Hirdetés

2024. június 18., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Nem mondom, hogy hülyeség az "AI", de ez a lufi mekkorát fog és mikor durranni ?

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#2) Narxis válasza Dißnäëß (#1) üzenetére


Narxis
nagyúr

Nem fog, az AI a tőkét adó emberek, cégvezetők nedves álma. Ezzel akarják kiváltani fokozatosan az élő munkaerőt amelyik visszapofázik, panaszkodik, betegeskedik stb. Azzal szerintem ők is tisztában vannak, hogy ez egy hosszútávú befektetés.

Thanos was right.

(#3) kilua


kilua
senior tag

"Az AI-őrület tehát egyre nagyobb. Itt van mindjárt..."
Itt van velünk a szobában?

"AI-modellek méretei tovább növekednek, mondta el a vezérigazgató"
Nem feltétlenül. A fejlődés ott is tetten érhető, hogy viszonylag kisebb modellek is mint a LLaMA 3 8b jobb mint bármely 70 milliárd paraméter alatti eddigi modell
Igaz a LLaMA 3 betanításához tízszer több adatot és százszor több számítási kapacitást használt a meta mint a LLaMA2höz.

A stable diffusion is 800 millió paraméterből állt, az xl 3 milliárdból. Nemsokára kiadják offline futtatható formában is a stable diffusion 3mat aztán lesz több méretben 800 milliótól 8 milliárd paraméterig, szóval ha valakinél a régi a régi SD1.5 alapú modellek épp csak eldöcögtek, a stable diffusion 3 is el fog és jobb lesz.

[ Szerkesztve ]

(#4) Silεncε válasza Narxis (#2) üzenetére


Silεncε
őstag

Na de ki fogja elfogyasztani a megtermelt termékeket/szolgáltatásokat, ha az embereket kirúgják és nem lesz pénzük?

(#5) Dißnäëß válasza Silεncε (#4) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Alapjövedelem.
Csak mire a jogalkotók utolérik a tech fejlődést, ebben a tetű iramban, addigra a nagyok learadtják a babérokat.

Van egy masszív fáziskésés a wannabe-utópia (gép dolgozik, ember a gépet felügyeli és/vagy nemdolgozik) és a realitás között, egyelőre a nép benefitje ebben nagyon kicsi, az első gigászoké pedig nagyon nagy, pontosan azáltal, amit írsz: kirúgások.

Pár év és robot fog válásokat, ingóság átírást, minden ilyesmit intézni a legfejlettebb helyeken úgy, hogy a feltett kérdéseire adott válaszokat tudni fogja helyesen értelmezni.

Ez csak a jéghegy csúcsa, felkészülnek az ügyvédek is, meg nagyon sokan még.. és amíg nincsenek extrán megadóztatva az AI-t használó cégek, amiből az alapjövedelem elérhetővé válna, magyarul amíg a folyamat legelején vagyunk, ez inkább öncélú szabad rablás gyorsan. Ugyanúgy, mint crypto-ban, az is vadnyugat módra száguldott pár évig, mire szénné szabályozták mostanra.

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#6) cucka válasza Dißnäëß (#5) üzenetére


cucka
addikt

Alapjövedelem.
A kommunisták már megint a spájzban vannak.

(#7) kilua válasza cucka (#6) üzenetére


kilua
senior tag

Az hogy "az MI átveszi a legtöbb olyan munkát ami tömegeket foglalkoztatott és ezért lehet hogy alapjövedelmet kell majd adni magáncégek adójából" ne keverd össze az Észak Koreai/Sztálinista őrültségekkel.

[ Szerkesztve ]

(#8) Dißnäëß válasza cucka (#6) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Annyira nem, a friccek kidolgozták, ugyanúgy, mint a többsebességes EU-t. Csak idô kérdése. Ez nagyon messze még a kommunizmustól, nyilván nem 1 paraméterben mérjük 1-bitesen a dolgokat, hogy ha van alapjövedelem, akkor kommunizmus, ha nincs, akkor kapitalizmus.

Rengeteg egyéb árnyalat (és kérdés, válaszokkal) van ebben a sztoriban.

Meggyôzôdésem, hogy ez a társadalmi berendezkedésre is kihatással lesz, nem csak egy újabb gazdasági modellt hoz el (ami vagy NAGYON új lesz, vagy "csak" kapitalizmus², de ha a tényleg kommunista Kínára nézek, a kapitalista beütéseivel, felmerül, ki mit ért kommunizmus alatt, mert Kína sokmindent hasonlóan csinál, mint amit a hajdani SZU ugye megalkotott, sokmindent viszont nagyon máshogy..) :U

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#9) ReSeTer


ReSeTer
senior tag

Ez fogja befolyásolni a gpu árakat ebben az évben? gondolok itt, hogy megint kezdenek felvásárolni ész nélkül alkatrészeket.

(#10) Wilks válasza cucka (#6) üzenetére


Wilks
tag

Igen igen,a foni megmondta,hogy o egy munka alapu tarsadalmat epit..........Tudod,Arbeit Macht Frei.......

"Az öregségi teljes nyugdíj legkisebb összege" kacifántos névre hallgató nyugdíjminimum összege 15 éve változatlanul 28 500 forint, ami szégyenletesen alacsony összeggé vált e másfél évtized folyamán, és a jelenlegi elszabadult infláció miatt teljesen elértéktelenedett. Ezzel az a lényegi probléma, hogy számtalan szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi és hasonló ellátás feltételrendszerében és összegmeghatározásában szerepel a nyugdíjminimum, amelynek valójában nem lehetne semmilyen köze a nyugdíjrendszeren kívüli ellátásokhoz"

Tobbi xrsagrol nincs szo most.
Kulonben az illiberalis rendszer tokeletes.Mar a neveben is benne van,hogy "szabadsag szereto"......ja....

