2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Helyzetváltoztatással járó szédülés, BPPV, vertigo

Írta: |

[ ÚJ BEJEGYZÉS ]

Sajnos meg kellett ismerkednem ezzel a "betegséggel" is. A kiváltó okait nem írnám le, mert nem vagyok orvos. Jellemző tünetek, amit nem ismernek fel, de utólag néhányan már hallottak róla. Sőt, meg is említik, de nem hangzik el a megoldás.

A tünetek:

Ahogy a címben is szerepel helyzetváltoztatásra jelentkezik. Reggel az ágyban felülés,és/vagy lefekvés alkalmával megszédülünk. Fejfordítás is előidézheti. Mint kiderült vizszinteshez közeli helyzetben mindig jelentkezik. Jobb, vagy bal oldal érintett leggyakrabban. Attól függően, hogy melyik fülben van a kis kristály elszabadulva. Jellemzően 20-30 másodpercig tart. A bátrak ha többször próbálkoznak akkor egyre kisebb intezitással jelentkezik. Sőt, csalóka eredménnyel is kecsegtet. Megszünik, de amint felülsz már tudod, hogy nem így van. Néha elmúlik magától, mint nekem is. Sajnos ez is előjöhet újra, amit mostanság éltem át. Az internet hozta a megoldást megint. Nem csoda hiszen a tudás ott van mindenki elött csak használni kell.
Nehéz megtalálni. Ehhez nyújt ez az írás egy halovány reményt a szédülők egy kis részének.

Fontos

Nem szabad kihagyni az orvosokat, mert nagyon összetett dolog az orvoslás, és nem ilyen egyszerű mint ahogy itt le van írva.

A megoldás, ami segíthet

Valahol 80%-os eredményességet jósolnak. Egész bíztató elsőre.
A tünetek a belső fül működési hibájára utal. 50 év alatt a fiataloknál lehet fizikai behatástól (ütés). Az öregeknél pedig csak úgy az idő miatt.
A kulcsszó Epley manőver. A legtöbb videón látható egy terapeuta/segítő. Ő látja pontosan a fej helyzetét. Nézi az időt. Az idő kérdése egy kicsit érdekes. Minden pozicióban 20 sec-től 60 sec-ig kell lenni. Szerintem a 30 sec is rövid. Simán maradjuk 1 percig. A segítőnek/szakembernek el kell mondani, hogy szédülni fogsz, de akkor is ott kell maradni abban a pozicióban. A videón látható szem mozgása erős. A krisztály mozgását jelzi. Aki először fog segíteni az úgy be lesz ijedve, hogy nem is veszi észre. Javaslom játszátok le egy egészséges gyerekkel. A beteg jobbra fordítja a fejét először fekvő helyzetben. Ez azt jelenti, hogy neki a jobb fülével van gond. Egyszerűbben fogalmazva az ágyban ha jobbra fordítja a fejét akkor indul be a szédülés. Akinek pedig a baloldal érintett az balra fordítja a fejét először.
A beteg ül az ágyon majd a fejét elfordítjuk 45°-kal az érzékeny irányba. Most még nem szédül. A fejét fogva lefekteted. Ügyelj arra hogy a fej a törzsével azonos szöget zárjon be mint a kiindulás pillanatában. Most már jelezni fogja a szédülést. Ezért kell elmagyarázni mi fog történi vele.
Fekvő helyzetben a fej három pozicióban fog megállni a javasolt időtartamra. A kiindulási helyzethez képest mindig 90°-kot fodítunk a beteg fején. Összesen 180°-kot fog megtenni. A vizszitessel pedig kb. 30°-kot zár be. Ez azt jelenti ,hogy kicsit lelóg a beteg feje. Ez a 3D miatt van. :) Ne keverd össze a sok szöget. Nézz videót!
Két megoldás is van erre. A beteg válla/háta alá párnát téve a feje eléri a kivánt hatást.
A másik módszer pedig az ágy széle a beteg vállával van egy vonalban. Nekem ez jobban tetszett.
A gyakorlatsor után nem javasolt a lehajlás, esetleg még a lefelé nézés is kerülendő. Volt aki szivacsból készült nyakmerevítő viselését is javasolja. Ez csak figyelmeztet a fej helyzetére. Azért is kell szivacsból lennie. Nem a merev helyzet a lényeg hanem a fej poziciója lehet fontos. Szerintem sokkal fontosabb maga a pozicók betartása a gyakorlatsor alatt, de nem hagyjhatjuk figyelmen kivül ezt a tanácsot sem. Érdemes reggel vagy a délelötti órákban üres gyomorral végrehajtani. Este kerüljük az érintett oldalra való fekvést/fordulást. A jó oldalon próbáljunk meg elaludni. A magas párnát is szokták javasolni. (Nekem nem igazán jött be a buci párna.) Aki még a szivacs nyakmerevítőt is beveti az is csak estig hordja.
Említették azt is egy nap csak egyszer hajtható végre a mozdulatsor. Nem többször.

Néhány záró gondolat

Hangsúlyozom ez csak egy gondolatébresztő. Mindenki csak a saját felelőségére próbálja ki. Orvos/gyógytornász segítségét vegyétek igénybe ha úgy érzitek a tünetek ismerősek. Egy kicsit paradoxon a helyzet, mert szakemberhez küldök mindenkit.
Egyetlen orvos se ejtette ki a száján a BPPV betűket. Simán, tisztán produkáltam a tankönyvbe illő tüneteket mindhiába. Pedig ez is elhangzott az egyik vizsgálat alatt. Kérdem én miért kapok akkor tablettát, miért nem a diagnózisnak megfelelően kezelnek.
Először linket, fényképet is akartam csatolni. Úgy gondolom aki eddig eljutott az már sinen van. A kezdő lökést megkapta tőlem. Nem akarok senkit se biztatni. Sőt, senki ne hivatkozzon rám. Köszönöm, és jó egészséget mindenkinek. :R
Orvos neveket, helyeket most sem vagyok hajlandó megadni. Így ne is kérjétek. :R

Hozzászólások

(#1) kemotox


kemotox
addikt

"Helyzetváltoztatással járó szédülés" Inkább fordítva, nem? Vagy amikor szédülsz, akkor elteleportálsz? ;]

További hozzászólások megtekintése...
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.