2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

HTPC tovább

Írta: | Kulcsszavak: htpc . lirc . myth . mythtv . mythbuntu . xorg.conf

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Régen nem írtam, íme az újabb fejlemények. (Az előző bejegyzést is kiegészítettem pár HSZ-szel.)
Az első nagyobb esemény az volt hogy megpróbáltam TV-re kötni. Az Ubuntun három helyet találtam ahol a videókértya beállításait lehet állítani. Az egyik a rendszerbeállítások között, rendes grafikus felületen állít alap dolgokat. A másik az nVidia driver beállító panelja. Ezt csak a mythBuntu beállító paneljáról értem el, nem találtam kilinkelve direkbe. A harmadik lehetőség, az Xorg.conf szerkesztése kézzel. Legalább egy hetet szívtam normális eredmény nélkül gyakorlatilag annyira összekutyultam mindent, hogy a végén, már alig tudtam bootolni. Minden a neten fellelhető infót kipróbáltam. Eztután nekiláttam az alapoktól. Felülírtam az Xorg.conf-ot azzzal a változattal, amit az első bootoláskor készít el. A többit töröltem. Eddigre ötven valahány backup változat volt már belőle, mivel a gui-s config eszközök mindig csinálnak backupot. Gondolhatjátok azt a káoszt, amikor mindegyik belebarmolt valamit. Ezután nekiálltam a netről szerzett infókból kézzel megírni. Ez kb. egy hét volt megint. Még rosszabb lett. Sajnos nem egyértelmű pár infó amit találtam, a végén már abban sem voltam biztos, hogy mi a kisbetű, és mi a nagy, és hogy számít-e egyáltalán. ("TVOutFormat" vagy "TVOutformat" ?) Pokoli volt.
A videókártya egyébként bootoláskor ad képet RCA-n, már a biostól egyszerre a CRT-mmel. Csak Fekete-fehér és amikor bejön a desktop elmegy a kép róla. Gondoltam vissza az alapokhoz megint. Legelső Xorg.conf vissza (Asszem az etc/Xorg/ könyvtárban van), és most csak és kizárólag az nVidia paneljával próbálkoztam. TwinView és clone mode bekapcs. Majd az Xorg.conf-ba kézzel:
Section "Screen" részébe
Option "TVOutFormat" "PAL-B"
ezt az egy sort adtam hozzá.
Így megy de csak akkor ha a tv-re van kötve már bootoláskor. A kép szines és jól is néz ki. Egyedül az overscant kellene állítani, de így sem tesz nagy keretet (oldalt kiér a szélére, csak alul-felül van egy centi). Viszont monitor nélkül, csak tv-vel is indul ami nagyon jó, mert ez lenne a cél. Egyelőre eddig jutottam, TV-out ügyileg, majd ha lesz lelkierőm, finomítom még ezt a vonalat is.
Itt az Xorg.conf monitor, device és screen része:
[I]Section "Monitor"
# HorizSync source: edid, VertRefresh source: edid
Identifier "Monitor0"
VendorName "Unknown"
ModelName "EIZO"
HorizSync 15.0 - 79.0
VertRefresh 56.0 - 75.0
Option "DPMS"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Videocard0"
Driver "nvidia"
VendorName "NVIDIA Corporation"
BoardName "GeForce FX 5200"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "Videocard0"
Monitor "Monitor0"
DefaultDepth 24
Option "TwinView" "1"
Option "NoLogo" "True"
# Option "TVOverScan" "0.9"
Option "TVStandard" "PAL-B"
Option "metamodes" "CRT: 1024x768 +0+0, TV: nvidia-auto-select +0+0"
SubSection "Display"
Depth 24
EndSubSection
EndSection[/I]
A tvoverscan-t kikommenteztem, mert egyelőre nem tudom, a számértéket.

Video-in:
Szintén kalandos volt és még szintén nem tökéletes. RCA-n keresztül próbálkoztam, és a myth ellenállt minden kísérletnek. Sajna azt sem tudtam, hogy egyáltalán a kártya működik-e vagy mivan, így eléggé nyomasztó volt próbálkozni. Így gondoltam egy merészet és a synaptic-al feltettem a TV-time nevű proggit. Kb. egy perc alatt fentvolt. Elindítom: semmi jel. Menü (osd jellegű) majd váltás a bemenetek között (video1): és hoppá megvan a kép! Kb. két perc volt onnan, hogy kigondoltam, hogy kipróbálok egy másik proggit. Kira, ezután újra lehet próbálkozni a myth-tel hiszen így a kártya biztos, hogy jól működik. Rendszerbeállítások között a myth backend beállításait kellet beállítani. Először az input connectionst (kép1 és kép2) majd a video source (kép1 és kép2) részt kellett belőni. Ez még belekerült egy pár órámba, de végül a myth alatt is elindult a video bemenet, és csont nélkül visz mindent a gép. Ha minden igaz jól állítottam be a felvétel minőségét is a legnagyobbra (dvd minőség, mpeg4 tömörítés) és így is vitte szaggatás nélkül. Timeshift, felvétel mindem megy. Egyedül a hangot kell még belőnöm, nincs kiválasztva a felvétel forrása vagy ilyesmi, ráadásul a bemeneten lévő hang azonnal megszólal a kimeneten élőben. (Timeshiftnél nem túl jó :D ). Ezt még pótolnom kell de már eddig is nagyon jó.