[ Szerkesztve ]

(#11) Narxis válasza Silεncε (#4) üzenetére


Narxis
nagyúr

Ezt a kérdést vajon feltették akkor is amikor gyárakat zártak be Amerikában és Európában, hogy aztán Kínába vigyék a termelést? Szerintem abszolút nem érdekli őket és én az alapjövedelemben se lennék olyan biztos.

A felső 1%-nak addig van szüksége a tömegre amíg nem tudják a robotok az összes munkát elvégezni, de ezek a munkák folyamatosan változni fognak, nyilván itt most nem a következő évtizedre gondolok de teljesen biztos vagyok benne, hogy az eddig termelő - fogyasztó rendszert majd a kukába lehet dobni.

Thanos was right.

(#12) cucka válasza Dißnäëß (#8) üzenetére


cucka
addikt

Attól kéne megnyugodjak, hogy a friccek kidolgoztak egy új társadalmi modellt, amitől mindenkinek jobb lesz?
Hát hogy is mondjam, az ilyen irányú történelmi tapasztalatok nem adnak okot az optimizmusra.

Az alapjövedelem ugyanazt a marxista sémát követi, mint a kommunizmus. Felvázolunk egy jobb világot, amihez úgy érünk el, hogy a tőkét elvesszük attól, akinek van, és szétosztjuk azok között akinek nincs. Mindenki részesül belőle szükségletei szerint.

Az hogy a régi áporodott darab szart kicseréled egy új friss meleg darab szarra, átkötöd masnival és ráírod hogy "alapjövedelem", attól még ugyanolyan büdös.

(#13) tranceplanet válasza Narxis (#11) üzenetére


tranceplanet
addikt

Szerintem az van, hogy a szakmunka felértékelődik. Jobban mondva már most sem találsz, tehát ez már a jelen. Az összetett komplex szakmunkát nem tudod kiváltani. Újra beindul(t) a szakmunkásképzés és a teknikumok is felvirágoznak. Diplomásból kevesebb fog kelleni és influenszerből is. Ahogy Disznész írta:
" Pár év és robot fog válásokat, ingóság átírást, minden ilyesmit intézni a legfejlettebb helyeken úgy, hogy a feltett kérdéseire adott válaszokat tudni fogja helyesen értelmezni.

Ez csak a jéghegy csúcsa, felkészülnek az ügyvédek is, meg nagyon sokan még... "

Szóval vannak olyan szakmák, amik nem robotizálhatóak, na ezekre kell rárepülni. Persze a robotok is elérhetik az intelektuális ember szintjét, de azt én már nem hiszem, hogy megélem.

" Könnyű döntések-->Nehéz élet ; Nehéz döntések-->Könnyű élet " - Válassz!

(#14) MikeWazowski


MikeWazowski
veterán

Mi lesz még itt a jövőben.... :B

A legtöbb férfi csak akkor tudja meg, mi a boldogság, amikor megnősül. Csakhogy akkor már késő.

(#15) Narxis válasza tranceplanet (#13) üzenetére


Narxis
nagyúr

Szóval vannak olyan szakmák, amik még nem robotizálhatóak

Amúgy persze, ez evidens de azért ember legyen a talpán aki tud hosszú távon tervezni. Elhiszem, hogy mondjuk egy burkoló vagy kőműves szakma az jó befektetés de akkor se csinálnám ha az éhenhalás fenyegetne.

Egy pár éve még programozóból nem lehetett eleget képezni, most meg a kezdők nagyon nehezen tudnak elhelyezkedni sőt már olyat is olvastam, hogy nincs programozóhiány.

Thanos was right.

(#16) tranceplanet válasza Narxis (#15) üzenetére


tranceplanet
addikt

Ha viszont senki nem akarja megcsinálni, akkor ki fogja elvégezni a munkát?
Nyilván a csatorna hálózat szerelő munkáját sem vállalják be sokan, de amikor nem megy a szar a csőben az nem jó nekünk. :D

+1
Meg két programozósuli is bezárt.

[ Szerkesztve ]

" Könnyű döntések-->Nehéz élet ; Nehéz döntések-->Könnyű élet " - Válassz!

(#17) tamikomac válasza Narxis (#2) üzenetére


tamikomac
aktív tag

A tőkét adó embereket, cégvezetőket is le tudja majd váltani az AI?

Amit birtokolsz, az birtokba vesz.

(#18) kilua válasza Narxis (#15) üzenetére


kilua
senior tag

Na ez is vicces. Nemrég az Nvidia fejese azt mondta hogy azért nem kell félni attól hogy a MI elveszi a munkát, mert "nem halott még olyant hogy egy vállalat növekszik közben leépít.

Na a nagy tech cégek növekedése eddig töretlen, tőzsdei értékek most is folyamatosan növekednek, erre leépítenek.

(#19) buherton válasza Narxis (#2) üzenetére


buherton
őstag

Szerintem ki fog durrani, de én sem tudom mikor. Ezzel nem azt mondom, hogy ne gondolnám úgy ahogy te, csak ketté választom a két dolgot. Óriási lehetőség az AI, amit ki is fognak használni, de ahogy a dotcom és egyéb lufik, ez is ki fog durranni.

