2024. június 21., péntek

Gyorskeresés

Bridzs gép, avagy hogyan ne írjunk fotós könyvet

Írta: | Kulcsszavak: fotó . fényképezőgép . dilettáns

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Aki a cím első feléből valamiféle kártyázó robotra gondolt, csalódni fog. Én is leginkább arra gondoltam volna, de nem, nem arról van szó - de erről később.

Ma kezembe akadt az "A digitális fotózás műhelytitkai kezdőknek" című fotós könyv, pontosabban abból is a 2008-as kiadású. (Jobb kép híján: [link])

Már az első három oldal elolvasása után jojózott a szemem, na nem azért, mert olyan kis betűkkel írták volna, hanem a tartalma miatt. Igazából nem ez az első fotós könyv, amiben nem "csupán" félreérthető részek, de konkrét tárgyi tévedések és, mondjuk ki, sültbaromságok vannak. Sőt, alig láttam még fotós könyvet, ami ne ilyen lenne - pedig láttam már párat. Valamiért divat. Divat úgy könyvet írni valamiről, hogy arról a valamiről maximum ködös fogalmaink vannak. Aki tudja, csinálja, aki nem tudja, könyvet ír róla? Érdekes.

Régebben azt gondoltam, és sok helyen azt lehetett hallani, azt hangoztatták, hogy a neten fellelhető infókkal óvatosan kell bánni, ami a (szak)könyvekben van, az a frankó. Vajon sosem létezett ez az idő, vagy csak a régmúlt homályába veszett?

Pár "érdekesség" a könyvből, ami miatt billentyűzetet ragadtam (teljes mondatokat nem idéznék ki szó szerint, szerzői jogi okokból, de talán így is érzékeltethető lesz, amiről beszélek):

- A könyvünk a digitális gépeket három csoportba osztja, ami még nem lenne alapvetően baj. A középső csoport, amit ugye legtöbben bridge-ként ismernek és írnak, tekintve, hogy hidat képez a kompaktok és a tükrösök között, nos, ez lenne a "bridzs gépek" kategóriája. (Igen, tudom, hogy divat magyarosan, fonetikusan leírni dolgokat, egyrészt chaten, msn-en, lustaságból, vagy poénból, másrészt hivatalosabban is terjednek ilyen módon átírt szavak, de a jogot fenntartom, hogy a "bridzs gép" kifejezést olvasva hátast dobjak.)

- A könyvünk elmagyarázza, hogy bizonyos CCD-ken 8-12 ezer egység érzékelő is van, tehát 8-12 megapixelesek. (Az SI prefixumokat ugyan már tanították általános iskolában is, na meg minden nap használjuk, amikor veszünk egy kilo(gramm) kenyeret, vagy megteszünk 30 kilométert, esetleg átpakolunk 200 megabyte adatot a merevlemezünkről, de ez semmi gondot nem okozott, mint látjuk.)

- A könyvünk részletesen taglalja, hogy a megapixelek már annyira nem számítanak, ellenben a zoom, na az az, ami a jó gépet jó géppé teszi. Minél nagyobb a zoom értéke, annál értékesebb géppel van dolgunk. Igen, annál értékesebbel, ez a szó spec. pont idézve van. (Afene, mindenki cserélje le a Canon PowerShot G12-jét Fuji S1600-ra, mert az sokkal értékesebb gép. Meg amúgy is, ugye a zoom növelésével nem szokás romlania az optikai teljesítménynek...)

- A könyvünk precízen kitér rá, hogy a 4/3-os szenzort használó Olympus gépeknél kisebb a keresőkép mérete, mint a többi tükrösnek... így általánosságban, mint tuti szabály. (Aki valamiért mondjuk egy Olympus E-3 keresőjét nagyobbnak, sőt urambocsá' jóval nagyobbnak látja, mint mondjuk egy Nikon D5000-ét, azonnal menjen szemészhez alapon...)

- A könyvünk gyönyörűen egybemossa a zoom erősségét a "ráközelítés" nagyságával, a nagyobb zoom kisebb látószöget jelent reflexet erősítve. (Mintha nem lenne elég nagy kavar a fejekben e téren már így is.)

