2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

VGA BIOS szerkesztés avagy CCC és Ati Tray Tools kiváltása

Írta: | Kulcsszavak: VGA BIOS szerkesztés CCC Ati Tray Tools

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Problémád van a VGA-dat hűtő ventivel (túlságosan hangos, vagy túlságosan lassú és túlmelegszik a kártya)? Tuningolni szeretnéd a VGA-dat? Úgy érzed, túl sok program fut a háttérben és ez visszafogja a Windows-od teljesítményét? Jó helyen jársz!

BEVEZETŐ

Berögzült mániám, hogy a Windows-om háttérében minnél kevesebb folyamat fusson, mindig kilövöm azokat a szolgáltatásokat, amelyeket nem használok. Ez rendkívül sokat gyorsít a gépen. Sokfelé találhatóak segítségek a neten ehhez, komplett leírások akár, amelyek tartalmazzák azokat a felesleges szolgáltatásokat eltávolítási javaslattal, amiket szeretett Windows-unk akkor is futtat, ha egyébként semmi szükségünk rájuk, pazarolva ezzel a rengeteg multitask erőforrást.

Overclockereknek kifejezetten idegtépő lehet az, hogy növelni szeretnék gépük teljesítményét véres verejték árán, amely számítást aztán néhány alkalmazás azonnal keresztbe is húz a háttérben futó kis motyóival.

Amiről most szólni szeretnék, az az egyik ilyen legfontosabb program, amit sajnos minden Ati VGA tulajdonosnak futatnia kell, aki nem szeretne a mai napig bugos és meglehetősen primitív CCC (Catalyst Control Center) rabságában sínylődni. Ez a program az Ati Tray Tools (ATT).

Amire leginkább használják: VGA túlhajtás és venti fordulat szabályzás, TV kimenet beállítása (sajnos csak az 1.3.6 verzióig, CCC pl. Gigabyte VGA-knál jellemzően nem képes bekapcsolni a TV kimenetet!), egyéb felbontás, szín, stb. beállítások.

Tehát az ATT-t a VGA optimális beállításához, finomhangolásához használjuk, aminek egyetlen szépséghibája, hogy a programnak a háttérben futnia kell ezeknek a beállításoknak az érvényesüléséhez.

Miért baj ez? - kédik sokan. Hiszen ez csak egy kis utility, ami biztosan nem sok vizet zavar. Jóllehet ez önmagában csak egy csepp a tengerben, de ha belegondolunk, összességében hány ilyen kis programocska fut a háttérben (ezek mellett még a kötelező vírusirtó, tűzfal, neadj' Isten valamilyen realtime AD védelem, stb.), akkor rájöhetünk, hogy bizony ezek nagy számát még egy programmal növelni nem túl okos dolog.

Pláne akkor nem, hogyha ez a szolgáltatás, amit a program nyújt, más úton-módon is megoldható. Jelen esetben a VGA kártyánk BIOS-ának az átírásával.

Előzetesen szeretném leírni: alábbiakkal a VGA kártyád akár tönkre is teheted, illetve elveszítheted a garanciát! Minden módosítást csak a saját felelősségedre végezz el!

Problémák, amik adódhatnak és bajhoz vezethetnek:

- BIOS frissítés közben elmegy az áram, vagy egyéb okból kikapcsol a gép (Blöki kikapja a csatlakozót a konnektorból) :)
- nem megfelelő, vagy bug-os BIOS-al próbálsz flash-elni (erre mondjuk kicsi az esély, főként editálás után, mivel az editor eleve nem enged hibás BIOS-t editálni)
- szerkesztésnél elrontasz valamit, pl. nem megfelelő adatot írsz be (ilyen a túl magas induló órajel) és ezzel hazavágod a VGA-t, ráadásul újraindítás után már a régi (vagy helyesen editált) BIOS-t sem tudod feltölteni, mivel nem fog elindulni egyetlen gépben sem(!!!) a VGA-d. Ez utóbbira talán vannak buhera megoldások, de vagy sikerülnek, vagy nem.