[ Szerkesztve ]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#20) Dißnäëß válasza cucka (#12) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Értem a rengeteg "miért nem lesz jó, miért hülyeség"-ed, csak ezzel nem igazán teszel hozzá a világhoz.

Vázold, mi lenne a megoldás azokra a problémákra, amit az AI tömeges alkalmazása felvet.

Ja, hogy ötlet nulla.

Na, ennél már jóval elôrébb járnak páran..

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#21) cucka válasza Dißnäëß (#20) üzenetére


cucka
addikt

Szerintem a megoldás a kivárás és a lokálisan ai-val és robotokkal kiváltható munkák állami szabályozása.

De ha az égvilágon semmit sem csinálunk, akkor is jobban járunk, mint ha ezerszer megbukott, működésképtelen, életidegen marxista ötleteket melegítünk újra.

A nem lokálisan végzett munkáknál a vonat már elment. Értsd a ChatGPT-t már kár szabályozni, aki ezt megteszi, az azt éri el, hogy versenyképtelenségbe szabályozza magát.
De az önvezető járműveknél, vagy az ilyen-olyan robotoknál a szabályozás valós perspektíva.
"Szerencsére" az EU-ban olyan veszély nincs, hogy a saját kutatás-fejlesztésünknek alávágnánk a szabályozással, mert ezek a kutatás-fejlesztések amerikában és a távol-keleten történnek leginkább.

Egyébként 200 évvel ezelőtt a magyar lakosság kb. 75-80%-a földművelésből élt. Jelenleg 5%. Ha 200 éve megkérdezted, hogy mit fog dolgozni az a sok munka nélkül maradt ember, akkor nem tudtak volna rá válaszolni.
Ugyanúgy nem tudjuk most sem, mi lesz az AI apokalipszis után.

Ami biztos, hogy az a társadalom nem jár jól, aki a saját versenyképességéből és gazdaságából vonja el a tőkét azért, hogy a munkaképes lakosságának a semmitevését finanszírozza. Ez egy bukott ötlet.

[ Szerkesztve ]

(#22) Narxis válasza tranceplanet (#16) üzenetére


Narxis
nagyúr

Egyelőre a vendégmunkások amúgy alapvetően nekem az a problémám, hogy a megterhelő fizikai munkához igen is kell az edzettség tehát nem lehet vaktában átképezni az embereket, egy évekig irodai munkát végző elhízott emberből nem lesz varázsütésre fizikai munkás és ez fordítva is igaz. Az átképzésnek mindenképp vannak korlátai, ugyanúgy ahogy nem lehet bárkiből programozó vagy éppen kamionsofőr se. Alapvetően ezek égető problémák viszont sehol nem látom mint kampánytémát. Se itthon se külföldön de lehet csak engem került el.

Thanos was right.

(#23) cucka válasza cucka (#21) üzenetére


cucka
addikt

Ami még kimaradt:
Rövid távon szerintem az lesz, hogy az AI apokalipszis a diplomás, szellemi munkákat érinti elsősorban, és onnan az emberek át fognak szépen vonulni azokba a szakmákba, amelyeknél jelenleg is hiány van. A valódi szakmát nem adó diplomák értéke (ami most sem túl magas) tovább csökken.

Például bölcsészből, marketing asszisztensből, projekt menedzserből, jogászból most is bőség van, és ezek a munkahelyek vannak veszélyben az AI miatt.
Villanyszerelőből meg betegápolóból hiány van, és ezeket a szakmákat nem érinti az AI.

Az égető kérdés a következő lépés, ami az AI + a robotika lesz.

[ Szerkesztve ]

(#24) Dißnäëß válasza cucka (#21) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Nem eszik olyan forrón a ChatGPT-t sem. A cégnél pl. tervezzük szoftverbe integrálni, "okos" funkciókhoz. A robotot tréningezni kell ezekre a speciális funkciókra, felhasználási módra. A mieinkhez. Vagy majd a szomszéd giga nagycég tréningelt adatin alapuló viselkedést veszünk pénzért az integráció során ? :D

Rengeteg még a tisztázatlanság körülöttük..

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

(#25) Alaaf Pi válasza Narxis (#2) üzenetére


Alaaf Pi
aktív tag

És kinek akarják eladni a szarjaikat?

(#26) ddekany válasza Dißnäëß (#20) üzenetére


ddekany
veterán

"mi lenne a megoldás azokra a problémákra, amit az AI tömeges alkalmazása felvet"

A kézenfekvő megoldás, szerintem, hogy aki a változás nyertese (pl. MS, Google, stb. vezetősége), az elvonul egy jól védett metropoliszba a hozzá közeli emberekkel, ahol kiszolgálják a gépek, azért ott mindenkinek arany élete van, ott senki sem lázad. A többinek a falon kívül meg hagyod, hogy széttépjék egymást. Esetleg írtani is kell őket.
Pl. a kiszolgáló ellátási lánc nem oldható meg egy metropoliszban, rakás külső infrastruktúrát kell védeni, és ezért is. (Persze ez is érdekes, hogy később így mi lesz ebből a metropoliszból... de ennyi most elég volt.)

Persze az átmenet rázós. Ha minden csúszik már szét, de még nincsenek gépek amik elég jók. Egyéb komplikációk.

[ Szerkesztve ]

(#27) tranceplanet válasza ddekany (#26) üzenetére


tranceplanet
addikt

Ezt már láttam valahol:
A Sziget - [link]
Elysium - [link]

" Könnyű döntések-->Nehéz élet ; Nehéz döntések-->Könnyű élet " - Válassz!

