komoly pénzeket költeni, így a páromtól kértem futót, ami akárhol is jól elvan és akármennyi fény is elég neki, tehát igénytelen. Emellett vettem forrásmohát, mert ugye terveztem előre garnikat is tartani. Itt jegyezném meg, teljesen jól elvannak a tűzhasúak a garnikkal. Később még erre kitérek. A növényzet egyelőre ennyi, de természetesen tervezem, hogy rendesen benövényezem az akit, csak pénz kérdése. Beszéltem hozzáértővel, akitől anno az akváriumi növényeimet is vettem, azt mondta, hogy azok a növények is használhatóak akvaterráriumban, csak át kell őket egy-két hónap alatt szoktatni, ez viszont figyelmet, hozzáértést és türelmet igényel. Na szóval egyelőre ebbe nem fogtam bele, de ami késik, az nem múlik ugye.

A világítással nem akartam sokat bíbelődni, mert egy panel sokadik emeletén lakunk, így a Nap idevág egész nap. Viszont enélkül nem igazán néz ki jól az aki, meg a kis élőlények sem benne. Szóval irány a Praktiker és vettem egy 8W-os neont armatúrával, horror összegért. Mindegy, kis fogyasztás, bőven elegendő fényerő, kellemes meleg szín, úgyhogy valahol megérte. Az állatok is csipázzák. Rendesen felélénkülnek, mikor bekapcsolom.
Egyébként jól érzik magukat a kis gőték. Egyelőre nem szoktatom őket kézhez, majd ha már teljesen megszokták az új környezetet. A bőrük mérget termel, ami emberre nem különösebben hat, de jobb félni, mint megijedni, úgyhogy szigorúan kézmosás szükségeltetik fogdosás után! Ezt az ember amúgy is megteszi, miután megfog egy állatot.

Vízcserét hetente csinálok, kb. 5 litert. Pár napig pihentetem a cserevizet, nem a csapból engedem rögtön, természetesen. Semmilyen vegyszert nem használok, ez nálam alapelv.

Jelenleg két amano garnéla lakótársa van a három gőtének (RC-ket tervezek még). Legalább is én amanonak vettem őket, de olyan kékek, hogy már kezdek gyanakodni… Garnitáppal etetem őket (JBL, minőségi), de egyáltalán nem eszik, vagy csak annyira kevéssé, hogy nem veszem észre. Ezért aztán ma elkezdtem a káposzta, saláta, uborka és egyéb zöldségekkel való próbálkozást. Meglátom, melyiket eszik és akkor azzal nyomulok tovább.

Ha valakit érdekel a költségvetés:
- akvárium+tető: 0 Ft (hulladék üveg+megmaradt OSB lap és ragasztó)
- tűzhasú gőte: 2.400 Ft (800 Ft/db)
- amano garnéla: 1.440 Ft (720 Ft/db)
- talaj: 1.200 Ft (5kg)
- sziklák: 0 Ft
- forrásmoha: 750 Ft
- egyéb növény: 0 Ft
- világítás: 4.500 Ft
Összesen: 10.290 Ft. Nem mondom, hogy kevés, de kénytelen voltam pl. az állatokat kereskedésből megvenni, mert nem találtam jelenleg senkinél eladót. A talajt is meg lehetett volna úszni akár ingyért, ha pl. sódert használok, de nem volt kedvem ezzel vacakolni.

Nagyjából ezeken lehetett volna spórolni sokat, illetve még a világításon. Ez utóbbi viszont csak úgy lett volna kihozható olcsóbban, hogyha nagyobb a fogyasztása, vagy ha kompakt fénycsövet használok. Az pedig semmilyen szempontból nem lett volna jó. Vagy túl sok fényerő, túl nagy fogyasztás mellett, vagy túl nagyméretű kompakt fénycső, ami belóg az akiba. Ha meg vízszintesen teszem, akkor a fényerő fele elvész, fóliázgathatok, stb. Teljesen értelmetlen lett volna. Így, hogy ezt a kompakt kis normál fénycsöves megoldást választottam, majd vissza fog jönni a pénz az alacsony fogyasztáson… remélem.