Fentiek fényében erőssen javasolt, hogy minden beállítást először alaposan tesztelj le az Ati Tray Tools programmal! Ha azzal beváltak huzamosabb ideig a beállításaid, csakis azután láss hozzá a VGA BIOS átírásához!

Nna akkor a kötelező ijesztgetés :Y után jöjjön a lényeg...

A MÓDSZER

Ebben az írásban nem fogok tényszerű számadatokat közölni (milyen beállításoknál milyen hőfokot mértem, stb., ezeket mindenki maga elvégzi), inkább csak magát a módszert (illetve saját tapasztalataimat) osztom meg. Ezt persze sokan ismerik, de akik nem, azoknak úgy gondolom, hogy nagy segítség lehet... Nekem az lett volna, hogyha találok anno egy ilyet...

Azzal kell kezdjem, hogy a módszer maga nagyon egyszerű. Nem kell hozzá semmiféle HEXA editor és egyéb, laikusok számára kínainak számító kütyük.

Alapvetően két kissebb program használatával megoldható az egész művelet, sőt ha megfelelő programot találunk, akkor az egy füst alatt elvégezheti a három lényeges műveletet.

Ezek sorrendben:

1. jelenlegi BIOS lementése (Ez fontos! Már csak azért is meg kell őrizned, mert némely esetben ennek a visszatöltésével megtartható a garancia!)
2. elmentett, vagy valahonnan beszerzett friss BIOS editálása
3. az editált BIOS feltöltése (flash)

Mit lehet elérni a módszerrel?

- optimalizálni lehet a VGA hűtőn lévő venti működését, ezzel a lehető legkissebbre csökkentve a zaját (főként ha gyári hűtő!), ugyanakkor megtartani a lehető legjobb hűtési teljesítményt is
- tuningolni lehet a VGA teljesítményét (overclock)
- ki lehet küszöbölni a gyárilag helytelenül beállított értékeket, pl. az energiatakarékossági beállításokat, amikoris a GPU és MEM órajeleket a gyári alap órajel alá veszik Ezzel energiát spórolnak meg és csak akkor kapcsolják feljebb az órajeleket, hogyha nagyobb teljesítményre van szükség.

Személyes vélemény: Jómagam nagyon utálom ezt az energiatakarékos megoldást és általában bármilyen stepping-et, mivel sajnos az ezzel ellátott cuccok sok esetben nem ismerik fel helyesen azokat a helyzeteket, amikor nagyobb teljesítményre volna szükség. Ekkor jönnek a lag-ok csőstül, stb. Tudom-tudom globális felmelegedés, meg az óceánok eltűnnek, meg felolvad a jégsapka, meg fogy az energia, tudom én... De ha 50 rugót kiadok VGA-ra szeretném érte azt a teljesítményt kapni, amiért fizettem és nem holmi csökkentett módot, desktop-on matatás és 2D ide v. oda. Nem azt mondom, hogy az alapgondolat nem jó (ne pörögjön a VGA ha nem muszáj), csakhát a megvalósítás legtöbb esetben csapnivaló, a technológia bár már nem mai csirke, mégis kiforratlan.

Legszebb az egészben: Fentieket úgy lehet elérni, hogy maga a VGA BIOS-a tartalmazza a megfelelő beállításokat, pontosan mintha gyárilag lettek volna beégetve!

Előnyei: :C
- nincs szükség semmiféle egyéb program futtatására a gépen
- stabil, nem függ program fagyásoktól, operációs rendszertől
- nem csak leghamarabb a Windows boot után valamikor lép életbe, hanem azonnal
- bármelyik másik gépbe áttéve a VGA-t, ugyanúgy fog működni, ahogy egyszer beállítottad (ez az overclock esetében problémás lehet, ha a két konfig nem egyezik)
- Windows reinstall után is megmaradnak a beállítások
- tisztább, szárazabb, biztonságosabb érzés... :D

A PROGRAMOK

Alábbiakban az általam használt, tökéletesen bevált és stabil programokat mutatom be, természetesen többfélét is lehet találni a neten.