(#28) Narxis válasza Alaaf Pi (#25) üzenetére


Narxis
nagyúr

Nem lesz rá szükség, most is csak azért akarják eladni, hogy abból értékesebb szarokat vegyenek és talán azért, hogy lefoglalják a népességet.

A távoli jövőben ezek a gazdagok a legtisztább levegőjü és vizű területeket fogják csak lakni, ott némi személyzettel elzárják magukat a tömegtől.

Thanos was right.

(#29) Alaaf Pi válasza Narxis (#28) üzenetére


Alaaf Pi
aktív tag

És azt miből fogják fenntartani?

(#30) Alaaf Pi válasza tranceplanet (#27) üzenetére


Alaaf Pi
aktív tag

Plusz Altered carbon.

(#31) forumpista válasza tranceplanet (#13) üzenetére


forumpista
aktív tag

Ennek a szakmunkas dolognak van egy nagy buktatoja. Csak addig van ra nagy igeny amig vannak olyanok akik meg tudjak fizetni.

Ha az AI elveszi az ugyvedek, informatikusok, projekt menedzserek, marketingesek stb munkajat, akkor ezek az emberek nem fognak vagyonokert szakmunkast hivni a semmi fizetesbol.

(#32) Narxis válasza Alaaf Pi (#29) üzenetére


Narxis
nagyúr

A jövő technológiájából. Viccet félretéve nem tudom, ez a távoli jövő és ez is igazolhatja azt, hogy szükség van még sok emberre ahhoz, hogy ezeknek a gazdagoknak mindenük meglegyen, egy atomerőmű működtetéséhez is sok ember kell, élelmiszer előállításhoz is stb. Tehát a közeljövőben még nem fogják magukat elzárni de később amikor már a tiszta víz értékesebb lesz mint az arany akkor már nem mindegy hány fele kell osztani. Talán éppen Európa lesz a jövő "Elysium-a" és ezért szigorít évről-évre az EU a környezetvédelmi szabályokon. Termeljenek csak Kínában, legyen ott szennyezve a talaj.

Thanos was right.

(#33) tranceplanet válasza forumpista (#31) üzenetére


tranceplanet
addikt

Nyilván az egyenletben sokkal több változó van. Azt azért nem mondtam, hogy nem kell mérnök és informatikus. Arra próbáltam rávilágítani, hogy nagyon eltolódott az egyensúly, túl kevés a szakmunkás és a kétkezi melós. Ez utóbbiak nagy részét az öregek és nyugdíj előtt állók adják, sőt van aki 65 év felett tolja, mert több a jövedelme így. Utánpótlás meg nem nagyon van, de nem csak szakmunkás, hanem tanár és... egyéb szakmák sem. Akinek pedig jó végzettsége van és mivel idegen nyelvvel jön ki az iskolapadból, könnyen külföld felé nézelődik. A kőműves ismerőseim pedig az Osziknál és a Fritzeknél nyomják az ipart.

" Könnyű döntések-->Nehéz élet ; Nehéz döntések-->Könnyű élet " - Válassz!

(#34) Tasunkó


Tasunkó
senior tag

Ha jönnek le a fizikai munkába az ügyvédek, akkor a kapcsolataik révén lenyúlják a jól fizető állásokat, aki fizikai munkára tanult, az esik még lejjebb. Mindenki mindenkivel bratyi lesz, ami miatt mindent el fognak rontani, így többször kell majd megcsinálni. Túlkínálat lesz, csökken a munkaerő ára, megszüntetik a minimálbért. Bizonyos automatizációt már nem fogja megérni fenntartani, mert a managerek nem tudják megjavítani, meg amúgy is aki dolgozott rajta, kicsivel drágábban legyártja kézzel, azt megtoldják a befizetett adójából, amit elvonnak az egészségügytől, így a nyugdíjtól is jön vissza pénz. A befizetett adót visszaöntik a cégekbe, hogy támogassák a fizikai munkavégzést. Semmi különös, az lesz ami szokott lenni. Talán elérik, hogy hazapaterolják a betelepült munkaerőt, a felső réteg nem fog dolgozni, csak bejár, így még több munka lesz, talán visszaállítanak némi automatizációt, virágzunk.

Kérek egy számot a jútútú

(#35) peppa válasza cucka (#6) üzenetére


peppa
tag

A kommunisták már megint a spájzban vannak.
1943-ban Juliet Rhys-Williams elő állt egy szociális alapú minimális létszinvonal garanciájának a gondolatával, majd ebből (talán 1968-ban) hozták létre amerikai közgazdászok a Universal Basic Income-ot pl.: Milton Friedman, James Tobin, akik amúgy Nobel díjasok. A 60-as évek végén már azt gondolták, hogy annyira gyorsan fejlődik a technológia, hogy az emberek 80%-ának hamarosan nem lesz munkája.

Hollandiában is felvetették, hogy európai közgazdász műhelyek kezdjenek foglalkozni a témával. 2004-ben jött ki egy Earth Basic Income ötlet, ami az egész világra kiterjedő megoldást dolgozott ki: [link]
2005-ben Basic Income Earth Network alakult meg, ami megpróbálja a világ összes ilyen csoportját összefogni: [link]
2008-ban egy Belga közgazdász az EU országaira kiszámolt országonként egy-egy összeget, amit be lehetne vezetni, értelemszerűen ez országonként eléggé eltérő összeg.

