Hirdetés

SZVSZ az egyetlen értelmes fejlesztés ha gyors gépet akarsz (frissítve: 2010.02.07)

A múlt héten egy OCZ SSD-s hír topikjában olvastam a Kingston SSDNow V Boot Driveról, és úgy döntöttem, hogy itt az idő venni egy SSD-t.
A Kingston SSDNow V Boot Drive mindössze 40 GB-os, de ez nem gond, mert mint az a nevéből is következik, csak bootlemeznek érdemes megvenni, nem a 10 GB-os játékok tárolása a fő profilja (persze arra is jó). Az SSDNow V Boot Drive lényegében egy átcímkézett Intel X25-V SSD, ami az egyébként általam igencsak favorizált X25-M olcsó változata. És azért "olcsó" ez a verzió, mert 40 GB-os, de ezt leszámítva megegyezik a 80 GB-ossal.

Hirdetés

Kiskerben kb. 25 000 bruttó, elsőre soknak hangzik 40 GB-nyi tárkapacitásért, de miután már használom azt kell, hogy mondjam, megérte.

Szekvenciális olvasásban annyit tud, mint a 80 GB-os X25-M (~240 MB/s), viszont írásban szegényke csak 40 MB/s-re képes, mert fele annyi chip található az SSD-ben, tehát fele annyi a vezérlőhöz vezető "csatornák" száma is (10 helyett 5), így az írási teljesítmény is feleződött.
Ami viszont nagyonis az Intel mellett szól az a random írás, ebben pedig egyelőre verhetetlen. Már régen venni szerettem volna egy olcsó SSD-t az oprendszer alá, de az olcsó SSD-k általában JMicron-vezérlősek, az meg nekem nem köll.

Annyit még érdemes tudni a Kingston SSD-jéről, hogy alapból nem támogatja a TRIM-et, viszont okos embereknek köszönhetően az Intel X25-V új firmwareje rátelepíthető a Kingstonra is, a frissítés után pedig már ez is támogatja a TRIM-et. Ezzel elvileg elveszik a garancia, de nem hiszem, hogy bárki is megállapítaná a firmware frissítés tényét tekintve, hogy az SSD neve továbbra is Kingston SSDNow V, tehát nem változik át Intel X25-V-re. :D ITT a leírás a frissítéshez.

Íme néhány tesztecske a TRIM-et támogató firmware telepítése után:

A TRIM támogatott

És néhány olvasási tesztecske a régi vinyóimon összehasonlításképpen.

Samsung SpinPoint F2 Ecogreen 1 TB

Samsung SpinPoint T166 500 GB

Felhasználói élmény: a Win7 a postképernyőtől számítva kb. 10 mp alatt betöltődik, és a Firefox gyorsabban megnyílik, minthogy a netkapcsolat felállna (legalábbis nálam, kábelnet). A Win7 bootlogóját kikapcsoltam, hogy ne lassítsa az indulást. :D
A programok elindulása lényegében kb. 1 mp vagy az alatt van, kivéve amikor a program vmit inicializálgat (pl. Photoshop, de az is betöltődik 3 mp alatt). A Team Fortress 2 (az egyetlen játék amivel játszok) vinyóról kb. 1-1,5 percig töltődött, utána a pálya betöltése szintén volt vagy 1,5-2 perc. A TF2-t rátettem az SSD-re, és így az indulás 20 mp-re csökkent, a pálya betöltése pedig 30 mp-re.

Ennyi. Az SSD erre jó, a betöltési időket lecsökkenti. Ez az egyetlen olyan dolog, amire érdemes pénzt költeni ha az embernek már van egy normális konfigja (nem kell, hogy csúcs legyen). Óriásit dob a felhasználói élményen, más világ.

FRISSÍTÉS (2010.02.07): újra lemértem az olvasási értékeket, immár ugyanis az SSD-re feltelepült az oprendszer.

Az első képen elég jól látszik, hogy hol helyezkednek el az adatok, az olvasási sebesség ezen a területen jóval ingadozóbb mint volt, és 150-200 MB/s környékére csökkent, a véletlenszerű elérés pedig nőtt. A hardveroldalak tesztjeiben általában az üres meghajtó sebességét szokták feltüntetni (mi is a PH!-nél), és így azért másképpen fest a végeredmény, de ez senkinek se vegye el a kedvét az SSD-től, mert még így is rohadt gyors egy vinyóhoz képest. :D

Még van hozzászólás! Tovább