A tűzhasúak etetése főként tubifexből áll, valamint fagyasztott szúnyoglárvából. Utóbbiból egy kis kockát félbevágok és még azt is kb. három napig eszik. A tubit ellenben azonnal felzabálják, gyakorlatilag korlátlan mennyiségben. Külön élmény az etetésük, amikor is a csipeszről letépik a tubit és aztán csapkodják jobbra-balra, mindenfelé, marcangolják. Nagyon jópofa. Több helyen lehet olvasni, hogy csak a mozgó élő eleséget hajlandóak megenni, de én ezt nem látom bizonyítottnak. Felismerik az ételt, akár mozog, akár nem és rákapnak. Az biztos, hogy ha egy csipesszel etetjük őket úgy, hogy mozgatjuk az ételt, az mindenképpen jobb, sokkal vehemensebben esznek olyankor, mert feltámad a vadászösztönük. Kis izék, de úgy tesznek, mintha ki tudja, milyen komoly vadállatok lennének. Mindig megmosolygom őket. Van, hogy a maradék, kövek közé bekúszott férgeket kicsemegézik, olyankor mind a négy lábukkal fellökik magukat, felpattannak. Amikor mind a három együtt eszik, akkor rém mókás látvány, ahogy felváltva pattognak. Az sem piskóta, ahogy ezek az állatok közlekednek. Olyan komótos, „súlyos léptekkel” haladnak előre a talajon, mintha csak ezer tonnás őshüllők lennének.

Amikor a garnikat beköltöztettem, hamar világos lett, hogy ők még nem láttak gőtét. Így kíváncsiskodva körbejárták őket, majd rajtuk keresztül közlekedtek, konkrétan sportot űztek abból, hogy átmásztak rajtuk. Amíg a gőtéknek is új volt a szitu, addig nem is volt ezzel semmi probléma, de hamar megunták a dolgot és a garnik után kaptak. Na, a kis gerinctelenek így megtanulták, hogy a gőte bizony nem a haverjuk. Így most teljesen jól elvannak, meg vannak egymás mellett. A gőtéknek eszükbe sem jut megenni a garnélákat, persze ez elmondható fordítva is, de amennyire tudom, a garnélák éves gőtefogyasztási rátája nem szignifikáns. :)

Hozzászólások

(#1) Packersbay


Packersbay
tag

Jól néz ki! Hadd kérdezzem meg mint amatőr,hogy a garniknak nem kell levegőztető? Hisz ők nem kétéltűek ha jól tudom :)

Saját házi akácméz eladó! Dell laptop alkatrészek eladók!

(#2) sellerbuyer válasza Packersbay (#1) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Köszi! Most még szegényes, de majd kialakul. :)

Téves az az elképzelés, miszerint mindenképpen kell egy akváriumba levegőztető. Jelenleg 20L körüli vízmennyiség van benne, de 40-50L körül lesz majd ha nagyobbak lesznek a gőték, én ahhoz sem fogok használni levegőztetőt, bőven elég a hetenkénti vízcsere. Ha 50L-ből hetente 10L-t lecserélek, az bőven jó lesz.

Egyébként még csak két garni van, de persze több lesz, az algák várható elterjedése miatt is, meg eleve így is terveztem, hogy szépen mutasson az aki és hiányoznak is kicsit, mert az édesvízi akimban tartottam régebben garnikat.

[ Szerkesztve ]

(#3) Packersbay válasza sellerbuyer (#2) üzenetére


Packersbay
tag

Aksikhoz sajnos még annyira nem értek,igaz mostanában sokat utána olvastam mert gyerekként volt otthon akvárium. De összeadva mindent rájöttem,hogy nekem most ez nagy befektetés lenne,igaz közben megtetszettek a pókok :) úgyhogy most őket tartom meg 1 kaméleont

Saját házi akácméz eladó! Dell laptop alkatrészek eladók!

(#4) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

A helyzet jelenleg:

A gőték közül egyetlen egy eszik meg mindent... de tényleg mindent! :) A fagyasztott szúnyoglárva ugyan nem a kedvence, de válogatás nélkül megeszi. HIhetetlen, hogy még a forrásmohának is nekiesett, valamint megkóstolta a diszkosztápot is, csak még nem tudta szétaprítani, mert nem ázott el eléggé.