Nagyon leegyszerűsítve két némileg eltérő nézőpont van: az európai modell feltétel nélküli alapjövedelemnek hívja és inkább egy emberi alapjognak tekinti, az amerikai univerzális alapjövedelemnek hívja és inkább segélyként tekint rá.

Ha magyarországon odaadnának havi akárhány Ft-ot midenkinek, az jó eséllyel külföldi áruba menne bele, ami fenntarthatatlan lenne. Felmerült a helyi pénzben való kifizetés ötelte is, ez viszont kívülről ráerőltetve nem igazán működőképes... szóval nagyon sok a kérdés és az ellentétes válasz a témában, valóságban senki nem merte még bevezetni, csak az elméletek ütköznek. A kérdés az, hogyan lehetne jól csinálni, mert rossz megoldásokra van már példa.

[ Szerkesztve ]

(#36) ddekany válasza Alaaf Pi (#29) üzenetére


ddekany
veterán

"És azt miből fogják fenntartani?"

Hogy érted, hogy "miből"? Miért kéne a fenntartásához ember? Ha nem kell, akkor mire kell a pénz? Mert itt a kiinduló hipotézis itt az volt, hogy a mesterséges eléri az emberi intelligencia szintjét (ideértve a sokoldalúságát, rugalmasságát), majd várhatóan akkor már le is hagyja. Ha ez bekövetkezik, az egy töréspont, amitől kezdve nem igaz a régi szabály, hogy a fejletteb technika elütőről munkaköröket ugyan, de teremt újakat is.

(#37) btprg válasza Narxis (#11) üzenetére


btprg
senior tag

A felső 1% ha nagyon elszáll akkor ki lesz irtva, és lesz helyette másik felső 1%, akit jobban érdekel a 99% élete ;]

#10:
Ez a nyugdíjminimumos dolog nem tud meghatni. Amikor előtte 40 évig nem fizetett egy peták nyugdíjjárulékot se, akkor kellett volna gondolkodni hogy ebből nem lesz nyugdíj. Az milyen lenne, hogy aki egész életében ügyeskedett, feketén dolgozott, vagy csak ült a kocsmában, az ugyanannyit kap, mint aki tisztességesen végigdolgozta az életét?

"Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

(#38) cucka válasza peppa (#35) üzenetére


cucka
addikt

A 60-as évek végén már azt gondolták, hogy annyira gyorsan fejlődik a technológia, hogy az emberek 80%-ának hamarosan nem lesz munkája.

Jelenleg a fejlett nyugati társadalmakban (és lényegében bárhol az afrikai shithole country-kat leszámítva) két égető probléma van - a munkaerőhiány és a népességfogyás. Nyilván a kettő probléma egymást erősíti. Egyiket sem volt képes előre látni a hivatkozott közgazdasági szaktekintélyek egyike sem.
Jelenleg az sem látszik, hogy középtávon honnan fogjuk elővarázsolni azt a gazdasági aktivitást, amiből a meglévő egészségügyi és nyugdíj rendszereket fenn lehet tartani.

Namost ilyen helyzetben fantáziálunk arról, hogy a gazdaságból kivegyünk iszonyatos összegeket azért, hogy a lakosság nagy részét arra ösztönözzük vele, hogy gazdaságilag inaktív legyen. Ez a nagy ötlet. Ez jön ki az egyetemeken ülő extrém magasan képzett beszélő káposztafejekből.

Hogy ez miért van, és miért él az extrém magasan képzett, intelligens, tájékozott akadémiai szféra egy párhuzamos, általuk elképzelt és lemodellezett univerzumban, ami alig-alig kapcsolódik a valósághoz, az elég offtopik, de javaslom Thomas Sowell-től a Vision Of The Annointed munkát a témában.

[ Szerkesztve ]

(#39) tranceplanet válasza btprg (#37) üzenetére


tranceplanet
addikt

" Az milyen lenne, hogy aki egész életében ügyeskedett, feketén dolgozott, vagy csak ült a kocsmában, az ugyanannyit kap, mint aki tisztességesen végigdolgozta az életét? "

Ez egy utópia sajnos.
1998 óta fizetem a nyugdíjjárulékot.
Az állam megszüntette a magánnyugdíjpénztáram, volt nincs.
Tolnom kell befelé magamnak a nyugdíj előtakarékosság számlára, amennyiben ezt nem teszem nem lesz nyugdíjam.
Mire nyugdíjas leszek nem lesz elég adófizető, így nem lesz nyugdíjam sem. Sajnos ez a sötét jövő, amivel kapcsolatban kissé borúlátó vagyok. :( Szerintetek érdekelni fogja az aktuális kormányt, hogy felfordulok, ugyan járulékos veszteség leszek, nem több.

[ Szerkesztve ]

" Könnyű döntések-->Nehéz élet ; Nehéz döntések-->Könnyű élet " - Válassz!

(#40) Narxis válasza btprg (#37) üzenetére


Narxis
nagyúr

haha, azért amilyen tömegoszlató fegyverek vannak ma már szerintem a távoli jövőben ez nehezen lesz kivitilezhető. Már évekkel ezelőtt teszteltek olyan hanghullámokat gerjesztő gépet ami a tömeg felé irányítva megbénítja az embereket, de akár a nagykövetségeken lévő rejtélyes rosszullétek is mutathatnak arra, hogy nagyon komoly fegyverek vannak tesztelési fázisban és ezek tökéletesek lesznek az elégedetlenkedő tömeg ellen.

