2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Win7 fresh install crash - a.k.a. Blank screen effect

Írta: | Kulcsszavak: WIndows 7 . Ati Radeon . blank screen

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Na kérem. Elöljáróban annyit, hogy nem vagyok nagy blogger, nem is szeretek nagyon írogatni, de elsősorban haverjaim kérték, hogy írjam le valahol, hogy egész pontosan mit akartam csinálni, de gondoltam, ha már írok, akkor ide is.

Szóval az úgy volt (:P), hogy a tavaly június óta telepített rendszert (win7 x64 HP) ideje volt lecserélni. Kísérletező emberként (többéves power user tapasztalat) szívesen telepítgettem rá mindenfélét (beta, beta2, majd RC verziós akármik, ne menjünk bele), aminek – a Windows rendszeres karbantartása ellenére –sajnos meglett az eredménye, sok program már csak hibával, vagy úgy sem indult el, itt-ott lassulások, stb. Lényeg a lényeg, hogy ideje volt újratelepíteni. Ez azért egy internetkávézó komplett géppark menedzselése után mondhatni rutinműveletnek számít, így különösebb izgatottság nélkül fogtam bele.

Itt jegyezném még meg, hogy a problémával még sosem találkoztam, nem is hallottam róla, pedig az aktívabb és komolyabb fórumokat már csak a munkám kapcsán is olvasni szoktam.

Gondolom a legtöbbeknek ismert folyamat következik: adatokat kiment, Windows 7 DVD berak, telepítő indít, régi rendszerpartíció formáz, rendszer telepít, restart, installation finalizing, restart, és ilyenkor jönne ugye az első betölltés login screenestül, mindenestül. Nade!

A gép ahogy kell, el is jut a Windows 7 logójáig, majd pár másodperccel később a monitor (BenQ G2200W DVI-n bekötve) power saving mode-ba kapcsol, és onnantól se kép, se hang. Néztem egy nagyot, majd restart – ugyanezzel az eredménnyel. Megnéztem, a VGA (RADEON HD4870) mindkét DVI portján ugyanígy viselkedett a gép, kipróbáltam egy másik, régebbi LG LCD monitorral is, semmi eredmény. Megnéztem, hogy esetleg analóg kimeneten működik-e a dolog, egyik monitoron se lett jobb a helyzet.

Itt meglehetősen ideges kezdtem lenni, bár még mindig voltak ötleteim bőven, mit lehetne csinálni, nem akartam szétszedni a gépet (később azonban muszáj volt), szóval egy hirtelen ötlettől vezérelve csökkentett módban indítottam. Na, itt tört meg a jég, a Windows logó után megjelent az első indítására felkészülést jelentő képernyő, de a rendszer telepítésének befejezéséhez nem elég a csökkentett mód, így restartot kért a gép (hagytam ugyan végigmenni a bootot, de egyáltalán nem meglepő módon megint blank screen lett az eredmény).

Elkezdtem a VGA-ra gyanakodni, annak ellenére, hogy kizártnak tartottam a meghibásodását, és kicseréltem egy, a fiókban porosodó GTS 250-es GeForce-ra. Gép bootol, és csodák csodájára betöltött a gép. Windows setup, kész, végre a desktop-on a rendszer. Itt a storynak akár vége is lehetne, ha egyszerűen leírtam volna az ATi kártyát, de nem voltam hajlandó. Fórumokon rákeresve kiderült, hogy nem vagyok egyedül a friss win7 telepítés utáni „blank screen jelenség”-gel, és olvastam, hogy a rendszerre Vistát telepítve semmi probléma nem les z a kártyával.

Na, erre kíváncsi lettem, mivel hétvége van, amúgy sem tudtam volna elvinni gariztatni a RADEON-t, szóval adtam neki egy esélyt. GeForce ki, ATi be.

Mielőtt belevágtam volna, elindítottam még egyszer a már befejezett win7-et, ugyanaddig jutott, mint eddig, szóval restart után – csakazértis – elindítottam a rendszert csökkentett módban, (először csak teszt szinten magában, később hálózattal). Hiba nélkül le is futott a betöltés. Minden működik, aminek ilyenkor kell, a képnek semmi látható problémája nincs, semmi olyan, amiből a VGA meghibásodására következtetne a tapasztalt felhasználó. ATi drivert ilyenkor nem lehet telepíteni, mert a telepítőjének a hardverfelismerője nem indul el csökkentett mód alatt, a Windows natív ATi drivere pedig a legfrissebb volt, és semmi problémát nem talált a kártyával. Hát, egy próbát megért.

Előkerestem a régi Vista x64 DVD-t, és elindítottam a telepítést. A rendszer – csodák csodájára – röccenés nélkül feltelepült a gépre, és elsőre betöltött a Windows mindenfajta gond nélkül. Meg kell veszni!

Szóval ha már Logout, és sok IT őrült, akkor szívesen fogadnék ötletet, tanácsot: Mi a halálért nem indul el a friss Win7 a gépen? Miután telepítettem erre a gépre többször is a Win7 különböző verzióit, mindeddig gond nélkül. Most csak és kizárólag a Vistával megy, ám ott gond nélkül, és semmilyen VGA hiba vagy teljesítménycsökkenés nem látszik a játékokban sem (próbaképpen a nemrég megjelent, és általam imádott Dead Space 2-t telepítettem – újra… -, és gond nélkül tudok vele játszani).

Külföldi fórumokon ezerféle ötlet van, hogy ki hogy oldaná meg a helyzetet, aminek a nagy része b*romság, így nem sorolnám fel, én is próbáltam sok mindent, de képtelen vagyok a hiba első megjelenése óta normál módban Windows 7-et futtatni.

Szóval, ha esetleg innen elolvasná ezt valaki, és van valami épkézláb ötlete, annak nagyon örülnék.

A gép specifikációi:

Gigabyte P35C-DS3R rev 2.0
4x1 GB Corsaire 800MHz DDR II ram
Intel Core 2 Duo E6750 (most egy ideje épp alap 2.67 GHz-n)
Sapphire Radeon HD 4870 1 GB GDDR5
Hitachi 500GGB Sata II HDD x2

ui.: a PH! fórumait csak felületesen néztem csak át, meglehetősen belefáradtam a két napos megoldáskeresésbe, tehát ha van ilyen problémával foglalkozó fórum, akkor bocsánat, jellezzétek már itt, és törlöm a cuccot. Egyébiránt tényleg szívesen fogadom az ötleteket.

Előre is köszi:

iBalu

Hozzászólások

(#1) Nordic


Nordic
Közösségépítő

Nekem is előfordult ilyen csak éppen pont vista alatt. Nálam ott volt a gond, hogy a tv-mmel össze volt kötve a gép, és bejelentkezéskor egyből a tv-t lőtte be alapértelmezettnek. Először én sem értettem, hogy a logó után mért ment stand-by-ba a monitorom, kb 1 óra után jöttem rá végül (mondani sem kell, hogy vertem a fejem a falba).

(#2) Navaren válasza Nordic (#1) üzenetére


Navaren
aktív tag

Nekem csak 1 monitor van a gépen egyszerre, ez is nyilvánvaló ok lett volna

iBalu // Ordo Ab Chao //

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.