2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Cikkek » Számtech rovat

Pentium PRO CPU-k küzdelme

  • (f)
  • (p)
Írta: |

Pentium PRO CPU-k különböző méretű cache-el szerelt példányait tesztelem

[ ÚJ TESZT ]

Bevezető, ismerkedés a CPU-kkal

Miután Elkészítettem a Dual Pentium PRO tesztet, rá nem sokkal kaptam is egy felajánlást, amivel lehetővé vált egy olyan teszt elkészítése, ahol azt tesztelem ki, hogy azonos órajelen a Pentium PRO CPU-kban a nagyobb cache méret hogyan befolyásolja a teljesítményt…
Nagyon nem térnék ki a Pentium PRO részletezésére, hisz azt már megtettem az előző tesztemben, de aki nem olvasta volna, vagy elfelejtette, nagy vonalakban kiemelném a legfontosabb tulajdonságokat ismét.
A Pentium PRO kifejezetten szerverekbe szánt CPU, melyet az Intel 1995-ben mutatott be a kezdeti példányok 150MHz-esek voltak, s 500 nanométeres csíkszélességgel készültek. Később, a csíkszélességet 300 nanométerre csökkentették, így lehetővé vállt, hogy az órajelet 200MHz-ig emeljék. (Azért nem kis teljesítmény, hogy alig 15 év alatt a tizedére csökkentek a tranzisztorok mérete)A 200MHz-es Pentium PRO-k voltak a legmagasabb órajelű példányok, s ezek 3 különböző méretű cache-el voltak elérhetőek.
A Legkisebb, s egyben a földi halandók számára elérhető Pentium PRO-kban 256KB L2 gyorsítótár foglal helyet. Valamivel ritkább volt, amelyekben 512KB volt már, illetve az új korában 2600 dolláros csúcsmodellben 1MB L2 cache volt beépítve, ez természetesen jóval több traniztort is eredményezett. Míg a 256KB cache-el szerelt Pentium PRO 20, 5 millió tranzisztorból épült fel, addig az 1MB L2-es példányok már 31 millió tranyót emésztettek fel. Ez 1996-ban irdatlan mennyiségnek számított, s nagyon sok volt a selejt, ezért is volt olyan drága ez a processzor. Így nem csoda hogy napjainkban szinte már beszerezhetetlen, nekem mégis sikerült szert tennem egy ilyenre egy teszt erejéig, köszönet érte Atom_Anti fórumtársunknak az 1MB-os példányért, de köszönet jár Ranagol_5-nek is, akitől az 512KB-os példányt kaptam!

S akkor nézzük meg, hogy fizikálisan mi a különbség a CPU-k közt:

nagyban

nagyban

A 256KB és az 512KB cache-es Pentium PRO-k hajszálpontosan megegyeznek, csak a cache méret feltüntetése különbözteti meg őket, viszont az 1MB-os példány teljesen eltér kis testvéreitől. Nem kapott aranyszínű kupakot, az egész CPU koromfekete, a feliratozás pedig fehér. Nem egy gyakori színvilága van, hisz fekete CPU-k nem voltak gyakorik, főleg nem napjainkban

A Pentium PRO CPU-knak ezúttal is állítottam ellenfelet.
Egy 233MHz-es Pentium II, egy 266MHz-es Celeron, és egy 200MHz-es Pentium MMX is helyet kapott a tesztben

Pár sort akkor az ellenfelekről is írnék!

A Pentium MMX, az Intel Pentium tovább fejlesztett változata, ami már megkapta az MMX utasítás készletet. 1997-ben jelent meg, s már 280 nanométeres csíkszélességen készült. Szegény nem lehetett sokáig a trónon, mert nem egész fél évre a megjelenése után, Még 97 májusában mutatták be a Pentium II-t ami, eleinte régebbi technológiával készült, hisz 350 nanométeren készült, Rendszerbusza még 66MHz-es volt. Viszont volt neki 512KB L2 gyorstára, nem úgy, mint az első Celeronoknak, amikből egy tranzisztornyi cache memória sem volt, a rendszerbuszuk ezeknek is 66MHz-es volt, viszont mi mégis vettük, mint a cukrot, mert legalább ezt meg tudtuk fizetni. Ezekre a CPU-kra viszont egészen 1998 áprilisáig várnunk kellett, azaz majdnem egy évvel később jelentek meg, mint a teljes értékű Pentium II-k, Viszont már 250nanóval készültek

Nem is szaporítanám a szót, ismerkedjünk meg a tesztkonfigurációkkal:

Pentium PRO-s tesztrendszer:

IBM alaplap+ processzorkártya
Pentium PRO processzor 200MHz 256KB, 512KB, 1MB L2 Cache 128MB DIMM-EDO Memória (SD kinézetű EDO RAM)
4MB Matrox Mystiqe PCI VGA kártya
2X 2, 1GB WD Enterprise SCSI HDD 68PIN
Windows 2000 SP4 Operációs rendszer

Pentium MMX-es tesztkonfig:

Asus P5A-B alaplap
Pentium MMX 200MHz Processzor
128MB SD RAM
Asus V7100PRO Deluxe (Geforce 2 MX400 Deluxe) VGA kártya
10GB Segate HDD
Windows 2000 SP4 Operációs rendszer

Pentium 2, illetve Celeron tesztkonfig:
Abit BE6-II RAID alaplap
INTEL Pentium II (és Celeron 266MHz) 233MHz processzor
128MB SD memória
4MB Matrox Mystiqe PCI VGA kártya
4,3 GB Segate HDD
Windows 2000 SP4 Operációs rendszer

A cikk még nem ért véget, kérlek, lapozz!

Hirdetés

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.