Szerintem ami pillanatnyi mentsvár lenne az egy közeli Földhöz hasonló bolygó de sajnálnám az ottani életet és ugyanúgy nem tanulnánk belőle csak kihasználnánk.

Thanos was right.

(#41) kilua válasza cucka (#21) üzenetére


kilua
senior tag

Szerintem munkaerő hiány idején amit ki lehet váltani gépekkel azt váltsák ki.

Ha munkanélküliség lesz mert tömegek vesztik el munkájukat MI miatt, akkor majd legyen álláskeresési vagy képzési támogatás mondjuk a jelenlegi 3 hónap helyett sokkal tovább.

[ Szerkesztve ]

(#42) Tasunkó válasza btprg (#37) üzenetére


Tasunkó
senior tag

A fekete foglalkoztatáson az nyer aki foglalkoztat. Az államnak kárpótlást kéne fizetnie amiért nem tartatja be a törvényeket.Egy működő államban nincs jogfosztott polgár, ez az így jártál, minek dolgoztál feketén, akkor ha ellopják az autóját, is így járt, miért nem lőtte le stb. ez az anarchia.
Öröm nézni egyébként ahogy önként gyalogol be mindenki az áldozatszerepbe. A nyugdíjat nem a befizetők mennyisége határozza meg egyedül. A csökkenő népesség várhatóan, növekvő béreket fog okozni amiből nőnek a befizetések. A leépülő egészségügynek akkora puffere van, hogy még pénzzel is sok időbe telne egy pozitív fordulat a mentalitáson, várhatóan a csökkenő átlagéletkor is fogja termelni a pénzt a nyugdíjakba. Egyébként ma is csak 7 évről beszélhetünk, amit elél az átlag, napi munkábajárás nélkül, oprimistának kell lenni, mert megvannak a feltételei hogy ez kevesebb legyen. Az EU-nak sem érdeke a nyomorgó tömegek, mert egy váratlan pillanatban kiugrasztják az országot az EU-ból.

[ Szerkesztve ]

Kérek egy számot a jútútú

(#43) ddekany válasza Narxis (#40) üzenetére


ddekany
veterán

Illetve a tömegoszlató fegyverek mellett a befolyásolás/megfigyelés eszközei is fejlődtek, és pont az AI ezekre nagyon hatékony. Ezekkel megakadályozható egy lázadás kifejlődése. Szóval nincs is kit oszlatni.

(#44) btprg válasza Narxis (#40) üzenetére


btprg
senior tag

Lehet hogy csak azért mondom, mert nem jó a képességem a jelenlegi állapotoktól való elvonatkoztatásra (meg az új tömegelnyomó lehetőségek feltérképezésére), de nehezen tudom elképzelni, hogy megvalósítható lenne a népesség legnagyobb részét minden jó dologtól elzárni és felettük basáskodni. Közben meg teljesen elszigetelten élniük.
Ha meg nem tudnak mindent elzárni, akkor az elzáratlan területeken az emberek tőlük függetlenül ki tudnának alakítani egy új társadalmat.
No de remélem sose jutunk ide.

#42:
"A fekete foglalkoztatáson az nyer aki foglalkoztat."
Lehet hogy ilyen is van, de azért nem minden ilyen eset arról szól, hogy a kényszerhelyzetben lévő munkavállalókat ráerőltessék arra, hogy vagy így dolgozik, vagy nincs munka.
Bőven van olyan, hogy azért mennek bele abba, hogy minimálbér+zsebbe stb., mert így többet kereshetnek. Hasonlóan a számla nélküli munkákhoz. Szóval a vevő (alkalmazott) a pillanatnyi kis plusz haszonért feláldozza a jövőjét (garancia, nyugdíj).

"Tepid! Tepid is no good for a star, but it'll do for stardust." (nmlorg/naim)

(#45) Tasunkó válasza btprg (#44) üzenetére


Tasunkó
senior tag

Ismerem a téves a közhidelemet, azért is szóltam. Semmilyen logika nem támasztja alá, mivel így nincs nyugdíjbefizetése, nincsenek alátámasztott jogai, hogy aki ilyen munkát vállal, bármilyen érdeke fűződne hozzá.
Esetleg arra célzol hogy így többet fizet a munkaadó, de az is az ő érdeke, mert ha befizetné amit kell a munkavállaló után, akkor csak annyit tudna, amiért nem menne el senki neki dolgozni, így magának vagy az édesanyjának, vagy a rokonainak kellene ott dolgoznia, de ott is van valami törvény, hogyan alkalmazhatja a jó édes anyját.

Kérek egy számot a jútútú

(#46) ddekany válasza kilua (#41) üzenetére


ddekany
veterán

"majd legyen álláskeresési vagy képzési támogatás"

Ez akkor életszerű, ha a fejlődés AI területen megtorpan, vagy kirajzolódik valami egyértelmű korlát. Egyéb esetben ott a bizonytalanság, hogy mennyi ideig lesz rád szükség egy új szakmában.

(#47) kilua válasza ddekany (#46) üzenetére


kilua
senior tag

Igen, egyre több dolgot kiválthatanak MIvel/MI alapú robotokkal. De ha időkorlát nélküli álláskeresési/átképzési támogatás lenne bevezetve, akkor nem lenne túl nagy anyagi bizonytalanság.