Lirc és távirányítás. Ezzel küzdok most és mivel csak egy billentyűzetem van otthon ez lenne jelenleg a legfontosabb. Mivel ha menne a HTPC távirányítóval, akkor beköthetném a helyére véglegesen, és tudnám a másik gépemmel egyszerre használni. Meg egyébként is így már tudnám használni filmnézésre. A dell szerencsére bootol rádugott billentyűzet nélkül így tudom majd használni csak távirányítóval is. Láttam más olyan bios-t ami képes volt a "Keyboard error, press F1 to continue." viccre. Szerencsére itt csak egy kb. egy másodperces "Keyboard error" üzi van, aztán bootol tovább.
A régi vevőmről lemondtam, és rendeltem a [netről] alkatrészeket, amikből magam szándékoztam forrasztani egy "homebrew" lirc vevőt. Ilyet.
Hát ez is egyszerűbbnek tűnt elsőre, mint ahogy sikerült végül. Az elkészült "remekművet" XP-n próbáltam ki ahol bár valamit látott a winlirc, működni mégsem volt hajlandó. Volt pár nagyon kemény, resetes fagyásom, és instant reboot-om is, ami nem túl jó jel. Kb. tízszer ellenőríztem minden kötést, forrasztást, és minden jónak tűnt. Mivel vettem minden akkatrészből többet, sőt egy másik vevőhöz is bevásároltam gondoltam csinálok egy teljesen új vevőt. Ekkor szembesültem azzal hogy mekkora egy láma vagyok: A 78L05 nevű 5 voltos feszültség stabilizáló ic-t összekevertem a másik kapcsoláshoz való PN2222A nevű tranzisztorral! B+ mekkora egy f*sz vagyok. Legalább 10 órányi melóm volt benne. Lehet röhögni, de nekem nemsok kedvem volt. :C Persze még mákom is van, hogy nem ütötte ki az egész gépemet, vagy legalábbis a soros portját (ezért fagyott szerencsétlen). Persze a megfelelő alkatrésszel azonnal jó lett. :D (Közben találtam egy istenkirály vevőt, amivel bekapcsolni is lehet a gépet. Van kapcsolás is, az majd egy későbbi "project" lehet.)
Most ott tart a dolog, hogy a Lirc vevő HW az jó, és a távirányító is. De a lirc mégsem megy az ubuntun. Amit eddig sikerült kiderítenem a modprobe paranccsal, hogy a lirc_serial modul nem töltődik be, valószinűleg azért, mert valami más használja a soros portot. Ezt kellene megoldanom most.

Hozzászólások

(#1) *Electra*


*Electra*
csendes tag

Nagyon jókat írsz!!
Egy ideje nagyon hasonló gépen gondolkodok, csak nem igazán merek belevágni :(
Talán a tapasztalataid segítségével már beleugrok :DD

Csak így tovább.. üdvözlöm a folytatást :C

Üdv.

(#2) Vladi


Vladi
nagyúr

Látom szépen alakul a dolog. Nagyon helyes, hogy nem adod fel az első problémánál. :K
Engem sajna az ág is húz. Felraktam a CentOS-t, hogy majd arra megy freevo. Az első updétnél meg közölte velem, hogy I/O error. Faxa. Eddig bírta a vinyó. :(((

X:
/etc/X11/xorg.conf
99%-ban itt van.
A konfig fájlok pontos szintaktikáját a manból nézd ki. Van mindnek saját manualja:

man xorg.conf

Az nvidia driverrel meg be tudsz töltetni saját konfig fájlt.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#3) Apoth


Apoth
csendes tag

Szia!
Én is ilyesmi vevőt barkácsoltam, ugyanilyen oprendszeren használom, és királyul megy.
így próbáld összedobni a lirc-et:
sudo dpkg-reconfigure lirc

Itt tudod újra beállítani a lircet. Távirányítót ne állíts be, a vevőhöz pedig a soros házi vevőt állítsd. Utána meg kell adnod a sorosport számát (ttyS0 a com1).
ha ez megvan índítsd újra a lircet: sudo /etc/init.d/lirc restart
Hogy leteszteld a vevődet, erre használatos a mode2, vagy xmode2
Utóbbi grafikus, tehát ha az X-ed benn van, ezt használd:
sudo apt-get install xmode2
ahhoz, hogy ki tudd próbálni a vevődet, le kell állítani a lircd-t: sudo /etc/init.d/lirc stop
xmode2-nek pedig meg kell adni az eszközt, amivel használod. pl /dev/lirc0 (ha beírod, hogy /dev/lirc és nyomsz egy tabot, kiegészíti)
tehát: sudo xmode2 -d /dev/lirc0
Ha mindent jól csináltál, megjelenik egy kb 640x480 méretű ablak. Ezután, fogj egy akármilyen távb@szót, és kezdd el "lövöldözni" a vevődet! Az xmode2 szépen kirajzolja a vett infrajeleket.

Ezután csak annyi a dolgod, hogy elindítod az irrecord-ot (sudo irrecord -d /dev/lirc0 taviranyitoneve) és az ott kért instrukciókat követve megtanítod a lircnek a gombjaidat.
Ha végeztél, a home könyvtáradban találsz egy taviranyitoneve állományt (értelemszerűen bármit megadhatsz taviranyitoneve helyett)
Ha ezt átkopizod a /etc/lirc könyvtárba lircd.conf néven, és elindítod a lircet (sudo /etc/init.d/lirc start), már működik a vevőd.
letesztelheted az irw progival (simán konzolba irw).
Ezután létrehozod a home könyvtáradban a .lircrc állományodat, és belövöd a gombokat.
Nálam így működik. Ezt a howtot használtam: [link]
Sikert!

[ Szerkesztve ]

(#4) Apoth


Apoth
csendes tag

Juteszembe, nekem 800x600-ban megy az X, mert így olvasható legjobban a firefox.
Nálad 1024-ben mennyire jó, és mekkora tv-n?
Köszi!

(#5) Apoth válasza Apoth (#3) üzenetére


Apoth
csendes tag

Bocsi, most látom, hogy már megoldódott...

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.