A programokat Windows Vista 64 Ultimate-en futtattam.

A jelenlegi BIOS fájlba mentését sokféle programmal el lehet végezni, pl. GPU-Z (BIOS version melletti kis ikonra kattinva ->Save to file).

TechPowerUp Radeon Bios Editor v1.20

Elvileg ez a proggy is tud BIOS-ból olvasni és menteni (Acquire) és flash-elni, de nálam egyik funkció sem működött rendesen, úgyhogy inkább nem bolygattam.

Ami lényeges: kiváló BIOS editor!

Ati Winflash 2.0.1.7

Flash-eléshez a legjobb ezt használni, tökéletes. Vista 64-en csakúgy simán nem indul (legalábbis nálam), kell egy kis bűvészkedés hozzá:

A WinFlash indításához indítani kell egy parancssort (Kellékek) és oda kell beírni a program nevét (útvonallal együtt persze szükség esetén). Ekkor pár mp múlva megnyílik a windows-ban a program. Fura, de ez van. :F

A FOLYAMAT

Szintén az egyszerűség jellemzi:

1. Előszöris lementjük a jelenlegi BIOS-t akár GPU-Z-vel, vagy ATT-al, vagy bármivel.

2. Miután ez megvan, Radeon BIOS Editor elindít.

3. Load BIOS gombra kattintás.

4. Lementett BIOS, vagy a netről letöltött friss verzió megkeresése a gépen (célszerű először mindenképpen a letöltöttel próbálkozni, mert az tutira jó és a kártyánkhoz való, így máris kiszűrünk pár hibalehetőséget). Kijelöljük, majd Open gombra katt.

5. Látható, hogy a betöltött adatokat szépen rendezve, áttekinthető formában megjeleníti a program. Elkezdhetjük a beállítást.

KATT A FOTÓRA A NAGYOBB MÉRETÉRT!

Az első panel kevésbé lényeges számunkra.
Ha átkattintunk a Clock settings-hez, már más a helyzet. Itt találjuk a GPU és memória sebességeket, valamint a hozzájuk tartozó feszültség értéket. Ezek megváltoztatásával érhetjük el a kívánt eredményt, ami az overclock-ot, illetve az energiatakarékos mód kiiktatását illeti.

Az Ati-nál a Powerplay metódus használatos az órajelek meghatározására, amelyhez hozzárendeltek különböző működési módokat. Ezek a módok háromféle értéket tartalmaznak, alacsony (low), közép (medium), ill. magas (high) teljesítményen.

Látható a képen, hogy ha a Powerplay states structure részben kijelöljük az egyik módot (pl. UVD), akkor a jobb oldalon (Clock info modes used) látszik, hogy a fenti táblából melyik Clock info értékek tartoznak hozzá. Jellemző módon pl. a Boot-hoz a 00-ás érték tartozik, amelyen jelenleg a gyári 750/900-as beállítás található.

Overclock, ill. energiatakarékossági funkció megszüntetése

Tehát a feladat egyszerű: a fenti táblában (Clock/voltage settings) található értékeket át kell írni az ATT-ban kikísérletezett értékekre overclock esetén. Ha pedig csak egyszerűen a gyári értékeken akarjuk hajtani a kártyát, akkor természetesen előszöris utánanézünk, mennyinek kell lennie a gyári értéknek, majd ahol ettől eltér a 10 Clock info közül a jelenlegi érték, egyszerűen át kell javítani a megfelelőre. A magam részéről az összes módban átírtam az összes értéket a gyárira.

FIGYELEM! Aki overclock-olni szeretne gyári hűtővel (ha van ennyire elvetemült), el ne felejtse a venti sebességeket is beállítani!

Harmadik panelünk a Fan Settings, számomra ez az egyik legfontosabb. Ezt ajánlom megváltoztatni mindenkinek, még annak is, aki egyébként nem szeretne semmit változtatni a kártyáján!