A lényeg az hogy a világ az eddiginél is dinamikusabban fog változni. Ezzel szembe menni gépromboló mozgalom szintje lenne, de azért az se legyen hogy a jelenleginél is nagyobb termelékenység mellett tömegek akik elveszítik munkájukat ne tudjanak fűtést/kaját fizetni.

(#48) ddekany válasza kilua (#47) üzenetére


ddekany
veterán

"Ezzel szembe menni gépromboló mozgalom szintje lenne"

Attól függ hogy mennek az AI fejlesztések. Ha jól, akkor elértéktelenedsz. Ezzel szemben az ipari forradalomnál elvesztetted a munkád, de lett helyette más. Nagyon nem ugyan az. Viszont nem tudod a folyamtatot megállítani (valószínűleg), szóval lesz ami lesz.

(#49) peppa válasza ddekany (#48) üzenetére


peppa
tag

Ezt nem rosszból kérdezem, de tényleg el tudjátok képzelni, hogy az AI fejlődése során, az ember elértéktelenedik? Ez nekem teljesen elképzelhetetlen.

(#50) Dißnäëß válasza peppa (#49) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Egyik kolléga ma egy meetingre egy kezdetleges dolgot behozott, a Microsoft Viva-t, ami egy munkavállalói élmény köré épülő dolog és olyanokat tartalmaz kb - sokkal többet, csak egyszerűsítek - mint pl. "fókusz idő" automatikus beírása az Outlook naptáradba, hogy a heti X óra fókusz (egyedüllét, csönd, stb) időd meglegyen ilyenolyan admin és egyéb feladatokra ahelyett, hogy meetingelnél agyba-főbe..

Szóval betesz az üres helyeidre automatikusan félórás-1 órás blokkokat, hogy más ne foglalhasson Nálad időpontot és akkor az fókusz idő.

Tud olyat is, hogy mindenedet elnémítja, se a Teams csipogást és priviket, se Outlook-ot, se semmit nem hallasz, mindent áttesz kussba, hogy Te dolgozhass azon zavartalanul, amin szeretnél. Akár ezt is automatizáltan, egy rendszeres időpontban, de akár úgy is, hogy alkalmazkodik a viselkedésedhez és egyre finomodik az algoritmus arra vonatkozóan, hogy Neked mikor is a legideálisabb "csönd idő"-t tartani.

És ez az AI hajnalán.

Nem beszélve az egyéb analitikai dolgokról, amikor PowerBI-ba van bekötve a csapatod és látod vezetőként, hogy ki végzett el egy kötelező ilyenolyan security vagy compliance vagy egyéb tréninget és ki nem, őket lehet pingelni, noszogatni, whatever. Ma még Te, az AI csak figyelmeztet, hogy őket noszogasd. Holnap már ő noszogat.

Szóval, most akár ilyen teljesen életszagú dolgokról beszélgetünk, akár egy Dungeon Keeper játékról :) , nem nehéz összerakni, hogy 10 év múlva simán lehetséges, hogy felvételizel egy céghez, AI fog interjúztatni, értelmes kérdéseidre értelmes válaszokat fog adni, ő is értelmeseket kérdez és érti a válaszodat, jól, helyesen... utána kiértékel, összehasonlít a többi jelentkezővel, beléptet a cégbe, végigvezet hogy merre a WC, a belső IT, a takarító, a konyha, a kávégép, elmondja a csíziót, satöbbi, utána pedig ő lesz az, aki rendszeresen státusz riportoltat Téged, megérti amit mondasz és reagál rá a lehető legoptimálisabban, ergo feladatot ír ki Neked, Bélának vagy többőtöknek, de akár magának is (bár ezt elvégzi másodpercek alatt ott azonnal) .. hogy a következő heti státusz meetingre mit csináljatok meg és számoljatok be róla ..

Ne legyenek illúzióid.

Persze felmerül a kérdés, hogy melyik AI olyan hülye 10 év múlva, hogy buta humánokat akar alkalmazni - és pláne, milyen munkára ? Hiszen szoftverfejlesztéstől kezdve takarításon át (mit is, ha nincs munkavállaló és nem kell irodát bérelni???) mindent is egyre jobban elvégez, akkor ... szóval hogy is van ez ? :)

Az átmenet lesz szerintem a legkeservesebb.

Mert egyrészt a jogi szabályzásnak utol kell érnie az AI felhasználását - KORREKT, FAIR felhasználását - ugyanúgy, mint a kriptók esetén, de ez idő lesz, és ezalatt az idő alatt az AI-t saját hasznukra fogják használni a cégek, rengeteg embert kicsinálva ezáltal, míg a maradék még elég profitot termel nekik (mert nekik még van miből megfizetni), aztán mikor már mindenki porbafingó éhenkórász és nem nagyon lehet profit alapon mit levenni a jobbágyról és még beszélhetünk olyanról, hogy nemzetállam, meg embereket képviselő politika (ahelyett, hogy Mr. Giant megvette volna őket kilóra), és mondjuk vkinek eszébe jut, hogy korlátozni kéne az AI-t, és/vagy ha tovább használni, akkor ALAPJÖVEDELMET kellene biztosítani az AI-t használó cégekre kivetett adók formájában ... Szóval ehhez társadalmi szinten is fel kell nőni, mindenesetre a jelenlegi status quo-t mindenképp meg fogja borítani, az pedig nem fogja hagyni magát egykönnyen; hatalmi átrendeződés, érdeksérülések masszívan, mire beáll valami új utópia, amiben a gép vagy leigázza (Skynet & Co) az embert, vagy kisegíti (nincsilyenfilm), .. ha most fogadnom kellene, én Hawking-ékkal vagyok, azaz minden optimizmusom ellenére arra fogadnék, hogy bődületes és elképzelhetetlen mértékű adatgyűjtés, feldolgozás-automatizáció és konzekvenciák levonása közben és után DÖNTÉSEKET fog hozni emberek tömegei felett olyan AI, amit ezzel jogilag és mindenhogy vagy felhatalmaztak, vagy eleve tisztázatlan a jogi oldal (ergo, ezért teheti meg, lásd kriptókból gazdagodók, akik első beszállóként a zavaros szabályzói környezetet kihasználva 0 adót fizettek azután, hogy tegnap még csak 2 pizza, holnap meg 2 Ferrarijuk van hirtelen).