A másik kettő nagyon finnyás, azok nem igazán nyúlnak a szúnyoglárvához, azok csak a tubit zabálnák tonnaszám.

A világítás habár csak 8W-os, mégis brutálisan befűti az akit, mivel így most már eléggé zárt az egész. Úgyhogy a neon mellé lyukakat fúrtam, hogy tudjon távozni némi hőmennyiség. Így most az eredetileg 22 fokos vizet 24.5 fokra melegíti csak a néhány órás világítási idő alatt, ez még bőven belefér, a gőték viselkedésén is látszik.

A két amano a tőlük várható bujkálós életmódot folytatja. Viszont egyre érik a gyanú bennem, hogy ezek nem amanok. :) Ha tudom, majd lefotózom őket közelről és akkor meglátom.

A forrásmohával több csiga jött, mint gondoltam volna, de még kivárok, hogy meglássam, pontosan mennyi is, mert még csak most növekednek. Készen állok a tizedelésre, mert nagyon nem szeretném, ha elszaporodnának.

Tegnap bár nem volt aktuális, mégis csináltam egy vízcserét. Mivel az első brutálisan meleg nap volt, ezért jegeltem is a vizet. Teljesen rendben volt, a gőték élvezték, mindhárman előbújtak és aktívkodtak, ami ritkaság számba megy. :)

(#5) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Egyik szemem sír, a másik nevet.

Mostanra kiderült, hogy nem a fénycső használata okozta a vízhőfok emelkedését, hanem pusztán önmagában a tető alkalmazása. A fénycső használata közben egyetlen fokot sem megy fel a víz hőmérséklete (pedig kézzel lehet érzékelni a hőt a levegős részen bőven), ami nagyon jó. Az viszont gond, hogy a tető használatával egy új probléma állt elő.

Számítottam némi hőfok emelkedésre természetesen (már csak a kevés víz miatt is), de a gond az, hogy a környezeti hőmérséklettel szinte azonos lett a víz hőfoka. Amikor majd 35-38 fok lesz a szobában, nyáron... A jegelés pedig saját tapasztalatom szerint kb. semmit nem segít, egy tonna jeget kell beleraknom az akiba, hogy vmi legyen és az is csak ideig-óráig ér valamit.

Első lépésként talán a tetőbe, a lámpatest mellé fúróval fúrt lyukakat kivágom dekopírral, összenyitom őket. Így nagyobb felületet hozok létre a meleg levegő távozásához... még kitalálom, mi legyen. :U

Közben továbbra is folyik a rászoktatás a fagyasztott cuccra. Nem szabad túletetni a tubit, mert annak nem lesz jó vége az állatkák egészségére nézve. Már pedig arra vannak ráállva, nyilván a kereskedésben azt kapták leginkább. Fanyalognak egyelőre a vörösszúnyog lárvákra, de eszegetik ímmel-ámmal. Éhes has mindent bevesz ugye. :)

[ Szerkesztve ]

(#6) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Vörösszúnyogra szoktatás projekt szépen halad. Szépen elvannak most már vele. A tubi kb. úgy néz ki, hogy beejtem csipesszel, felfedezik, az egyik felzabálja rögtön a felét (nem kis mennyiségről van szó). A másik észreveszi, hogy kaja van, akkor az meg a másik felét eszi fel. A harmadik mire észbe kap, már csak egy-két kukuc marad neki, amit a többiek szétszórtak. :D

A garnik elvannak a maradékon, amit a "nagyok" meghagytak. ;) Garnitápot továbbra sem látom, hogy ennék, pedig JBL, szóval nem éppen vacak. Sem salátát, sem káposztát nem esznek annyi időn belül, hogy ne menjen tönkre a víz ezektől a levelektől. Szóval ez még megoldásra vár. Szúnyoglárva maradékon teljesen jól elvannak, szinte falják és van bent végülis növény is, úgyhogy éhen nem halnak.