- A könyvünk kifejti, hogy vannak fénymérési módok, mint középre súlyozott, vagy mátrix, vagy épp spot, de a legtutibb fénymérési mód, ami az összes fotós helyzetet megoldja, és amivel bármit a világon fotózhatunk, az szimplán az, hogy ha egy szürkelapra mérünk fényt, és azt a beállítást használjuk. (Minek is a kreativitás, amit az expó ilyen-olyan irányba történő eltolásával érnek el egyes barbárok...)

- A könyvünk kifejti, valamint kis táblázatokban is tájékoztat róla, hogy a szabályos blendesor értékei: 1,8 - 2,8 -4 - 5,6 stb stb, valamint, hogy a sorban mindegyik értéknél a blende feleannyi fényt enged át, mint a soron következőnél. Ahogy említettem, kis táblázat is tájékoztat erről: F/1,8 - 1/2000sec, F/2,8 - 1/1000sec. (Nem tudom, nekem az F/2 csak-csak jobban tetszik az F/2,8 alatt. Kíváncsi lennék, hogy a könyvben felírt sorozatra milyen matematikai szabályt tudna ráhúzni a szerző....)

Így dióhéjban. Eddig bírtam agyilag, de ennél azért keményebb dolgok is vannak benne, bár kevésbé expliciten. Minden esetre a fejekben a fotózásról lévő zűrzavar exponenciális növelésére gyönyörűen alkalmas ez a mű.

Ismétlem: nem ez az első könyv, ami hasonló tévedésekkel és félrevezető dolgokkal tarkított, sőt. De ez aligha lehet öröm az ürömben...

Hozzászólások

(#1) D1Rect


D1Rect
félisten

Én a 3. "-" jeltől szédültem a szakszavaktól. :D

Lehet én is írok egy könyvet a fotózásról, csak nem lesz túl hosszú:
"Állítcsa autómatára, fordícsa a fényképezendő oblyektum felé, és nyomja meg a gombot"

MOD: jah igen, lehet hogy rossz a könyvem helyesírása, de legalább a tárgyi tévedést hanyagolom.

MOD2:
Egyébként valaki írhatna egy cikket a fotózásról a logoutra, a megnyomom a gombot szinttől. ;)

[ Szerkesztve ]

"The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

(#2) k.


k.
őstag

Bammeg, ez nekem megvan:D

(#3) mephi666 válasza D1Rect (#1) üzenetére


mephi666
nagyúr

egy ilyennek én is örülnék :K ...rohadtul amatőr vagyok... 1-2 képem van, ami (nem csak) szerintem nagyon jól sikerült, de ennyi... az oly sp510uz lehetőségei elég korlátozottak... a makró az megy, mást meg általában 50-100 körüli iso-val próbálok lőni kézből vagy állványról, mert egyébként zajhalmaz az egész... pár kisebb trükköt és szakszót (jelentését/funkcióját) tudok a fotózással kapcsolatban, de ezzel slussz...

on: ami meg van itt a fotózással kapcsolatban van az említett "szakkönyvben", az nekem nagyon sötét... ebből kellene kezdőknek megtanulni, vagy mi? engem speciel tényleg összezavart :(

ui: Szten: felhomályosítanál, hogy a bridzs miért 3. kategória? én világéletemben úgy voltam vele, hogy van a digitális tükörreflexes (dslr) kategória, meg a kompakt... és azt hittem, hogy a kompaktra mondják néha, hogy bridzs... vagy az a kompakt, aminek már komolyabb az objektíve, esetleg van manuális fókusz-/zoom-gyűrűje, az lenne a bridzs? :U

[ Szerkesztve ]

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#4) D1Rect válasza mephi666 (#3) üzenetére


D1Rect
félisten

Te már sokkal jobba vágod mint akár én vagy az átlag. :DDD

"a makró az megy" WTF?
"50-100 körüli iso" WTF? :))

"The rewards of tolerance are treachery and betrayal."

(#5) Szten Márs válasza mephi666 (#3) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

A bridzs nem tudom miért 3. kategória, nem szoktam kártyázni :DDD
A bridge gépek azok a nem cserélhető objetkíves gépek, amik tudásban és megjelenésben hidat képeznek a tükrösök és a kiskompaktok között. Szóval igen, kb. az a kategória, amiről te beszélsz.