Szóval anno a nuki létrehozása idején is Einstein, Oppi meg a többiek hiába írták meg a levelet a világ vezetőinek, hogy bakker, ne használjátok, ne vessétek be, első dolguk volt, hogy megnézték, az ember hogy ég. Szar ügy.

Ugyanez lesz az AI-val is, mielőtt mindenféle nemzetközi egyezmények mentén elkezdenék korlátozni (ha egyáltalán megéljük azt) - és ha a publikus szektorra törvényileg limitálják is, ergo cégek nem építhetnek kvantumszámgépeket, amin szuper AI fut, magánszemélyek meg már eleve nem a horror bekerülés és építés és knowhow hiány miatt, max kik fogják ezeket MÉGIS bevetni és használni egy totalitárius világ kiépítésére ? Azok a hárombetűsök, akik már ma is hülyére figyelnek minket.

Szóval igen, el tudjuk képzelni, de nálam sokkalta okosabb emberek sokkalta szélesebb látókörrel és mélyebb ismerettel a világról ugyanezt nyilatkozták.

E van. Ez jön, ez nem kérdés. Az a kérdés, időben megállítjuk-e a következő Hirosimát és Nagaszakit, azaz a szellemet vissza tudjuk-e úgy préselni a palackba, hogy a hatalma és ereje korlátozódjon mondjuk óceánok mikroműanyag mentesítésére, sivatagi régiók ivó- és öntözővízzel ellátására, rák gyógyszerének felfedezésére, és még sorolhatnám, millió apró és nemapró hasznos dologra.

És az a baj, hogy ha fegyverként történő bevetésén gondolkodom, vehetjük azonnal példának a stratégiai játékokat - indul a hardcore mód.

Azaz megvannak a terep adottságai, légkörtől kezdve domborzaton és talajon át minden istennyila amit el tudunk képzelni, amin egy irdatlan gép dolgozik a háttérben mint feldolgozó-kiértékelő és irányítja a robothadsereget a másik ellen...

Például egy Zeppelin léghajó, aminek a hasából a célponttól pár km-re kirajzik vagy tízezer kamikaze drón, melyek AI-vezérelt normál optikai és infra spektrumban is érzékelve repülik a tájat, utcákat, rejtekhelyeket és mennek át falakon és mindenen, míg a betáplált célszemély vagy célszemélyek koponyájának ütközve fel nem robbannak, bunkerek páncélját át nem törik, satöbbi satöbbi.

A bibi csak az, hogy míg a nukleáris motyók esetén működik a kölcsönös elrettentés elve, miszerint ha én kilövök egy nukit a másikra, ő is lő rám és a végén egymást elpusztítjuk óhatatlanul, itt egy drónhadseregnél olyan izoláltan tudsz velük lebontani is akár egy épületet, hogy mellette a szomszéd házaknak és tárgyaknak semmi baja nem lesz az ég világon, pláne nem radioaktív katasztrófa vagy hasonló.

Egy 5 éves (!) video..

Mindezek fényében, és még csak a jéghegy csúcsát kapirgáltuk, mert karcsú a fantáziánk ahhoz most, mi mindenre tudnánk még hasznosítani katonai céllal (is) az AI-t, szerintem nem kell nagy képzelőerő ahhoz, hogy rájöjjünk, simán a következő, teljes emberiséget kiirtani képes technológiai vívmányok feltalálásának küszöbén vagyunk.

És ha a szomszédnak van AI vezérelt hadserege, aminek sebességére és gyorsaságára csak AI tud reagálni, humán vaskalapos vezérkar már nem, akkor nincs más, mint hogy egy ország védelmi rendszere szintén AI-ra kell, hogy épüljön, aki minden bejövő ellenséges-AI-s támadást hatékonyabban tud kivédeni (ha tud), mint az ember.

Ez meg ugye egyenesen Skynet.

Nagyon nem voltak hülyék a sci-fi írók, régen se, ma se.
Az ember nem változik.

Nem szabad kiengedni az űrbe, nem érett meg arra, hogy arrébbköltözzön és majd leszedálja azt a bolygót is, miután terraformálta és belakta.

Az evolúció hosszú, többszázezer éves időtengelyén nézve a XX-XI. század technológiai vívmányai vakuvillanásnál is kisebb időegységet képviselnek, egy drasztikusan exponenciális fejlődést mutatva, ami ilyen távon egy egyenes fal inkább, ha grafikonon kéne ábrázolni.

Ehhez képest sem a társadalomtudományunk, sem az együttélés képessége, se semmi nem fejlődött olyan szintre, hogy kicsi esélye is legyen számunkra a túlélésre.

Ki fogjuk irtani magunkat.

Élvezd az utazást, amíg még lehet. :K

POKE 16017,44 ..... SYS 2077

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.