Use transfer function az alapbeállítás, ami szánalmas. A 4870-es 1GB-os VGA gyári(!) ventijét alapbeállításon 23% körül hajtotta, majd amikor elkezdtem játszani, vagy futtattam egy 3DMark Vantage-t, szépen azon is hagyta... Ő nyílván úgy ítélte meg, hogy nincs szükség jelentős emelésre... Nna ettől a kártya mellett az én agyvizem is felforrt, akkor határoztam el a BIOS átírását magamban.

Tehát a lényeg, hogy kapcsoljunk át Use look up table-ra! Egyértelmű a tábla: Threshold a hőmérséklet, Fan speed a hozzá tartozó venti teljesítmény %-ban. Az első érték a kiindulási pont, az utolsó pedig az, ahová sohasem szabadna elérkezni, ezt érdemes 100 fokra állítani. Én 50 celsius-ról indultam és 43% venti fordulatról és elosztottam 100 fokig arányosan a lépésközöket. Ezt persze lehet még finomítani a későbbiekben kísérletezgetésekkel.
Zongorázni tudnám a különbséget!....Sajnos hangerőben is, de ez egy gyári hűtőnél vele jár sajnos... 2900rpm körül pörgött a venti és gyönyörűen hűtőtte a hűtő a VRM szekciót is a kártyán, ami ezeknek a VGA-knak igen sarkalatos pontja, hiszen ezeknél nem a GPU-t lehűteni nagy szám, hanem a VRM-eket!

Utolsó panelünk már "csak" extrákat tartogat számunkra.

Jobb oldalon a 4-es sorozatú kártyákra jellemző spin up hibát tudjuk némileg korrigálni, azaz a ventik ugrálását. Feltétlenül állítsuk Fix/already fixed állásba, hogyha eredetileg nem lenne ott!

Alatta a már megismert powperplay-t tudjuk kicsit tuningolni (az olvadó fagyi kifejező ikon), tudomásom szerint 4870-es kártyáknál ez eleve Enable beállításon van.

Bal oldalon az overdrive (túlhajtás) limiteket lehet beállítani, a felső metódus szerint kártya típusoknak megfelelően, az alsó szerint pedig finomhangolással.

6. Miután elkészültünk a szerkesztéssel, mentsük el a BIOS-unkat (Save BIOS). Lehetőleg valami olyan nevet adjunk neki, amiből később felismerjük, hogy ez egy módosított BIOS. A kiterjesztése .rom lesz, aki nagyon szeretné, nyugodtan átnevezheti .bin-re.

7. Editor bezár (Exit), Winflash elindít. Vista 64-en vélhetőleg a fentebb leírt módszerrel lesz csak hajlandó elindulni.

Itt még egyszerűbb a dolgunk, mint az editorban.

8. Load Image gombra katt, majd betöltjük a gépről az imént elmentett módosított BIOS-unkat.

9. Program gombra katt, a flash-elés megtörténik néhány másodperc alatt.

10. Kész vagyunk. Lehet örülni! :C :DD

A beállított értékek helyességének, ill. a hőfokoknak az ellenőrzésére javaslom az Everest-et és természetesen a GPU-Z programot. Minden BIOS módosítás után ellenőrizzük le ezekkel, hogy mit követtünk el, nehogy meglepetés érjen bennünket!

Azt gondolom, mondanom sem kell, hogy a CCC-t és az ATT-t, nyugodtan lehet leinstallálni a gépről, de legalábbis a jövőben nem kell folyamatosan futtatni (ha csak erre használtuk). :DD

Hozzászólások

(#1) bublee


bublee
csendes tag

CÍMLAPRA VELE!!!!! :R :R

''Utáltam mindig az iskolát,el*****a az ember kiskorát!''