Igazából többféle rendszertana létezik a fényképezőgépeknek, és egyik sem általánosan elfogadott, vagy hogy úgy mondjam "hivatalos". Én azt a rendszertant szeretem, és azt tartom a legésszerűbbnek, ami két regnumot különít el, a cserélhető, és nem cserélhető objektíves gépekét. Ebben a felosztásban a bridge gépek a nem cserélhető objektíves gépek világának egyik törzsét alkotják. Sokan szeretik a bridge gépeket teljesen külön kategóriának venni, egy harmadiknak, én ennek nem látom mondjuk értelmét, de tény, hogy valamiért mégis szokás így is felosztani a fényképezőket.

Annyival még kiegészíteném a dolgot, hogy a cserélhető objektíves gépek világán belül sem csak a tükörreflexesek léteznek, vannak nem tükörreflexes, ámde cserélhető objektíves gépek - sőt, igen régóta léteznek ilyenek. Ezen kívül léteztek nem cserélhető objektíves tükörreflexesek is. Szóval bonyolult a helyzet.

D1Rect:
Amíg létezett fototrend a prohardver lapcsaládon belül, születtek kezdő(bb) szintet feltételező cikkek, ezek most is megtalálhatók valamerre (gondolom), de ilyen receptféle, az expógomb megnyomásától induló, emlékeim szerint nem nagyon volt.

[ Szerkesztve ]

(#6) t_a_m_a_s válasza Szten Márs (#5) üzenetére


t_a_m_a_s
őstag

Kttech kolléga írt régebben egy hosszabb lélegzetű, alapoknál kezdett cikket: [link]

Nem olvastam most újra végig, hogy miről esik szó benne és miről nem, de lehet, hogy az általad "népszerűsített" könyvnél többet ér...

Amúgy érdekes dolog ez a könyvírás... Kis hazánkban lassan már bárkiről-bármiről, bárki tud könyvet írni. Úgy látszik, ez kezd begyűrűzni a fotózás (illetve úgy globálisan a szakkönyvek) világába...

Holnap majd jól beletépünk...

(#7) biker


biker
nagyúr

személy szerint a bridge-t is két kategóriára osztanám.
mert jelenleg a fuji s1500/1600 féle alapgépek szép burkolatban is bridge-nek mondott, és a fuji s100fs meg hs10 is bridge, és azért hadd ne legyen már egykutya :)

ezt a "könyvet" kivettem könyvtárból, egyszer, és másnap visszavittem :)

Elektromos autó töltő berendezések | Mesterséges növényvilágítás | Mai ajánlatunk: www.gerisoft.hu | www.e-autotoltokabel.hu | www.agrar-vilagitas.hu |

(#8) Szten Márs válasza biker (#7) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

A Fuji S1500/S1600 kategóriáját szokás ultrazoomnak hívni, és gyakorta elkülönítjük a bridgektől - akkor is, ha a bridge gépek is lehetnek ultrazoomosak ;)

t_a_m_a_s:
Igen, emlékszem erre a cikkre. Korrekt, jó cikk, de abszolút kezdőnek/laikusnak nem biztos hogy ezt ajánlanám indulásnak, főleg nem akkor, ha az az abszolút kezdő egyáltalán nem is kacsintgat a tükrös gépek felé.

[ Szerkesztve ]

(#9) máyköl


máyköl
veterán

Szten, évek óta azt kérdezem magamtól, hogy miért nem írsz te egy fotós könyvet?! :)

(#10) Szten Márs válasza máyköl (#9) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Könyvet? Kapásból azért, mert azt senki nem adná ki - az ilyesmikkel foglalkozó kiadóknak megvan a maga kis köre, úgy tűnik.

Esetleg pár cikket a logoutra. Ezen több ízben is gondolkoztam. Bár nem alapokról induló, a fényképezés egészét bemutató cikkeket, hanem ilyen-olyan teszteket akartam írni, amiket végeztem az évek során - objektívek összehasonlító tesztjei, gépvázak összehasonlító tesztjei.
Nagy munka és más stílust kíván, mint ami a sima fórumra írogatós stílusom. Vagy legalábbis én más stílust várnék el ott magamtól, ami az egész írást nyögvenyelőssé teszi, tette, és nem lett belőle végül soha semmi, mint látszik.

Mondjuk most is tervezem egy címlapos logout írását, de nem fotós témában. Meglátjuk mi lesz belőle :)

[ Szerkesztve ]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.