[ Szerkesztve ]

(#7) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Megérkezett a negyedik gőte. A kereskedésben már akkor kinéztem, mikor a többit elhoztam, de mivel kicsit nagyobb volt, mint ők, nem mertem akkor elhozni. Most viszont már látom, mivel jár a három gőticsku tartása, így simán elhoztam őkelmét is, ne raboskodjon ott tovább. :)

A kereskedő nem igazán tudta, hogy micsoda, az én ítéletem szerint egyértelműen japán tűzhasú. Szép példány, ügyes, eleven, eszik rendesen (de még hogy!), szóval minden rendben van eddig vele.

Érdekes, hogy a kereskedében egy kis akiban volt, alig volt mozgástere és amikor itthon beraktam a nagy akiba, szinte csak ugyanakkora területen mozgott, mint odabent. Szóval még messze nem derítette fel a teljes akit. Fura, de úgy tűnt, mintha felismernék a többiek. Az egyik határozottan mutatott egy olyan gesztust, amiből arra lehet következtetni, hogy felismerte azt a gőtét, akivel a kereskedésben "raboskodott". Mindenképpen érdekes jelenség.

(#8) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Valamelyik gőte folyton beleszalad valami izébe, ami a növényekről jön le. Ilyen sok kis apró szál, hasonló, mint a kukoricának a bajusza. Párom azt mondja, hogy a futó légzőgyökerei ahogy kezdenek átalakulni gyökerekké, az okozza. Úgy kell állandóan kiszabadítani a száját belőle szerencsétleneknek. Szerencsére eddig nem okozott gondot a dolog.

Az amanok színe visszatért, pontosabban most már nincs színük, teljesen átlátszóak. Nem tudni, mivel etették őket a kereskedésben, hogy olyan baromi kékek voltak. :)

Az egyik gőte alig eszik. Ha közelítek felé a tubival, akkor előbb kíváncsi, de ahogy felismeri az élelmet, elfordul és nem hajlandó foglalkozni vele. Ha közelítek a kajával, akkor odébb megy. Nagy eséllyel nem szereti a tubit, úgyhogy neki marad a szúnyoglárva egyelőre, aztán majd még bővítem a választékot később. Ő a legkisebb, legsoványabb, alig akar enni egy keveset.

A forrásmoha és a futó mellé bekerült egy másik kis növényke. Jól néz ki, elég alacsony is, jó lenne ha megmaradna, remélem, nem pusztul el, pár napja már állja a sarat szépen.

(#9) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

A napokban megtörtént az első "kiköltözés", de csak rövid időre. :)

(#10) sellerbuyer


sellerbuyer
őstag

Rendkívül hűvös van. Különösen, ha azt nézzük, hogy június van. Nem ritkák a 9 fokos reggelek, ami elég durva ilyen tájt.

21 fokos a víz, ami elvileg még belefér szegény gőtéknek bőven a 20-25 fokba, de nem szeretném, ha ez alá csökkenne. A lámpával fűtök, hiába csak 8W-os, elég szépen befűt. Egy nap világítás alatt 1 fokot szokott emelni a víz hőmérsékletén. Egész nap csak hétvégén világítok, hét közben csak miután hazajöttem munkából (du. 4 felé) és estére lekapcsolom.

A ronda barna kórót (forrásmoha) kidobtam, helyette vettem zöld növényeket, most már elég szépen néz ki az aki.

Aggasztó kicsit, hogy a csíkból csak az egyiket látom néha, olykor kijön kajálni. Elvileg kettő van. :) Üveggarnélából is csak az egyiket szoktam látni, mert most a növényezésnél a nagy kavarásban előkerült a másik is és az amanok is. Csak az az egy csík nem került elő. Nem gond elvileg, mert az életmódjuk szerint ugye beássák magukat a talajba és csak éjszaka jönnek elő, de hát nálam nagyon vékony a "talaj", az is kavics inkább, még ha apró is, abba nem igen ássa magát be, viszont a sziklák lyukaiban és köztük, alattuk el tud bújni, úgyhogy abban reménykedem, hogy meg van még. :)

Összeállt egy párocska! :) Most a teleltetésen gondolkodom, hátha szaporodnának, csak félek tőle, hogy veszélyes, nehogy kinyiffanjanak szegények a hűtőben. :) Úgyhogy még meggondolom.

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.