(#2) sellerbuyer válasza bublee (#1) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Huhh, köszi. :R

(#3) Ari18


Ari18
őstag

Grat az íráshoz.
Reggel jól jött volna, mert ma ezzel "játszottam" én is.
Szerintem is mehetne címlapra!!!

néhány hiba:
"Nna akkor a kötelező ijesztgetés....."
"Wista" inkább Vista :)
"Windows Ultimate 64" de milyen windows? :DDD

viszont lenne egy kérdésem: a Clock-os résznél melyiket kell átírni a 10ből? ha fixre akarom? tehát ne legyen powerplay vagy micsoda :D

(#4) jucye


jucye
tag

Grat a cikkhez!

Nekem csak annyi hiányzik belőle, hogy az órajeles résznél érdemes lenne részletesebben kifejteni azt, hogy mely funkció mire jó és egyáltalán mik is azok a funkciók pl. UVD. A PowerPlay-t valamelyest leírtad, de azért a többiről is szót kéne ejteni. Mint ahogy a feszültségekről sem írsz, pedig az is fontos lehet, nehogy rossz érték kerüljön a moddolt bioszba. No meg arról is szót kellene ejteni, hogy a 00 értéket nem szabad átírni. Mint ahogy az utolsó három rublikát (clock fülnél a második oldal, legörgetve) sem.

Egyébként olvasmányos. :R

[ Szerkesztve ]

Mondtam hogy mondtam. Nemmegmondtam?!

(#5) jucye válasza Ari18 (#3) üzenetére


jucye
tag

Pont az a rész hiányzik belőle.
Egyébként attól függ, hogy mikor akarod, hogy ne játszon a PowerPlay 2D-ben, 3D-ben, vagy UVD-ben. Ezekre vannak külön (low-mid-high) értékek, amiket át lehet írni.

Mondtam hogy mondtam. Nemmegmondtam?!

(#6) sellerbuyer válasza jucye (#4) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Nagyon köszönöm. :R

Szerintem nyugodtan linkeld be ide azt a másik írást, mert az meg pontosan ezeket a szakmai elemeket tartalmazza, amiket én nem írtam le (felvállaltan). Úgy gondolom, a két írás együtt jól kiegészíti egymást.

(#7) jucye válasza sellerbuyer (#6) üzenetére


jucye
tag

:R

Mondtam hogy mondtam. Nemmegmondtam?!

(#8) sellerbuyer válasza Ari18 (#3) üzenetére


sellerbuyer
őstag

Köszönöm. :R

Külön köszönet, hogy felhívtad a figyelmem a hibákra, máris javítottam őket. Tíz ujjal gépelek és jelentős részét munka közben írtam, sorry mindenkitől... :R

Amúgy most, hogy felhívtad a figyelmem: a Wista-t lehet, levédetem! Gondolj bele, Windows Vista... :D

Az ijesztgetős résszel mi volt a gond? :F Ott szándékos volt a két n, ha arra gondolsz...

Én az átírásnál azt az elvet követtem, hogy mindenütt a gyári alapérték szerepeljen és sehol sem legyen alatta (ahogy default-on volt) és így tökéletesen működött. Őszintén szólva én átírtam az utolsó három értéket is és nem tapasztaltam gondot. A lényeg számomra az volt, hogy minden előforduló esetben a gyári értéken teljesítsen a VGA és ne menjen alá.

(#9) Ari18 válasza sellerbuyer (#8) üzenetére


Ari18
őstag

Nem tudtam hogy szándékos volt a két "n" akkor....nem szóltam.
Én is átírtam mindent csak kíváncsi voltam h jól csináltam-e :)

(#10) Ari18 válasza jucye (#4) üzenetére


Ari18
őstag

"hogy a 00 értéket nem szabad átírni. Mint ahogy az utolsó három rublikát (clock fülnél a második oldal, legörgetve) sem."

a 00 értéket miért nem lehet szabad átírni? nekem reggel óta megy úgy a vga-am.

itt akkor melyikeket kell átírnom, hogy mindig 800/1000
menjen?
és mik azok amiket nem szabad?
köszi

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.